سبکِنو

روش های تمیز کردن ماشین ظرفشویی؛ آموزش اصولی پاک کردن تمام تجهیزات آن

تمیز کردن ماشین ظرفشویی یک کار غیر قابل اجتناب و ضروری است. زیرا این وسیله در طول روز برای چندین بار ظرف های ما را کاملا تمیز و ضدعفونی می نماید که خود نیز به شست و شو نیاز دارد. البته این دستگاه مدام در حال شست و شوی ظروف بوده و با مواد شوینده و آب درگیر می باشد بدین معنی نیست که خود ه تمیزکاری نیاز ندارد. زیرا نگهداری و تمیز نمودن ماشین ظرفشویی تاثیر زیادی در افزایش طول عمر دستگاه دارد. پس استفاده از مواد خانگی مانند جوش شیرین و سرکه یا جلا دهنده و سفید کننده ظرفشویی، قرص و نمک مخصوص می تواند هر گونه رسوب و جرم را از بین ببرد.

انواع روش های تمیز کردن ماشین ظرفشویی

روش های تمیز کردن ماشین ظرفشویی؛ آموزش اصولی پاک کردن تمام تجهیزات آن

درباره روش های تمیز کردن ماشین ظرفشویی، نظافت و پاکسازی مارک های متعدد آن سوالات بی شماری مطرح می گردد. زیرا اگر این دستگاه الکترونیکی بسیار حساس به طور صحیح نگهداری نشود، هزینه تعمیرات زیادی را برای فرد به وجود می آورد.

همچنین زمان استفاده از ماشین ظرفشویی مواد معدنی، مواد شوینده حل نشده، چربی و تکه های مواد غذایی روی دیواره های داخلی و فیلتر دستگاه جمع می شوند. البته مسدود شدن بازوهای اسپری ماشین ظرفشویی را نیز به دنبال دارند. بنابراین تمیز کردن و تمیز نگه داشتن این دستگاه بسیار مهم بوده و با روش های زیر امکان پذیر می باشد.

استفاده از پودر و قرص جرم گیر

روش های تمیز کردن ماشین ظرفشویی؛ آموزش اصولی پاک کردن تمام تجهیزات آن

یکی از روش های تمیز کردن ماشین ظرفشویی استفاده از پودر و قرص جرم گیر است. زیرا با تجمع آهک در مناطقی با آب سخت می تواند جرم های زیادی در دستگاه ایجاد نماید. همچنین مواد معدنی موجود در سنگ و خاک رس همچون مس، آهن، منیزیم و کلسیم نقش بسزایی در سختی آب لوله کشی دارد. پس مواد معدنی مختلف و رسوبات کربنات کلسیم به مرور زمان به جرم های سخت تبدیل می شوند. در حالت کلی اگر دستگاه ظرفشویی شست و شو ظروف را مدام با آب سخت انجام دهد بیشتر در معرض تجمع لکه های آب و آهک ناخواسته قرار می گیرد. همین امر کدر شدن ظروف را به دنبال دارد.

استفاده از قرص و پودر جرم گیر برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی می تواند جرم های ناخواسته را از بین ببرد. همچنین نحوه مصرف این ماده بسیار ساده است و باید یک عدد قرص یا مقداری پودر داخل ظرفشویی قرار دهید و کلید شست و شو را بزنید. این نوع مواد حاوی نمک ماشین ظرفشویی می باشند که از رسوب سایر مواد معدنی داخل دستگاه جلوگیری می کنند.

سرکه سفید

روش های تمیز کردن ماشین ظرفشویی؛ آموزش اصولی پاک کردن تمام تجهیزات آن

افرادی که برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی نمی خواهند از مواد شوینده با بوهای تند و ترکیبات شیمیایی استفاده کنند باید یکی از مواد طبیعی داخل آشپزخانه را انتخاب نمایند. یکی از این مواد طبیعی همیشه در دسترس، سرکه سفید است. پس یک فنجان پر از سرکه را در مرکز قفسه بالایی ماشین ظرفشویی قرار دهید. سپس دستگاه را روی حرارت زیاد یا همان 60 درجه تنظیم کرده و روشن نمایید. اگر ماشین ظرفشویی دارای جرم ناشی از لکه های آب بود بهترین گزینه استفاده از آب لیمو است.

الکل ضدعفونی

روش های تمیز کردن ماشین ظرفشویی؛ آموزش اصولی پاک کردن تمام تجهیزات آن

یکی از راه های تمیز کردن ماشین ظرفشویی در بخش بیرونی استفاده از الکل ضدعفونی است. پس یک تکه پارچه میکروفیبر را به الکل آغشته نموده و دستگیره و درب ماشین را با آن تمیز نمایید. البته اگر ماشین ظرفشویی دارای دکمه های پلاستیکی می باشد به هیچ عنوان سرکه سفید برای تمیزکاری توصیه نمی شود. زیرا سرکه حاوی موادی است که پلاستیک را تجزیه می نماید.

مطلب مشابه: صفر تا صد نحوه شستن پتو در ماشین لباسشویی + تمام نکات مهم

جوش شیرین

روش های تمیز کردن ماشین ظرفشویی؛ آموزش اصولی پاک کردن تمام تجهیزات آن

جوش شیرین برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی معجزه می کند. بنابراین قبل از آغاز چرخه شست و شو با دمای بالا بهتر است یک فنجان از جوش شیرین را به داخل کف دستگاه بپاشید. زیرا این ماده بوی بد ظرفشویی را از بین می برد و قدرت تمیز کنندگی بالایی دارد.

نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی

تمیز کردن ماشین ظرفشویی یکی از مراحل کلیدی و مهم در نگهداری از این وسیله ضروری آشپزخانه است. زیرا اگر این دستگاه کثیف باشد بوی نامطبوعی دارد و قابل استفاده نخواهد بود. پس برای تمیزی ظروف و شرایط آشپزخانه باید به نکات زیر توجه کنید و ظرفشویی خود را به صورت مداوم تمیز نگه دارید.

تمیز کردن قطعات مختلف ماشین ظرفشویی

روش های تمیز کردن ماشین ظرفشویی؛ آموزش اصولی پاک کردن تمام تجهیزات آن

یکی از آسانترین و ساده ترین روش های تمیز کردن ماشین ظرفشویی این است که تمام قطعات جدا شونده را از دستگاه خارج نمایید. سپس قطعاتی همچون قفسه ها و ظروف را شست و شو داده و تکه های غذایی گیر کرده را از دستگاه خارج کنید.

در شرایطی که کثیفی به قفسه های چسبیده است باید آنها در یک تشت حاوی آب گرم و 2 فنجان سرکه سفید قرار دهید. سرکه جهت شست و شوی قطعات مختلف ماشین ظرفشویی بی خطر بوده و نقش یک پاک کننده خانگی قوی دارد. پس با قرار دادن قطعات جدا شونده در محلول سرکه و آب گرم به مدت 20 دقیقه می توانید آنها را آبکشی نمایید. در مرحله آخر تمام قطعات را در سرجای خود قرار دهید.

تمیز کردن داخل ماشین ظرفشویی

تمیز کردن ماشین ظرفشویی در بخش داخلی دستگاه پروسه چندان سختی نبوده و قبل از هر کاری باید تمام ظروف را از آن خارج نمود. سپس یک فنجان از سرکه سفید را در قفسه بالایی دستگاه قرار دهید و چرخه شست و شو را روی حرارت بالا تنظیم نمایید. البته دکمه خشک کردن دستگاه را غیر فعال نموده و بعد از شست و شو درب ماشین ظرفشویی را باز بگذارید.

البته پاشیدن یک فنجان جوش شیرین در کف ظرفشویی به جای سرکه نیز فضای داخلی دستگاه را تمیز می نماید که باید تمام مراحل ذکر شده تکرار گردد. همچنین استفاده از جوش شیرین و سرکه روش هایی موثر، طبیعی و آسان برای ضدعفونی نمودن ماشین ظرفشویی می باشد. البته نباید به طور همزمان از سرکه و جوش شیرین استفاده کرد.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی با استفاده از سفید کننده میسر بوده و قارچ ها، کپک ها و لکه های سخت داخل دستگاه را به آسانی از بین می برد. البته سفید کننده برای ظرفشویی هایی با جنس استیل و دارای فولاد ضدزنگ امکان پذیر می باشد. همچنین نحوه استفاده از سفید کننده مانند سرکه بوده و با قرار دادن یک فنجان از این ماده در قفسه بالایی دستگاه می توانید چرخه کامل شست و شو را به اجرا درآورید. ناگفته نماند که بایستی چرخه خشک کردن را غیر فعال نموده و بعد از شست و شو درب ماشین ظرفشویی را باز بگذارید.

تمیز کردن درب ماشین ظرفشویی

روش های تمیز کردن ماشین ظرفشویی؛ آموزش اصولی پاک کردن تمام تجهیزات آن

تمیز کردن ماشین ظرفشویی و درب و واشر لاستیکی آن باید به طور منظم صورت گیرد. پس نیم فنجان سرکه را به 3 فنجان آب داغ اضافه نموده و با کمک یک مسواک اطراف واشر لاستیکی را تمیز کنید. البته برخی از شرکت های تولید ماشین ظرفشویی استفاده از آب گرم را برای تمیز کردن درب و واشر دستگاه توصیه می نمایند.

بنابراین قبل استفاده از این محلول بهتر است دستورالعمل های مربوط به دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی را مطالعه کنید. اگر همچنان واشر لاستیکی دارای علائمی همچون قارچ و کپک است باید از تمیزکننده های چند منظور استفاده نمایید بدون اینکه به دستگاه آسیب بزنید.

تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

روش های تمیز کردن ماشین ظرفشویی؛ آموزش اصولی پاک کردن تمام تجهیزات آن

اکثر ماشین های ظرفشویی امروزی به فیلترهای خود تمیز کننده مجهز می باشند. ولی اگر مدل موردنظر دارای فیلتر دستی باشد بایستی از دستگاه جدا شود. پس برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی و فیلتر آن نیاز است که هر ماه یک بار اقدام نمایید. البته دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی با برندهای مختلف و معتبر دارای اطلاعاتی درباره چگونگی تمیز کردن فیلتر دستگاه هستند. بنابراین تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی به مراحل زیر نیاز دارد.

 • فیلتر بالایی دستگاه را باز نموده و خیلی آرام آن را بیرون بکشید. اگر ماشین ظرفشویی شما به فیلتر پایین مجهز است باید آن را نیز جدا کنید.
 • مواد غذایی که در محل قرارگیری فیلتر گیر کرده را رها کنید. سپس با یک تکه پارچه میکروفیبر مرطوب محل مورد نظر را پاک نموده تا تمیز شود.
 • فیلتر را داخل مایع ظرفشویی و آب داغ قرار دهید. زیرا با این کاری مواد غذایی گیر کرده در فیلتر جدا می شود. البته برای تمیزی بیشتر و اطمینان می توانید از یک مسواک یا برس کوچک برای تمیزکاری فیلتر استفاده کنید.
 • آبکشی فیلتر بایستی با آب داغ باشد تا از هرگونه آلودگی و جرمی پاک شود.
 • در مرحله آخر فیلترها را با نهایت دقت در جای خود قرار داده و از قفل شدن فیلتر بالایی اطمینان یابید.

تمیز کردن زهکشی ماشین ظرفشویی

یکی از مهم ترین مراحل در فرایند تمیز کردن ماشین ظرفشویی به شکل عمقی همان تمیز کردن سیستم تخلیه یا زهکشی است. پس یک فنجان سرپر سرکه سفید را داخل کاسه بریزید و آن را به مدت 15-20 ثانیه در دستگاه مایکروفر بگذارید. سپس کاسه را از دستگاه خارج نموده و جوش شیرین به اندازه 2 قاشق غذاخوری به آن اضافه کنید.

در این مرحله محلول آماده را به مدت 10-15 دقیقه در آبکش و بخش انتهایی ظرفشویی بریزید. البته در این بازه یک کتری آب جوش را آماده کنید و به محض از بین رفتن جوش شیرین آن را داخل شیلنگ تخلیه بریزید. این کار باعث از بین رفتن هرگونه آلودگی موجود در شیلنگ و ماشین ظرفشویی می شود.

تمیز کردن بدنه ماشین ظرفشویی

آخرین مرحله از تمیز کردن ماشین ظرفشویی همان بدنه و قسمت بیرونی دستگاه است. پس با کمک یک تکه پارچه تمیز، شوینده ملایم همچون ماده چند منظوره و آب گرم می توانید پنل بیرونی ماشین ظرفشویی را تمیز نمایید. سپس بدنه را با یک دستمال کهنه تر و البته تمیز خشک کنید. همچنین دستگاه هایی با بدنه استیل ضد زنگ یا استنلس استیل بهتر است از تمیز کننده مختص استیل یا شیشه پاک کن استفاده نمایید.

بهترین دما برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی

جهت افزایش عملکرد تمیز کردن ماشین ظرفشویی و جلوگیری از صدمه دیدن آن باید دمای آب 45-60 درجه سانتی گراد باشد. البته برای بررسی دمای آب ورودی دستگاه باید از یک دماسنج آبگرمکن استفاده کنید. همچنین یک لیوان آب را از شیر گرم کنار ماشین ظرفشویی بردارید و دماسنج داخل آن قرار دهید تا دمای آب ورودی را اندازه گیری نماید.

اگر دستگاه ظرفشویی با وجود ورودی آب گرم دمای آن به اندازه کافی داغ نیست به احتمال زیاد آبگرمکن به تنظیم دما نیاز دارد. بنابراین قبل از روشن نمودن ماشین ظرفشویی باید از گرم شدن آب لوله کشی اطمینان پیدا کنید. همین امر امکان عملکرد مناسب دستگاه برای شست و شو را فراهم می نماید.

نحوه ضدعفونی کردن ماشین ظرفشویی چگونه است؟

مواد شوینده ژلی، پودری و قرص برای تمیز نمودن ظروف، تابه ها و قابلمه ها طراحی شده اند. اما برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی باید از ضدعفونی کننده های مخصوص استفاده کنید. پس محصولاتی انتخاب و خریداری شوند که علاوه بر شوینده، مختص ضدعفونی کردن دستگاه نیز باشند.

بعضی از محصولات مختص ضدعفونی کردن ماشین ظرفشویی دارای موادی همچون اسید سیتریک هستند که جرم های سنگین و بوهای نامطبوع را از بین می برند. همچنین قرص هایی برای شست و شوی دستگاه ظرفشویی در بازار موجود می باشند که باید بدون هیچ چیزی و در چرخه جداگانه داخل این دستگاه قرار گیرند.

البته محصولات مختلفی در آشپزخانه وجود دارند که برای ضدعفونی و تمیز کردن ماشین ظرفشویی مورد استفاده قرار می گیرند. پس باید فیلتر، جای ظروف و قفسه ها را خارج کنید و آنها را داخل سینک یا تشت پر از آب داغ و سرکه بگذارید. شست و شوی این ابزارها به 30 دقیقه زمان نیاز دارند. در مرحله آخر با یک چرخه خالی و یک فنجان جوش شیرین یا سرکه ماشین ظرفشویی را ضدعفونی نمایید.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی هر چند وقت یکبار انجام می شود؟

تمیز کردن ماشین ظرفشویی به میزان استفاده از این دستگاه بستگی دارد. پس هر چقدر میزان استفاده از این دستگاه افزایش یابد قطعا به تمیزی بیشتری نیاز پیدا می کند. البته با وجود چنین شرایطی یک سری کارها وجود دارند که بایستی به صورت ماهانه، هفتگی و حتی روزانه انجام شوند. پس برای ضدعفونی کردن ماشین ظرفشویی باید نکات زیر را رعایت نمایید.

 • هر روز تکه های باقی مانده از غذا و قابل مشاهده را بردارید.
 • به صورت هفتگی واشر لاستیکی و لبه های درب را از هرگونه آلودگی پاک نمایید. سپس فیلتر دستگاه را بردارید و تمیز کنید.
 • هر ماه یک بار فضای داخلی دستگاه را بر اساس دستورالعمل های ارائه شده در دفترچه راهنما تمیز نمایید.
 • در صورت نیاز لکه های روی بخش بیرونی ماشین ظرفشویی و بدنه آن را تمیز کنید و رسوبات داخلی با استفاده از جرم گیر از بین ببرید.

نکات کلی جهت نگهداری از ماشین ظرفشویی

امروزه تمیز کردن ماشین ظرفشویی یکی از راه های نگهداری از این وسیله ضروری در آشپزخانه است. ولی برای نگهداری از این وسیله مانند وسیله های دیگر باید به یکسری نکات توجه کرد تا هزینه ناشی از تعمیر به کمترین حد خود برسد. پس مهم ترین نکات جهت تمیز کردن و نگهداری از دستگاه ظرفشویی به شرح زیر هستند.

 • قبل از روشن نمودن ماشین ظرفشویی باید آن را از هرگونه زباله و آلودگی تمیز کنید. البته برای این کار با باز نمودن لوله تخلیه می توانید زباله های داخل دستگاه ظرفشویی را بردارید.
 • دستگاه را روی آب گرم تنظیم نمایید و آن را روشن کنید. در چنین شرایطی ظرف ها کاملا تمیز و بدون ایجاد لکه شسته می شوند.
 • استفاده از ماشین ظرفشویی باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و آب می شود. البته نباید دستگاه را از ظروف کثیف پر نماید که در چنین شرایطی با کاهش کارایی و عملکرد ماشین ظرفشویی مواجه می شوید. پس ظروف با فاصله استاندارد کنار همدیگر چیده شوند.
 • مواد شوینده دستگاه ظرفشویی جهت کار کردن به روغن نیاز دارند. بنابراین ظرف ها را قبل از قرار دادن داخل دستگاه زیاد آبکشی نکنید.
 • دمای آب ورودی دستگاه باید به قدری گرم باشد که به آسانی ظرف ها را تمیز کند. پس ماشین ظرفشویی را روی دمای 48 درجه تنظیم نمایید. زیرا در صورت سرد بودن آب، ظروف شسته نمی شوند.

چیدمان صحیح ظروف در ظرفشویی و تاثیر آن در تمیز ماندن ماشین ظرفشویی

جهت ضدعفونی و تمیز کردن ماشین ظرفشویی با رعایت چند نکته ساده امکان پذیر می باشد. پس چیدمان صحیح ظروف داخل دستگاه ظرفشویی تاثیر بسزایی در تمیزی این وسیله دارد. همچنین اگر چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی به درستی صورت گیرد بدون شک پروسه شست و شو کامل، براق و تمیز انجام می شود. همچنین ردی از کثیفی و مواد غذایی درون کابین ظرفشویی نمی ماند.

نحوه استفاده از خوشبوکننده در ماشین ظرفشویی

در مرحله نخست باید ضدعفونی و تمیز کردن ماشین ظرفشویی صورت گیرد و بعد از آن خوشبوکننده به کار برده شود. پس برای اینکه دستگاه ظرفشویی علاوه بر تمیزی مدام بوی خوبی بدهد باید یک بوگیر یا خوشبو کننده داخل ماشین قرار گیرد. این خوشبوکننده به سبد دستگاه ظرفشویی آویزان می شوند و تا چند ماه داخل دستگاه را خوشبو نگه می دارند.

نکات مهم در تمیز کردن ماشین ظرفشویی

افرادی که می خواهند کارکرد و دوام فنی ماشین ظرفشویی را افزایش دهند باید چند دستورالعمل معمولی را رعایت نمایند. زیرا رعایت برخی نکات ساده و پیش پا افتاده می تواند طول و عملکرد دستگاه را افزایش دهد. پس نکات مهم در تمیز کردن ماشین ظرفشویی به شرح زیر هستند.

 • دستگاه ظرفشویی با سینک ظرفشویی یک زهکشی مشترک دارد. پس اگر در آشپزخانه خود دارای سیفون داخلی هستید قبل از آغاز چرخه آن را به اجرا درآورید تا از پاک بودن فاضلاب اطمینان حاصل نمایید.
 • صرفه جویی در آب و برق زمانی معنا پیدا می کند که ظرفشویی پر باشد. البته عکس قضیه نیز وجود داشته و در صورت انباشتن ظروف داخل دستگاه باید منتظر کاهش عملکرد و کارایی ماشین ظرفشویی بود. همچنین مانع حرکات آب شده و ظروف همچنان کثیف باقی می مانند.
 • قبل از گذاشتن ظروف داخل ماشین ظرفشویی باید آنها را شست و شو ندهید. زیرا شوینده به مقداری باقی مانده غذا و چربی نیاز دارد تا عملکرد موثری داشته باشد. پس در صورت عدم وجود چربی و باقی مانده مواد غذایی، مواد شوینده در طول چرخه شست و شو مقدار زیادی کف ایجاد می کنند که برای ماشین ظرفشویی مضر می باشند.

اهمیت تمیز کردن ماشین ظرفشویی

تمیز کردن استاندارد و به موقع ماشین ظرفشویی اهمیت بالایی در حفظ طول عمر و کیفیت دستگاه دارد. زیرا ماشین ظرفشویی وسیله ای می باشد که به طور مداوم با مواد صابونی، آب و چربی مواجه می گردد. بنابراین بعد از چندین بار استفاده رسوبات چربی روی دیواره های داخلی آن جمع می شود.

همچنین راه های تخلیه و لوله های آب بیشتر در معرض جرم و رسوب قرار می گیرند. بنابراین اطلاع از تمیز کردن دستگاه ظرفشویی در اینجا اهمیت پیدا می کند. پس اگر به این موضوع توجه نشود و شست و شوی آن هرزگاهی صورت نگیرد، قطعا ایراداتی در عملکرد و آسیب هایی در برخی قطعات ایجاد می کند. ناگفته نماند که باقی مانده غذایی داخل ظرفشویی باعث ایجاد بوی نامطبوع می شود که در اینجا تمیز کردن دستگاه حائز اهمیت می باشد.

نحوه از بین بردن بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی

برخی مواقع ماشین ظرفشویی ظرف ها را به طور صحیح تمیز نمی نماید و باعث ایجاد بوی نامطبوعی در محیط آشپزخانه می شود. این بوها به دلیل مواد غذایی موجود در سیستم تخلیه و یا بازوهای آبپاش دستگاه ظرفشویی می باشند. بنابراین یکی از راه های از بین بردن این بوی نامطبوع و تمیز کردن ماشین ظرفشویی، ضدعفونی کردن آن است.

 • پس در مرحله نخست باید تمیز کاری را از بازوهای اسپری کننده آغاز کرد و در صورت نیاز با کمک یک خلال دندان جت های مسدود شده را تمیز نمود.
 • سپس به کمک یک دستمال کف وان دستگاه ظرفشویی را از گونه زباله پاک کنید. ناگفته نماند که تمیز کردن داخل دستگاه ظرفشویی هر چند وقت یکبار ضروری است.
 • آخرین مرحله از بوزدایی و تمیز کردن ماشین ظرفشویی این است که دوچرخه جداگانه را به کار ببرید. البته یکی از چرخه ها را با جوش شیرین و یکی دیگر را با سرکه تمیز نمایید. زیرا این اقدام برای حذف بوهای ماندگاری داخل دستگاه ظرفشویی موثر می باشد.
 • این پاک کننده های قوی و در عین حال طبیعی روی بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی شما اثری معجزه آسا دارند. بنابراین در چرخه اول یک فنجان سرکه سفید را در قفسه بالایی قرار داده و چرخه معمولی را به اجرا درآورید. همچنین جوش شیرین را به اندازه یک فنجان داخل ماشین ظرفشویی پاشیده و چرخ دوم را آغاز نمایید. در نهایت ظرفشویی تمیز و کاملا بدون و خواهد بود.

مطالب مشابه