سبک نو

معاون رئیس جمهوری:درک مشترک مجلس و دولت منجر به پشرفت کشور می شود

admin
۲۵ بهمن ۱۳۹۶
6 views
صفر نظر
 • به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، حسینعلی امیری بعد از ظهر چهارشنبه در نخستین همایش رابطین امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تاریخچه مجالس برخی کشورها و مقایسه آن با مجلس در جمهوری اسلامی ایران، گفت: مجلس شورای اسلامی در ایران دارای اختیارات فراوان است.
  وی در ادامه به برخی اختیارات مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و افزود: به عنوان مثال دولت رای اعتماد وزرای پیشنهادی را باید از مجلس اخذ کند، مجلس در نظام ما نظارتش تقنینی و مستقیم انجام می شود از سویی مجلس از طریق دیوان محاسبات دولت ها را کنترل می کند، نمایندگان در مجلس ایران حق سوال از وزرا و مقامات داشته و می توانند کابینه دولت را در صورت عدم عمل به برنامه های پیشنهادی و یا عملکرد کاری استیضاح کنند.
  وی افزود: در مواقعی هم نمایندگان این اختیار را دارند که براساس اصل ۸۸ قانون اساسی با یک چهارم نمایندگان حاضر حتی از رئیس جمهوری هم سوال کنند.
  معاون رئیس جمهوری در امور مجلس، حق تحقیق و تفحص، نظارت بر طرز کار سه قوه به عنوان یک بازوی نظارتی و رسیدگی به شکایات از طریق کمیسیون اصل نود از دیگر اختیارات مجلس ایران برشمرد و گفت: تفاوت مجلس ما با دیگر کشورها، حدود اختیارات و فراوانی آن در ایران است.
  امیری در ادامه درخصوص مدل پارلمان ایران خاطرنشان کرد: اگرچه در کشور ما رئیس جمهوری از طریق رای مستقیم مردم انتخاب می شود ولی در نهایت دولت باید رای اعتماد کابینه خود را از مجلس اخذ کند.
  به گفته وی ویژگیهایی که در مجالس ریاستی سایر کشورها وجود دارد در مجلس جمهوری اسلامی ایران صدق نمی کند چراکه این مجلس دارای اختیارات فراوان در حوزه قانونگذاری و همچنین نظارتی است.
  معاون رئیس جمهوری در امور مجلس در ادامه حق سوال کردن از وزرا و سایر مقامات در ترکیب هیات دولت را از دیگر ویژگیهای مجلس ایران برشمرد و گفت: هر نماینده مجاز است از وزرا در حیطه وظایف و نه اختیارات او سوال کند و اگر قانع نشد می تواند برای رسیدن به پاسخ براساس قوانین موجود مجلس حرکت کند.
  به گفته امیری گاه مشاهده شده که برخی نمایندگان مجلس درباره اختیارات وزرا سوال می کنند که این روش درستی نیست و آنها براساس قانون ، تنها مجاز به سوال درباره وظایف و برنامه های ارائه شده آنها در ابتدا برای رای اعتماد آنها هستند.
  عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: متاسفانه نهادی نداریم که نظارت کند سوالی که نماینده ای خارج از حیطه وظیفه و قانون مجلس درباره اختیارات یک وزیری شده است مورد رسیدگی قرار گیرد.
  امیری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه باید بدانیم توازن قدرت در چه شکلی است، تاکید کرد: هرجا مجلس و دولت درک مشترکی از امور کشور و جامعه داشتند کارها به خوبی انجام گرفته و به دنبال آن شاهد پیشرفت بوده ایم.
  معاون رئیس جمهوری در امور مجلس در این جلسه به رابطین امور مجلس وزارت ارشاد تاکید کرد: روابطمان را با مجلس باید براساس کارکردهای آنها تنظیم کنیم چراکه تعامل حداکثری مجلس و دولت برای ما بسیار مهم است.
  عضو کابینه دولت دوازدهم در ادامه به موضوع ارائه لوایح مختلف به مجلس توسط دولت اشاره کرد و گفت: از آنجاییکه دولت در ارتباط مستقیم با مردم و مسائل و مشکلات آنهاست لذا دارای بدنه کارشناسی است تا اصل را بر انجام پخته تر امور قرار دهد؛ از طرفی هم نمایندگان مجلس براساس داده های ما عمل کنند.
  امیری در ادامه با تاکید بر نقش موثر رابطین امور مجلس وزارتخانه ها و نمایندگان استانی در تنظیم روابط و تعامل دولت و مجلس ، گفت: اقناعی عمل کردن نمایندگان برای ما مهم است.
  وی خطاب به رابطین امور مجلس توصیه کرد: نمایندگان در مجلس شورای اسلامی در حوزه های انتخابیه خود دارای نکات، ابهامات، سوالات و…. هستند لذا شما رابطین در آن حوزه های انتخابیه نباید سوالات آنها را بی پاسخ بگذارید و نسبت به مسائلی که مطرح می کنند بی تفاوت باشید.
  معاون رئیس جمهوری در امور مجلس تاکید کرد: به هر شکل ممکن سوالات نمیاندگان مجلس را پاسخ دهید و آنها را بی جواب نگذارید چراکه بازتاب این برخورد و ناراحتی در جای دیگری بروز و ظهور خواهند داد.
  امیری در ادامه به تهیه و تدوین دستورالعمل روابط دولت و مجلس برای ضابطه مند شدن روابط دو طرف اضافه کرد و اظهار داشت: اگر براساس این دستورالعمل ابلاغی و منتشره پیش بروید بدون شک بسیاری از مشکلات شما در حوزه های خود حل و فصل شده و بسیاری از پاسخ سوالات را می توان براساس این دستورالعمل داد.
  عضو کابیته دولت دوازدهم در بخش دیگری از سخنان خود گفت: گاهی درباره وزارتخانه ای مانند فرهنگ و ارشاد اسلامی که متولی فرهگی است و برخی نمایندگان نسبت به آن حساس تر هستند مواردی به نمایندگان می رسد که آنها را نگران می کند از این رو شما رابطین باید به ایجاد فضای آرامش در چنین شرایطی توجه داشته باشید.
  امیری در ادامه قدرت فضا سازی مجلس را یکی دیگر از ویژگیهای خانه ملت عنوان و تاکید کرد: قدرت فضا سازی مجلس را نباید نادیده گرفت و باید بتوانیم در تعامل مشترک با آنها در ارتباط با مسائل کشور بهره ببریم.
  معاون رئیس جمهوری در امور مجلس در خاتمه تاکید کرد: رابطین امور مجلس استانها می توانند سفیران موثری در کمک به تصویب لوایح و طرحها باشند.
  به گزارش ایرنا، نخستین همایش رابطین امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز چهارشنبه با حضور سیدهادی حسینی معاون امور مجلس وزیر ارشاد و رابطین این معاونت در ادارات کل ارشاد استانها در مرکز همایش این وزارتخانه برگزار شد.
  فراهنگ ** ۱۳۵۵ ** ۱۸۲۳ خبرنگار: علی اکبر قزوینیان ** انتشار: طاهره نبی اللهی

  انتهای پیام /*


  فرهنگي


  وزارت ارشاد


  همايش رابطين


  اميري رياست جمهوري

  برچسب ها :
 • مطالب مرتبط
 • ارسال نظر