انواع نژاد سگ‌؛ معرفی 10 نژاد سگ معروف و ویژگی هر کدام

سگ یکی از بهترین حیوانات دنیا است که سمبل رفاقت و وفاداری است. اما سگ‌ها نژادهای مختلفی دارند که هر کدام خصوصیات خاص خود را دارند. برخی از این سگ‌ها مناسب کارهای پلیسی و برخی دیگر مناسب نگهداری در منزل هستند. در این مقاله می‌خواهیم به انواع نژادهای مختلف سگ‌ها بپردازیم و خصوصیات آن‌ها را مورد بررسی قرار دادیم.

پس اگر به سگ‌ها علاقه دارید و می‌خواهید با نژادهای مختلف آن آشنا شوید یا حتی قصد دارید سگ به سرپرستی بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا با این نژادهای بامزه و دوست داشتنی آشنا شوید.

انواع نژاد سگ‌ها

انواع نژاد سگ‌ها؛ معرفی 10 نژاد سگ معروف و ویژگی هر کدام

در این بخش برخی از نژادهای سگ‌ها را به شما معرفی می‌کنیم که شامل موارد زیر هستند:

چی وا وا

chihuahua

چی وا وا

سگ شی وا وا یا شی هواهوا یک سگ عروسکی بوده که حتی کوچک‌ترین نژاد سگ دنیا نیز محسوب می‌شود. این نژاد از سگ شخصیت برجسته‌ای داشته و رنگ‌های متنوعی دارد. همچنین سگ شیواوا به علت هوش فراوان و توانایی رقابت در مسابقات ورزشی و فرمان بردن سگ‌ها را دارد.

این سگ در بین لیست محبوب‌ترین سگ‌های دنیا، رتبه 11 ام را کسب کرده است. سگ چی وا وا فوق العاده بامزه و دوست داشتنی بوده و به دلیل جثه کوچکی که دارد برای نگهداری در آپارتمان و محیط‌های کوچک مناسب است. موهای این نوع نژاد سگ به رسیدگی و مراقبت زیادی نیاز دارد و در صورت رفتن به سفر مشکلی برایتان پیش نمی‌آید. همچنین شیواوا در مقایسه با نژادهای دیگر طول عمر بیشتری دارد.

البته این سگ نکات منفی نیز دارد که باید آن‌ها را در نظر بگیرید. برای مثال سگ شیواوا بسیار شکننده بوده و ممکن است به راحتی زخمی شود. به علت جثه کوچکی که دارد، در برابر سرما تحمل زیادی نداشته و در صورت بیرون بردن او در سرما حتما باید لباس گرم تن او کنید. برخی از این سگ‌ها به قلمرو خود حساس بوده و ممکن است بیش از حد پارس کنند. قد این سگ حدود 15 الی 23 سانتی متر بوده و وزن او نیز بین 1 الی 3 کیلوگرم است.

در برخی موارد ممکن است قد آن‌ها به 6 کیلوگرم نیز برسد. پیشنهاد می‌کنیم اگر در خانواده خود بچه کوچیک دارید، به سراغ سگ‌هایی با جثه بزرگ تر بروید، زیرا این نوع سگ‌ها برای بچه کوچیک مناسب نیستند. از جمله از رنگ‌های این سگ می‌توان به مشکی، طلایی، سفید، شکلاتی، آبی، خاکستری و نقره‌ای اشاره کرد. سگ چی واوا بسیار حساس، شجاع و جسور، باهوش، دارای رابطه خوب با خانواده، بی اعتماد به غریبه‌ها، دارای شخصیتی بزرگ و مغرور است.

داشهوند

dachshund

داشهوند

این سگ در کشورهای مختلف با نام‌های مختلفی شناخته می‌شود. برای مثل در کشور فرانسه به آن‌ها تکل، آمریکایی‌ها به آن تکل داکسی یا ونی داگ، انگلیسی‌ها به آن سگ سوییسی، ایتالیایی‌ها باسوتو و مجارها به آن تاکسو می‌گویند. این نوع سگ‌ها سگ‌های پا کوتاه و بامزه‌ای هستند، طول بدن آن‌ها زیادی بوده و از خانواده سگ‌های شکاری هستند که جهت تعقیب و از لانه بیرون کشیدن شکارهای کوچک مانند موش خرما، خدنگ، سمور، راسو و خرگوش تعلیم داده می‎شود. طول عمر این سگ‌ها بین 12 تا 16 سال بوده و وزن آن‌ها بین 7.5 تا 14 کیلوگرم است.

اصالت سگ‌های داشهوند آلمانی بوده که در کتاب‌های قدیمی مصری نیز از آن‌ها نام برده می‎‎شود. در قرن نوزدهم در آلمان نمونه‌های خاصی از داشهوند‌ها وجود داشت که وزن آن‌ها حدود 16 کیلوگرم بود.

داشهوند سه تیپ دارد که شامل مو کوتاه، مو بلند و موهای سیمی هستند. از نظر سایز و اندازه نیز داشهوندها دو سایز استاندارد و مینیاتوری دارند که نمونه استاندارد آن‌ها در زمان بلوغ بین 7 الی 13 کیلوگرم وزن داشته و نمونه‌های مینیاتوری آن معمولا کمتر از 5 کیلوگرم هستند. داشهوندها از نظر رنگ بسیار متنوع بوده و می‌توانند تک رنگ یا چند رنگ باشند. بعضی از سگ‌ها رنگ زمینه‌ای روشن دارند و بخش‎هایی از بدن آن‌ها تیره‌تر است. داشهوند‌ها بسیار باهوش هستند و شکارچیان خوبی برای حیوانات کوچک و پرندگان محسوب می‌شوند.

داشهوند صدای نسبتا بلندی داشته و اگر درست تعلیم داده نشوند، این موضوع مشکل ساز می‌شود. از نظر بهره هوشی این سگ‌ها در رده 49 قرار دارند و در صورتی که در منزل تنها رها شوند ممکن ایت زود بی حوصله شده و شروع به جویدن وسایل داخل منزل کنند. در نتیجه بهتر است در منزل آزاد نبوده و در محوطه مناسبی نگهداری شوند. این سگ‌ها معمولا پر انرژی بوده و به غریبه ها واکنش نشان می‌دهند.

بیچون فرایز

Bichon Frise

بیچون فرایز

این نژاد از سگ‌ها بسیار شیطون، بازیگوش و شوخ طبع هستند که در عین پر جنب و جوشی بسیار آرام بوده و زیادی پارس نمی‌کنند. سگ بیچون فرایز تقریبا تمام طول روز خود را به بازی کردن گذرانده و با این کار تمام نیازهای بدنی خود را تامین می‌کند. این سگ‌ها بسیار دلسوز و مهربان بوده و به صاحب خود وابسته هستند. بیچون فرایز بیشتر اوقات ترس از از دست دادن صاحب خود را دارند و تنها ماندن در مدت طولانی را دوست دارند.

در نگهداری این سگ‌ها باید دقت کنید چرا که بسیار حساس هستند. داشتن فعالیت برای این سگ نیاز است اما پیاده روی بیش از حد می‌تواند باعث بروز برخی از بیماری‌ها شود. در نتیجه این نوع پت به بازی کردن در خانه و حیاط خانه علاقه بیشتری دارند.

این سگ‌ها ورزشی یا غیر کاری هستند که بدن آن‌ها مستطیلی شکل بوده و ظاهری عروسکی و موهای پفکی، کرکی و سفید پودری دارند که گاهی قسمت موهای آن‌ها کرمی یا زرد آلویی است که متر از 10 درصد از رنگ بدن سگ را تشکیل می‌دهد که بیشتر در اطراف پوزه، پنجه و گوش آن‌ها وجود دارد. چشمان این سگ‌ها بزرگ و تیره بوده که برق می‌زنند. گردن آن‌ها بلند و قوسی شکل بوده و دوم آن‌ها روی کمرشان خم شده است.

خلق و خوی این سگ بسیار سرزنده و با نشاط است که رفتار دوستانه‌ای دارند و می‌تواند دوست خوبی برای فرزندتان شود. قدرت یادگیری این سگ در سطح متوسط قرار داشته و با کمی تلاش نکات مهم را آموزش می‌بیند. این سگ شخصیت مستقلی دارد اما دوست دارد صاحب او در هر جا با او باشد. اما این نژاد از سگ اضطراب جدایی داشته و سعی می‌کند با کارهای خود مرکز توجه باشد و صاحبش برای او وقت بگذارد.

چاو چاو

chow chow

چاو چاو

نام دیگر این نژاد سگ چائو چائو است که یکی از زیباترین و در عین حال گران‌ترین نژد سگ بوده که به سگ شیری نیز گفته می‌شود. چائو چائو یکی از نژادهای بسیار اصیلی است که به عنوان فو داگ نیز شناخته می‌شود. فو داگ شیرهای نگهبان چین یا همان شیر نگهبان امپراطور و مجسمه‌های سنگی و سنتی چین‌اند که در جلوی کاخ‌ها و معابد ساخته شده‌اند. این سگ نژاد تک و قدیمی بوده که یکی از اولین گروه‌های جدا شده از گرگ‌ها است.

طبق تحقیقاتی که روی دی ان ای آن‌ها انجام شده، نشان داده که منشا آن‌ها به سیبری و مغولستان مربوط می‌شود که بعدها به عنوان سگ نگهبان در قلعه چین وجود داشتند. طول عمر این سگ‌ها بین 9 الی 15 سال بوده و قد آن‌ها بین 46 الی 56 سانتی‌متر است.

وزن سگ‌های چائو چائو بین 20 الی 32 کیلوگرم بوده و رنگ آن‌ها شامل مشکی، آبی، حنایی، کرم و قرمز هستند. این سگ بسیار تنومند است و جمجمه‌ای کوچک، پهن، مثلثی دارد. گوش‌های چائو چائو گرد و ایستاده بوده و دماغی مشکی رنگ دارد. سگ چاو چاو پوشش بسیار متراکم و دوگانه نرم و خشن خود شناخته می‌شود. یال آن‌ها خزی خشن بوده که ظاهر چاو چاو را پرخاشگر نشان می‌دهد. پوشش خال دار و رنگارنگ این سگ استاندارد نبوده و برای حفظ شرایط ایده‌آل باید 2 الی 3 بار در هفته شانه کشیدن شود.

چشم‌های این سگ بادامی شکل و عمیق است که باعث محدود شدن دید آن‌ها می‌شود. در نتیجه برای علامت دادن باید باید از رو به رو اقدام کنید. این سگ زبان بنفش/ آبی- مشکی منحصر به فردی دارد که پاهای آن صاف و ایستاده بوده که در نتیجه راه رفتن آن‌ها بسیار با شکوه است. رنگ آبی در لب‌ها و حفره دهانی آن‌ها مشاهده می‌شود.

تیبتن ماستیف

Tibetan mastiff

تیبتن ماستیف

این نژاد یکی از قدیمی‌ترین نژاد‌ها است که حدود 5000 سال پیش به عنوان یک سگ وحشی زندگی می‌کرد. اما امروزه این سگ‌ها کاملا اهلی شده‌اند و به عنوان حیوان خانگی نگه داشته می‌شوند. سگ تبتی جثه بزرگ و عضلانی‌ای داشته و بسیار قوی است. این نوع نژاد در گذشته کارهایی همچون شکار، نگهبانی، جنگ و گله داری را بر عهده داشته که امروز یک همدم مهربان و خوب برای خانواده محسوب می‌شود.

همچنین به علت پوشش خاص و زیبایی که دارد، یکی از گران‌ترین سگ‌های دنیا محسوب می‌شود. این سگ بسیار مهربان، باهوش، با ابهت و دوست داشتنی است و نگهداری آن به تجربه و مهارت زیادی نیاز دارد. ماستیف‌های تبتی نر بین 45 الی 772 کیلوگرم وزن داشته و ماستیف‌های ماده بین 34 الی 56 کیلوگرم وزن دارند. طول عمر این سگ‌ها به طور میانگین بین 10 الی 12 سال است.

پوشش بدن این سگ پرپشت، متراکم و دو لایه بوده که باعث می‌شود در هوای سرد به راحتی زندگی کند. لایه داخلی بدن ماستیف تبتی از موهای پشم مانند پوشیده است که در فصل‌های گرم زیاد می‌ریزد. لایه‌ بیرونی بدن او ضخیم، پرپشت و بلند بوده که سگ‌های تبتی در رنگ‌های قهوه‌ای، خاکستری، حنائی، طلایی و آبی و سیاه و برنز هستند. البته برخی از سگ‌های در قفسه سینه خود یا پاهایشان خال‌های سفید کوچکی دارند.

این سگ‌ها جذاب و مستقل هستند که تربیت آن‌ها به تخصص، مهارت و آشنایی نیاز دارد. ماستیف‌ها در عین شجاعت بسیار با عقل و اهل خانواده هستند. در صورتی که این سگ‌ها را در بیرون نگه دارید، پارس می‌کنند اما در خانه بی سر و صدا هستند. سگ‌های این نژاد با هر حیوانی که صاحبان‌شان را تهدید کند، مقابله خواهند کرد. صاحبان این سگ‌ها باید با اراده و ب اعتماد به نفس هستند در غیر این صورت این سگ‌ها اطاعت نکرده و لجباز می‌شوند.

دالمیشن

Dalmatian

دالمیشن

محل زندگی اولیه این نوع سگ‌ها هنوز ناشناخته است. چراکه منابع زیادی برای محل زندگی اولیه آن‌ها وجود دارد. برای مثال در قرن هجدم یک گونه سگ با خال‌های سفید وجود داشت که نام آن‌ها تالبوت هاند بود. در آن زمان این سگ‌ها برای جمع کردن اسب‌های کالسکه و محافظت از مسافران استفاده می‌دند و این نام توسط توماس بلویک در سال 1791 به این گونه سگ‌ها داده شد. البته برخی دیگر می‌گویند که منبع آن‌ها از کشور کروواسی است.

قد سگ‌های دالمیشن بین 56 الی 61 سانتی‌متر بوده و وزن آن‌ها بین 16 الی 32 کیلوگرم است. طول عمر این نژاد از سگ‌ها بین 10 الی 13 سال تخمین زده شده است. این سگ‌ها در دوران سلطنتی، جهت تشریفات در کنار اسب‌های کالسکه‌ای که یورتمه می‌رفتند، قرار می‌گرفتند. همچنین اجداد آن‌ها در کارهای مختلفی مانند جنگ، محافظان مرزهای داماشیا، شکار موش صحرایی و جانوران موذی، سگ سیرک و سگ‌های خوش یمن آتش نشانی انجام می‌دادند. یک رمان به نام 101 سگ خال دار اثر دودی اسمیت وجود دارد که موجب شهرت بیشتر این نژاد از سگ شد که در سال 1956 توسط دو کمپانی والت دیزنی و دیزنی انیمال فیلم بر روی تصویر رفت.

این سگ‌ها با گروه‌های عشایر رومانیایی که گاهی به آن‌ها کولی می‌گفتند، ظاهر شدند. نام این سگ‌های یعنی دالمشین به علت محلی زندگی آن‌ها در دالماتیا استانی در شرق ساحل دریای آدریاتیک که الان به الان کرواسی گفته می‌شود، منسوب شده است. سگ‌های دالمیشین دارای شخصیتی محکم، اجتماعی و با وقار هستند که بسیار پر انرژی و ورزشکار به شمار می‌روند. این سگ‌ها در صورت نداشتن گردش‌های طولانی خسته شده و کسل می‌شوند. سگ‌های دالمیشین برخورد خوبی با کودکان دارند اما پیشنهاد می‌کنم که هنگام بازی با کودکانتان حتما نظارت و دقت داشته باشید.

مالینویز

Malinois

مالینویز

سگ بلژین مالینویز موهای کوتاه، نرم و قهوه‌ای رنگی دارد که قسمت پوزه و صورت آن‌ها نیز سیاه رنگ است. در بیشترین حالت این سگ‌ها 60 سانتی‌متر قد دارند و وزن آن‌ها نیز حدود 24 کیلوگرم است. گوش‌های آن‌ها افراشته بوده و درون آن‌ها صورتی است. چشم‌های سگ‌های مالینویز به رنگ قهوه‌ای بوده و برآمدگی ندارد که جذابیت این سگ‌ها را دو چندان کرده است. دست‌های آن‌ها جلو راست، قائم بوده و پاهای عقب آن‌ها بر خلاف نژاد ژرمن شفرد، زاویه‌دار و کشیده نیست. این سگ‌ها دارای کنجکاوی و هیجان بالا، حرکات تند و تیز، تحریک پذیری زیاد و در برخی مواقع عصبانی هستند.

مالینویزها پر انرژِ هستند و صاحبان آن‌خا باید صبور و قدرتمند باشد. زیرا برای تخلیه انرژی زیاد خود نیاز به دویدن طولانی، حرکات ورزشی سنگین و جست و خیزهای فراوان دارند. این سگ‌ها استعداد یادگیری بالایی دارند. این نژاد از سگ‌ها برای نگهبانی مناسب هستند چرا که حرکات سریع دارند و روحیه آن‌ها تهاجمی است. این ویژگی باعث می‌شود تا نگهبانانی قدرتمند و پر اقتدار شوند. سگ‌های این نژاد در بیشتر کارها خصوصا سگ پلیسی استعداد دارند. به طوری که امروزه در کشورهای آمریکا، فرانسه، بلژیک و حتی ایران به عنوان سگ پلیسی به کار گرفته می‌شوند.

سگ‎‌های مالینویز سبک وزن بوده و حس بویایی قوی داشته و برای کشف و شناسایی مواد منفجره و مخدر بسیار مناسب هستند. همچنین در کشورهای دیگر به عنوان سگ ضد تروریست، ردیاب، رهایی از گروگان و حتی زنده یاب کاربرد بسیار خوبی دارند.

فیزیک بدنی این سگ‌ها بسیار مناسب بوده و روحیه تهاجمی، دندان‌های قوی و فک قدرتمند آن‌ها را برای دستگیری و مهار مجرمین مناسب کرده است. این سگ‌ها جز قوی ترین و سالم‌ترین نژادهای سگ بوده که بیماری خاصی ندارند. ظاهر این سگ‌ها به ژرمن شپرد شباخت زیادی داشته اما وزن سبک‌تری دارند و چابک‌تر هستند.

اشپیتز

spitz

اشپیتز

محل زندگی اولیه این سگ‌ها هنوز مشخص نیست اما تاریخچه بیشتر اشپیتزهای امروزی به نواحی قطبی سیبری باز می‌گردد. برخی از متخصصان معتقدند که نژاد اصلی این سگ‌ها حاصل جفت‌گیری سگ وحشی و گرگ‌ها است. اشپیتزها در مناطق سردسیری به خوبی می‌توانند زندگی کنند زیرا محل اصلی زندگی آن‌ها در منطقه سرد یعنی سیبری بوده است‌. از جمله از خصوصیات ظاهری این سگ‌ها می‌توان به گوش‌های ایستاده، نوک تیز و تقریبا کوچیک، چشم‌های بادومی، سر مثلثی شکل، موهای پرپشت و ضخیم و دم پشمالو و خم شده روی کمر اشاره کرد. 

طول عمر این سگ‌ها به نوع نژادشان بستگی دارد‌‌. اما به طور کلی این نوع سگ‌ها بین ۱۰ الی ۱۴ سال عمر می‌کنند. البته برخی از اشپیتز‌های هندی تا ۱۶ سال نیز طول عمر دارند. در خصوص خلق و خوی این سگ‌ها می‌توانیم بگوییم که اشپیتز‌ها اعتماد به نفس بسیار بالایی دارند و ممکن است حتی به سگ‌های بزرگ‌تر از خود نیز واق واق کنند! همچنین این سگ‌ها باهوش، مشتاق، فعال و وفادار هستند که با کودکان و حیوانات میانه خوبی دارند. در نتیجه اگر در منزل خود حیوان خانگی دیگری نگه می‌دارید، نگران نباشید، چرا که این سگ‌ها به خوبی از آن‌ها نگهداری می‌کنند.  

اشپیتز‌ها عاشق خانواده بوده و اگر برای مدت زیادی تنها بمانند بسیار شرور و لجباز هستند. اشپیتز‌های عروسکی مانند پامرین یا اشپیتزهای ژاپنی و ژرمن باید برای تنها بازی کردن تشویق شوند. برای این کار می‌توانید برای آن‌ها توپ پرتاب کنید تا برای شما بیاورند و فاصله پرتاب‌ها را بیشتر کنید و در فاصله‌ای اشپیتز شما توپ را بر می‌گرداند، محل را ترک کنید‌. با این کار اعتماد به نفس او با تقویت می‌کنید و به او یاد می‌دهید تا تنهایی بازی کند. 

تربیت این سگ‌ها خصوصا هنگام تولگی اهمیت زیادی دارد و اگر از همان زمان به خوبی تربیت نشوند، بسیار سر خود و لجباز شده و شما را اذیت می‌کنند. ‌ 

اشپیتز‌های بزرگتر کمی مستقل‌تر هستند و یکی از تفریحات مورد علاقه آن ها کندن خاک است. در نتیجه اگر آن‌ها با در باغ نگهداری می‌کنید حتما مراقبت باشید فنس‌ها به اندازی کافی در عمق زمین باشند و اگر باغچه یا گل و گیاه داریدک با فنس سگ خود از او دور نگه دارید.

ساموید

Samoyed

ساموید

نام این سگ از یک قوم نیمه عشایری با همین نام گرفته شده است که تقریبا هزار سال پیش به سیبری مهاجرت کرده‌اند تا برای انجام کارهای سخت در سردترین مناطق جهان، سگ‌های ساموید را پرورش داده‌اند‌. در آن زمان قوم سامویید با شکار گوزن‌ها زندگی می‌کردند و برای این کار از سگ‌های خود استفاده می‌کردند‌. اما با گذشت زنان این رویه تغییر کرده و به جای شکار گوزن‌ها تصمیم به نگهداری آن ها کردند که با این اقدام استفاده این سگ‌ها نیز تغییر پیدا کرد. بدین ترتیب سگ‌های سامویید به سگ‌های محافظ برای نگهبانی از گله شدند.

در اواخر قرن ۱۸ این سگ‌های سامویید از طریق کاوشگران قطب شمال به انگلیس راه یافته و ملکه الکساندر برای معروفیت آن‌ها تلاش کرد‌. قد گونه نر این سگ‌ها بین ۵۳ تا ۶۰ سانتی متر و قد ماده آن‌ها بین ۴۸ تا ۵۳ سانتی متر است‌. وزن تر این سگ‌ها بین ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم و وزن ماده آن‌ها حدود ۱۶ تا ۲۰ کیلوگرم تخمین زده شده است. نژاد سامویدها سالم بوده و بین ۱۲ الی ۱۴ سال عمر می‌کنند‌. رنگ ساموید‌ها بیشتر سفید و کرم بوده و گاهی ترکیبی از این دو رنگ هستند‌.‌

از جمله از خصوصیات اخلاقی این سگ‌ها می‌توان به شجاعت، زیرکی و سرسختی آن‌ها اشاره کرد. لبخند این سگ‌ها بسیار معروف بوده و به آن لبخند سامی گفته می‌شود. ساموید‌ها شاد، صمیمی، خوش ذات، مهربان، دوست داشتنی و بهترین همدم و رفیق برای انسان‌ها محسوب می‌شود.‌ این سگ‌ها به گذراندن وقت با خانواده علاقه زیادی دارند و کنار آن‌ها احساس شادی و رضایت دارند. سگ‌های ساموید تنها ماندن در خانه را دوست ندارد و برای زندگی آپارتمانی گزینه مناسبی هستند. این سگ‌ها داخل خانه بسیار بازیگوش و فعال هستند و برای تخلیه انرژی می‌توانید آن‌ها را به پیاده‌روی ببرید.

همانطور که گفتیم این سگ‌ها در مناطق سردسیر زندگی می‌کنند که به همین دلیل تحمل گرما برای آن‌ها بسیار سخت است و زندگی در مناطق گرم را دوست ندارند.‌ سگ‌های ساموید با حیوانات دیگر و بچه‌ها رابطه خوبی دارند.

‌‌غذای این سگ‌ها باید کیفیت بالایی داشته باشد و مورد دامپزشک باشد. این سگ‌ها مستعد چاقی هستند در نتیجه باید حواستان به کالری دریافتی و وزن آن‌ها باشد.

جمع‌بندی

در این مقاله درمورد نژادهای مختلف سگ‌ها صحبت کردیم. سگ‌ها موجودات دوست داشتنی و بامزه‌ای هستند که همواره سنبل وفاداری و رفاقت محسوب می‌شوند. این موجودات دوست داشتنی نژادهای زیادی دارند که از جمله از آن‌ها می‌تواند به چی واوا، اشپیتز، ساموید، داشهوند، بیچون فرایز، چاو چاو، تیبتن ماستیف، دالمیشن و … هستند. هر کدام از این نژادها ممکن است خصوصیات مختلف، شرایط نگهداری مختلف، تغذیه نگهداری، طول عمر، وزن و قد متفاوتی داشته باشند. به همین دلیل در این مطلب برخی از تفاوت‌ها را برای شما توضیح دادیم تا بتوانید سگ مورد نظر خود را انتخاب کنید.

اشتراک گذاری

نظرات کاربران