سبک نو

نیاز فارس به ۲۳۰۰ کیلومتر بزرگراه/ چهار آزادراه در دستور کار

admin
۲۵ بهمن ۱۳۹۶
7 views
صفر نظر
 • به گزارش ایرنا، اسماعیل تبادار چهارشنبه در نشست خبری با خبرنگاران رسانه های خارجی و رسانه های استان فارس در شیراز افزود: نیاز امروز فارس در حوزه بزرگراهی ۲ هزار و ۳۰۰ کیلومتر است که از این میزان یک هزار و ۳۰۰ کیلومتر به بهره برداری رسیده و ۴۵۰ کیلومتر نیز در دست اجرا است.
  وی ادامه داد: در کنار بزرگراه، توسعه آزادراه را نیز در دستور کار داریم که در این حوزه، آزادراه شیراز – اصفهان از مهمترین این پروژه ها است که با هزینه کرد ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار ، هم اینک پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصدی دارد و سال ۹۷ آماده بهره برداری خواهد شد.
  او افزود: علاوه بر این، سه آزاد راه لار – بندرعباس، شیراز – بوشهر و آزادراه لامرد – پارسیان نیز در دستور کار قرار دارد.
  استاندار فارس گفت: یکی دیگر از زیرساخت های توسعه استان حمل و نقل ریلی است که بنا داریم به این بخش نیز بیش از گذشته توجه کنیم.
  تبادار بیان کرد: از آنجا که در استان فارس، خطوط فرعی به خط اصلی راه آهن شیراز – مشهد متصل نیست بنابراین نتوانسته ایم در زمینه جابه جایی بار از این طریق موفقیت چندانی کسب کنیم.
  او گفت: همچنین ضرورت دارد که راه آهن فعال شیراز – مشهد از طریق شیراز به استان های بوشهر و خوزستان و همچنین یزد متصل شود که هم اینک قطعه اقلید به یزد در دست اجرا است که با بهره برداری از آن مسیر ۲۴ ساعته شیراز – مشهد به ۱۸ ساعت کاهش می یابد.
  استاندار فارس بیان کرد: هم اینک زمینه برای آغاز عملیات اجرایی راه آهن شیراز – بوشهر فراهم است و امیدواریم به زودی شاهد این رخداد باشیم.
  تبادار بیان کرد: در حمل و نقل هوایی نیز وضعیت استان نسبتا بد نیست و فرودگاه شیراز به لحاظ گستردگی و فعالیت سومین فرودگاه کشور است و پس از توسعه و بهره برداری از ترمینال پروازهای خارجی آن می کوشیم که سالن بین المللی آن نیز با ۲۰ هزار متر مربع به سرعت افتتاح شود.
  او افزود: علاوه بر فرودگاه شیراز، فرودگاه های لامرد، لار و جهرم نیز فعال است و می کوشیم که فرودگاه های فسا و داراب نیز فعال شوند.
  وی، یکی از ظرفیت های مهم استان را گردشگری برشمرد وگفت: در این زمینه یکی از مسائل مهم، آسان کردن مسافرت ها است که در همین راستا حرکت قطار گردشگری از اصفهان به شیراز را داشتیم که امیدواریم این روند تداوم داشته باشد.
  او افزود: استان فارس و شهر شیراز در حوزه پزشکی از جمله پیوند کبد و کلیه، پیوند قرنیه و حلزون گوش نیز در کشور جایگاه بسیار بالایی دارد و هر روز شاهد یک دستاورد جدید در این زمینه ها در استان هستیم.
  تبادار اضافه کرد: یکی از اقدامات مهم در حوزه پزشکی، احداث شهر سلامت است که این کار با هدف جذب توریست سلامت در زمینی به مساحت هشت هزار و ۵۰۰ هکتار و با سرمایه گذاری هشت میلیون و ۷۰۰ هزار دلار اجرا خواهد شد.
  استاندار فارس درباره وضعیت شاخص های فضای کسب و کار استان هم گفت: در این زمینه استان از رتبه چهار در سال ۹۵ به رتبه نخست در سال جاری رسیده و بیکاری نیز از ۱۶ و هشت دهم در سال ۹۵ به ۱۱ و چهار دهم درصد در سال ۹۶ کاهش یافته است.
  وی اظهار کرد: در استان فارس، پارسال ۹۶ میلیون دلار جذب سرمایه گذاری خارجی داشتیم که این رقم امسال به ۹۱۰ میلیون دلار افزایش یافته است.
  او گفت: در حوزه سرمایه گذاری معتقدیم که بخش خصوصی باید وارد عرصه شود و میدان دار باشد و ما نیز باید آنها را مورد حمایت قرار داده و تقویت کنیم چرا که تجربه نشان می دهد که مجموعه های دولتی در این زمینه نتوانسته و نمی توانند موفق باشند.
  تبادار در پاسخ به پرسشی درباره موضوع خواهر خواندگی هرات افغانستان و شهر شیراز هم گفت: اگر چنین بحثی قبلا مطرح شده باشد حتما پیگیری می کنم که محقق شود.
  ۱۶ تن از خبرنگاران و تصویربرداران رسانه های خارجی روز چهارشنبه در سفر یکروزه به شیراز از برخی طرح های عمرانی این شهر بازدید و پس از آن در نشستی خبری با استاندار فارس شرکت کردند.
  به گزارش ایرنا، خبرنگاران و تصویربردارانی از شبکه های تلویزیونی فونیکس چین، تمدن افغانستان، گُلی کردستان عراق، فلسطین الیوم، المیادین لبنان و آر.تی.وی (RTV) روسیه و خبرگزاری تیما انگلستان در این بازدیدها حضور داشتند.
  آنها در سفر به شیراز از روند اجرا و فعالیت سه پروژه خط یک قطار شهری شیراز، عملیات اجرایی خط ۲ قطار شهری و همچنین ورزشگاه ۵۰ هزار نفری پارس شیراز بازدید و گزارش هایی را از روند فعالیت های عمرانی در مرکز استان فارس تهیه کردند.
  ۶۱۲۲/ ۲۰۲۷
  خبرنگار: سارنگ عبدالهی ** انتشاردهنده: سیداحمد نجفی

  انتهای پیام /*


  اقتصاد


  حمل و نقل


  استاندار فارس


  خبرنگاران خارجی

  برچسب ها :
 • مطالب مرتبط
 • ارسال نظر