سبک نو

سرمایه های جزیره قشم توسط روستائیان کاربردی می شود

admin
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
15 views
صفر نظر
 • به گزارش ایرنا، سعید بنی عامریان روز چهارشنبه در سومین نشست گزارش های سه ماهه پروژه های شاهد جایکا افزود: گسترش مشارکت بین مردم جزیره با تشکیل اتاق فکر و تبادل اطلاعات و تجربیات، موجب هم افزایی و استحکام این آموزش ها و در نهایت درآمدزایی می شود.
  موسسه جایکا فعالیت های خود را در کشورهای کمتر توسعه یافته و در حال توسعه پیگیری می کند و از حدود ۴۰ سال پیش تاکنون طرح های مشترک خود را در ایران آغاز کرده است.
  بنی عامریان افزود: در این طرح، ۱۱ روستا برای اجرای ۱۰ طرح به صورت آزمایشی انتخاب شد که ۶ پروژه با همکاری مستقیم انجمن فعالان روستایی، ۲ پروژه با همراهی سازمان های مردم نهاد و ۲ پروژه با مدیریت دفتر جایکا به انجام رسید.
  وی با اشاره به اینکه پایداری طرح های های جایکا در قشم مورد سنجش قرار می گیرد، اظهار کرد: حمایت جایکا از این طرح ها در بخش سخت افزاری شامل اعتبار فیزیکی و تامین بودجه و در بخش نرم افزاری شامل حمایت های فنی و مشاوره ای ارائه شده است.
  مدیرکل برنامه ریزی و بودجه منطقه آزاد قشم از ویژگی های متفاوت فرهنگی قشم به عنوان یکی از ظرفیت های توسعه یاد کرد و افزود: فرهنگ، سرمایه اصلی و میراث ناملموس جامعه بومی است و باید به بهترین نحو از این ظرفیت استفاده شود.
  در این نشست، اجرای طرح های موزه فضای باز لنج سازی و دریانوردی روستای گوران، تورهای تجربی فرهنگ سنتی روستای لافت، طبیعت گردی در جنگل های دریایی حَرّا و توسعه سوغات روستای مسن مورد ارزیابی قرار گرفت.
  همچنین ارزیابی اجرای فروشگاه قشمینه شهر قشم، احیای باغ های سنتی روستای هفت رنگو، باغ نمایشی گیاهان دارویی سنتی روستای گَوَرزین، مدیریت کَهور پاکستانی روستای سَلَخ، آموزش کشت جلبک دریایی و پشتیبانی فنی از جایگاه دفن زباله شهرک تولا از دیگر برنامه های این نشست بود.
  شهرستان قشم شامل جزیره های قشم، هرمز، هنگام و لارک با حدود ۱۵۰ هزار نفر جمعیت در جنوب استان هرمزگان واقع است.
  ۷۵۰۰/

  انتهای پیام /*


  اجتماعي


  جايكا


  روستانيان


  قشم

  برچسب ها :
 • مطالب مرتبط
 • ارسال نظر