سبک نو

یورنیوز: همکاری‌های اقتصادی، مهم ترین محور سفر روحانی به هند

admin
۲۸ بهمن ۱۳۹۶
8 views
صفر نظر
 • در این گزارش آمده است: سفر رئیس جمهوری ایران به هند در شرایط کنونی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، چرا که حجم مراودات تجاری میان این دو کشور بسیار زیاد است و بعد از لغو تحریم های بین المللی، افزایش چشمگیری داشته است. روحانی در این سفر، ضمن دیدار با ایرانی های مقیم هند، بر گسترش روابط میان تهران و دهلی نو تاکید کرد.
  یورونیوز افزود: رئیس جمهوری ایران در دیدار با ایرانی های مقیم هند، تاکید کرد که باید همه تلاش خود را برای لغو تحریم های ناجوانمردانه علیه ایران برداریم، چرا که فشار زیادی به مردم وارد می کند و در همین ارتباط در چهار سال گذشته اقدامات ارزشمندی صورت گرفته است.
  یورونیوز افزود: همکاری‌های اقتصادی در راس برنامه‌های سفر حسن روحانی به هند، قرار دارد و در همین ارتباط قرار است ۱۵ یاداشت همکاری تجاری و اقتصادی بین دو کشور به امضا برسد.
  توسعه بندر چابهار و ایجاد مسیر دریایی و زمینی برای انتقال کالا و انرژی از خلیج فارس به هند و افغانستان، در اولویت گفتگوهای رئیس جمهوری ایران و نخست وزیر هند قرار دارد. گام های مقدماتی برای اجرای این پروژه بزرگ که اهمیت بسیار بالایی برای سه کشور دارد، برداشته شده است. این پروژه برای ایران راهبردی است چرا که به این کشور اجازه می دهد تا محصولات پتروشیمی خود را با لوله از بندر عسلویه به چابهار منتقل و از آنجا به آسیای شرقی صادر کند.
  محصولات نفتی، پتروشیمی و حتی کالاهای غیرنفتی ایران با بهره گیری از این پروژه،، بدون نیاز به عبور از خاک پاکستان، از طریق خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند به بندر بمبئی صادر خواهد شد.
  از سوی دیگر، بندر چابهار از طریق زمینی به شهر ‘زرنج’ افغانستان و پس از آن به کابل متصل می شود.
  پیش تر دولت هند اعلان کرده بود که آمادگی دارد تا در این پروژه مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری کند، اما روحانی امیدوار است در این سفر دهلی نو را به سرمایه گذاری بیشتر برای ساخت و تکمیل این پروژه تشویق کند.
  گرچه سرمایه گذاری های هند در بندر چهابهار برای گسترش این بندر، به دلیل تحریم های بین المللی به کندی پیش می رود، اما رقم این سرمایه گذاری تاکنون به ۸۵ میلیون دلار رسیده است. هند در عوض این سرمایه گذذاری، اجازه دارد به مدت ۱۰ سال از دو لنگرگاه بندر چهابهار استفاده کند.
  اروپام**۹۰۴۱**۱۴۸۶**

  انتهای پیام /*


  سیاسی


  ایران


  هند


  روحانی

  برچسب ها :
 • مطالب مرتبط
 • ارسال نظر