سبک نو

تولید چغندر قند در کشور رکورد زد

admin
۲۴ بهمن ۱۳۹۶
10 views
صفر نظر
 • به گزارش ایرنا، علیرضا یزدانی روز سه شنبه گفت: افزایش متوسط عملکرد تولید چغندر قند از ۵۴ تن در هکتار در سال گذشته به ۵۹ تن در هکتار در سال جاری رسیده است.
  وی افزود: استفاده از ارقام پر پتانسیل، اقدامات به زراعی در سطح مزارع، آموزش، استقبال کشاورزان از کشت این محصول و افزایش سطح زیر کشت چغندر پاییزه و تا حدود کمی بهاره از دیگر عوامل موثر در افزایش تولید امسال بوده است.
  مجری طرح چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی اظهارداشت: استان خوزستان با تولید ۷۴۰ هزار تن چغندر پاییزه در سطح ۱۰ هزار هکتار و آذربایجان غربی با تولید بیش از ۲ میلیون تن در مقام نخست تولید قرار دارند.
  وی با بیان اینکه افزایش کشت پاییزه چغندرقند به منظور کاهش مصرف آب و استفاده از آب سبز در دستور کار وزارت جهادکشاورزی قرار دارد، گفت: کشت پاییزه چغندرقند از ۱۱ هزار هکتار در سال گذشته به ۱۷ هزار هکتار در سال جاری رسیده و محصول آن در اردیبهشت و خرداد سال آینده برداشت می شود.
  یزدانی با اشاره به محدودیت کارخانه قند در استان خوزستان، تصریح کرد: با تلاش های انجام شده، چند سرمایه گذار علاقه مند به احداث کارخانه جدید قند در این استان شده اند.
  وی درباره کشت چغندرقند در استان لرستان نیز اظهارداشت: توسعه کشت پاییزه چغندرقند در مناطق پل دختر و کوهدشت استان لرستان به طور جدی در دستور کار وزارت جهادکشاورزی قرار دارد.
  بنا به اعلام پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهادکشاورزی، یزدانی اضافه کرد: با کشت چغندر قند در مهر ماه و برداشت در خرداد ماه، عمده نیاز آبی این محصول از نزولات جوی تامین و موجب کاهش ۵۰ درصدی مصرف آب می شود.
  به گزارش ایرنا، طبق آمارها سطح زیرکشت چغندرقند بهاره سال گذشته ۱۰۵ هزار هکتار و چغندرقند پاییزه ۱۱ هزارهکتار بود که امسال این رقم در بهاره با ۲۰ درصد افزایش و کشت پاییزه به ۱۷ هزار و ۵۰۰ هکتار رسیده است.
  همچنین سال گذشته یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن شکر در کشور تولید شد که ۸۶۰ هزارتن آن از چغندر قند بوده است و امسال پیش بینی می شود رقم تولید شکر مورد نیاز کشور به یک میلیون و ۷۰۰ هزارتن یعنی ۷۵ درصد خودکفایی برسد.
  در کشت بهاره بزرگترین استان های تولید کننده چغندرقند آذربایجان غربی (با ۳۵ هزار هکتار سطح زیرکشت)، خراسان رضوی، فارس و کرمانشاه و بزرگترین استان های کشت پاییزه خوزستان، خراسان رضوی و گلستان است.
  کارخانجات برای خرید چغندرقند در گذشته هر کیلوگرم تفاله خشک را ۲۰ ریال جایزه می دادند که با پیگیری های صورت گرفته کارخانجات قرار شد هر کیلوگرم تفاله خشک با قیمت ۱۱۰۰ ریال خریداری شود تا کشاورزان انگیزه برای ارایه این محصول به صنایع داشته باشند.
  این درحالیست که چندی پیش شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران نیز از فراخوان خرید شکر سفید از کارخانجات چغندری و تامین بخشی از ذخایر استراتژیک شکر از محل تولید داخلی استاندارد با نرخ مصوب خبر داده بود.
  این تصمیم در راستای حمایت از تولیدات داخلی و به منظور تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اتخاذ شده است.
  با اقدام دولت تدبیر و امید، تولید شکر در سال زراعی امسال به یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن رسید در حالی که سال قبل از آن، میزان تولید یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن بود که رشد ۵۰ درصدی را نشان می دهد و منجر به برگزاری جشن ملی تولید شکر در مردادماه سال ۹۶ شد.
  طبق آمارها به ازای هر مترمکعب آب در سال ۱۳۸۱ حدود ۱۲۰ گرم شکر تولید می شد که این میزان در سال ۱۳۹۰ به ۴۳۷ گرم و سال ۹۵ به ۶۰۰ گرم رسید؛ مصرف شکر در ایران ٢ تا ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن در سال است.
  طی سال های گذشته ۳۰۰ هزار تن شکر جهت ذخایر استراتژیک وارد کشور می شد که برای حمایت از تولید داخلی به دستور وزیر جهاد کشاورزی دولت یازدهم این میزان به ۱۵۰ هزار تن کاهش یافته است.
  دی ماه امسال وزارت جهادکشاورزی مشوق های جدیدی را برای توسعه کشت چغندر قند برقرار کرد که بر اساس آن جایزه تحویل چغندرقند به ازای هر تن از این محصول ۲ کیلوگرم قند یا شکر و ۲۰ کیلوگرم تفاله خشک به کشاورزان برای سال زراعی ۹۶-۹۵ (سال جاری) اعمال می شود.
  اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
  اقتصام**۹۱۸۶*۲۰۲۵
  خبرنگار: هما همت خواه*انتشار دهنده: لیلا جودی

  انتهای پیام /*


  اقتصاد


  كشاورزي


  چغندرقند


  يزداني

  برچسب ها :
 • مطالب مرتبط
 • ارسال نظر