سبک نو

بررسی چالش های شهرهای اسلامی در اجلاس شهرداران جهان اسلام در مشهد

admin
۶ اردیبهشت ۱۳۹۶
87 views
صفر نظر
 • به گزارش ایرنا ، نخستین اجلاس شهرداران جهان اسلام از روز گذشته (سه شنبه) در مشهد با حضور ۴۰ شهردار از ۲۷ کشور آغاز شد و روز چهارشنبه در دومین روز اجلاس پنلهای تخصصی آن برای بررسی مشکلات شهرهای اسلامی برگزار شد.
  شهردار غبیری لبنان در این نشست اظهار کرد: بسیاری از شهرهای اسلامی مورد تهاجم بیگانگان قرار گرفته اند و هدف این تجاوز و تهاجم ها نابودی و انحراف دین، اندیشه و فرهنگ اسلامی است.
  معان منیر خلیل افزود: به منظور جلوگیری از حذف هویت فرهنگی و اجتماعی شهرهای مسلمان نشین باید راهکارهای کارساز ارائه شود.
  وی ادامه داد : در این راستا در شهر غبیری سعی شده نامگذاری میادین و بلوارهای سطح شهر به نام بزرگان اسلامی باشد از این روز بلواری در این شهر به نام شهید چمران، بلواری به نام امام خمینی(ره) و میدانی نیز به نام امام موسی صدر نام گذاری شده است.
  منیر خلیل تاکید کرد : تاسیس دبیرخانه شهرهای جهان اسلام می تواند نقش مهمی در افزایش مراودات کشورهای اسلامی و چاره اندیشی برای حفظ هویت اسلامی داشته باشد لذا باید این امر در دستور کار باشد.
  وی همچنین خواستار برگزاری اجلاس شهرداران جهان اسلام در سال ۲۰۱۹ در کشور لبنان شد.

  **حملات تروریستی از مشکلات کشورهای اسلامی به خصوص پاکستان است
  شهردار کویته پاکستان نیز در این نشست گفت: هم اکنون یکی از مهم ترین چالشهای کشورهای اسلامی وجود تروریست ها و حملات آنان است که مشکلات زیادی ایجاد می کند.
  ‘کلیم الله کالر’ افزود : حملات تروریستی نه تنها کشور هدف بلکه کشورهای همسایه را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و شهر کویته نیز از شهرهایی است که به دلیل اینگونه حملات دچار مشکلات بزرگ اقتصادی و اشتغال شده است.
  وی خاطرنشان کرد : همچنین سرازیر شدن پناهندگان افغانستانی به پاکستان به دلیل ناامنی موجود رد افغانستان از دیگر چالشهای شهرهای این کشور است که منجر به افزایش جمعیت و ایجاد اخلال در مدیریت شهری شده است.
  کالر تصریح کرد : نیازمند راهنمایی شهرداران جهان اسلام برای رفع این مشکلات و ارتقاء رونق پایدار در شهرهای پاکستان هستیم .

  **دفاع ایران از سوریه در جنگ با تروریسم ستودنی است
  مدیر عمرانی شهر دمشق سوریه نیز در این نشست اظهار کرد : ایران حامی سوریه در جنگ با تروریسم بوده که قابل دفاع و ستودنی است.
  حیات الحسن بیان کرد : دمشق از شهرهای جنگ زده است که با مشکلات زیادی مواجه است.
  وی افزود : تشکیل کمیته ای با عنوان شهرداران جهان اسلام یکی از راهکارهای مناسب برای نزدیک شدن کشورهای اسلامی و تحکیم وحدت مسلمانان است.
  حیات الحسن ادامه داد : عقد قراردادهای خواهرخواندگی نیز از دیگر راهکارهای تقویت روابط کشورهای اسلامی و استفاده از تجارب یکدیگر برای رفع چالشهای شهری است.

  **جهانی سازی تهدید همیشگی
  شهردار اصفهان نیز در این نشست اظهار کرد : نمی توان تحولات پیچیده هزاره سوم را در جریان جهانی شدن نادیده گرفت.
  مهدی جمالی نژاد با بیان اینکه جهانی سازی تهدید همیشگی است ، افزود: شهرهای اسلامی باید در جریان جهانی شدن راه میانه را در پیش گرفته و به پروژه جهانی سازی نه و به جهانی شدن آری گویند .
  وی ادامه داد : شهرهای اسلامی باید توانایی تغییر را داشته و در اتمسفر پرشور جهانی شدن با چشم اندازی واحد و در مسیری روشن گام بردارند .
  جمالی نژاد با بیان اینکه هیچ یک از شهرهای اسلامی نمی پذیرند که کورکورانه هویت خود را نادیده بگیرند، افزود: راه اندازی شبکه شهرهای نوآور و دانش محور اسلامی فرصتی برای تبادل نظر شهرهای عضو و نزدیکی سران شهرهای اسلامی است که باید در دستور کار قرار گیرد.
  جمالی نژاد گفت : اصفهان آمادگی لازم برای استقرار دبیرخانه شبکه شهرهای نوآور اسلامی را دارد.
  اجلاس شهرداران جهان اسلام در مشهد با حضور ۴۰ شهردار از ۲۷ کشور اسلامی و ۱۹ شهردار داخلی پنجم اردیبهشت آغاز شده و تا هفتم این ماه ادامه دارد.
  عراق، عمان، لبنان، مالی، اوگاندا، الجزایر، غنا، افغانستان، پاکستان، ترکیه، سوریه، مراکش، مالزی، یمن، بوسنی، روسیه، استرالیا، سیدنی و ساحل عاج از جمله کشورهای حاضر در این اجلاس هستند.
  کلانشهر مذهبی مشهد در سال ۲۰۱۷ میلادی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در آسیا انتخاب شده است.
  مراسم رسمی آغاز این رویداد پنجم بهمن پارسال با حضور ۲۵۰ میهمان خارجی از کشورهای اسلامی در مشهد برگزار شد.
  ۷۵۰۵/۶۰۱۲خبرنگار : ندا جواهرفر** منتشرکننده : انتشار دهنده: علی حیدر شاه حسینی

  انتهای پیام /*

  ارتباط با سردبیر:
  newsroom@irna.ir  تماس بی واسطه با مسئولین

  برچسب ها :
 • مطالب مرتبط
 • ارسال نظر