سبک نو

هرمزگان رکورد دار تولید میگوی پرورشی درکشور است

admin
۲۷ فروردین ۱۳۹۷
4 views
صفر نظر
 • علی کریمی روز دوشنبه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در سالی که گذشت افزون بر ۱۵هزارتن میگوی پرورشی دراین استان تولید شد که این رقم ۵ هزارتن بیشتر از سال ماقبل آن (۹۵) و حدود ۱۲هزارتن بیشتر از آغاز به کار دولت یازدهم است.
  این مقام مسوول در اداره کل شیلات هرمزگان خاطر نشان ساخت: رکورد بیشترین تولید در واحد سطح (هر هکتار) نیز با برداشت ۲۰ تن به مزرعه کشت و صنعت میناب به مدیریت علی حاتمی در سایت تیاب جنوبی اختصاص دارد.
  کریمی، استفاده از جدید ترین تکنیک های پرورش ازجمله استخر عمیق، بکارگیری دستگاههای هواده و غذای استاندارد، توجه به توصیه های کارشناسان شیلات بازدید از فعالیت های شیلاتی کشورهای صاحب سبک و سابقه و به روز رسانی دانش فنی را از مهم ترین راههای دستیابی به رکورد تولید ۲۰ تن میگو در هکتار عنوان کرد.
  وی افزود: در راستای برنامه ریزی های صورت گرفته امسال نیز سطح زیر کشت مزارع پرورش میگو دراین استان با یکهزارو ۲۰۰هکتار افزایش به ۴هزار و ۸۰۰ هکتار رسید.
  معاون آبزی پروری شیلات هرمزگان با اشاره به ۲ دوره پرورش میگو در سال پیش بینی کرد: امسال بیش از ۱۸هزارتن میگو از استخرهای پرورشی این استان برداشت شود.
  به گفته کریمی هرمزگان تنها استانی است که سالانه ۲ بار از ‘اسفند تا تیر’ و از ‘تیرماه تا اواخرآذرماه’ کار پرورش و برداشت میگو و همچنین تولید لارو میگو درآن انجام می شود.
  میگوی مورد استفاده درسایت های پرورشی هرمزگان از نوع ‘وانامی’ است که از مهم ترین ویژگی های آن می توان از ضریب رشد و بازماندگی بالا، مقاوم بودن به بیماریها و داشتن دوره رشد کوتاه مدت نام برد.
  وی در ادامه با اشاره به استقبال سرمایه گذاران ازفعالیت های آبزی پروری در هرمزگان خاطرنشان ساخت: درحال واگذاری زمین های استعداد یابی شده منطقه کرگان ازتوابع میناب در قالب قطعه ۲۰ هکتاری به متقاضیان بومی دارای مجوز پرورش میگو هستیم.
  وی یاد آور شد: عملیات هم زمان شناسایی، نقشه برداری و حتی واگذاری حدود ۲۱هزار هکتارزمین مستعد پرورش میگو در شهرهای ساحلی این استان انجام شد.
  وی ابراز داشت: سطح مفید این زمین ها به ۱۵هزارهکتار می رسد که با در نظر گرفتن ۴ هزارو ۸۰۰هکتار مزرعه درحال بهره برداری میزان تولید سالانه میگوی این استان تا پایان برنامه ششم توسعه به بیش از۷۰هزارتن افزایش می یابد.
  ازآنجایی که با ایجاد هر مزرعه ۲۰هکتاری پرورش میگو برای ۱۲ نفر بطور مستقیم شغل پویا ایجاد می شود با واگذاری زمین های شناسایی شده و بهره برداری ازسایت های جدید تاپایان برنامه ششم توسعه برای۱۰هزارنفر از ساحل نشینان هرمزگانی شغل پایدار ایجاد می شود.
  دراطلاعات منتشره شیلات هرمزگان وسعت مفید مزارع پرورش میگودرهرمزگان هم اکنون ۴هزار و ۸۰۰هکتار با پیش بینی تولید ۱۸هزارتن در سال عنوان شده که با توجه به کیفیت بالای محصول۸۰ درصد آن به خارج از کشور صادر می شود.
  براساس اطلاعات ذکر شده هم اکنون نزدیک به ۲ هزارو۴۵۰نفر بطور مستقیم در سطح ۴ هزارو۸۰۰هکتار از مزارع پرورش میگوی این استان فعالیت دارند.
  صنعت شیلات و آبزیان به عنوان قدیمی ترین منبع درآمدی ساحل نشینان جنوب ازجمله هرمزگان است که با حمایت دولت تدبیرو امید باعث افزایش چند برابری تولید شده که درصورت استمرارمی تواند به محور توسعه این استان نیز تبدیل شود.
  دراین اطلاعات میزان میگوی پرورشی تولیدی سال گذشته در کشور حدود ۳۲هزار تن ذکر شده که بیش از ۱۵هزارتن آن در استخرهای پرورش میگوی هرمزگان تولید شده است.
  ۶۱۴۹ /۶۰۴۸

  * آگاهی از آخرین اخبار استان در کانال تلگرام ایرنا هرمزگان
  * لینک جستجو کانال: irnabandarabas@
  *ایمیل: irna.hormozgan@yahoo.com

  انتهای پیام /*


  اقتصاد


  شيلات


  ركورد دارتوليد ميگو


  هرمزگان

  برچسب ها :
 • مطالب مرتبط
 • ارسال نظر