سبک نو

مسابقه عکس «سفر به خانه خدا»، روایت حاجیان از سفر حج را ثبت می کند

admin
۲۵ بهمن ۱۳۹۶
7 views
صفر نظر
 • به گزارش خبرنگار ایرنا، احسان محمدی روز چهارشنبه در نشست خبری و افتتاحیه مسابقه عکس «سفر به خانه خدا» در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران اظهار کرد: این مسابقه قصد دارد با نگاهی غیررسانه ای و از دید مردم عادی موضوع حج را مورد توجه قرار دهد.
  وی با بیان اینکه تا ۱۷ بهمن ماه، ۲هزار و ۵۰۰ اثر به دبیرخانه مسابقه عکس «سفر به خانه خدا» ارسال شد، گفت: افشین شاهرودی، کمال الدین شاهرخ و حسن غفاری داوری این آثار را برعهده داشتند.
  محمدی افزود: بعد از چند مرحله داوری، ۷۵ اثر برای چاپ در کتاب جشنواره، ۵۳ اثر نیز برای نمایش در نمایشگاه و ۱۱ اثر برگزیده انتخاب و سه اثر نخست، سه اثر دوم، سه اثر نیز به عنوان آثار سوم و ۲ اثر قابل تقدیر شناخته شدند که در۶ اسفندماه در روز اختتامیه معرفی می شوند.
  دبیر مسابقه عکس «سفر به خانه خدا» با اشاره به ارسال آثار به دبیرخانه این مسابقه از تمام استان های کشور اظهار کرد: این مسابقه سالانه برگزار خواهد شد و امیدواریم بتوانیم این جشنواره را از ملی به فراملی تبدیل کنیم چون چنین مسابقاتی قابلیت بین المللی شدن دارند اما در دوره نخست ترجیح دادیم جشنواره را به صورت ملی برگزار کنیم.
  وی با بیان اینکه نگاه به حج جدای از روابط ۲ جانبه سیاسی با عربستان است، گفت: رویکرد ما در مسابقه عکس «سفر به خانه خدا» یک نگاه مستقل فرهنگی است، وحدت در جهان اسلام و ملل، لحظات ویژه عبادی، مناسک حج، عزت و کرامت حجاج ایرانی و مراسم استقبال از موضوعات این مسابقه بود تا بتوانیم جنبه های مختلف حج را به نمایش بگذاریم.
  دبیرکل تشکل های فرهنگی هنری دانشگاه تهران با اشاره به ویژگی های حج امسال در مقایسه با سال های گذشته افزود: حجاج ایرانی یک سال به ناحق از زیارت خانه خدا محروم شدند و آنها امسال نمی دانستند که با چه فضایی روبه رو خواهند شد، با این حال، حج آرام و با امنیت سپری شد و لازم شد این اتفاق روایت شود که این رویداد هنری هم توانست نقشی در این زمینه داشته باشد.

  *سیاسی نبودن مسابقه عکس عکس «سفر به خانه خدا»
  مسعود زنده روح کرمانی دبیر هنری مسابقه عکس «سفر به خانه خدا» نیز در این نشست گفت: متاسفانه یا خوشبختانه حج مقداری سیاسی شده اما رویکرد این مسابقه سیاسی نبوده و فرهنگی و اجتماعی و برگرفته از رویکرد فردی است که با عشق و علاقه مراسم حج را به ثبت می رساند.
  وی با اشاره به اینکه تاکنون نگاه به مقوله حج از زاویه دید حجاج مطرح نشده بود، گفت: به دلیل مکروه بودن عکاسی در مناسک حج، نگرانی هایی در این زمینه وجود داشت اما آثار قابل توجهی به دبیرخانه مسابقه عکس «سفر به خانه خدا» ارسال شد که بیشترین عکس ها هم از ممنوع ترین مکان ها همچون مسجدالنبی بود.
  زنده روح کرمانی با اشاره به ارسال عکس های جذاب و قابل توجه از ۳۵۰ حاجی به دبیرخانه مسابقه عکس «سفر به خانه خدا» افزود: نگاه ما در ابتدا خیلی مردمی بود چون عکس ها با موبایل و دوربین های کوچک ثبت می شد اما در ادامه با عکس ها بسیار جالبی روبه رو شدیم که از نگاه عکاسان حرفه ای دور مانده بود و راه های تازه ای باز شد.
  در پایان، نمایشگاه عکس «سفر به خانه خدا» در نگارخانه دانشجو باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران افتتاح شد، این نمایشگاه تا ششم اسفندماه از ساعت ۹ تا ۱۶ از شنبه تا چهارشنبه غیر از روزهای تعطیل میزبان علاقه مندان است.
  مسابقه عکس «سفر به خانه خدا» به همت شورای هماهنگی کانون‌های فرهنگی، هنری، اجتماعی و دینی دانشگاه تهران و موسسه فرهنگی رسانه‌ای پارسیان فرهنگ با همکاری و مشارکت معاونت فرهنگی دانشگاه تهران، سازمان های فرهنگی هنری و زیباسازی شهرداری تهران ویژه افرادی که به حج سال ۹۶ مشرف شده‌اند، برگزار شده است.
  عزت و کرامت حجاج ایرانی، وحدت در جهان اسلام، عملیات اجرایی حج سال ۱۳۹۶، لحظه‌های ویژه عبادی، سلفی بناها و آیین‌ها و استقبال از حجاج سال ۹۶ از موضوع های این مسابقه بوده است.
  *برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
  خبرنگار: معصومه جوان معبودی**انتشار: محمد آجورلو
  تهرام/۷۲۴۵//۱۳۴۸

  انتهای پیام /*


  فرهنگی


  مسابقه عکس


  سفر به خانه خدا


  احسان محمدی

  برچسب ها :
 • مطالب مرتبط
 • ارسال نظر