سبکِنو

نحوه انتخاب گوشواره طلا و انواع مدل های گوشواره

اگر خریدار با نحوه انتخاب گوشواره طلا آشنایی داشته باشد دیگری نیازی نیست که در طلا و جواهرات فروشی چندین مدل گوشواره را امتحان کند؛ زیرا یکی از کاربردی ترین و جذاب ترین زیورآلات برای بانوان در سراسر جهان همان گوشواره ها به ویژه از جنس طلا هستند.

همچنین از انواع و مدل های متعددی برخوردار بوده و هر روز بر تنوع و به روز بودن طرح های گوشواره های از جنس طلا افزوده می شود. انواع گوشواره های بدون نگین، با نگین، مدل های بخیه ای، حلقه ای و میخی متناسب با حالت صورت دارای سبک ها و قیمت های مختلفی هستند.

نگاهی مختصر به تاریخچه گوشواره طلا

تاریخچه گوشواره طلا به دوهزار سال قبل باز می گردد که در تمدن های مختلف با سبک ها و مدل های متعدد و با مفهوم و معنای خاصی مورد استفاده قرار گرفته است. البته این نوع زیورآلات به عنوان یک وسیله زینتی، طبقه مرفه جامعه را به نمایش می گذاشت و مختص اشراف زادگان و پادشاهان بود. ولی گوشواره در زمان روم باستان به شکل یک حلقه فلزی بود که برای بردگان مورد استفاده قرار می گرفت.

با گذشت این دوران زنان مصری و یونانی از گوشواره های طلا به عنوان یک اکسسوری با نماد تجمل گرایی استفاده می کردند. همچنین نخستین گوشواره از جنس طلا در ایران به تمدن ایلام و دوران هخامنشیان باز می گردد که بر گوش افراد حکومتی و سربازان در تخت جمشید یافت شد.

گوشواره طلا در طراحی و منبت کاری های مختلفی ساخته می شد که نمونه های قیمتی آن بیشتر برای اشراف زدگان مورد استفاده قرار می گرفت. البته این نمونه های با سنگ های قیمتی، یاقوت و الماس تزئین می شد.

همچنین در دوران سامانیان و اشکانیان افرادی همچون پادشاهان که در راس حکومت قرار داشتند از این نوع زیورآلات استفاده می نمودند؛ زیرا گوشواره از جنس طلا نماد توانمندی و قدرت بود. ولی امروزه این اکسسوری فقط نوعی ابزار تزئینی می باشد که معنا و مفهوم خاصی نداشته و در بین بانوان از محبوبیت بالایی برخوردار است.

نکات مهم در نحوه انتخاب گوشواره طلا

نحوه انتخاب گوشواره طلا و انواع مدل های گوشواره

نحوه انتخاب گوشواره طلا به موارد مختلفی بستگی دارد. پس جهت دستیابی به یک گوشواره مناسب از جنس طلا و استفاده از آن برای چندین سال باید چند نکته در نظر گرفته شود؛ زیرا یکسری قواعد و اصول به فرد کمک می کند که گوشواره ای که مدنظر دارد را خریداری نماید. پس از جمله نکات مهم در نحوه انتخاب گوشواره از جنس طلا به شرح زیر است.

مدل

فاکتور نخست در نحوه انتخاب گوشواره طلا همان مدل است. همچنین انواع گوشواره می تواند حلقه ای، آویزی، میخی و … را شامل شود. الته هر کدام از انواع گوشواره ها برای فرم از صورت طراحی شده و هنگام خرید باید آن را در اولویت قرار داد.

رنگ

گوشواره طلا در 3 رنگ زرد، سفید یا نقره ای و رزگلد موجود بوده و هر کدام از این رنگ ها، آلیاژهای مختص به خود را دارند. برای مثال در برخی مدل هایی از جنس طلا، رنگ زرد درصد بیشتری را به خود اختصاص می دهد؛ اما در برخی دیگر میزان رنگ زرد خیلی کم است. البته دلیل چنین موضوعی همان آلیاژ مصرفی در ساخت گوشواره است که با مقدار طلای خالص ترکیب می شود.

وزن

وزن گوشواره طلا بسته به مقدار طلایی که در طراحی و تولید آنها به کار برده می شود، تعیین می گردد.

فرم صورت

یکی دیگر از فاکتورهای اصلی در نحوه انتخاب گوشواره طلا در زمان خرید آن توجه به فرم صورت است. زیرا فرم صورت دارای اشکال هندسی از جمله دایره، قلبی، الماسی، لوزی، مستطیلی و مربعی می باشد.

مدل مو

ارتباط مستقیمی بین نحوه انتخاب گوشواره طلا و مدل موها وجود دارد؛ زیرا بعضی از مدل موها از زیبایی و جذابیت گوشواره ها می کاهند. البته عکس قضیه نیز صدق کرده و مدل موی انتخابی می تواند گوشواره را بهتر و زیباتر به نمایش بگذارد. پس مدل موهای مناسب هر سبک گوشواره از جنس طلا به شرح زیر است.

انواع مدل های گوشواره طلا

نحوه انتخاب گوشواره طلا و انواع مدل های گوشواره

انواع مدل گوشواره های از جنس طلا می توان به موارد زیر اشاره کرد.

گوشواره طلا میخی

این نوع گوشواره ها برای تمام رنج های سنی از کودکان تا بزرگسالان مناسب بوده و بیشتر در اندازه های کوچک طراحی و ساخته می شوند. همچنین به دلیل نحوه تولید و سایزی که دارند گزینه مناسبی برای استفاده های روزانه به شمار می روند؛ بنابراین افرادی که خواهان گوشواره ای بدون سر و صدا و راحت هستند بهتر است گوشوارهای میخی از جنس طلا را در اولویت قرار دهند؛ زیرا این نوع گوشواره با لباس اداری، لباس شب و مجلسی به راحتی هماهنگ می شود.

گوشواره طلا آویزی

گوشواره های آویزی از جنس طلا با گوشواره های میخی رقابت تنگاتنگی دارند و از تنوع بالایی در بازار برخوردار می باشند. این نوع گوشواره ها به دلیل تنوع بالا و زیبایی منحصر به فرد دارای طرفداران زیادی هستند. همچنین بر روی گوشواره های آویز از انواع نگین، سنگ های قیمتی، مروارید و تراشه الماس استفاده می شوند.

گوشواره طلا مگنتی

گوشواره های آهنربایی یا مگنتی با کمک دو عدد آهنربا از دو طرف گوش به یکدیگر وصل می شوند. جهت استفاده از این نوع گوشواره به سوراخ کردن گوش نیازی نیست. همچنین گوشواره های مگنتی با ظرافت خاصی و در شکل های بچگانه و دخترانه طراحی و تولید می شوند.

گوشواره طلا کلیپسی

یکی دیگر از انواع گوشواره طلا همان گوشواره کلیپسی بوده که گیره های آن در بخش درونی گوش ها قرار می گیرد. این نوع گوشواره ها به دلیل مدلی که دارند بسیار محبوب هستند. همچنین گوشواره های کلیپسی به گونه ای طراحی شده اند که از طریق گیره دو قسمتی آنها به نرمه گوش متصل می شوند.

گوشواره طلا حلقه ای

یکی از ساده ترین انواع گوشواره های طلا موجود در بازار همان گوشواره های حلقه ای هستند که در اندازه ها و ابعاد مختلفی طراحی و تولید می شوند. این نوع گوشواره ها در مهمانی ها و مراسمات به آسانی مورد استفاده قرار می گیرند.

گوشواره طلا مدل بخیه

گوشواره های مدل بخیه به دو سوراخ روی گوش نیاز دارند تا از آن عبور کنند؛ زیرا این نوع گوشواره یک زنجیر بوده و همانند نخ بخیه اطراف دو سوراخ گوش را احاطه می نماید.

گوشواره طلا لوستری

گوشواره لوستری از جنس طلا دارای دو بخش مجزا بوده که قسمت بالایی آن روی نرمه گوش جایگذاری می شود. همچنین قسمت پایینی آن به راحتی از گوش آویزان خواهد شد. ناگفته نماند طرح های این نوع از گوشواره خیلی متنوع و متفاوت است.

گوشواره طلا رشته ای

طراحی گوشواره رشته ای از جنس طلا همانند یک زنجیر و ساده می باشد که در قسمت پشتی گوش آویزان می گردد. برخی مواقع این نوع گوشواره بسیار ساده بوده و تنها از فلز طلا در ساخت آن استفاده شده است. البته طراحان جهت لوکس تر نشان داد این نوع گوشواره از سنگ های قیمتی یا الماس در ساخت آن استفاده می کنند.

این نوع گوشواره فاقد قفل بوده و به راحتی در سوراخ گوش قرار می گیرد. همچنین گوشواره قلبی بهترین انتخاب برای صورت های به شکل قلب است. ناگفته نماند که این نوع گوشواره مدام به مو گیر می کند پس برای موهای جمع گزینه مناسبی می باشد

گوشواره طلا دکمه گوش

دکمه گوش همچون گوشواره کلیپسی نیاز به سوراخ گوش نداشته و به آسانی از بخش بیرونی گوش آویزان می شود. اکثر مواقع این نوع گوشواره از یک فلز ساده ساخته شده که روی گوش بیرونی قرار می گیرد. البته برخی مواقع دارای آویزی از جنس طلا و سنگ می باشد؛ بنابراین بانوانی که موهای کوتاهی دارند بهترین گزینه انتخاب دکمه گوش است. ناگفته نماند احتمال افتادن و گم شدن این نوع گوشواره زیاد است.

گوشواره طلا هاگی

این نوع گوشواره به شکل حلقه بوده و گوش را به آغوش می کشد. همچنین برخی از گوشواره ها دارای شکل دایره ای بوده و شباهت زیادی به گوشواره حلقه ای دارند. ولی این مدل ها ضخیم تر و کوچک تر از حلقه می باشند.

گوشواره طلا هالتر

گوشواره هالتر از جنس طلا شباهت زیادی به وزنه های باشگاه داشته و از یک میله فلزی مستقیم و باریک ساخته می شود. همچنین در انتهای این میله یک مهره کروی قرار می گیرد که انتها طرف دیگر گوشواره از گوش عبور می کند.

سپس با کمک یک مهره در جای خود ثابت می ماند. این نوع گوشواره ها از لحاظ طراحی شباهت زیادی به حلقه های توپ بسته دارند. ولی دارای یک شکاف گسترده تر بوده که به صورت دائم با یک مهره در انتها وصل می شوند. ناگفته نماند که امروزه گوشواره هالتر از جنس طلا جزو به روزترین و جدیدترین گوشواره های موجود در بازار می باشد.

نحوه انتخاب گوشواره طلا متناسب با حالت صورت

نحوه انتخاب گوشواره طلا و انواع مدل های گوشواره

بنابراین هر یک از فرم های صورت قادر به استفاده از یک یا چند مدل گوشواره می باشند که حالت زیبایی به فرد می بخشند. پس انتخاب گوشواره از جنس طلا برای صورت با اشکال مختلف به شرح زیر است.

نحوه انتخاب گوشواره طلا برای صورت گرد

بهترین مدل گوشواره طلا برای صورت گرد همان گوشواره بلند یا آویز است که هرچه قدر به طرف پایین کشیده شود فرم باریک تری به خود می گیرد. پس از این طریق تعادل به صورت برگشته و مقداری کشیده تر به نظر می رسد.

همچنین گوشواره های چلچراغی با منگوله و ریشه های بلند مناسب صورت های گرد می باشند. البته گوشواره های دایره ای، حلقه ای و گرد صورت شما را نسبت به قبل چاق تر و گردتر به نمایش می گذارند؛ بنابراین افراد دارای صورت گرد دور گوشواره های حلقه ای را خط بکشند.

نحوه انتخاب گوشواره طلا برای صورت بیضی شکل

به طور معمول بهترین فرم صورت شکل بیضی است و هر نوع زیورآلاتی از جمله گوشواره طلا با آن ست می شود. البته در حالت کلی گوشواره های بلند، کشیده و به شکل قطره اشک باعث ایجاد تعادل در صورت های به فرم بیضی می شوند. ناگفته نماند که آویزهای طلا نباید خیلی پهن یا بلند باشند. در نهایت گوشواره های میخی و گوشواره های مرواریدی برای این فرم از صورت نیز توصیه می شوند.

نحوه انتخاب گوشواره طلا برای صورت مربعی

گوشواره های گرد، دایره ای، اشکی و حلقه ای یا هوپ از جنس طلا بهترین انتخاب برای صورت هایی به فرم مربع هستند؛ زیرا باعث ایجاد تعادل در صورت می شوند. همچنین دایره ای و گرد بودن گوشواره می تواند به کمتر دیده شدن خطوط شکننده و تیز صورت مربعی کمک کند. پس خرید گوشواره های زاویه دار و مربعی برای این شکل از صورت توصیه نمی شود.

نحوه انتخاب گوشواره طلا برای صورت قلبی

افرادی که صورت به فرم قلبی دارند باید به سراغ گوشواره های دارای آویز از جنس طلا بروند. همچنین اگر انتهای گوشواره آویز گرد باشد تعادل بیشتری در صورت ایجاد می کند. سپس تیزی قسمت پایینی صورت پوشش داده و چهره را گردتر به نمایش می گذارد. پس خرید گوشواره های لبه تیز، کشیده و دایره برای این نوع صورت توصیه نمی شود؛ زیرا صورت را درازتر نشان داده و از زیبایی و جذابیت چهره فرد می کاهد.

نحوه انتخاب گوشواره طلا برای صورت کشیده و باریک

گوشواره های دایره ای، گرد و آویز گزینه مناسبی برای صورت های باریک و کشیده هستند. در حالت کلی مدل گوشواره ای که صورت کشیده و باریک را گرد نشان دهد و کشیدگی صورت را پنهان نماید باید در اولویت انتخاب و خرید شما قرار گیرد. همچنین گوشواره های میخی برای صورت های کشیده نیز توصیه می شوند؛ بنابراین از انتخاب و خرید گوشواره های باریک و آویز خودداری نماید؛ زیرا چهره را باریک و دراز تر از قبل به نمایش می گذارد.

نحوه انتخاب گوشواره طلا برای صورت لوزی شکل

صورت لوزی با هر مدل گوشواره ای از جنس طلا ست می شود. البته افرادی با فرم صورت لوزی که می خواهند چهره جذاب تر و زیباتری داشته باشند باید گوشواره های آویز با قد نسبتا کوتاه را انتخاب نمایند.

نحوه انتخاب گوشواره طلا بر اساس مدل مو

نحوه انتخاب گوشواره طلا و انواع مدل های گوشواره

مدل موی کوتاه

نخستین مدل موی انتخابی برای سبک های مختلف گوشواره طلا همان موی کوتاه است. امروزه این مدل مو بین خانم بسیار ترند شده و گوشواره های مناسب مدل موی کوتاه، گوشواره های آویز یا بزرگ با طرح های خاص همچون نیم ست طرح قلب می باشند.

مدل موی کوتاه تنها به مدل موی پسرانه مختص نبوده و موهایی با قد تا سرشانه در این مجموعه قرار دارند. همچنین گوشواره های بخیه ای و میخی از جنس طلا با سایز متوسط و یا نسبتا بزرگ انتخاب مناسبی برای مدل موهای کوتاه هستند.

مدل موی یک طرفه یا آبشاری

مدل موی آبشاری یا یک طرفه هم در مدل موهای کوتاه و هم در مدل موهای بلند به وفور دیده می شود. پس موها را به یک طرف از صورت یا سر و به طرف پایین می ریزند و و با جمع کردن طرف دیگر جذابیت و زیبایی خارق العاده ای به چهره می بخشند. البته گوشواره طلا مناسب این مدل مو می تواند گوشواره های بخیه ای، کلیپسی و میخی را در بر بگیرد. ناگفته نماند گوشواره با قد متوسط نیز گزینه مناسبی برای مدل موی آبشاری به شمار می رود.

مدل موی بلند تا سرشانه

گوشواره طلا مناسب مدل مو با قد بلند و تا سرشانه همان گوشواره دایره ای شکل و یا گوشواره لوستر مانند است. البته طول گوشواره برای این مدل مو نباید بلندتر از قد موها باشد. پس هماهنگی قد گوشواره و مو در مدل موی بلند یا سرشانه از اهمیت بالایی برخوردار است.

مدل موی جمع شده

موهایی که به شکل گوجه ای جمع می شوند یا حالت شنیون دارند گوش ها را بیشتر در معرض دید قرار می دهند. پس گوشواره طلا مناسب این مدل مو شامل گوشواره های حلقه ای، گوشواره های اشکی و گوشواره های آویزی بلند می باشند.

مدل موی فر

مدل موهای فر حالت های مختلفی داشته و گوشواره طلا همچون گوشواره های دارای الماس و سنگ یا گوشواره های آویز برای این مدل مو مناسب نیستند؛ زیرا این نوع گوشواره ها لابه لای موها گیر کرده و برای بانوان دردسر ایجاد می نمایند. پس گزینه مناسب برای این مدل مو همان گوشواره های حلقه ای یا گوشواره های میخی هستند.

مدل مو دم اسبی

بانوانی که موهای لختی دارند از جمله طرفداران مدل موی دم اسبی به شمار می روند. پس بهترین گوشواره طلا برای این مدل مو همان گوشواره های آویزی بلند یا گوشواره های حلقه ای می باشند.

نکات مهم در خرید گوشواره طلا

نحوه انتخاب گوشواره طلا و انواع مدل های گوشواره

گوشواره طلا یکی از لوازم جانبی هر زنی است که در صورت انتخاب درست می تواند استایل متفاوت و جذابی را برای او رقم بزند؛ بنابراین قبل از خرید این زیورآلات باید به یکسری نکات زیر توجه کرد که به شرح زیر است.

توجه به جنس اصلی

برخی مواقع متقاضی برای خرید گوشواره طلا به جواهر فروشی مراجعه کرده و گوشواره ای با سنگ های قیمتی انتخاب می نماید. در چنین شرایطی باید از جنس طلای گوشواره اطمینان پیدا کرد؛ زیرا برخی مواقع گوشواره از جنس نقره یا پلاتین بوده که با طلا روکش داده می شود. قطعا این موضوع ارزش مالی و قیمت گوشواره را تحت تاثیر قرار می دهد که باید مورد بررسی قرار گیرد.

کاربرد گوشواره طلا

قبل از خرید گوشواره از جنس طلا باید مکان و موقعیت استفاده از آن را مشخص نمود. برای مثال اگر هدف از خرید گوشواره برای مکان هایی همچون باشگاه یا سرکار است باید دور گوشواره های پر از مروارید و سنگ یا آویزی سنگین را خط کشید. ولی اگر هدف شما از تهیه گوشواره برای مهمانی ها، جشن ها و مراسمات است باید گوشواره های پر زرق و برق و سنگین را خریداری نمایید.

رنگ مو

یکی دیگر از نکات مهم در خرید گوشواره طلا توجه به رنگ مو است. پس بانوانی که دارای رنگ موهای تیره هستند باید گوشواره های طلا به رنگ نقره ای را انتخاب نمایند. همچنین گوشواره های رزگلد بهترین گزینه برای خانم های با رنگ موی قرمز است. بانوانی که موهای کوتاهی دارند و یا لاله گوش آنها با مدل موی انتخابی کاملا آشکار است در انتخاب مدل گوشواره هیچ گونه محدودیتی ندارند.

سن

یکی از نکات اصلی در خرید گوشواره طلا توجه به سن و ظاهر فرد می باشد. برای مثال جهت خرید گوشواره دخترانه از جنس طلا باید سبک های مدرن را انتخاب نمود و سبک کلاسیک بهترین انتخاب جهت خرید گوشواره زنانه است. البته این قانون در همه شرایط صدق نمی کند. ولی در اکثر مواقع باعث ایجاد هماهنگی و توازن بین استایل های مختلف می شود. پس هنگام انتخاب گوشواره از جنس طلا در صورت توجه به سن می توانید خرید مناسبی را تجربه نمایید.

تطبیق گوشواره طلا با سبک زندگی

بانوانی که سبک رمانتیک را برای زندگی خود برگزیده اند و علاقه وافری به لباس های زنانه دارند باید گوشواره های از جنس طلا را در مدل های منحنی و گرد خریداری نمایند. همچنین استایل های شهری شیک یا دراماتیک، گوشواره هایی با شکل های هندسی همچون مثلث، مستطیل و مربع یا گوشواره هایی با لبه های مستقیم را می طلبند.

البته شخصیت های خالق نیز گوشواره های آویزی درخشان را ترجیح می دهند. در نهایت سبک های کلاسیک و مینیمال گوشواره های گل میخ های الماس و گوشواره های مرواریدی نقره ای و زرد را می پسندند. ناگفته نماند که انواع جواهرات ساده و کوچک نیز در این سبک زندگی دیده می شود.

تطبیق گوشواره طلا با رنگ پوست

بانوانی که دارای پوستی با ته رنگ های گرم همچون هلویی و زرد هستند به بانوان پاییزی یا بهاری معروف می باشند. پس بهتر است گوشواره طلا با رنگ زرد یا مسی را خریداری نمایند. همچنین بانوانی دارای پوست با ته رنگ آبی یا صورتی به بانوان تابستانی یا زمستانی معروف هستند پس بهتر است گوسواره طلا به رنگ سفید یا نقره ای را انتخاب کنند.

اهمیت استفاده از گوشواره طلا

نحوه انتخاب گوشواره طلا و انواع مدل های گوشواره

انتخاب و خرید فلزات گرانبها همچون طلا به این معنی است که تا سالیان سال می توانند ارزش خود را حفظ نمایند. پس بانوانی که می خواهند به طور مداوم از گوشواره های خود استفاده کنند بهترین گزینه، انتخاب و خرید گوشواره طلا است. البته این نوع گوشواره علاوه بر ارزش واقعی آن از زیبایی دو چندانی نسبت به سایر جنس ها برخوردار می باشد.

همچنین امروزه بهترین جواهر سازان جهت ارائه گوشواره ای با زیبایی و درخشندگی طبیعی بیشتر از فلز طلا استفاده می کنند؛ زیرا این نوع فلز به آسانی با سنگ های قیمتی یا الماس جفت شده و جذابیت خاصی به گوش شما می بخشد.