انشا درباره جنگل؛ 5 انشا جدید درباره زیبایی جنگل برای پایه های مختلف

انشای کودکانه در مورد جنگل برای پنجم ابتدایی

در میان منابع طبیعی که خداوند در اختیار ما انسان ها و همه موجودات کره زمین قرار داده است می توان به جنگل اشاره کرد که بسیار سرسبز و زیبا است و فایده های زیادی برای ما انسان ها و حیوانات مختلف دارد.

جنگل ها معمولا دارای درختان بلند و گیاهان انبوه هستند و حیوانات مختلف از سنجاب و خرگوش گرفته تا شیر و خرس و گرگ در آن ها زندگی می کنند اگرچه نوع حیوانات هر جنگل به آب و هوای منطقه نیز بستگی دارد.

یکی از زیبایی های جنگل این است که به هر طرف آن نگاه می کنیم طراوت و تازگی موج می زند و دل آدم به هیجان می آید. من عاشق جنگل هایی هستم که رودخانه از آن ها عبور می کند. وقتی به صدای آب رودخانه که آرام از میان درختان عبور می کند گوش می کنم حس می کنم با من حرف می زند و از مسیر پر فراز و نشیبی که آمده است می گوید.

متاسفانه بعضی از آدم ها به طبیعت از جمله جنگل ها آسیب می زنند، مثلا در مناطق درختی آتش روشن می کنند یا زباله های خود را در جنگل ها رها می کنند که اصلا کار درستی نیست. همچنین شکارچیان گاهی به شکار غیر مجاز دست زده و حیوانات جنگل را از بین می برند.

هیچ یک از این کارها درست نیست زیرا همه ما در برابر نعمت های خداوند و منابع طبیعی مسئول هستیم و باید از آن ها محافظت کنیم تا خداوند از ما رضایت داشته باشد.

انشا درباره جنگل؛ 5 انشا جدید درباره زیبایی جنگل برای پایه های مختلف

انشاء در مورد طبیعت زیبای جنگل

مقدمه: بوی سبزه تازه و کمی نم که تن را خیس می کند. کم کم که وارد محوطه چنگل می شویم، رقص آرام درختان را می شنوم و می بینم که در سکوت رمزآلود جنگل به گوش می رسد. درختان بلند قد و کوتاه قدی که درکنار هم نجوای بهار می کنند و کسی هم حرف دلشان را نمی شنود.

بدنه: جنگل را دوست دارم و هوای نمناکش را که حس می کنم حالم خوب می شود، سبزه های نم دار که زیر پای هر درخت دست التماسشان بلند است اما هیچ شاخه ای به سویشان دست دراز نمی کند و همچنان پایمال می شوند. تکه های فرسوده چوب که مشخص نیست از کدام دوره و زمان مانده اند و چه خاطراتی دارند.

کم کم به داخل جنگل می رویم اما هراسی در دل دارم که نکند حیوانی باشد و بترسم. درختانی که سر به فلک کشیده اند و لانه پرنده ای را در خود جای داده است و هر بهار به صاحبانشان تحویل می دهد. درختان نزدیک هم که محل تاب کودکان هم هستند یاد آور دوستی و مهر و عشق در میان مردم هستند.

درختانی که هر کدام تنه ی مخصوصی دارند و شیوه رشدشان متفاوت است. درختانی که تنه کوتاه دارند و چتری هستند و می توانند قرار گاه عاشقان شوند، درختانی که شاخه های نازک تری دارند در معرض دست دراز ی عابران هستند و هیچ کس نمی تواند دست این دشمنان طبیعت را قطع کند.

در دور دست ها صدای پرندگانی می امد و قارقار کلاغ ها و بوی دود و آتش که همه جا را پر کرده بود. کم کم به وسط جنگل می رسیم و کمی خوف دارم از ناشناخته های جنگل، اما همچنان حس بهار در من زنده می شود و دلم می خواهد که در داخل جنگل کلبه ای داشته باشم که از هر انسانی دور باشم و قضاوتی و دادگاهی و محکمه ای برایم برگزار نشود.

دلم آرامش جنگل می خواهد و سکوت مبهم و مدت دار درختان را که چگونه بی صدا زخم تبر را هم می پذیرند و ناله نمی کنند. طبیعت جنگل را که می بینم به خدای جنگل شکر می کنم  و با تمام وجود از جنگل لذت می برم.

نتیجه گیری: جنگل و سرسبزی موجب افزایش اکسیژن شده و دی اکسید کربن زمین کم شده و شادی و سلامتی به مردم باز می گردد. کاش مردم جهان قدر سرسبزی و درختان را بدانند تا برای همیشه زندگی ساده و پر از شادابی داشته باشند.

مطلب مشابه: انشا درباره دریا؛ 6 انشا جدید دریا برای پایه های مختلف تحصیلی

انشا در مورد جنگل سرسبز

مقدمه : جنگل در ردیف منابع طبیعی ارزشمند است که باید به خوبی از آن مراقبت شود، قطع هر درخت موجب فرسایش خاک شده و باد با جا به جا کردن خاک به مراتع آسیب می زند.

روح جذاب جنگل با وجود درختان شاد و پر از انرزی است. هر بار که به جنگل رفتیم انگار مدتها روح شادی و سرسبزی در ما جاری بود. هر شاخه که سبز است راهی طولانی طی کرده است تا بتواند ما را زنده نگه بدارد.

بدنه : درختان سر به فلک کشیده را خوب نگاه کنید، شاخه هایی که در هم تنیده شده اند، تنه هایی اخمو و درد کشیده از جور تبر،  درختان پر دردی که فراوان تازیانه باد خورده اند، سبزه هایی که لگد مال خواسته های انسان هستند، خاک پر ثمر تو، هوهوی منظم باد، صدای خوش پرندگان ناشناس، انبوه شاخه های خمیده و در هم تنیده ، سکوت شبانه این سبز بی انتها، ناله های خشک درختان فرسوده، صدای تبر و جای پای انسان، همه را خوب دقت کن.

دستی و قدرتی بالای همه قدرت ها در حوالی جنگل ایستاده است. روحی بلند  که از خدا نشات می گیرد. ای همه هستی و شادی و سرسبزی وعشق ، من زندگی را ، نفس را، هوا را ،ثاینه را، به تو مدیونم ای همه خوبی. قدم قدم تو را خوب نگاه می کنم و خدا را می شناسم .

اگر تو نباشی زمین بی کس خواهد شد. اگر تو نباشی خورشید میل تابیدن ندارد. روح سبزت کم کم به گل خواهد نشست و شادی از زمین رخت خواهد بست. من در حوالی تو می مانم و آب را به مهمانی تو می آورم و خورشید را به رقص نور در حوالی خانه تو.

تو شاد باش و برای خودت و مردم زمین هر روز نغمه شادی بخوان تا همه عاشق زندگی کنند. برایشان شادی را کوک کن و در ساعت ذهنشان بریز. من از تو چون کودکم مراقبت می کنم تا خودم و دنیایم شاد باشیم ای همه حضور وعشق و شادی.

نتیجه گیری : انسان و تمام موجودات روی زمین برای زندگی به شادی و سرسبزی نیاز دارند، اگر درخت تبر بخورد، برگ هایش ریخته شود، تنه درخت محل جولان نامردان شود، اگر سبزه ها نامردانه پایمال شوند و اگر روزی عروس زیبای جنگل لباس عزا  و سیاه بپوشد، من و تو هم باید منتظر رفتن از این کره خاکی باشیم. مراقبت از جنگل، مراقبت از خویش است.

مطلب مشابه: انشا هوای پاک؛ 6 انشا در مورد هوای تمیز و پاکیزه برای پایه های مختلف

انشا درباره جنگل

مقدمه : درخت روح زندگی و موجب نشاط دنیاست. او که در حوالی شما باشد، نفس کشیدن چندان سخت نیست، این موجود بی انتها قد علم کرده تا من و تو راحت نفس بکشیم.

انبوه سبز چنگل را که نگاه می کنی، می بینی که چه قدر خوب و آرام در کنار هم خوب و خوشند. درختانی از جوان و پیر وبا قدمتی و اصله ای متفاوت. روح سبز درختان در همه جای جنگل جاریست، جانورانی که هریک زیست و زندگی خاص خود را دارند، هر موجود جنگل هم روش زندگی خود را دارد.

این چرخه به دست خداست و هیج کس توان تغییر آن را ندارد. وجود جنگل برای طبیعت لازم و ضروری است تا زندگی جریان داشته باشد.

بدنه : خاک نم دار و ترد، بوی خوش سبزه، آواز پرندگان فراز درختان ، بکر بودن و نوعی ترس از حضور در آنجا، دل را می برد، درختانی با برگهای مختلف و پر از شادی و شادابی، قدم زذن در جنگل را مطلوب می کند. شاخه هایی که برای چیدن ستاره های دعا به خدا نزدیک هستند، شاخه هایی قدیمی را دوست دارم که خاطرات زیادی دارند و برایم لذت بخش هستند.

تنه درختان را که نگاه می کنم می فهمم هریک چه قدر عمر داشته اند و چه قدر برای ما انسانها هوای تازه داده اند. چه قدر لحظات ناب و خوش را برای ما ساخته اند. چه عاشقانی که روی چمن راه و خاک ترد جنگل قدم زدند و به هم نرسیدند و فقط با خود خاطره بردند.

درختان را خوب نگاه کن، سبز و استوار، جاوید و سرسبز، شاد و پر از همهمه حضور سبز در حوالی خدا، از دور که نگاه می کنی،انگار خدا از روبه رو در حال نزدیک شدن است و آرام آرام تو را در آغوش می گیرد. ابهت جنگل تو را نترساند ولی خوب بدان که با همه شادابی که دارد، اگر روزی نباشد تو و همه ساکنان خاک نخواهید بود.

نتیجه گیری : مراقبت از جنگل به عنوان منابع طبیعی از وظیفه اصلی هر فرد است. اگر در نگه داری جنگل کوشا نباشیم، روزی باید از سوختن همه طبیعت رخت زندگی بربندیم.

روزی که دود سیاه ناچاری همه جارا پر کرده و اکسیژن و هوا هم کم خواهد شد. گونه های حانوری تمام شده و آفت همه جای دنیا را فرا می گیرد، از دست موجودات موذی در امان نیستیم و باید از این کره خاکی برویم.

انشای ساده درباره جنگل برای کلاس چهارم ابتدایی

جنگل یکی از زیباترین پدیده های طبیعت است که در دل آن سرسبزی و زندگی جریان دارد.

زمانی که ما وارد یک جنگل انبوه با درختان بلند و تنومند می شویم از هر طرف صدایی می شنویم. مثلا صدای دارکوبی که با نوک خود به درخت می کوبد، صدای رودخانه ای که از یک سوی جنگل تا یک سوی دیگر آن جریان دارد یا صدای آواز پرندگان که در لا به لای درختان پرواز می کنند.

جنگل دنیای حیوانات و درختان است و بستگی به نوع جنگل ممکن است گونه های مختلف جانوری در آن زندگی کنند. همچنین در بعضی از جنگل ها رودخانه هایی جریان دارد که داخل آن ها ماهی های مختلف دیده می شود.

من عاشق طبیعت و سرسبزی جنگل هستم و هر وقت با خانواده خود به شمال کشور مسافرت می کنم از والدین خود می خواهم حتما به دل جنگل برویم و چند ساعت در آن جا چادر بزنیم.

من وقتی با نگاه کردن به این همه زیبایی در جنگل به یاد قدرت خداوند بزرگ می افتم که چنین چیزهایی آفریده است و ما با تماشای آن ها بسیار لذت می بریم.

مطلب مشابه: انشا باران؛ 9 انشا با موضوع بارش باران زیبا برای پایه های مختلف

اشتراک گذاری

نظرات کاربران