سبک نو

طرح امکان سنجی و بررسی کشت چغندر قند پاییزه در تنگستان بوشهر اجرا شد

admin
۱۶ آبان ۱۳۹۶
7 views
صفر نظر
 • اردشیرعلایی بحری روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: این طرح در همه مزرعه های این مناطق بصورت جداگانه با سه رقم بذر منوژرم (تک جوانه) با نام های پالما، شریف و SBSI061 برای تست سازگاری ارقام آغاز شده است.
  وی اظهار کرد: با توجه به شرایط اقلیمی و با درنظر گرفتن عرض جغرافیایی شهرستان تنگستان از سوی موسسه تحقیقات چغندر قند کشور انتخاب و معرفی شده است.
  علایی بحری بیان کرد: این رقم ها همگی دارای عملکرد بالاست و مقاومت نسبی به بولتینگ (پدیده ای نامطلوب در گیاه چغندر قند است که روی کیفیت ریشه و عیارقند تاثیر منفی دارد) یا ساقه روی و گلدهی دارند.
  وی افزود: شهرستان تنگستان دارای ظرفیت مطلوبی برای کشت چغندر قند است که برای تغییر الگوی کشت، تنظیم بازار محصولات کشاورزی، ایجاد تنوع و تناوب زراعی مناسب این طرح اجرا می شود.
  علایی بحری بیان کرد: برخلاف بیشتر مناطق ایران که چغندرقند به صورت بهاره کشت می شود این محصول را می توان در استان بوشهر و شهرستان تنگستان به صورت پاییزه نیز کشت کرد.
  وی افزود: برتری کشت پاییزه نسبت به بهاره تولید محصول با عملکرد بالاتر و مصرف آب کمتر با توجه به استفاده بهینه از نزولات آسمانی در فصل پاییز و زمستان است.
  علایی بحری یادآور شد: کشت چغندرقند با جدید ترین روش های روز مانند کشت مکانیزه با دستگاه ردیف کار پنوماتیک هشت ردیفه با آرایش کاشت ۲ ردیف رو پشته ۲۵ در ۵۰ صورت گرفت و برای افزایش راندمان آبیاری همه مزارع با سیستم آبیاری قطره ای آبیاری می شوند.
  وی گفت: طول دوره رشد این محصول ۱۸۰ تا ۲۴۰ روزاست و پیش بینی می شود از هر هکتار سطح زیر کشت بیش از ۵۰ تن محصول برداشت می شود.
  ۶۰۴۳/۶۰۴۷**
  خبرنگار: موناعیدان* انتشاردهنده: خدانظرخواجه

  انتهای پیام /*


  اقتصاد


  چغندرقند


  تنگستان


  بوشهر

  برچسب ها :
 • مطالب مرتبط
 • ارسال نظر