سبکِنو

لیست بازی های ایرانی | معرفی بهترین بازی های جذاب و سرگرم کننده ایرانی

لیست بازی های ایرانی | معرفی بهترین بازی های جذاب و سرگرم کننده ایرانی

بازی های گروهی برای همه ما بسیار خاطره انگیز هستند و لحظات شادی را برای ما رقم می زنند. این بازی های هیجان انگیز را می توانید بدون نیاز به تجهیزات خاصی در کنار خانواده، دوستان و عزیزان خود در دورهمی ها، شب نشینی ها و مهمانی ها انجام دهید و لذت ببرید. همچنین این بازی ها علاوه بر سرگرمی و تفریح، باعث ایجاد صمیمیت و دوستی می شوند و به یادگیری و تقویت روحیه تیمی نیز کمک می کنند.

داشتن لیستی از بهترین بازی های ایرانی برای افرادی که در دورهمی های زیادی شرکت می کنند، لازم است. ما در این مطلب فهرستی از انواع بازی های دو نفره و بازی های چند نفره گروهی را برای شما عزیزان تهیه کرده ایم تا به سادگی بتوانید از بین آن ها بازی مورد نظر خود را انتخاب کنید و جمع های خانوادگی و دوستانه خود را ماندگار کنید. با ما همراه باشید.

لیست بازی های ایرانی | معرفی بهترین بازی های جذاب و سرگرم کننده ایرانی

بهترین بازی های ایرانی برای دورهمی

در ادامه بهترین بازی های ایرانی را به شما معرفی می کنیم که اکثر آن ها به ابزار خاصی نیاز ندارند و به راحتی می توانید آن ها را در دورهمی های خانوادگی یا دوستانه انجام دهید.

1. پانتومیم

لیست بازی های ایرانی | معرفی بهترین بازی های جذاب و سرگرم کننده ایرانی

بازی پانتومیم یک بازی گروهی است که با استفاده از نمایش بی کلام انجام می شود. بازی کننده سوالات شرکت کنندگان را می شنود و فقط با حرکات سر و بدون صحبت کردن آن ها را تایید یا رد می کند.

2. اسم فامیل

بازی اسم فامیل با قلم و کاغذ انجام می شود. شرکت کنندگان بعد از توافق روی یکی از حروف الفبا، نام موضوعات مختلفی را روی کاغذ می نویسند که با آن حرف الفبا شروع می شوند. هر کس زودتر همه خانه ها را پر کند، با اعلام او همه شرکت کنندگان از نوشتن دست می کشند و امتیاز شماری می کنند.

3. مافیا یا آدمکش

مافیا یک بازی گروهی و استدلالی است که نبرد بین یک اقلیت آگاه و یک اکثریت نا آگاه را شبیه سازی می کند. در این بازی تعداد افراد باید بالای 5 نفر باشند. به هر کس نقشی داده می شود و بازیکنان یک دیگر را متهم می کنند.

4. شعر یادت نره

برای این بازی باید یک یا دو قسمت از یک آهنگ معروف را بنویسید. چند کلمه از آن را از عمد جا انداخته و به جای آن خط تیره بگذارید. به بازیکنان اجازه دهید تا جاهای خالی را پر کنند. فردی که بیشترین تعداد پاسخ های درست را داشت برنده می شود.

مطلب مشابه: کلمات بازی پانتومیم یا دا بازی؛ آشنایی با بازی و نحوه این بازی جالب

5. بیست سوالی یا اسم روی پیشانی

یک نفر را به عنوان بازیکن انتخاب کنید. با نظر جمع یک کلمه انتخاب کنید، روی کاغذ بنویسید و بدون این که بازیکن کلمه را متوجه شود روی پیشانی او بچسبانید. بازیکن باید با پرسیدن حداکثر 20 سوال، کلمه را حدس بزند.

6. جرات یا حقیقت

در این بازی به بازیکنان این امکان داده می شود که بین پاسخ دادن صادقانه به یک سوال یا انجام یک جرئت یکی را انتخاب کنند.

7. نقاش نابینا

کسی که تصویر در دست او است، باید بدون اشاره مستقیم به محتوای تصویر آن را برای هم گروهی های خود شرح دهد و نفر دوم آنچه را که متوجه می شود، روی کاغذ بکشد. در آخر، گروهی که نقاشی اش بیشترین شباهت را به تصویر دارد، برنده خواهد شد.

8. دستمال پشتی

همه بازیکن ها به شکل دایره روی زمین می نشینند. یکی از بازیکن ها گرگ می شود. دور دایره پشت سر دیگران می چرخد. بی صدا بدون این که کسی بفهمد، دستمال را پشت سر یکی از بازیکنان می اندازد. بازیکنان باید حواس جمع باشند تا اگر گرگ دستمال را پشت سر آن ها انداخت متوجه شوند.

9. صید شکلات

هر یک از اعضای گروه وسیله ای قاشق مانند را در دهان خود قرار می دهند و بدون استفاده از دست های خود مقداری خوراکی مانند شکلات یا آجیل را از ظرف بر می دارند و داخل سبد خود قرار می دهند. در آخر هر گروهی که خوراکی بیشتری داشت برنده می شود.

10. چشمک مرگ

فردی که روی کاغذش عبارت «چشمک» نوشته شده موظف است به افراد دیگر چشمک بزند به طوری که فقط شخص مخاطبش متوجه چشمک زدن او شود. فرد چشمک زن به همین صورت ادامه می دهد تا فقط یک نفر باقی بماند. آن یک نفر بازنده بازی می شود.

11. جوکر یا نباید بخندی

بازیکنان در این بازی گروهی باید برای خنداندن یکدیگر تلاش کنند اما خودشان نخندند. اگر کسی بخندد، بازنده است. برنده نهایی کسی است که اصلا نخندد و تا پایان بازی حذف نشود.

12. اسم بازی

در اسم بازی بازیکنان یک موضوع را انتخاب می کنند مثلا اسم افراد، اسم حیوانات، اسم فیلم ها و … . نفر اول یک اسم را می گوید و هر کس که نوبتش می شود، باید اسمی بگوید که با حرف پایان اسمی که نفر قبلی گفته است، شروع شود.

13. جمله سازی

یکی از بازیکنان سه کلمه کاملا بی ربط به بازیکن دیگر می گوید و او باید سعی کند با آن ها جمله ای معنادار بسازد. به نفر بعدی سه واژه دیگر گفته می شود. او باید علاوه بر تکرار جمله نفر قبل، جمله جدید خود را بسازد و اضافه کند.

14. بازی خط و نقطه یا نقطه بازی

در این بازی روی یک برگه تعدادی نقطه منظم رسم می شود. بازیکنان باید به نوبت نقاط را دو به دو با یک خط به هم وصل کنند. وقتی بازیکن بتواند با 4 خط یک مربع (خانه) تشکیل دهد، نام خود را در آن می نویسد. در پایان کسی که خانه های بیشتری را تصاحب کرده، برنده است.

15. داستان سرایی

این بازی صورت پیشرفته تر جمله سازی است. در این بازی، نفر اول یک جمله می گوید و نفر بعدی باید جمله او را به صورت هدفمند با جمله دیگری تکمیل کند. بازیکنان به همین صورت ادامه می دهند و جملات را به یک داستان تبدیل می کنند.

16. هپ هپ

بازیکنان به صورت دایره می نشینند و یکی از آن ها عدد 1 را می گوید و به همین ترتیب نفر دوم عدد دو، نفر سوم عدد سه و نفر چهارم عدد چهار را باید بگوید. در این جا نفر پنجم باید حواس جمع باشد و به جای عدد 5 کلمه «هپ» را بگوید. به همین ترتیب به جای مضارب عدد ۵ باید کلمه «هپ» را بگویند و همینطور بازی ادامه پیدا می کند.

17. گل یا پوچ

در این بازی یک شی گرد کوچک مانند نخود، سنگ ریزه، کاغذ یا هر چیز کوچک مشابه را داخل یکی از دستان قرار داده به طوری که افراد دیگر آن را نبینند، سپس افراد مقابل باید به اصطلاح گل را پیدا کنند.

18. هفت سنگ

لیست بازی های ایرانی | معرفی بهترین بازی های جذاب و سرگرم کننده ایرانی

هفت سنگ یک بازی بومی و ایرانی است که تعداد بازیکنان ۴الی ۱۶ نفر است. همان‌طور که از اسمش پیداست با روی هم گذاشتن هفت تکه سنگ صاف و هموار از بزرگ به کوچک بازی شروع می‌شود. یک گروه محافظ آن سنگ‌ها است و گروهی دیگر که با توپی کوچک، سعی در فروریختن ستون سنگی گروه مقابل را دارند.

10. شاه، دزد، وزیر

این بازی با ۴ بازیکن انجام می‌شود. ابتدا تکه های هم شکل و کوچکی از کاغذ تهیه می‌شود و روی هر کدام کلمات شاه، وزیر، جلاد و دزد نوشته می‌شود و سپس کاغذها به شکل یکسان تا می‌شود تا کسی از داخل آن خبردار نشود، سپس هر یک از بازیکنان کاغذی را بر می دارند و از سِمَت خود آگاه می شوند.

11. بازی وارونه یا جواب معکوس

در این بازی باید به سوالات، جواب معکوس بدهید. یعنی به جای بله بگویید خیر و به جای خیر بگویید بله. هر کسی که اشتباه کمتری در روند پاسخ دادن به سوالات داشته باشد، برنده می شود.

12. یه قل دو قل

بازیکن در مرحله اول پنج سنگ را به گونه ای که جدا از هم بایستند روی زمین پخش می کند، یکی را برداشته و به بالا پرتاب می کند. در فاصله ی پایین آمدن، یکی از سنگ ها را از روی زمین برداشته و با همان دست، سنگ بالا انداخته را که در حال پایین آمدن است می گیرد و به همین روش، همه ی آن ها را بر می دارد.

مطلب مشابه: آموزش کامل بازی مافیا | نقش ها، قوانین و اصطلاحات بازی

13. تخته نرد

ابتدا هر نفر یک تاس پرتاب می کند. کسی که عدد بیشتری بیاورد، بازی را شروع می کند. در صورت مساوی شدن، دوباره تاس را پرتاب می کنند. عدد روی تاس ها نشان می دهد که مهره ها چه تعداد خانه می توانند حرکت کنند.

14. دبرنا یا دبلنا

در هر دور از بازی، به هر کس چند کارت می رسد و یک نفر مهره های درون کیسه را بهم می زند و مثلا سه عدد مهره بیرون می کشد. عدد آن را می خواند. اگر شماره مهره با شماره یکی از خانه های کسی یکی باشد، مهره به او داده می شود تا روی همان خانه بگذارد. بقیه افراد نیز اگر این شماره را داشته باشند با نخود یا لوبیا آن را پر می کنند. هر کس خانه هایش را پر کند، این دست را برده است.

15. من تا حالا هیچوقت

در این بازی، بازیکنان به صورت دایره می نشینند و به نوبت یک جمله می سازند که با عبارت «من تا حالا هیچ‌وقت…» شروع می شود. هر بازیکن باید کاری را که تاکنون در عمرش انجام نداده است را نام ببرد. ولی سعی کند کاری را بگوید که احتمال می دهد بقیه انجامش داده باشند.

16. برج هیجان یا جنگا

حرکت در بازی جنگا عبارت است از برداشتن یک بلوک چوبی از هر یک از طبقات برج و قرار دادن آن در بالاترین طبقه ی برج، با هدف کامل کردن آن طبقه. اگر نوک برج کامل نشده باشد، بازیکن ها حق ندارند بلوک های طبقه ی پایینی آن را جا به جا کنند. بازیکن ها فقط اجازه دارند از یک دست استفاده کنند.

17. صندلی داغ

یک صندلی یا یک جایگاه در نظر بگیرید و آن را صندلی داغ بنامید. یک تایمر هم برای اندازه گیری زمان تنظیم کنید. مثلا برای 2 یا 3 دقیقه. به نوبت از افراد حاضر بخواهید روی صندلی داغ بنشینند و سپس زمان سنج را روشن کنید. طی این مدت بقیه افراد می توانند هر سوالی را که می خواهند از فرد بپرسند.

18. تیله بازی

در این بازی گودال هایی روی زمین خاکی کنده می شود که به آن ها گود یا گولو می گویند. هدف از بازی، انداختن تیله ها در گولو است. یک روش بازی اینگونه است: بر روی زمین چند گولو به فاصله ی پنج شش گام از هم می کنند و دو بازیکن از فاصله ای تیله های خود را روی زمین بازی می اندازند.

19. بغلی بگیر

این بازی با گفتن جمله ی بغلی بگیر و با حرکت یک دست از نفر اول شروع می شود و تا آخرین نفر ادامه پیدا می کند و در هر دور یک کلاف ( حرکت یک دست، و یا پا و…) به بازی اضافه می شود.

نفر اول: بغلی بگیر! نفر دوم: چیو بگیرم ؟
نفر اول: یک کلافه رو! نفر دوم: چیکارش کنم؟
نفر اول: بده بغلی! نفر دوم: بغلی بگیر! 

20. سنگ کاغذ قیچی

این بازی مانند شیر یا خط معمولا به عنوان روشی برای انتخاب کردن در ابتدای بازی های دیگر به کار گرفته می شود و با دست انجام می شود.

21. دوز

لیست بازی های ایرانی | معرفی بهترین بازی های جذاب و سرگرم کننده ایرانی

این بازی با یک مقوا و 24 مهره در دو رنگ انجام می شود. طرحی هندسی با استفاده از چند خط روی مقوا رسم می شود و بازیکنان تلاش می کنند سه مهره خود را به ردیف در جایگاه بنشانند و همچنین مانع ردیف شدن مهره های حریف شوند.

22. مشاعره

مشاعره به این صورت است که هر یک از افراد بیتی شعر از بر می خواند و نفر بعدی باید شعر خود را با آخرین حرف آن بیت شروع کند.

23. گلوله‌ برفی

تعدادی بادکنک در دو رنگ متفاوت آماده کنید. بادکنک‌ها را باد کنید و دو یا سه بادکنک در اختیار هر بازیکن قرار دهید. بازیکنان را به دو تیم تقسیم کنید و برای هر تیم یک رنگ بادکنک در نظر بگیرید. روی زمین یک خط جداکننده در نظر بگیرید. هر تیم باید سعی کند که بادکنک‌های خود را به طرف دیگر خط بفرستد و از ورود بادکنک‌های رقیب به زمین خود جلوگیری کند. بعد از دودقیقه (یا بیشتر) تیمی که بیشترین تعداد بادکنک را در طرف دیگر خط دارد، برنده بازی است.

24. توپ داغ

از شرکت‌کنندگان بخواهید تا به شکل دایره در کنار هم بایستند. شیئی کوچک مثل یک توپ یا یک جعبه در اختیار نفر اول قرار دهید. یک آهنگ پخش کنید. با شروع آهنگ شرکت‌کنندکان باید توپ را دست به دست کنند. هنگامی‌که آهنگ به پایان می‌رسد، کسی که توپ در دست اوست، بازنده خواهد بود و از دایره خارج می‌شود. برنده کسی است که تا انتها در دایره بماند.

مطلب مشابه: سوال بازی جرات و حقیقت؛ 200 تا از سوالات هیجان انگیز و جذاب بازی جرات و حقیقت

25. منجمد شو

از یک نفر بخواهید در یک مکان به شکل یک مجسمه با شکلکی خاص بایستد. بقیه اعضا باید بلافاصله تشخیص دهند که مجسمه کیست و در همان‌جایی که هستند، مانند او مجسمه شوند. بخش جالب این بازی شکلک‌های خنده‌داری است که مهمان‌ها به خود می‌گیرند.

26. حدس بزن چیه

تعدادی اشیا را داخل یک سبد بریزید. به نوبت چشم شرکت‌کنندگان را ببندید و از آن‌ها بخواهید که یکی از اشیای داخل سبد را بردارند و با لمس آن حدس بزنند که آنچه از سبد برداشته‌اند، چیست. البته باید سبد را طوری بپوشانید که شرکت‌کنندگان نتوانند محتویات آن را ببینند.

27. طناب کشی

اعضا را به دو تیم تقسیم کنید. یک طناب با طول و مقاومت مناسب انتخاب کنید و هر سر طناب را در اختیار سردسته‌ی تیم‌ها بگذارید. تیمی که زمین بخورد یا طناب را رها کند، بازنده است. همچنین می‌توانید یک خط جداکننده بین دوتیم بکشید. هر تیمی که وارد زمین تیم مقابل شود، بازنده است.

28. مار و پله

هر نفر به نوبت تاس می اندازد و هر عددی که آمد به تعداد همان، خانه ها را طی می کند و اگر در خانه ای قرار گرفت که دهن مار هست باید به خانه ای که دم همان مار است برگردد و اگر به پایین نردبانی رسید باید به خانه برود که بالای نردبان به آن می رسد.

29. بداهه پردازی

در این بازی هر کسی نقشی را به عهده می گیرد و بازی را با دیالوگ هایی که به پیشبرد داستان کمک می کند، پیش می برد. این بازی می تواند تا هر جا که می خواهید ادامه داشته باشد.

30. ترکاندن بادکنک

شرکت‌کنندگان را به دو تیم تقسیم کنید. برای هر تیم، یک رنگ بادکنک در نظر بگیرید. بادکنک‌ها را به پای بازیکنان ببندید. اعضای هر تیم باید سعی کنند تا بادکنک‌های تیم دیگر را بترکانند و از ترکیدن بادکنکی که به پای خودشان بسته شده، جلوگیری کنند. هرکس که بادکنکش بترکد، از بازی خارج می‌شود. در نهایت، تیمی که بیشترِ اعضای آن باخته باشند، بازنده است. این بازی را می‌توانید به صورت دونفره نیز انجام دهید.

31. دمشو بگیر

به گروه های سه نفره تقسیم شوید. اعضای هر گروه به ترتیب قد و پشت سر هم، به طوری که بلند قد ترین فرد در ابتدای صف باشد، قرار بگیرند. یک تکه پارچه را به عنوان دم به کمر نفر آخر در هر تیم، یعنی کوتاه ترین فرد، ببندید. هر تیم باید سعی کند که دم تیم های دیگر را بگیرد و بکشد. تیمی که بیشترین دم را جمع کند، برنده است.

32. چند تا

به محض ورود مهمان ها از آن ها بپرسید که چند تا از یک شیء مشخص در محیط وجود دارد. آن ها اجازه شمارش ندارند و فقط باید تعداد را حدس بزنند. اشیائی که انتخاب می کنید، می توانند مواردی مانند تعداد هدیه ها، تعداد شکلات ها، تعداد پله ها و … باشند.

حدس ها و نام افراد را یادداشت کنید و در آخر تعداد درست و نام برنده را اعلام کنید. می توانید یک هدیه هم برای برنده در نظر بگیرید.

33. کاردستی با چشم بسته

به هریک از مهمانان خود یک برگ کاغذ رنگی بدهید. از آن ها بخواهید دست های خود را پشت سرشان ببرند و بدون نگاه کردن ،کاغذ را به شکل مورد نظر مثل درخت برش دهند.

در پایان ،کسی که کاردستی اش بیشترین شباهت را به شیء مورد نظر داشته باشد ، برنده است. البته می توانید این مسابقه را به این صورت نیز برگزار کنید : چشم های شرکت کنندگان را با چشم بند ببندید و از آن ها بخواهید تصویر شیء مورد نظر را روی کاغذ بکشند.

34. اون کارو نکن

در این بازی یک راهنما انتخاب می شود و هر کس باید خلاف کاری که راهنما به او می گوید را انجام دهد. در غیر این صورت بازنده محسوب می شود. شرکت کننده ای که تا آخر بازی را ادامه دهد، برنده است.

35. جعبه رو خالی کن

تعدادی توپ در یک سبد بریزید و سبد را به یک کمربند وصل کنید. شرکت کنندگان را به دو تیم تقسیم کنید. بازیکنان هر تیم باید به ترتیب کمربند را ببندند و با تکان دادن کمر، توپ ها را به بیرون از سبد هدایت کنند.

در طول بازی استفاده از دست و خم شدن غیر مجاز است. هر بازیکن بعد از خالی کردن سبد باید توپ ها را داخل سبد قرار دهد و سبد را به هم تیمی خود بدهد تا او دوباره این کار را تکرار کند. تیمی که زودتر بازی را تمام کند، برنده است.

36. الفبا

هر یک از بازیکن ها یک کاغذ و خودکار آماده می کند و حروف الفبا را از اول تا آخر به صورت عمودی در سمت راست برگه خود می نویسد. بازیکن ها در 2 یا 3 دقیقه باید برای هر یک از حروف، یک اسم از موضوع انتخاب شده پیدا کنند.

کسی که زود تر ستون را پر کند یا تعداد جواب های درست بیشتری نوشته باشد، برنده است. موضوعی که انتخاب می کنید می تواند نام گل، نام حیوان، نام دختر، نام پسر، تیم های ورزشی، شخصیت های کارتونی، فیلم، آهنگ، میوه، سبزیجات و … باشد.

37. توپ و سبد

دو سبد را روی دو صندلی قرار دهید و تعدادی توپ پنبه ای را داخل یکی از سبدها بریزید. سبد دوم باید خالی باشد. صندلی ها را در فاصله حدود یک و نیم متری از هم قرار دهید.

چشم بازیکن اول را با چشم بند ببندید و از او بخواهید که چند بار به دور خود بچرخد. بعد قاشق بزرگی به او بدهید و از او بخواهید که بدون استفاده از دست توپ ها را از سبد اول به سبد دوم منتقل کند.

بقیه شرکت کنندگان نیز باید همین کار را انجام دهند. کسی که در مدت زمان تعیین شده بیشترین تعداد توپ را به سبد خالی منتقل کند، برنده است.

38. حدس بزن کیه

اسم هر شرکت کننده را روی یک تکه کاغذ بنویسید. کاغذها را تا بزنید و در یک جعبه بریزید. هر کس باید یک کاغذ از جعبه بردارد و شخصی را که اسم او روی کاغذ نوشته شده، توصیف کند. بقیه باید با توجه به توضیحات او، شخص مورد نظر را شناسایی کنند.

39. گردو شکستم

این بازی در واقع مقدمه ای برای شروع بازی های دیگر است. اول دو نقطه را با فاصله ای انتخاب می کنید. دو نفر نماینده هر گروه در نقاط این طرف و آن طرف قرار می گیرند. یکی، در حالی که پای راست را در جلوی شست پای چپ می گذارد، از یک طرف شروع می کند و می گوید: گردو! دومی با انجام همین کار می گوید: شکستم. هر کس هنگام گفتن این کلمات، پایش روی پای نفر مقابل برود، گردو را شکسته و برنده است.

لیست بازی های ایرانی | معرفی بهترین بازی های جذاب و سرگرم کننده ایرانی

40. منچ

منچ یک بازی دو الی چهار نفره است که به وسیله ی مهره های رنگی، تاس و برد رنگی انجام می شود. این بازی قوانین خودش را دارد. شما باید متناسب با عددی که در تاس وجود دارد، حرکت کنید و سعی کنید مهره های خود را بر روی برد بازی حرکت دهید تا به مقصد برسد. این بازی تا زمانی ادامه می یابد که فقط یک نفر نتوانسته باشد مهره های بازی را به مقصد برساند.

مطالب مشابه