سبک نو

به صحنه آمدن “ادیت پیاف” برای بانوان ایران

editor2
۲۸ فروردین ۱۳۹۶
577 views
صفر نظر
 • نمایش “یک صدمین سالگرد تولد ادیت پیاف” توسط بازیگر ایتالیایی روی صحنه می‌رود.
  این نمایش با بازی ناتالی منتا یکی از بازیگران ایتالیایی کمپانی تئاتر پوتلچ تنها ۴ اجرا ویژه بانوان خواهد داشت و روایتگر زندگی ادیت پیاف یکی از معروف‌ترین خوانندگان جهان است. این نمایش که توسط کمپانی تئاتر پوتلچ ایتالیا تهیه شده است به کارگردانی پینو دی بودو با حمایت کمپانی تئاتر باران روی صحنه می رود.

  ادیت پیاف خواننده فرانسه و از چهره‌های شاخص این کشور در دهه‌های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ بود. او که نام اصلی اش “ادیت جوواننا گاسیون” بود از پدری فرانسوی و مادری ایتالیائی زاده شد. مادرش در کافه‌ها می‌خواند و پدرش هنرمند آکروبات سیرک بود. ادیت پیاف کار خود را با آوازه‌خوانی در خیابانهای پاریس آغاز کرد. در ۱۹۳۵ یک کاباره‌دار پاریس او را به کار گرفت و به خاطر هیکل کوچکش نام گنجشک کوچولو (La Môme Piaf) را بر او نهاد. نام پیاف تا آخر عمر بر او ماند. او در این کاباره با برخی مشاهیر پاریس آشنا شد.

  پیاف در جریان اشغال پاریس آهنگ “زندگی به رنگ صورتی” (La vie en rose) را خواند که هنوز هم نشانه ویژه او شمرده می‌شود و مشهورترین اثرش در سراسر جهان است. در جریان جنگ دوم جهانی و اشغال پاریس توسط آلمانی ها، محبوبیت پیاف نزد افسران آلمانی باعث شد تا اجازه دهند برای اسیران جنگی فرانسوی بخواند. اسیران عکس‌هایی را که به یادگار با او می‌گرفتند برای جعل گذرنامه و مدارک هویت به کار می‌بردند. بعد از جنگ محبوبیت او در فرانسه و امریکا بیشتر شد.

  او دوبار ازدواج کرد و دختری داشت که در دوسالگی درگذشت. در ۱۹۵۱ در تصادف رانندگی مجروح شد و پس از آن به مرفین معتاد شد. در ۱۹۶۳ در همان روزی که دوستش ژان کوکتو مرد، ادیت پیاف هم درگذشت. با اینکه کلیسای کاتولیک از اجرای مراسم دینی برای او ابا کرد، صدها هزار نفر در تشییع جنازه او شرکت کردند. او را در گورستان پرلاشز به‌خاک سپردند. گوگل در تاریخ ۱۹ دسامبر ۲۰۱۰ برای ۹۵ سال تولد این هنرمند لوگوی صفحهٔ اول خود را به یاد او تغییر داد.

  نمایش “یکصدمین سالگرد تولد ادیت پیاف” از ۱۲ تا ۱۵ اردیبهشت ماه در “تئاتر باران” به صحنه خواهد رفت.


  www.sabkeno.com

   

  برچسب ها : , ,
 • مطالب مرتبط
 • ارسال نظر