سبکِنو

انشا روز دانش آموز؛ 6 انشا درباره روز سیزده آبان روز دانش آموز

در این بخش مجموعه 6 انشا روز دانش آموز با گلچینی از بهترین انشاها درباره روز سیزده آبان را ارائه کرده ایم.

انشا روز دانش آموز؛ 6 انشا درباره روز سیزده آبان روز دانش آموز

انشا روز دانش آموز ادبی

مقدمه

دانش آموزان، گل بوته هایی تشنه در کنار جویبار این دیارند. آموزگاران، چشمه ساران بهارند و هر مدرسه، آبشخور آب حیات است. روز دانش آموز، فرصتی برای تجدید عهد با قلم، کتاب و دین و دانش است. دانش آموزی که قدر گوهر خویش رابشناسد و ارزش زندگی و زمان را بداند، مجاهدی است که در سنگر دانش به ستیز با جهل، تاریکی و بی مسؤولیتی می پردازد. دانش آموز متعهد و ایمان مدار ایرانی باید در کنار درس و علم، برای ادب و کمال، سهمی بزرگ قایل شود. سعادت و آینده ی درخشان دانش آموز تنها در گرو درس خوب و نمره های عالی نیست، بلکه دانش آموز باید به چیزهای دیگری نیز بیاندیشد مانند: معنویت، انسان دوستی و خداجویی. در این انشا به وظایف دانش آموز نمونه میپردازیم.

یک دانش آموز نمونه بجز تحصیل علم چه وظیفه ای دارد ؟

وظیفه ی دانش آموزان، تنها فراگیری معلومات کتاب ها و محتوای علمی درس ها نیست، بلکه توجه به رشد شخصیت، شکوفا ساختن استعدادهای نهفته، تقویت روحیه ی خودباوری، خداباوری و اعتماد به نفس و توجه به دیانت درکنار دانش و فن نیز از وظایف آنان است. دانش آموزان ایران اسلامی می توانند هم زمان با تحصیل، بذر باور را در زمین بارور دل ها بیافشانند و نهال ایمان را در بوستان جان خود بنشانند تا بعدها ـ پس از فراغت از تحصیل ـ شاهد شکفتن شکوفه ی صداقت و خلوص و خدمت بر شاخسار وجودشان باشند.

وظیفه یک دانش آموز نمونه در مقابل والدین چیست ؟

والدین دانش آموز، دوست دارند فرزندان شان، تلاش آنان را در راه تربیت و آموزش خویش، نادیده نگیرند. هرچند آنان همواره از روی عشق و علاقه، در این راه فداکاری می کنند و منتی هم نمی گذارند؛ ولی فرزندان نباید سپاس گزاری و حق شناسی را فراموش کنند. از سوی دیگر، ادب در برابر استاد نیز، نشان کمال یک دانش آموز است. فروتنی در برابر استاد، دستور خرد و وجدان و سفارش پیامبر خدا، اولیای دین و همه ی خردمندان و فرهیختگان است. پس دانش آموزان عزیز باید بکوشند همواره قدرشناس والدین و آموزگاران دل سوز خویش باشند.

یک دانش آموز نمونه باید اوقات فراغت خود را چگونه سپری کند ؟

اوقات فراغت از مسایلی است که با برنامه ریزی می توان از آن خیلی بهره برد. کسی که ارزش سرمایه ی وقت را نشناسد، گرفتار افسوس و حسرت خواهد شد. دانش آموزان عزیز می توانند با تدبیر امروز، از حسرت های آینده و هدر رفتن فرصت های طلایی، جلوگیری کنند.

الگو و اسوه دانش آموزان باید چگونه باشند ؟

دانش آموز بایدبیش از هر چیز، درباره ی کسی که سرمایه ی علمی اش را از او به دست می آورد و حسن خلق و آداب و رفتار خود را زیر نظر او می آموزد، مطالعه و بررسی کند. باید استادی را به عنوان الگو انتخاب کرد که از اهلیت و شایستگی کامل برخوردار بوده، دین داری او محرز و پاکدامنی و صیانت نفس وی مشهور باشد. دانش آموز نباید شیفته و فریفته ی فزونی آگاهی های علمی کسی گردد که از نظر تقوا و دین داری و ویژگی های اخلاقی، نقص های آشکاری دارد؛ زیرا زیان چنین فردی به دین و اخلاق وی، از نادانی شدیدتر است.

دانش آموز نمونه ایرانی باید چگونه باشد ؟

دانش آموزان ایران اسلامی همواره تشنه ی علم و دانش اند. آنان با رفتار شایسته و سازنده ی خویش، الگوی راستین دانش آموزان دیگر کشورهای اسلامی هستند. اینان، چهره های برجسته و افتخارآفرین عرصه های علم و عمل، شهامت و مبارزه، پاکی و عفاف، ایثار و فداکاری اند. اینک، تمام امید دنیای اسلام به دانش آموزان ایران اسلامی است. همان ها که با برخورداری از لطایف روحی و باطن های صاف، با کنار زدن خواهش های تن، راه عروج جان های پاک خویش را به سوی قرب به ملکوت می گشایند. جان های پاکی که در برهه ی بازسازی معنوی با سلوک روحانی خویش، دعا و عبادت و اطاعت را از محدوده ی زندگی خصوصی به در آورده و به محیط علم و زندگی خویش؛ یعنی مدرسه کشانده اند.

نتیجه گیری

دانش آموزان، آینده سازان این کشور هستند و همواره باعث افتخار مردم خود بوده اند. امروزه نیز آن چه برای دانش آموز مسلمان ایرانی، با اهمیت تلقی می شود، آمیختن دانش با دین و تعهد با تخصص است. داشتن هر یک از این دو، جدا از دیگری، پریدن با یک بال است و آشکار است که سرانجام چنین پروازی، سقوط خواهد بود. دانش آموز بیدار دل و روشن ضمیر میهن اسلامی، هرگز از علم، بتی در برابر دین نمی سازد و به علم پرستی گرفتار نخواهد شد. برای دانش آموز ایرانی آن چه اصالت دارد، ایمان، معنویت، عدالت و کرامت انسانی است.

مطلب مشابه: انشا درباره معلم؛ 7 انشا درباره معلم، شغل معلمی و معلم شدن

انشا روز دانش آموز پایه دبستان

مقدمه

انشای خود را به یاد شهید فهمیده آغاز میکنم که با وجودی که یک نوجوان بود ولی درس بزرگی به همه ما داد .

بدنه

به نام خدا

همه ما میدانیم دانش آموزان آینده سازان یک کشور هستند و تربیت و تحصیل آنها اهمیت زیادی دارد

اما باید از خودمان بپرسیم که به عنوان یک دانش آموز چه وظایفی داریم ؟

حتما بیشتر شما فکر میکنید که جواب فقط یک کلمه است : علم آموزی

جواب شما درست است اما یک دانش آموز خوب بجز درس خواندن و گرفتن نمره های خوب وظایف دیگری هم دارد.

مثلا یک دانش آموز خوب باید از نظر اخلاقی برای خواهر و برادر کوچکتر و دانش آموزان کوچکتر نمونه باشد .

یعنی اخلاقش خوب باشد ، به همه کمک کند ، با دیگران با ادب و احترام برخورد کند ،

دیگران را دوست داشته باشد ، مسئولیت پذیر باشد و منظم و مرتب باشد ،  عاقل و فهمیده باشد و خیلی چیزهای دیگر.

بجز این ها یک دانش آموز خوب بیاد بداند که الان بهترین موقع برای یادگیری است و نباید وقت خود تنها با بازی و سرگرمی تلف کند باید حتی در اوقات فراغت خود کارهای مفید انجام دهد کارهایی که در آینده برای خودش و جامعه اش مفید باشد . یک دانش آموز خوب باید سعی کند از سن کم با ایمان باشد و با پرسیدن سوال هایی که در ذهن دارد و خواند کتاب های خوب ایمان و معرفت خود را بالا ببرد و فراموش نکند رضایت خدا مهم تر از هر چیزی در دنیا است .

بعضی کارها مثل خواندن قرآن ، کمک به پدر و مادر در کارها ، پیدا کردن دوست های خوب ، بازی و تفریح به موقع و به اندازه ، انجام تکالیف منظم ، برنامه ریزی و نظم در کارها ، پس انداز و صرفه جویی و خیلی چیز های دیگر باعث میشود شما بتوانید هم آینده خوبی برای خود بسازید و هم الگو بقیه دانش آموزان شوید ، هم پدر و مادر خود را سربلند کنید .

نتیجه گیری

این بود انشای من در مورد وظایف یک دانش آموز نمونه و خوب . امیدوارم بتوانم با تلاش و توکل به خدا دانش آموز خوبی باشم که معلمین ، پدر و مادر و از همه مهم تر خدای مهربان از من راضی باشد .

انشا روز دانش آموز با مقدمه و نتیجه گیری

مقدمه

دانش آموز قشری از جامعه است که در سال‌های آینده بدنه اصلی کشور را تشکیل خواهد داد. بها و ارزش دادن به نوجوانانی که در آینده تصمیم گیران اصلی این مرز و بوم خواهند شد وظیفه اصلی بزرگسالان است. روز ۱۳ آبان که به خاطر رشادت‌های نوجوانان در سال ۵۷ به روز دانش آموز مشهور است تنها قطره‌ای از حضور موثر این نوجوانان در سرنوشت سرزمینمان است.

بدنه

از شهید فهمیده تا علی لندی. هر دو نوجوان و دانش آموز بودند. یکی در میانه جنگ تحمیلی و دیگری در اواسط جنگ تحریم‌ها زندگی می‌کرد. عشق به میهن و فداکاری برای جان انسان‌ها ویژگی بارز هر دو شهید والامقام است. شاید فکرش را هم نمی‌کردیم که یک نوجوان دهه هشتادی با این همه زرق و برقی که در اطرافش هست اینگونه از خود ایثار به خرج دهد. مگر بالاتر از جان هم داریم؟ علی در یک لحظه تصمیم گرفت و جانش را برای نجات دو هموطنش به خطر انداخت. خطری که در نهایت او را به پروردگارش رساند و نامش را تا ابد جاویدان کرد. الگوی علی شهید فهمیده ۱۳ ساله و نوجوانانی بود که در ۱۳ آبان ۵۷ به مبارزه با رژیم شاه پرداختند. 

نتیجه گیری

شهید علی لندی نمادی از نوجوانان ایران زمین است که در لحظات بحرانی و حیاتی کشور خود را نشان می‌دهند. دانش آموزانی که شاید دست کم گرفته شوند ولی در مواقع نیاز از جان و مال خود برای اعتلای ایران اسلامی دریغ نخواهند کرد. نام و خاطره همه شهدای دانش آموز گرامی باد.

انشا روز دانش آموز تحقیقی

مقدمه

روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷ در حالی که انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی به روز‌های سرنوشت‌سازی نزدیک می‌شد، تعدادی از دانش آموزان تهرانی در حالی که مدارس را تعطیل کرده بودند، به سمت دانشگاه تهران حرکت کردند تا صدای اعتراض خود را به گوش همه برسانند.

این جوانان پر شور و معترض، که گروه گروه، داخل دانشگاه تهران شده بودند و به همراه دانشجویان و گروه‌های دیگری از مردم در زمین چمن دانشگاه اجتماع کرده بودند ابتدا ساعت یازده صبح، از طرف مأموران شاه، با گاز اشک‌آور مورد حمله قرار گرفتند؛ اما، به اعتراض خود ادامه داده و با فریاد الله‌اکبر، لرزه بر اندام مأموران مسلح شاه افکندند. در این هنگام تیراندازی آغاز شد و ۵۶ تن از دانش آموزان شهید و صد‌ها نفر مجروح شدند. به همین دلیل هر سال برای پاسداشت خون دانش آموزان روز ۱۳ آبان به نام روز دانش آموز گرامی داشته می‌شود. 

بدنه انشا

اینکه روزی به نام روز دانش آموز در تقویم ما ثبت شده و گرامی داشته می‌شود بسیار غرور آفرین است و نشان می‌دهد که چقدر در یک جامعه، دانش آموزان اهمیت و ارزش دارند. اما در همین ایام من به دانش آموزان مناطق محروم فکر می‌کنم که از داشتن یک مدرسه مناسب و امکانات لازم محرومند.

دانش آموزانی که برای رسیدن به مدرسه باید مسیر دشواری را طی کنند و یا دانش آموزانی که در همین ایام کرونا که نیاز به تلفن همراه و اینترنت دارند، نمی‌توانند یک گوشی داشته باشند. دانش آموزانی که سهمشان تنها حسرت و حسرت است. بی شک همه آن‌ها هم دوست دارند درس بخوانند و آینده روشنی را برای خود رقم بزنند. کاش همه با هم فکری به حال آن‌ها می‌کردیم. کاش کاری از دستمان برمی‌آمد تا هیچ استعدادی هدر نرود. همه عادلانه از حق تحصیل برخوردار بودند و هیچ دانش آموزی از آینده اش نا امید نبود.

نتیجه

روز دانش آموز می‌تواند بهانه ای باشد برای اینکه بدانیم دانش آموزان تا کنون نقش پررنگی در تاریخ ایران زمین داشته اند و مثل ۱۳ آبان ۵۷ ، هنوز مظلوم و بی پناه هستند. ۱۳ آبان بهانه ای است تا به نیازهای دانش آموزان بیشتر بیندیشیم و هرچه در توان داریم برای آن‌ها انجام دهیم. همانگونه که دانش آموزان این مرز و بوم نیز وظیفه دارند با قدرت و انگیزه، در برابر سختی‌ها مقاومت کنند و با تلاش و کوشش بیشتر آینده ای پر غرور و با شکوه برای جامعه و وطن خود بسازند.

مطلب مشابه: انشا درباره شغل آینده؛ 7 انشا در آینده می خواهید چه کاره شوید

انشا در مورد13 آبان

مقدمه: برای انجام کارهای بزرگ باید دلی بزرگ داشت نه قامتی بزرگ، همانطور که بزرگ مردان کوچک ما همچون شهید حسین فهمیده و شهدای 13 آبان 1357 بودند.

بدنه انشا: نام حسین فهمیده برای اغلب ما نامی آشناست، نوجوان شجاعی که درس غیرت و ایستادگی او چیزی نیست که از یادمان برود. او تا آخرین قطره خون خود در مقابل نیروهای نظامی عراق ایستادگی کرد تا مانع از پیشروی آنها به خاک مقدس میهن خود شود. هر ساله ما این روز را گرامی می داریم تا رشادت حسین فهمیده و امثال او برای دانش آموزان و نوجوانان این مرز و بوم، که آینده سازان کشور هستند، یادآوری شده و سرمشقی در انتخاب راه آنها باشد.

مانند حسین فهمیده، شهدای 13 آبان ماه سال 57 هم به ما یاد دادند که در هر سنگری که هستیم باید آماده مقابله با ظلم و ستم باشیم و از حق دفاع کنیم. در این روزها که ما در آرامش و رفاه زندگی می کنیم و آن را مدیون این شهدای بزرگ هستیم وظیفه دیگری به دوش ما است. ما باید در یادگیری علم و دانش، اخلاق و رفتار نیکو و ایمان و تقوا کوشش کنیم تا بتوانیم آینده روشنی برای خودمان و کشور عزیزمان بسازیم. ما آینده سازان این کشور هستیم و همانطور که به گذشتگان خود افتخار می کنیم، باید دانش و اخلاق ما هم به مرحله ای از رشد برسد که آیندگان هم ما را مایه افتخار و الگویی برای خود بدانند.

در جنگی که این روزها درگیر آن هستیم دیگر خبری از توپ و تانک نیست، این روزها دشمن تلاش می کند از هر طریقی ما را از محیط تحصیل و علم دور نگه داشته و ایران را به کشوری ضعیف تبدیل کند که به راحتی تحت سلطه استکبارگران قرار می گیرد. پس باید هوشیار باشیم و در این جنگ پیروز شویم.

نتیجه گیری: سیزده آبان روز بیداری برای دانش آموزان است. دانش آموزان باید با نگاهی به گذشته و درک کار حسین فهمیده و شهدای دانش آموز دیگر از اهمیت جایگاه خود در جامعه و سربلندی کشور آگاه شوند و با انتخاب مسیر علم آموزی و پیشرفت، آینده را برای خود و نسل های بعد زیباتر کنند.

انشا روز دانش آموز برای نوجوانان

مقدمه

همانطور که میدانید روز ۱۳ ابان روز دانش آموز نام گرفته است اما آیا میدانید علت این نامگذاری چیست ؟ با من همراه شوید تا در مورد وقایع و اتفاقات روز ۱۳ ابان سال ۵۷ با شما سخن بگویم.

بدنه

سیزده آبان ۵۷ بود. دانشجویان و دانش آموزان، مانند روزهای پیش، در دانشگاه تهران اجتماع کرده بودند و با شعارهای توفنده و مشت های گره کرده، جنایت های رژیم منفور پهلوی را محکوم می کردند و خواهان برپایی حکومت اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) بودند. عده ای از جوانان در کنار نرده های دانشگاه و عده ای دیگر در زمین چمن دانشگاه، علیه رژیم شعار می دادند. این وضعیت تا ظهر ادامه داشت، که ناگهان، گلوله های قساوت دژخیمان شاه، فضای پیرامون دانشگاه را در تاریکی فرو برد. بیش از شصت تن از دانش آموزان، به خاک و خون کشیده شدند. به همین مناسبت، این روز را روز دانش آموز نامیدند، تا برای همیشه چراغی فرا راه دانش آموزان عزیز کشورمان باشد و روحیه ی ظلم ستیزی و عدالت خواهی را در آنان، هماره زنده نگه دارد.

بی تردید، حماسه ها، فداکاری ها و از خودگذشتگی های دانش آموزان عزیز در ۱۳ آبان ۵۷، پیروزی انقلاب اسلامی را شتاب بخشید و سبب زوال رژیم وابسته به امریکا گردید. هرچند قیام سیزده آبان، به شهادت عده ی زیادی از دانش آموزان انجامید، ولی آغازی شد برای قیامی گسترده تر و حرکتی فراگیرتر که پس از اندک زمانی، طومار سیاه دودمان پهلوی را در آتش خشم ملت فرو برد و آن را به زباله دان تاریخ سپرد.از سوی دیگر، همه ی این حوادث، به ننگ و رسوایی آمریکا و دست نشاندگانش انجامید و نفرت و انزجار ملت را از آمریکای استعمارگر افزون تر کرد.

پیام روز دانش آموز چیست ؟ یوم اللّه سیزده آبان، یادآور حماسه ها، ایثارها و فداکاری های دانش آموزان عزیزمان است. این روز با شکوه بدین سبب، روز «دانش آموز» نامیده شد، تا خاطره ی فرزندان دلیر انقلاب برای همیشه جاودان بماند و درسی فراموش ناشدنی برای تمام دانش آموزان در سراسر گیتی باشد که با ابرقدرت ها و چپاول گران بین المللی به مبارزه ی بی امان بپردازند و عزت را بر زندگی ذلت بار ترجیح دهند.

روز دانش آموز به همه ی مستضعفان جهان می آموزد که علیه مستکبران قیام کنند و حقوق مسلم و از دست رفته ی خویش را از چنگال استکبار و استعمار بیرون کشند. پیام روز دانش آموز به مسلمانان این است که: تنها در برابر والایی های ارجمند مکتب توحید به نماز بایستید و فقط در پیشگاه خدا به کرنش و سجود بنشینید.

نتیجه گیری

سیزده آبان که در مبارزه و قیام دانش آموزان متعهد و بیدار علیه رژیم شاه و حامیان آن به ویژه استکبار جهانی ریشه دارد، نشانه ی آن است که این قشر آگاه و متعهد در راه رسیدن به اهداف والا و عظیم انقلاب اسلامی، چه در زمان طاغوت و چه پس از پیروزی شکوه مند انقلاب اسلامی، از هیچ کوششی فروگذار نکرده است. دانش آموزان مسلمان و متعهد همواره در روند رشد و شکوفایی حرکت اسلامی و انقلابی جامعه، مؤثر بوده اند و ویژگی ضداستبدادی و استکباری آن ها جزو هویت جدا نشدنی شان به شمار می رود.

مطلب مشابه: انشا درباره مدرسه؛ 5 انشا با موضوع مدرسه، طنز، حیاط مدرسه و دوری از مدرسه

مطالب مشابه