سبکِنو

آموزش کامل بازی مافیا | نقش ها، قوانین و اصطلاحات بازی

آموزش کامل بازی مافیا | نقش ها، قوانین و اصطلاحات بازی

مافیا یکی از مهیج ترین بازی های استدلالی و سرگرم کننده مخصوص بزرگسالان است. این بازی را می توانید همراه با اعضای خانواده یا دوستان به صورت گروهی انجام دهید و لذت ببرید. در این بازی هر کسی و با هر سن و جنسیتی می تواند شرکت کند. برای بازی مافیا حداقل به 10 نفر نیاز است و به هر نفر یک نقش مخفی داده می شود.

بهترین زمان برای انجام دادن این بازی، روزهای تعطیل است که با اعضای فامیل دور هم هستید و تعدادتان بیشتر از 10 نفر می باشد. در این بازی می توانید از کارت های طراحی شده استفاده کنید اما اگر کارت ندارید نگران نباشید چون این بازی را بدون کارت هم به راحتی می توان انجام داد. قوانین و توضیحات این بازی می توانند با توافق اعضای گروه تغییر کنند. در این مطلب می توانید به صورت کامل با بازی مافیا آشنا شوید.

خلاصه بازی مافیا

آموزش کامل بازی مافیا | نقش ها، قوانین و اصطلاحات بازی

بازی مافیا یک بازی روسی است که اولین بار در سال 1986 توسط دیمیتری دیویدوف ایجاد شد. این بازی بین دو گروه است. یک گروه اقلیت و یک گروه اکثریت. گروه اقلیت، افراد مافیا هستند که اطلاعات بیشتری دارند. گروه اکثریت، شهروندان هستند که از نقش مافیا اطلاعی ندارند.

این بازی از دو فاز تشکیل شده است. فاز شبانه و فاز روزانه. در شب، مافیا یک شهروند یا فرد بی گناه را می کشند و در روز، افراد رای می دهند تا کسی که مشکوک به مافیا است از بازی حذف شود. وقتی که همه ی افراد مافیا از بازی حذف شوند و یا تعداد مافیا از شهروندان بیشتر باشد، بازی تمام می شود.

اصطلاحات بازی مافیا

تارگت: شک یا اتهامی است که بازیکن ها به یکدیگر نسبت می دهند.

تارگت بک: وقتی بازیکنی، متقابلا به بازیکنی که به او تارگت زده است تارگت بزند به این کار تارگت بک می گویند.

فکت: فکت در بازی مافیا به این معناست که بازیکن با توجه به اظهارات بازیکنان دیگر، دلایلی برای حذف مظنون ارائه می دهد.

اکت شب: به هر صدا، حرکت یا ردی که از رفتار بازیکن ها در فاز شب گرفته شود، اکت شب می گویند.

هیل دادن یا سیو کردن: به نجات دادن توسط دکتر گفته می شود.

شهروند تبر به دست: شهروندی که فکر می کند در حال شناسایی و کشتن مافیاها است اما دارد به ضرر شهر کار می کند و شهروند حذف می کند.

لایک: لایک به معنی تایید یا موافقت با استدلال دیگران است که همان لحظه با حرکت دست نشان داده می شود.

دیس لایک: دیس لایک به معنی رد کردن و ابراز مخالفت با دیگران است که همان لحظه با حرکت دست نشان داده می شود.

سفید بودن و سیاه بودن: سفید فرد شهروند بازی است و سیاه فردی است که نقش مافیا را در بازی دارد.

کاور کردن: یعنی حمایت کردن

کره گیری: اگر کسی در طول بازی از حرف دیگران سوء استفاده کند و حرف های دیگران را به نفع خود به کار ببرد اصطلاحا می گویند کره گرفته است.

قارچ: اصطلاح قارچ در بازی مافیا زمانی به کار برده می شود که فرد یا افرادی در اثر یک اتفاق، مافیا بودنشان آشکار شود. در این صورت می گویند این فرد قارچ است یا مثل قارچ بیرون زد.

شات: به حذف شده در شب، شات می گویند.

دید شب: اگر در طول شب به عمد یا غیر عمدی اشتباه کنید و هویت بازیکنان را بفهمید، به شما می گویند دید در شب داشته اید.

چلنج یا چالش: اگر بازیکنی که خیلی مانده تا نوبتش برسد و می خواهد مطالب مهمی را بگوید، می تواند یک بار در هر روز خارج از نوبت خودش صحبت کند. برای این کار به کسی که اکنون نوبت صحبت اوست در خواست چلنج یا چالش می دهد و اگر آن فرد موافقت کرد می تواند صحبت کند.

تو دیوار: برخی افراد در بازی مافیا صحبت خاصی نمی کنند و با قاب عکس روی دیوار فرقی ندارند و فقط رای می دهند. این افراد «تو دیوار بازی» هستند.

نو لینچ: وقتی که در طول روز و هنگام رای‌گیری، کسی بالا نیاید، یا بین دو فردی که بالا آمده اند، رای‌ها مساوی تقسیم شود، در این حالت میگویند نو لینچ شد.

دوئل: دوئل به معنای مسابقه و نبرد تن به تن است. وقتی که از مافیا بودن یک بازیکن مطمئن هستید ولی نمی توانید ثابت کنید و از طرفی او هم به شما اتهام مافیا بودن می زند، می توانید دوئل کنید.

خود زنی: حالتی است که در آن مافیا در طول روز یکی از اعضای خود را تخریب یا تارگت می کند. یا اینکه به او رای می دهند.

موج سواری: وقتی یک بحث از یک نفر شروع می شود و نفرات بعدی هم در مورد آن صحبت می کنند، اصطلاحا می گویند موجی راه افتاده است و به کسی که بخواهد از آن موج استفاده کند و اصطلاحا سواری بگیرد، می گویند داره موج سواری میکنه.

اصل سوزش: اصل سوزش نوعی شوخی بین بازیکنانی است که زیاد با هم بازی می کنند. مثلا می گویند تو به خاطر اصل سوزش داری به من رای می دهی! یعنی چون از بازی های قبلی که کردیم سوخته ای، الان داری به من رای می دهی.

اصل پوزش: وقتی بازیکنی در بازی های قبلی بد بازی کرده باشد، مثلا می گویند با توجه به اصل پوزش این دست به فلان شخص اعتماد می کنم و رای نمی دهم.

نایت ویژن: وقتی می گویند کسی نایت ویژن زده است یا نایت ویژن دارد، یعنی شب تقلب کرده است و چشم باز کرده است.

کنسه دادن: کنسه دادن در مافیا یعنی کسی که بلند می شود و می گوید اگر این کار را بکنید برنده می شویم یا اگر این شخص را بیرون دهیم برنده می شویم.

پوش کردن: گاهی بعد از اینکه یک شهروند یک یا چند تارگت می خورد، ممکن است مافیا از این قضیه سوء استفاده کند و به این شهروند اتهام مافیا بودن بزند تا او را از بازی بیرون کند. به این حرکت پوش کردن می گویند.

اطلاق نقش: اگر در طول بازی یکی از بازیکنان نقش واقعی خود را به صورت مستقیم اعلام کند، می گوییم اطلاق نقش انجام شده است.

تک رای: اگر بازیکنی در مافیا بودن یک نفر اطمینان کامل داشته باشد، او را به عنوان تک رای اعلام می کند تا دیگران را هم با خودش همراه کند.

کلین شیت: کلین شیت بردن مافیا، یعنی بدون از دست دادن حتی یک مافیا است. در این حالت می‌گویند مافیا بازی را کلین شیت برد.

ترن: ترن به معنای نوبت است. در بازی مافیا بازیکنان به نوبت صحبت می‌کنند و کسی اجازه ندارد وسط حرف دیگران بپرد. بازیکنی که حرفی برای گفتن دارد باید صبر کند تا نوبت او فرا برسد.

باگ: ایراد

کیل: کشته شدن توسط تیر

وتو: شهردار که یکی از نقش های شهروندی است، این قدرت را دارد که تصمیم بازیکن ها برای بیرون کردن یک نفر را لغو کند. به این کار شهردار، وتو کردن می گویند.

نوب: تازه کار

پشت دست بازی کردن: به حالتی می گویند که یک عضو در طول بازی همواره با عضو دیگر موافقت می کند.

تله: وقتی که مثلا دو بازیکن با هم هماهنگ می کنند تا یک سوژه ساختگی را وارد بازی کنند و بعد از راه افتادن سوژه به کسی که از ساختگی بودن آن خبر ندارد و به این سوژه بال و پر می دهد، می گویند بازیکنان برای او تله گذاشتند.

گره: وقتی بین دو یا چند نفر ابهامی به وجود می آید و نمی توان واقعیت را تشخیص داد می گویند گره در بازی افتاده است.

مطلب مشابه: سوال بازی جرات و حقیقت؛ 200 تا از سوالات هیجان انگیز و جذاب بازی جرات و حقیقت

معرفی نقش ها

آموزش کامل بازی مافیا | نقش ها، قوانین و اصطلاحات بازی

هر کدام از شخصیت های این بازی وظیفه ی مشخصی دارند. بعضی از شخصیت ها منفی هستند و جزو گروه مافیا می باشند و بعضی از این شخصیت ها مثبت هستند و در گروه شهروندان می باشند. در ادامه تمام نقش های این بازی را معرفی می کنیم.

راوی یا گرداننده

راوی بازی را روایت می کند و تمام نقش ها را می شناسد. وظیفه ی راوی چرخاندن بازی است اما خودش در بازی نظر نمی دهد و قضاوت نمی کند. زمانی که در شب نقش‌ها را صدا می‌زند، نباید رو به آن‌ها صحبت کند تا بازیکن‌های دیگر از جهت صحبت راوی، نقش‌ها را تشخیص ندهند. 

کارآگاه در تیم شهروندان

کارآگاه شب ها به دستور راوی بیدار می شود، یکی از افرادی که به مافیا بودنش شک دارد را انتخاب می کند و از او استعلام می گیرد. او باید بدون این که شناسایی شود با حرکت سر یا دست و یا چشم یک نفر را به راوی نشان دهد. به این کار استعلام می گویند. راوی در پاسخ به کارآگاه با حرکت سر تایید و یا رد می کند.

نقش کارآگاه در بازی بسیار مهم است چون اگر استعلام یک نفر را بگیرد و متوجه شود که او مافیا است، می تواند در طول بازی دیگران را مجاب کند که همه به مافیا بودن آن فرد رای بدهند.

رویین تن یا زره پوش در تیم شهروندان

رویین تن، زره ای به تن دارد که به عنوان یک جان اضافه می باشد. یعنی اگر در طول بازی، مافیا و یا شهروندان به اشتباه سعی کنند رویین تن را بکشند، او کشته نمی شود و فقط زره اش می افتد و شهروندی او برای همه آشکار می شود.

دکتر یا پزشک در تیم شهروندان

دکتر شهروندان هر شب می تواند یک بازیکن را از کشته شدن توسط مافیا نجات دهد. پزشک می تواند خود یا بازیکن دیگری را نجات دهد، اما نمی تواند همان بازیکن را دو شب متوالی نجات دهد. همچنین او در طول روند بازی فقط یکبار می تواند خودش را نجات دهد.

روانشناس در تیم شهروندان

روانشناس شب بیدار می شود و می تواند به شخصی دستور سکوت دهد و صبح روز بعد راوی اعلام می کند که آن شخص در طول این دوره صحبتی نکند.

تک تیرانداز یا اسنایپر در تیم شهروندان

تک تیرانداز یا حرفه ای وظیفه دارد که اگر مافیایی را صد در صد تشخیص داد، در طول شب به او شلیک کند تا از بازی حذف شود. البته اگر به‌ اشتباه به یکی از شهروندان شلیک کند،‌ خودش از بازی حذف می‌شود.

شهروند ساده

شهروند ساده در طول بازی سعی می کند مافیا را بشناسد و او را بیرون بیندازد. او می تواند از سرنخ های شفاهی و غیر شفاهی استفاده کند و مافیا را تشخیص دهد.

پدرخوانده یا گادفادر در تیم مافیا

پدرخوانده عضو اصلی تیم مافیا و رئیس مافیا است. او تصمیم گیرنده نهایی در بازی است و می تواند با مشورت اعضای دیگر مافیا یک نفر را از بین شهروندان انتخاب کند و با شلیک گلوله حذف کند. استعلام پدرخوانده منفی است. یعنی اگر کارآگاه در شب پدرخوانده را انتخاب کند و از راوی بخواهد نقش او را شناسایی کند، راوی نمی تواند استعلام مثبت بدهد.

دکتر لکتر در تیم مافیا

دکتر لکتر هر شب بیدار می شود و یکی از اعضای مافیا را از شلیک شب تک تیرانداز نجات می دهد و به اصطلاح سیو می کند. او فقط یک بار می تواند خودش را نجات دهد.

ناتو در تیم مافیا

ناتو شب ها همراه با مافیا بیدار می شود و نقش یکی از بازیکنان را حدس می زند. اگر بتواند نقش آن شهروند را درست حدس بزند، آن شهروند از بازی حذف می شود. اما اگر اشتباه حدس بزند خودش از بازی حذف می شود.

تروریست در تیم مافیا

تروریست هم یکی از اعضای مافیا است که اگر در روز با رای شهروندان کشته شود، می تواند یکی از بازیکنان را با خود حذف یا ترور کند.

مطلب مشابه: ساعت جفت عاشقی؛ معنی دقیق جفت شدن اعداد ساعت در طالع شما

دینامیت در تیم مافیا

او به یک نفر دینامیت می بندد و صبح روز بعد این موضوع اعلام می شود. کسی که به او دینامیت بسته شده است، سیم قرمز یا آبی را انتخاب می کند و اگر رنگ مدنظر همان رنگ انتخابی تیم مافیا باشد، نجات پیدا می کند. در غیر این صورت از بازی حذف می شود.

تردست در تیم مافیا

تردست می تواند به مدت یک شب نقش 2 نفر را با هم جا به جا کند. مثلا اگر نقش حرفه ای و دکتر جا به جا شود، کسی که دکتر انتخاب کرده است، تیر می خورد و کسی که حرفه ای انتخاب کرده است، نجات پیدا می کند. بدون اینکه خودشان از این قضیه خبر داشته باشند.

دزد در تیم مافیا

دزد شب ها بیدار می شود و دو نفر را انتخاب می کند. اگر نفر اول انتخابی او یک شهروند عادی، مافیای ساده و یا یک تروریست باشد، اتفاقی نمی افتد. دزد هرگز نمی تواند در دو شب پشت سرهم یک نفر را به عنوان نفر اول انتخاب کند اما می تواند یک نفر ثابت را هر شب به عنوان نفر دوم انتخاب کند. اگر نفر اول رویین تن باشد، نقش او به دزد منتقل می شود و دزد در آن شب به رویین تن تبدیل می شود.

مافیای ساده

مافیاهای ساده نقش خاصی ندارند و فقط به پدرخوانده برای انتخاب مقتول مشورت می دهند. همچنین در طول روز برای گمراه کردن شهروندان و برد تیم مافیا تلاش می کنند.

شهروند خائن

شهروند خائن جزو شهروندان محسوب می شود اما خائن است و در طول بازی به مافیا کمک می کند. شهروند خائن باید در روز، شخصیت های تیم مافیا را شناسایی کند، اعتماد شهروندان را به دست آورد اما به نفع مافیا رای دهد و به آن ها در برد کمک کند.

جوکر

نقش جوکر می تواند باعث سردرگمی بازیکن ها شود چون بلافاصله مشخص نیست که او جزو تیم مافیا است یا یک شهروند ساده است. برخلاف نقش های دیگر، هدف جوکر این است که در سریع ترین زمان ممکن حذف شود. اگر جوکر قبل از پایان بازی با موفقیت از بازی حذف شود، برنده می شود. با این حال، اگر جوکر حذف نشود و بازی به پایان برسد، آنها می‌بازند.

شروع بازی مافیا

آموزش کامل بازی مافیا | نقش ها، قوانین و اصطلاحات بازی

در ابتدا یک راوی انتخاب کنید. راوی تقسیم بندی نقش ها را انجام می دهد. او خودش در بازی نقشی ندارد و وظیفه ی او نظارت بر بازی است. تقسیم بندی نقش ها را می تواند با استفاده از کارت و یا با اپلیکیشن بازی مافیا انجام دهد. هر بازیکن فقط نقش خودش را می‌بیند و هیچکس از نقش افراد دیگر خبر ندارد.

شب اول

در شب اول راوی به همه ی بازیکنان می گوید که چشمانشان را ببندند. بعد مافیا بیدار می شوند و همدیگر را شناسایی می کنند. راوی اعلام می کند که مافیا دوباره بخوابند.

روز اول

روز اول فرا می رسد. همه چشم هایشان را باز می کنند و بازی شروع می شود. افراد یکدیگر را متهم می کنند و با هم بحث می‌کنند تا با توجه به حرکات و صحبت‌های یکدیگر مافیاها و شهروندان را شناسایی کنند.

در این مرحله بازیکنان باید به رفتارهای یکدیگر توجه کنند، به چشمان یکدیگر نگاه کنند و دقت کنند که چه کسی بیشتر یا کمتر صحبت می کند؟ چه کسی خجالتی تر رفتار می کند؟

در پایان روز، رای گیری انجام می شود. راوی برای هر بازیکن رای می گیرد. در نوبت رای گیری هر نفر، کسانی که فکر می کنند او مافیا است به او رای می دهند تا او را از بازی حذف کنند.

در هر بار رای گیری اگر بیشتر از نصف بازیکنان به یک نفر رای بدهند، او وارد دفاعیه می شود و باید از خودش دفاع کند. بعد از دفاع دوباره رای گیری انجام می شود و اگر بازیکنان به او رای خروج بدهند از بازی حذف می شود.

شب دوم

با اعلام راوی بازیکنان چشمان خود را می بندند. راوی تیم مافیا را بیدار می کند و از آن ها می پرسد که قصد کشتن چه کسی را دارند. سپس دکتر را بیدار می کند و از او می خواهد که یک نفر را نجات دهد و بعد از آن کارآگاه را بیدار می کند تا استعلام یک نفر را بگیرد.

روز دوم

راوی بازیکنان را بیدار می کند. فرد کشته شده را اعلام می کند؛ مگر اینکه دکتر او را نجات داده باشد. بازی در روز و شب های بعدی به همین صورت و با همین قوانین ادامه پیدا می کند تا زمانی که شهروندان همه ی مافیاها را بیرون داده باشند و یا مافیاها تمام شهروندان را بیرون داده باشند.

کارت های بازی مافیا

وقتی کسی با رای گیری روزانه از بازی حذف می شود، می تواند قبل از خروج یک کارت بردارد که در جریان حذف او یا بازی تاثیرگذار است و خودش و بقیه بازیکنان باید به دستور کارت عمل کنند. این ۶ کارت چند نمونه از دستوراتی است که میتوانید از آنها استفاده کنید :

کارت مسیر سبز

بازیکن در حال ترک بازی با داشتن این کارت می تواند یک بازیکن را در مسیر سبز آن روز قرار دهد که تحت هر اتهامی در رای گیری قرار نگیرد.

کارت فرش قرمز

بازیکن در حال ترک بازی با داشتن این کارت بازیکنی را متهم می کند و فرش قرمزی برای قرار گرفتن در رای گیری پایان آن روز، برایش پهن می کند تا در هر شرایطی به دفاعیه وارد شود.

کارت ذهن زیبا

بازیکن در حال ترک بازی با داشتن این کارت باید از ذهن خود استفاده نماید، یک نقش از نقش هایی که در روند بازی اعلام نشده یا مستقیم نمی داند را بر مبنای حدس برملا، و پس از تایید صحت این افشاگری توسط گرداننده می تواند به بازی برگردد.

کارت بی خوابی

امشب کسی نمی خوابد، زد و خوردی وجود ندارد و کسی کشته نمی شود. مستقیم به روز بعد می رویم، احتمالا بازیکن ها خسته و خواب آلود به متهم کردن یا حمایت از یکدیگر خواهند پرداخت.

کارت دروغ سیزده

بازیکن در حال ترک بازی با داشتن این کارت، در هر نقش یا طرفی که باشد، باید یک دروغ مرتبط به بازی به دیگر بازیکن ها بگوید و گرداننده دروغ بودن موضوع را تایید کند، بعد از آن از بازی خارج می شود.

کارت شلیک نهایی

بازیکن در حال ترک بازی با داشتن این کارت به بازداشتی موقت می رود و بعد از رای گیری دور دوم بر خواهد گشت و به جای مافیا شلیک شب را به انتخاب خودش انجام می دهد. بازیکن بعد از شلیک نهایی کاملا از بازی خارج می شود.

کلام آخر

در این مطلب سعی کرده ایم که به طور کامل و به زبان ساده در مورد نقش ها، قوانین و اصطلاحات بازی جذاب مافیا توضیح دهیم. اگر نقش ها و قوانین بازی مافیا را بدانید، بیشتر از این بازی لذت می برید. شما در این بازی جذاب یا برای بقا و پیدا کردن قاتل ها تلاش می کنید یا برای مخفی ماندن و ادامه دادن به کشتار شهروندان تا وقتی که قدرت شهر را به دست بگیرید. امیدواریم از این بازی در کنار عزیزان خود لذت ببرید و شاد باشید.

مطلب مشابه: فال ورق و نحوه فالگیری با ورق (آموزش فال گرفتن با ورق)

مطالب مشابه