سبک نو

استرالیا و آمریکا درباره نفوذ چین در آسیا اقیانوسیه مذاکره می‌کنند

admin
۴ اسفند ۱۳۹۶
10 views
صفر نظر
 • به گزارش روز جمعه ایرنا از شبکه ای بی سی استرالیا این سفر درهفته آینده در حالی صورت می‌گیرد که دو کشور به دنبال ترمیم رابطه خود با یکدیگر هستند. روابطی که بر سر مسئله استقرار پناهندگان در آمریکا خدشه دار شده بود.
  پیشتر «دونالد ترامپ» توافق نامه دولتش با استرالیا بر سر استقرار پناهندگان در ایالات متحده آمریکا را که توسط باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین این کشور امضا شده بود، «احمقانه» معرفی کرد.
  اما ترامپ مدتی بعد با عبور از این سیاست گذشته خود اعلام کرد میزبانی یک هزار و ۲۵۰ نفر از این مهاجران غیرقانونی توسط کشورش را قبول کرده است تا با کنارگذاشتن اختلافات بر سر این مسئله، رهبران آمریکا و استرالیا درباره چین به عنوان اصلی ترین موضوع منطقه گفت و گو کنند.
  آمریکایی ها معتقدند: رابطه چین با کشورهای آسیا اقیانوسیه که تعدادی از آن‌ها دارای سریعترین رشد اقتصادی در جهان هستند باعث کم رنگ شدن نقش آمریکا در منطقه و قدرت گیری چین شده است.
  یک مقام استرالیایی که خواست نامش فاش نشود زیرا اجازه صحبت با رسانه‌ها را ندارد، اظهار داشت: نخست وزیر ترنبول با هیئت بزرگی از تاجران به این سفر خواهد رفت و علاقه زیادی به صحبت درباره فرصت‌های اقتصادی میان کانبرا- واشنگتن دارد ، اما پرواضح است که مسائل مرتبط با چین نیز میان دو طرف مطرح خواهد شد.
  «دونالد ترامپ» سال گذشته از پیمان همکاری آسیا اقیانوسیه کنار کشید تا به این ترتیب دست چین برای نفوذ بیشتر در میان کشورهای این منطقه مهم اقتصادی، باز شود.
  با این حال ماه گذشته دولت استرالیا اتهاماتی را به چین در خصوص دخالت پکن در سیاست داخلی استرالیا وارد کرد که روابط دو کشور را تحت تأثیر قرار داد.
  چین اتهامات وارد شده توسط استرالیا را رد کرده و به صورت رسمی از دولت «مالکوم ترنبول» شکایت کرده است.
  آساق****۲۴۱**۱۵۹۹

  انتهای پیام /*


  سیاسی


  استرالیا


  آمریکا


  چین

  برچسب ها :
 • مطالب مرتبط
 • ارسال نظر