سبک نو

طرح چین برای تبدیل روستا به شهر؛یک تیر و چند نشان

admin
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
25 views
صفر نظر
 • به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار اعزامی ایرنا، شهرک تیکوتی واقع در جنوب شرقی شهر کورلا (Korla) از توابع استان شین جیانگ (Xinjiang) چین، یکی از این شهرک هاست.
  مدیرعامل این شهرک در حضور خبرنگاران خارجی و داخلی بازدیدکننده از این منطقه گفت: برنامه تحول این منطقه فقیرنشین در سال ۲۰۱۲ آغاز شد و هدف از آن ارتقای سطح زندگی، بهداشت، امنیت، آموزش و درآمد روستائیان است.
  «تیلوچی تاماوی» افزود: روستاییان این منطقه که شغل اصلی آنها کشاورزی بود، در خانه هایی به نام «بنگلو» که شرایط مناسبی برای زندگی نداشت و فاقد سرویس بهداشتی بود زندگی می کردند و به لحاظ درآمدی نیز وضعیت مطلوبی نداشتند.
  وی ادامه داد: مطابق طرح دولت، بخش خصوصی زمین های روستاییان را خرید و در مقابل یک واحد مسکونی در همان محل به آنها پیش فروش کرد.
  تاماوی اضافه کرد: همچنین با هزینه اولیه دولت، یک باب مغازه نیز به هر خانوار پیش فروش شد که بتوانند پس از تحویل از طریق اجاره دادن، راه اندازی کسب و کار یا فروش تولیدات کشاورزیشان یک منبع پایدار درآمدی داشته باشند.
  این مقام مسئول تصریح کرد: بخش خصوصی همچنین زمین های کشاورزی روستائیانی که مایل به ادامه کشاورزی نبوده و قصد تغییر شغل داشتند را خریداری کرد.
  به گفته مدیرعامل شهرک تیکوتی، این شهرک ۹۸۰ خانواری که تمامی امکانات زندگی از قبیل کلینیک پزشکی، مراکز خرید، بانک، کتابخانه، مراکز تفریحی و غیره را دارد، توانست به یکباره سطح رفاه روستاییان منطقه را چند درجه افزایش دهد.
  تاماوی گفت: کودکان این منطقه که پیش از این به امکانات آموزشی دسترسی نداشتند و اغلب از تحصیل باز می ماندند، اینک دارای امکانات آموزشی در سطح استاندارد تعریف شده در سطح کشور هستند و آینده ای روشن در انتظار آنهاست.
  وی ادامه داد: طرح تبدیل مناطق فقیرنشین روستایی به شهر همچنین توانست به روند مهاجرت از روستا به شهر که پیامدهای اجتماعی فراوانی به همراه داشت، پایان دهد.
  به گفته مدیرعامل شهرک تیکوتی، این طرح همچنین توانست بخش مسکن چین را رونق بخشد و به سرعت رشد اقتصادی کشور اضافه کند.
  دولت چین همچنین موزه هایی ایجاد کرده است که ضمن به نمایش گذاردن ابزارآلات کشاورزی سنتی این مناطق و ماکت هایی از زندگی یک خانوار کشاورز در گذشته، دارای کلاس های رایگان برای آموزش ساخت صنایع دستی برای روستاییان و نیز مراکزی برای فروش این محصولات است.
  به گفته مدیر موزه یانچی (Yanqi)، مرکز فروش صنایع دستی این موزه، با هدف درآمد زایی برای روستاییان، صنایع دستی آنها را خریداری و به قیمتی که اندکی بیش از قیمت خرید است به فروش می رساند.
  گروهی از خبرنگاران خارجی از کشورهای جنوب و جنوب شرق آسیا و نیز آسیای مرکزی از ۱۲ تا ۲۱ اردیبهشت از بخش مرکزی جاده ابریشم یا استان شین جیانگ چین دیدن کردند.
  استان شین جیانگ با مساحت یک میلیون و ۶۶۰ هزار کیلومتر مربع، بزرگ ترین استان چین است که با هشت کشور قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان، پاکستان، روسیه، مغولستان و هند مرز مشترک دارد.
  آساق**۱۰۶۳*۱۴۸۵**۱۶۶۳

  انتهای پیام /*


  اقتصاد


  بنگلو


  کورلا


  شین جیانگ

  برچسب ها :
 • مطالب مرتبط
 • ارسال نظر