سبک نو

پیگیری دیپلماسی آب،جنگ بر سر حوضه های آبریز مشترک را برطرف خواهد کرد

admin
۲۵ بهمن ۱۳۹۶
16 views
صفر نظر
 • به گزارش ایرنا از روابط عمومی هیات مدیره انجمن ژئوپلیتیک ایران، نسرین خانیها با اعلام این مطلب، گفت: سیاست و آب درمنطقه غرب آسیا به هم پیوند خورده است و از آنجا که اغلب کشورهای منطقه حوضه آبریز مشترک دارند، پیگیری دیپلماسی آب، رقابت، تنش و جنگ بر سر حوضه های آبریز مشترک را برطرف خواهد کرد.
  وی اظهار داشت: برخلاف نواحی سیاسی و مرزبندی‌های جغرافیای سیاسی که پدیده‌هایی انسان‌ساخت هستند، نواحی جغرافیایی و پدیده های جغرافیایی تابع خواست و تصمیم انسانها نیستند. افراد می ‌توانند با تعدی و زیاده‌خواهی، خواست خودشان را به زمین تحمیل کنند، اما باید به‌خاطر داشته باشیم که ضرر این زیاده‌خواهی و ظلم در نهایت به خود بشریت باز می‌گردد.
  دبیر کمیته اجرایی همایش ملی دیپلماسی آب و فرصت های هیدروپلیتیک غرب آسیا با اشاره به موقعیت اقلیمی ایران و منطقه غرب آسیا خاطرنشان ساخت: همه می‌دانیم که منطقه جنوب غرب آسیا در کمربند خشک جهان واقع شده است. از طرف دیگر رشد جمعیت، توسعه اقتصادی و تغییر اقلیم، باعث افزایش خشکی در منطقه شده و نیاز به آب را بیشتر کرده است.
  خانیها با تأکید بر لزوم پیگیری دیپلماسی آب توسط دولت های منطقه و تعامل و مذاکرات سازنده در رابطه با حوضه های آبریز مشترک گفت: اغلب کشورهای منطقه حوضه آبریز مشترک دارند و یا نسبت به هم از لحاظ دسترسی به رودها از نقش بالادستی و پایین دستی برخوردارند. مجموع این عوامل باعث می‌شود که هیدروپلیتیک شکل بگیرد و سیاست و آب در هم تنیده شود. به همین دلیل دیپلماسی آب و بستن عهدنامه‌ها و قراردادها در رابطه با آب امری ضروری و اجتناب ناپذیر است که صلح و امنیت مرزهای کشورها را در آینده تضمین خواهد کرد.
  وی خاطرنشان کرد: جغرافیای مناطق یک‌سری تنگناها و امتیازها را در دسترس انسان قرار می‌دهد. همه مواهب و نعمت‌ها به‌طور یکنواخت در زمین تقسیم نشده است. هیچ دو مکانی در زمین وجود ندارد که عیناً مثل هم باشد. برای همین قرارگیری در مناطق مختلف سیاست‌های مختلفی را برای ادامه حیات و رشد و بالندگی می طلبد. 
  وی با تأکید بر اینکه چالش کم‌آبی جزو خصوصیات لاینفک جنوب غرب آسیاست اظهار داشت: آب محدود اما نیاز ملت‌ها به آن نامحدود است. این امر به‌مثابه تیغ دولبه می‌ماند. از یک‌سو این کمبود و نیازمندی می‌تواند کشورهای منطقه را به‌رقابت، جنگ و کشمکش بی‌پایان بر سر آب هدایت کند، اما از سویی دیگر می‌تواند به عنوان یک معضل جمعی برای حل و فصل آن باعث روی آوردن دولت ها به همگرایی منطقه‌ای و مذاکره شود.
  وی در پایان خاطرنشان کرد: از آنجا که منطقه غرب آسیا، موزائیکی از اقوام و ملل مختلف با ایدئولوژی‌ها و خواست‌های متفاوت و گاهی متضاد است، رویکرد مذاکره و دیپلماسی آب، به عنوان یک نیاز مشترک حیاتی می‌تواند زمینه ساز همکاری و تشکیل بسیاری از اتحادیه‌ها گردد.
  اجتمام(۱)**۷۰۲۹**۱۶۹**تنظیم: فرهاد شرف پور **انتشار:علی حبیبی
  *آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
  @irnaej
  https://t.me/irnaej

  انتهای پیام /*


  اجتماعي


  انجمن ژئوپليتيك


  ديپلماسي آب


  حوضه هاي آبريز

  برچسب ها :
 • مطالب مرتبط
 • ارسال نظر