سبکِنو

انشا درباره اسفند ؛ چندین انشا درباره ماه زیبای اسفند برای مقطع راهنمایی و متوسطه دوم

اسفند آخرین ماه سال است. ماه سردی که در انتهای خود یک بهار زیبا دارد. با فرا رسیدن پایان سال نیز معلمین از کلاس خود انشا درباره اسفند را می‌خواهند. پس اگر شما نیز به دنبال یک انشای خود با بدنه مقدمه و نتیجه هستید؛ در ادامه با سبکنو همراه شوید.

انشا شماره یک: اسفند آخرین ماه سال

اسفند آخرین ماه فصل سرد زمستان و هم چنین آخرین ماه سال است که حال و هوای آن با دیگر ماه های سال فرق می کند زیرا همه در تکاپو و تلاش برای شروع سال جدید هستند.

زمانی که اسفند ماه پا به زمین می گذارد همه جا پر از بوی عید می شود و حتی سرمای زمستان هم خودش را به وزش نسیم بهاری می سپارد و آماده ی شکفتن و سبز شدن می شود.

درختان کم کم خودشان را آماده ی سبز شدن و دوختن شکوفه بر تنشان می کنند، انگار که صبح برای آنان از راه رسیده است و آن ها بعد از خوابی طولانی آرام آرام می خواهند بیدار شوند و اسفند نوید آمدن بهار را به گوششان می رساند و گاهی اوقات در آخرین روزهای اسفند از ذوق می شکفند و بهار را در زمستان مهمان زمین می کنند.

بازارهای شلوغ و دست های پر از خرید عید در این ماه آدم را به وجد می آورد که گاهی وقت ها بی دلیل و بدون این که کاری داشته باشد بیرون رفته و قدمی بزند و از دیدن آن همه جنب و جوش لذت ببرد.

در اسفند ماه همان طور که طبیعت کم کم آماده ی تکاندن برف از تن و روی خود می شود خانه ها هم رنگ تمیزی و پاکی به خود می گیرند و اکثر مردم شروع به خانه تکانی می کنند تا همه چیز را برای رفتن زمستان و آمدن بهار آماده کنند.

آخرین چهارشنبه ی اسفند ماه با تمام چهارشنبه های دیگر متفاوت است چون ما ایرانیان چهارشنبه ی آخر هر سال را به رسم گذشتگان خود جشن می گیریم.

در روزهای آخر اسفند شلوغی ها به اوج خود می رسد و همه می خواهند کارهای نیمه تمام شان را به پایان برسانند و سال جدید را با آرامش خاطر شروع کنند.

شاید به بهانه ی همین کارها است که اسفند روزهایش را کمی کش می دهد تا هم این شور و شوق را به تماشا بنشیند و هم کمی زمان بیش تر برای آن ها که کارهایشان هنوز نیمه کاره فراهم کند تا همه با خیالی آسوده برگ آخر دفتر زمستان را ببندند و برگی نو به نام بهار بگشایند.

انشا شماره دو: صدای دور شدن زمستان

مطلب مشابه: شعر اسفند ماه ؛ اشعار زیبا با عکس نوشته های خاص

انشا شماره دو

اسفند آخرین ماه از سال است ماهی که صدای دور شدن قدم های زمستان و نزدیک شدن قدم های بهار با کوله بار سبزش به گوش می رسد، اسفند ماه عید، خرید، خیابان های شلوغ و لباس ها نو و تازه است.

اسفند که می شود جنب و جوشی تازه در تمام خانه ها و خیابان ها شکل می گیرد، خانه تکانی ها شروع می شود و مادرها تمام گوشه و کنار خانه را برای آمدن بهار و عید آماده می کنند و فرش های رنگارنگ را می بینی که شسته و پهن شده در پشت بام ها منتظر خشک شدن هستند.

در اسفند خیابان ها بوی عید می گیرند و همه برای خرید لباس و لوازم نو از خانه ها بیرون می آیند و روزهای آخر اسفند نیز این خریدها و شلوغی ها به اوج خود می رسد و هر گوشه را که نگاه کنی پر از سبزه، گل های بهاری، ماهی های قرمز و ظرف های هفت سین است.

البته در این ماه برخی نیز به خانه تکانی دل مشغول می شوند و کینه ها و دشمنی ها را از قلب شان بیرون کرده و دوستی و مهر را جایگزین آن می کنند تا با دل و روحی پاک و بی کینه سال جدید را شروع کنند.

در آخرین روز های اسفند برخی ها به خانه ی کسانی که عزیزی را از دست داده اند می روند تا او را با دلی شاد به استقبال بهار بفرستند.

آخرین چهارشنبه اسفند نیز روزی است که همگی ما مانند نیاکان خود آتش برپا می کنیم و تمام مشکلات و سختی ها را به دست آتش می سپاریم و از آن گرما، سرخی و نیرویی تازه برای روز های پیش رو می گیریم.

می توان گفت ماه اسفند سرآغاز نو شدن دوباره ی ما و زمین است زیرا که این ماه زیبا نوید آمدن نوروز و روزهایی تازه و سالی نو را می دهد.

مطالب مشابه