سبک نو

استاندار درباره تعرض به منافع برنجکاران مازندران هشدار داد

admin
۳۰ خرداد ۱۳۹۷
7 views
صفر نظر
 • به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی استانداری مازندران ، محمد اسلامی در جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان یکی از خط قرمزهای ترسیم شده در این باره را واردات برنج به استان در زمان برداشت اعلام کرد.
  وی با تاکید بر این نکته که واردات برنج در زمان برداشت همواره دغدغه شالیکاران بود ، افزود : با استناد به سیاست دولت در راستای برنامه ششم توسعه و قانون بودجه سال ۹۷ در حمایت از کالای ایرانی ، واردات برنج به کشور در فصل برداشت محصول داخلی ممنوع است.
  ممنوع کردن واردات برنج در زمان برداشت محصول برنجکاران شمال کشور در دولت تدبیر و امید به اجرا در آمد و سبب شد شالیکاران مازندران سه سال گذشته را بدون دغدغه کاهش قیمت در زمان اوج برداشت و همچنین عرضه دسترنجشان بدون دلال بازی و با قیمت مناسب پشت سر بگذارند.
  ورود انبوه برنج خارجی به بازار در زمان برداشت محصول داخلی تا قبل از سال ۹۵ سبب می شد دلالان و واسطه ها محصول شالیکاران مازندرانی را به پایین ترین قیمت خریداری کرده و از اواخر پاییز تا خرداد ماه سال بعد آن را گاهی با ۳۰۰ درصد افزایش به مصرف کنندگان عرضه کنند.
  برداشت برنج در مازندران از اواخر ماه ماه تیر آغاز می شود و تا اوایل مهر ماه ادامه می یابد .
  خرده مالکی زمین های شالیزاری در این استان سبب می شود تا کشاورزان اندک محصول مازاد بر مصرف خود را برای تامین هزینه های زندگی به صورت یکجا پس از برداشت به بازار عرضه کنند ، وضعیتی که تا پیش از سال ۹۵ با تداوم واردات برنج خارجی سبب سواستفاده دلالان و واسطه ها و کاهش قیمت برنج داخلی می شد.
  ** برخورد جدی با وارد کنندگان برنج خارجی به مازندران
  استاندار مازندران با تاکید بر اینکه ورود برنج خارجی از هر مبدایی به این استان در زمان برداشت محصول شالیکاران داخلی ممنوع است ، گفت : سازمان حمل و نقل جاده ای از صدور برنج از مبادی مختلف به استان در این زمان با جدیت ممانعت کند.
  وی از برخورد قاطعانه در خصوص اختلاط برنج خارجی با برنج بومی خبر داد و افزود : با هرگونه فساد و تخلف در این موارد به صورت قاطعانه برخورد می شود.
  اسلامی تاکید کرد : عدم توقف تولید، هدف واقعی در سال حمایت از کالای ایرانی است و امسال باید از توقف تولید و خروج آن از مدار با جدیت جلوگیری شود.
  ۲۰۹۶/۱۶۵۴

  انتهای پیام /*


  اقتصاد


  واردات برنج


  كشاورزي


  مازندران

  برچسب ها :
 • مطالب مرتبط
 • ارسال نظر