سبک نو

قطعی ۲ روزه آب در هندیجان مردم را با مشکل رو به رو کرده است

admin
۱ فروردین ۱۳۹۷
26 views
صفر نظر
 • فرماندار هندیجان با اشاره به قطع ۲ روزه آب شرب هندیجان در ایام نوروز گفت: بخش زیادی از آب هندیجان از خط سد آسک تامین می شود و کاهش دبی ورودی به سد موجب شد که امکان برداشت از پشت سد وجود نداشته باشد و آب کل هندیجان با قطعی و سهمیه بندی روبه رو شد.
  کورش مودت چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه لازمست هر چه سریعتر آب از سد کوثر برای تامین آب شرب شهروندان رها سازی شود افزود: وزارت نیرو باید برای رفع مشکلات آب شرب این شهرستان هر چه سریعتر منابع آب پایدار تخصیص دهد.
  وی گفت: آب شرب هندیجان از سه خط کارون، آسک و زیدون تامین می شود و اختلال در هر سه خط موجب قطعی آب از روز ۲۹ اسفند در این شهرستان شده و نارضایتی شدید شهروندان این شهرستان را به ویژه در روزهای تعطیلات عید به دنبال داشته است.
  فرماندار هندیجان افزود: برای رفع این مشکل کانال های آب کشاورزی در بخش زیدون شهرستان بهبهان و کانال کشاورزی شهید رجایی در امیدیه و پمپ های آب در بالادست رودخانه هم اکنون با پیگیری استانداری خوزستان و مقامات قضایی بسته شده و با افزایش دبی ورودی به سد آسک امیدواریم شاهد ورود آب به شبکه آبرسانی شهرستان باشیم.
  وی اظهارکرد: سد آسک به دلیل جمع شدن بیش از حد گل و لای نیاز به لایروبی دارد و مخزن آن هم اکنون به جای ۱۵ میلیون متر مکعب کمتر از ۲ میلیون متر مکعب ظرفیت داشته که به دلیل برداشت بی رویه توسط کشاورزی و نبود مدیریت برداشت، یک منبع مطمئن برای آب شرب این شهرستان محسوب نمی شود.
  وی با بیان اینکه ورودی آب به سد آسک در ۲ روز گذشته صفر بوده و امروز چهارشنبه به سه متر مکعب در ثانیه رسیده، ادامه داد:هم اکنون ۲۰۰ متر مکعب در ساعت آب از خط لوله کارون که فرسوده است به هندیجان پمپاژ می شود، و ۳۵۰ متر مکعب در ساعت نیز از سد آسک به هندیجان می آید که ۲۲۰ متر مکعب آن پس از شیرین شدن در دستگاه آب شیرین کن، وارد شبکه می شود.
  فرماندار هندیجان اضافه کرد:مصرف آب در تابستان در این شهرستان روزانه ۱۵ هزار متر مکعب و در زمستان ۱۲ هزار و ۵۰۰ متر مکعب است.
  مودت ادامه داد: از روز سه شنبه و صبح امروز چهارشنبه با لایروبی بخشی از پشت سد توسط تعدادی کارگر و نصب سه دستگاه پمپ و لوله کشی، آب را به کانال انتقال آب سد رساندیم و هم اکنون (ساعت ۱۵:۳۰) پمپاژ آب به سمت شهر هندیجان شروع شده است.
  وی با انتقاد از تاخیر در اعلام وضعیت کاهش آب ورودی سد و پیش بینی نشدن قطعی آب توسط مجموعه وزارت نیرو افزود: متاسفانه کاهش دبی سد از سوی مجموعه مربوطه در وزارت نیرو هنگامی به فرمانداری اعلام شد که وارد بحران شده بودیم و زمانی برای پیشگیری از قطعی با استفاده از رهاسازی وجود نداشت و شاهد قطعی آب در روز عید و اول فروردین در این شهرستان بودیم.
  وی افزایش دبی آب خط کارون، رهاسازی آب و بستن سردهنه های کشاورزی در شهرستان های بالادست را از مهمترین اقدامات برای جلوگیری از قطعی احتمالی مجدد آب دانست و گفت: باید با مدیریت در جلوگیری از برداشت بی رویه آب برای کشاورزی در بالادست مانع قطع آب شرب شهروندان هندیجان شد.
  فرماندار هندیجان شکستگی در خط لوله آب از زیدون و قطع آب خط کارون به دلیل تعویض پمپ به منظور افزایش دبی را از دیگر علل کاهش آب ورودی به هندیجان دانست و ادامه داد: تامین آب هندیجان از چند منبع غیر پایدار سبب مشکلات زیادی در این شهرستان شده و باید با تامین آب از خط محرم یا استفاده از شیرین سازی آب دریا منبعی مطمئن و پایدار برای تامین آب شرب این شهرستان ایجاد کرد.
  به گزارش ایرنا مردم شهرستان هندیجان از صبح دیروز سه شنبه تا ساعتی پیش از سال تحویل ، و از ساعت هفت صبح امروز تا ۱۵ بعدازظهر به طور کامل با قطعی آب رو به رو بودند و همچنان قطعی و افت شدید فشار در برخی مناطق شهری وجود دارد. بنابراین گزارش بیشتر روستاهای این شهرستان نیز در این مدت با همین مشکل روبه بودند.
  سد انحرافی آسک که در روستای مشراکه از توابع بخش چم خلف عیسی هندیجان قرار دارد، زمانی مخزن آن ۱۵ میلیون متر مکعب ظرفیت داشت ولی هم اکنون به دلیل رسوب زیاد این حجم به ۲ میلیون متر مکعب کاهش یافته که باید برای لایروبی آن اعتباری در نظر گرفت.
  سد کوثر در فاصله ی ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر دوگنبدان در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد و سال ۱۳۸۳ به بهره برداری رسید که تامین آب هندیجان از این سد می تواند منبع پایداری برای این شهرستان باشد.
  شهرستان هندیجان با حدود ۳۸ هزار نفر جمعیت که ۳۱ هزار نفر آن شهری است در جنوب خوزستان قرار گرفته و یکی از بنادر مهم تجاری و صیادی این استان است.
  حدود ۱۳ هزار مصرف کننده آب در شهر هندیجان وجود دارد. این رقم غیر از مصرف کنندگان آب روستایی است.
  ۷۱۶۳/ ۶۰۳۷

  انتهای پیام /*


  اجتماعي


  هنديجان


  قطعي آب شرب


  نيرو

  برچسب ها :
 • مطالب مرتبط
 • ارسال نظر