سبک نو

استاندار: درآمدهای مالیاتی صنعت سرب و روی زنجان در استان هزینه شود

admin
۱۱ مرداد ۱۳۹۶
9,553 views
صفر نظر
 • به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری زنجان؛ اسدالله درویش امیری روز پنجشنبه پس از بازدید از معدن سرب و روی انگوران شهرستان ماهنشان افزود: سزاوار نیست حتی کوچکترین واحدهای اقتصادی در کوچه های باریک شهرهای استان در تامین و وصول مالیات مشارکت کنند، ولی واحد اقتصادی بزرگی همچون سرب و روی انگوران که نزدیک ۴۰ سال از برداشت آن سپری می شود، سهمی در وصول مالیات و تامین درآمدهای استان نداشته باشد.
  وی یادآورشد: میزان درآمدهای این استان در قبال هزینه های جاری، عمرانی و پرداخت یارانه محدود است و درآمدها کفاف هزینه های آن را نمی دهد.
  درویش امیری اظهار کرد: درآمدها و منافع کلی ناشی از استخراج معادن و نفت به همه مردم کشور تعلق دارد و نباید نگاه منطقه ای، محلی و انحصاری در این حوزه داشت.
  استاندار زنجان گفت: با این حال نباید جلب رضایت مردم محلی و اجتماعی مورد غفلت واقع شود.
  وی به بیان برخی از انتظارات مردم استان از صنعت و بهره برداران سرب و روی انگوران پرداخت و خاطر نشان کرد: مردم استان با مشاهده فعالیت صنعت و سرب روی طی سال های طولانی، انتظاراتی دارند که به دلیل برآورده نشدن آنها، خاطره خوش و دیدگاه روشنی از این صنعت ندارند.
  درویش امیری ، راه اندازی مجتمع های فرهنگی و انجام اقدامات عمرانی و اجتماعی با انتفاع عمومی را از جمله مطالبات استان از صنعتگران به ویژه صنعت سرب و روی برشمرد و ادامه داد: چنانچه توقعات و انتظارات عمومی برآورده نشود آزردگی و دلخوری مردم افزایش خواهد یافت.
  استاندار زنجان با اشاره به میزان درآمدهای استان که طی سال گذشته ۶ هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال پیش بینی شده بود، انتقال حساب های مالیاتی معدن سرب و روی از سایر استان های کشور به زنجان را حداقل انتظار مردم استان اعلام کرد.
  وی تاکید کرد: معدن سرب و روی انگوران باید در تامین بخشی از درآمدهای قانونی این استان سهیم باشد.
  درویش امیری همچنین به تقسیط ها و بخشودگی های مالیاتی معادل ۵۶۰ میلیارد ریالی طی سال گذشته در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان اشاره کرد و وعده داد: درصورت انتقال حساب های مالیاتی معدن سرب و روی به زنجان، ضمن تامین سوخت مورد نیاز این صنعت در این استان، حمایت های مالیاتی ویژه ای از صاحبان صنایع سرب و روی انجام خواهد شد.
  استاندار زنجان در ادامه به مزیت های استقرار صنعت سرب و روی و نقش این معدن در توسعه استان اشاره و تصریح کرد: سرمایه گذاری و استقرار این صنعت در زنجان تراز اقتصادی و تجاری، میزان اشتغالزایی و صادرات استان را افزایش داده است.
  وی یادآور شد: با سرمایه گذاری و اشتغالزایی چشمگیر صنایعی نظیر سرب و روی، با تک رقمی شدن نرخ بیکاری در این استان، زنجان یکی از چهار استان کشور در پایین بودن این نرخ است.
  درویش امیری به نیاز روزافزون بشر جهت استفاده از منابع طبیعی در راستای تولید و صنعت اشاره و اضافه کرد: علم و دانش زندگی بشر را تغییر داده و انسان امروز به منظور تامین نیازهای خود به منابع طبیعی زیرزمینی هجوم برده است و به مطالعه، استخراج معادن و تولید می پردازد.
  استاندار زنجان گفت: اگرچه دستیابی و استخراج معادن سرب، روی، آهن و طلا از نیازهای ضروری کشور است ولی نمی توان این نیازها را به هر قیمتی و به بهای آسیب رساندن به منابع طبیعی تامین کرد.
  معدن سرب و روی انگوران در منطقه دندی شهرستان ماهنشان قرار دارد و با برخورداری از مواد معدنی با خلوص بیش از ۹۹ درصد، غنی ترین معدن سرب و روی جهان بشمار می آید.
  بیش از ۷۰ درصد سرب و روی ایران در استان زنجان تولید می شود.
  شهرستان ماهنشان با ۴۰ هزار نفر جمعیت در ۱۱۰ کیلومتری غرب زنجان واقع است.
  ۳۰۰۱/۸۰۶۸
  دریافت کننده: مینا افشاری** انتشار: اسماعیل جهانبخش

  انتهای پیام /*


  اقتصاد


  معدن


  انگوران


  درآمد مالياتي

  برچسب ها :
 • مطالب مرتبط
 • ارسال نظر