سبک نو

بورس با جهش ۲هزار و ۷۶۷ واحدی به مرز ۱۰۰ هزار نزدیک شد

admin
۲۳ خرداد ۱۳۹۷
9 views
صفر نظر
 • به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، شاخص بورس با ورود حجم زیاد نقدینگی به بازار، روندی پر شتاب یافت و در جایگاه ۹۹ هزار و ۱۴۶ واحدی تثبیت شد.
  پس از نوسان قیمت ارز و افزایش قیمت اغلب کالاهای صنعتی، خوراکی و … شرکت های بورسی با رشد قیمت و همچنین تعدیل های مثبت مواجه می شوند.
  همواره رشد قیمت ارز و تورم در کالاهای مصرفی، رخدادی مطلوب برای بورس به شمار می رفته زیرا باعث شناسایی سود بیشتر برای شرکت ها می شود.
  بدین ترتیب پس از چند هفته رشد قیمت ارز، مسکن و اغلب کالاها، امروز بازار بورس با جهشی بزرگ در قیمت ها مواجه شد به طوری که در بسیاری از نمادها که به کف (حداقل) قیمت رسیده بودند، صف های خرید شکل گرفت.

  ** رشد دسته جمعی شاخص های بورس
  در معاملات امروز یک میلیارد و ۶۶۰ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش چهار هزار و ۳۵۵ میلیارد ریال در ۱۲۱ هزار و ۹۶۵ نوبت دادوستد شد.
  بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد ۸۵۷ واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، ۳۳۸ واحد رشد کرد.
  شاخص قیمت (هم وزن) نیز ۲۴۶ واحد بالا رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است. همچنین شاخص آزاد شناور سه هزار و ۲۴۳ واحد افزایش یافت؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.
  شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) ۲ هزار و ۱۱۵ واحد و شاخص بازار دوم بورس نیز پنج هزار و ۹۳ واحد رشد کرد.

  ** شکل گیری صف خرید برای گروه های جذاب بورسی
  گروه فلزات اساسی در معاملات امروز صدرنشین بورس شد؛ در این گروه ۲۹۸ میلیون سهم به ارزش ۹۴۱ میلیارد ریال دادوستد شد. گروه شیمیایی به ارزش ۵۶۰ میلیارد ریال و رایانه به ارزش ۴۹۰ میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
  در رده چهارم معاملات امروز، گروه خودرو با دادوستدی به ارزش ۳۰۹ میلیارد ریال قرار گرفت. گروه فراورده های نفتی نیز با معاملاتی به ارزش ۲۹۶ میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.
  در معاملات امروز، نمادهای فولاد (فولاد مبارکه)، فارس (هلدینگ خلیج فارس)، فملی (ملی صنایع مس)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر) و جم (پتروشیمی جم) بیشترین تاثیر منفی را بر شاخ داشته و آن را بالا بردند.
  نگاهی به بازار امروز نشان می داد که بسیاری از نمادها، صف خرید ایجاد شد.

  ** رکوردشکنی فرابورس
  شاخص فرابورس نیز در معاملات امروز بیش از ۳۷ واحد رشد کرد و در ارتفاع بالاتر از یک هزار و ۱۵۳ واحدی ایستاد. در بازار فرابورس، بیش از ۴۱۲ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از یک هزار و ۸۵۶ میلیارد ریال خرید و فروش شد.
  در معاملات امروز، نمادهای مارون، زاگرس (پتروشیمی زاگرس)، ذوب (ذوب آهن) و میدکو نیز بالاترین سهم را در رشد شاخص داشتند.
  اقتصام*۲۰۲۲** ۲۰۲۳

  انتهای پیام /*


  اقتصاد


  شاخص بورس


  فرابورس


  رمضان

  برچسب ها :
 • مطالب مرتبط
 • ارسال نظر