سبکِنو

آشنایی با راه های سازش در زندگی مشترک و کنار آمدن با مشکلات

شاید بارها این جمله به گوش شما خورده باشد که رکن یک ازدواج موفق، سازش در زندگی مشترک است. زیرا زوجین از این طریق می توانند تفاوت های همدیگر را درک نمایند. البته این حرف کاملا صحیح بوده و هیچ دو نفری در جهان هستی وجود ندارند که در همه جوانب زندگی با یکدیگر همفکر باشند.

همچنین تا حدودی اختلاف نظر بین زوجین موج می زند و و سازش به حل اختلافات آنها کمک می کند. پس زمانی که زوجین در مورد موضوعی با همدیگر موافق نیستند باید در محیطی آرام جهت حل آن به گفت و گو بپردازند. پس درک متقابل و شناسایی نیازهای طرف مقابل و خود یکی از رکن های اصلی زندگی مشترک است.

سازش در زندگی مشترک چیست؟

آشنایی با راه های سازش در زندگی مشترک و کنار آمدن با مشکلات

وجود تفاوت در بین انسان ها امری طبیعی است و هرگز کسی پیدا نمی شود که عادات، ترجیحات و ارزش های او مشابه شما باشد. پس عدم وجود اختلاف در بین دو نفر غیر ممکن بوده و به سازش در زندگی مشترک نیاز است. برای مثال اکثر مواقع زوجین بر سر تماشای تلویزیون، رنگ دیوار آشپزخانه، محل گذراندن تعطیلات و … با یکدیگر بحث می کنند.

پس هیچ ازدواجی بی نقش و کامل نیست. در غیر این صورت زندگی مشترک رنگ و شکل یکنواختی به خود می گیرد. بنابراین با سازش در زندگی و کوتاه آمدن یکی از طرفین در اختلافات روزانه، این تفاوت ها درگیری به همراه نخواهند داشت. در حالت کلی سازش به معنی تایید تمایلات، خواسته ها، نیازها و احساسات شریک زندگی است.

دلایل اهمیت سازش در زندگی مشترک

آشنایی با راه های سازش در زندگی مشترک و کنار آمدن با مشکلات

سازش در زندگی مشترک و روابط عاطفی از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا اگر قرار بر این است که یکی از زوجین حرف خود را به کرسی بنشاند و راه خود را برود، نباید ازدواج کند. همچنین ازدواج در واقع همان ما شدن است که در آن هویت فردی زوجین حفظ می شود. بنابراین سازش در زندگی زناشویی این اطمینان را به طرفین داده که نظرات یکدیگر را بشنوند و به دنبال راه حلی برای آن باشند. پس از مهم ترین دلایل سازش در زندگی زوجین می توان به موارد زیر اشاره کرد.

راحت تر پیدا کردن حد وسط

سازش در زندگی مشترک به معنی دستیابی به حد وسط در یک موضوع است. به ویژه کارهایی که نحوه انجام آنها برای هر دو طرف متفاوت می باشد. پس سازش جهت یافت راهی که طرفین را راضی نگه دارد بسیار مفید و کاربردی خواهد بود.

داشتن ذهنی باز و منعطف

سازش در زندگی مشترک بر روی روابط بین زوجین تاثیر مثبتی دارد. پس طرفین با وجود سازش از ذهن انعطاف پذیر و بازی برخوردار می باشند. البته باید دیدگاه های همسر را نیز در نظر بگیرید تا بینشی عمیق نسبت به خواسته های یکدیگر پیدا کنید.

بهبود روابط فردی

ارتباط یکی از ارکان های مهم در زندگی زناشویی است. پس سازش در زندگی مشترک می تواند رابطه بین زوجین را بهبود ببخشد. برای مثال یکی از زوجین به چیزی که طرف مقابل دوست دارد تمایل نشان می دهد. البته مرزهای سالمی برای یکدیگر ترسیم می کنند که به صورت ناخودآگاه به هم نزدیک می شوند.

رها کردن کنترلگری

کنترلگری طرفین رابطه زناشویی را در بازه کوتاه مختل می نماید و زندگی رنگی تیره و تار به خود می گیرد. پس یکی از دلایل سازش در زندگی مشترک این است که زوجین ازدواج را در اولویت قرار دهند و از کنترل کردن همه چیز دست بکشند. البته سازماندهی و مدیریت برخی موضوعات در زندگی زناشویی ضروری می باشد. اما کنترل بیش از حد تمام مسائل زندگی می تواند نتیجه عکس دهد.

نحوه سازش در زندگی مشترک

آشنایی با راه های سازش در زندگی مشترک و کنار آمدن با مشکلات

سازش در زندگی مشترک از جمله ابزار اصلی در روابط می باشد که به حل تعارضات می پردازد. پس اگر یکی از طرفین قادر به سازش نباشند و و مدام کارها را به روش خود انجام دهند بدون شک درگیرهای مکرر می توانند صمیمیت را از بین ببرند.

همچنین توافق طرفین در مورد همه مسائل زندگی از رابطه سالم خبر نمی دهد. بلکه با وجود رابطه سالم می توانید اختلاف را حل نموده و به یکدیگر احترام بگذارید. تمرین در سازش این موضوع را بیان می کند که خواسته یا دیدگاه شما تنها یک طرف معادله زندگی مشترک بوده و طرف دیگر، خواسته و دیدگاه شریک زندگیتان است. پس برای سازش در ازدواج باید کارهای زیر را انجام دهید.

محترمانه گفت و گو کنید

نخستین قدم برای سازش در زندگی مشترک، گفت و گوهای محترمانه است. پس هر کدام از طرفین باید دیدگاه و احساسات خود را بیان نموده و به دیگری همین فرصت را نیز بدهند. همچنین قطع کردن صحبت یکدیگر به رابطه زناشویی ضربه می زند. بهترین واژه جهت برقراری ارتباط با طرف مقابل استفاده از من است تا نیازها و خواست ها خود را از این طریق ابراز نمایید.

  • من قصد دارم در این شهر زندگی کنم و دلیل آن نزدیکی به محل کار من است.
  • من قصد دارم بچه دار شوم. زیرا ا گذشت زمان بدن من عملکرد مناسبی برای بارداری ندارد.

احساسات یکدیگر را تایید کنید

همانگونه که قبلا ذکر شد جهت افزایش سازش در زندگی نباید صحبت های یکدیگر را قطع نمود. همچنین موضوعی که طرف مقابل در مورد آن صحبت می کن به تصدیق شما نیاز دارد. البته برخی مواقع شما با موضوع بحث همسرتان موافق نبوده و با این وجود باید آن را تایید نمایید. همچنین حرف های گفته شده همسر را با جملات کوتاه و سریع تکرار کنید. البته تایید احساسات همسر نیاز است که بدون کنایه زدن و نیش باشد. بنابراین لحن آرام و ثابت می تواند دعوا و درگیری را به یک گفت و گوی مثبت و نتیجه بخش تبدیل نماید.

مایل به بده بستان باشید

تمایل به بده بستان و انعطاف پذیری یکی از راه های سازش در زندگی مشترک است. پس خود را جای طرف مقابل گذاشته و واقعا او را درک نماید. البته این امر بسیار دشوار بوده و برای ادامه زندگی سرشار از سازش الزامی است.

زمانی که خواسته ها و نیازهای شما باعث شوند که یک طرفه قضاوت نمایید از لاک خود بیرون آمده و نظرات و احساسات همسر خود را نیز در نظر بگیرید.

با هم دنبال راه حل باشید

یکی دیگر از روش های کلیدی نحوه سازش در زندگی مشترک، یافتن راه حل است. زیرا شما مجرد نیستید و باید گزینه های مورد نظر را با یکدیگر بررسی نمایید. همچنین در مورد نقاط مثبت و منفی با یکدیگر صحبت کرده و به دنبال راه حلی برای رفع مشکل مشترک باشید.

پس ممکن است بعضی از موضوعات با روش شما و بعضی دیگر با روش طرف مقابلتان به بهتر نحو انجام شوند. البته احتمال پیدا کردن راه حل سومی می تواند نسبت به روش های هر دوی شما عملکرد بهتری داشته باشد.

سازش را با محبت ادغام کنید

سازش در زندگی مشترک یک حرکت محبت آمیز بوده و قرار بر این نیست که کسی در این بین قربانی یا تحقیر شود. پس سازش را با محبت انجام دهید و از غرض و غیظ دوری کنید. برای مثال باشه هر غلطی می خواهی بکن به این معنا است که طرف علی رغم میل باطنی خود کوتاه آمده و در واقعیت به این کار راضی نیست. پس اگر سازش در ازدواج با محبت ادغام نشود بدون شک طرفین را از هم جدا می کند.

قدردانی از همسر زمانی که کوتاه می آید

هر وقت یکی از طرفین کوتاه می آید طرف مقابل با سپاسگزاری و قدردانی می تواند راه های سازش را عمیق تر و بیشتر نگه دارد.

قبل از هر واکنشی مکث کنید

زمانی که یکی از طرفین چیزی مطابق میل او نیست و ناراحت یا عصبانی می باشد باید قبل از هر واکنشی مکث کند. زیرا در چنین شرایطی هر نوع واکنشی می تواند اوضاع را از قبل وخیم تر نماید. پس در بازه زمانی کوتاه مکث کرده و هیچ گونه واکنشی نداشته باشید. به محض آرام شدن می توانید صحبت را آغاز نمایید.

کمک گرفتن از زوج درمانگر

اگر هنگام تعارض و اختلاف به هیچ طریق نمی توانید سازش در زندگی مشترک داشته باشید از زوج درمانگر مشاوره و کمک بگیرید. زیرا زوج درمانگر تکنیک هایی را به شما یاد می دهد که سازش را در زندگی شما افزایش می یابد.

منصف باشید

اگر مدام یکی از طرفین کوتاه می آید، طرف دیگر باید انصاف داشته باشد. زیرا زمانی فرا می رسد که دیگر طرف از کوتاه آمدن خسته می شود. جهت پیشگیری از چنین شرایطی باید هر دو طرف به یک اندازه با یکدیگر سازش داشته باشند. پس قبل از هر تصمیمی خود را جای طرف مقابل گذاشته و بعد طرف مقابل را وادار به انجام کاری نمایید.

گاهی اوقات روش یکدیگر را امتحان کنید را بکار برید

برخی مواقع جهت درک دیدگاه و نظر همسرتان خود را جای او بگذارید. همچنین روش یکدیگر را حتی به مدت یک هفته یا یک روز امتحان کنید. برای مثال با همسرتان به خاطر غذای مورد علاقه او بحث کنید. بنابراین برای یک بار هم شده این کار را انجام دهید تا او را از کار خود مطلع سازید و با یکدیگر راه حلی برای این مشکل پیدا کنید.

به تخصص یکدیگر اعتماد کنید

برخی مواقع یکی از طرفین در موضوعی متخصص بوده و به حمایت و اعتماد شما نیاز دارد. برای مثال زن یک آشپز خبره ای است و مرد در مورد تهیه غذا می تواند به او اعتماد کند. عکس قضیه نیز صدق کرد و اگر مرد در مورد مشکلات خودرو سر رشته دارد بهتر است کارهای مربوط به مکانیکی را به مرد سپرد.

سازش در زندگی مشترک در چه مواقعی ضروری است؟

آشنایی با راه های سازش در زندگی مشترک و کنار آمدن با مشکلات

سازش در زندگی مشترک زمانی معنا پیدا می کند که از ایجاد تعارض و اختلاف جلوگیری نماید و رضایت زوجین را به دنبال داشته باشد. همچنین ارزش ها و هویت فردی زوجین را مورد تهدید قرار ندهد. پس سازش در ازدواج در مواقع زیر ضروری است.

برنامه ریزی برای بیرون

یکی از موقعیت ها که زوجین به سازش در زندگی مشترک نیاز دارند همان بیرون رفتن است. پس زمانی که برای رفتن به بیرون برنامه ریزی می کنید بایستی ملاک های یکدیگر را در نظر بگیرید. برای مثال اگر یکی از زوجین به تعطیلات ساحلی و دیگری به کوهستان علاقه دارد بهتر است مکان انتخابی دارای هر دو شرایط باشد.

ابراز عشق با زبان متفاوت

برخی مواقع زوجین دارای زبان ابراز عشق متفاوتی هستند که اگر صحبت کردن با زبان ابراز عشق طرف دیگر را یاد بگیرند بیشتر به یکدیگر نزدیک می شوند. برای مثال یکی از زوجین می خواهد عشق خود را با تماس فیزیکی ابراز کند ولی طرف دیگر با کلام بیان می نماید که در چنین مواقعی تعویض جایگاه می تواند نتیجه مثبتی داشته باشد.

تقسیم کارهای منزل

یکی از مشاجره های رایج بین زوجین نحوه تقسیم کردن کارهای منزل است. پس جهت افزایش سازش در زندگی مشترک بهتر است که گذاشتن زباله در بیرون از منزل را بر عهده مرد و شستن ظرف ها بر عهده زن بگذارید. البته درخواست انجام این نوع کار نباید لحن و حالت وظیفه داشته باشد و با زبان ساده و محبت آمیز بیان شود.

وقت گذراندن با هم

برخی مواقع زوجین برای گذراندن تعطیلات آخر هفته سر مکان با یکدیگر اختلاف دارند. برای مثال زن دوست دارد تعطیلات خود را بیرون از منزل بگذراند در حالی که مرد می خواهد پیش زن و بچه باشد. پس جهت ایجاد سازش در زندگی مشترک بهتر است که پنج شنبه را به خواسته مرد و جمعه را به خواسته زن اختصاص دهید.

سازش در زندگی مشترک چه مواقعی نباید صورت گیرد؟

سازش در زندگی مشترک در برخی مواقع بی معنا بوده و باید راه حل های دیگر را امتحان نمود. پس از جمله موارد مهم که سازش در ازدواج را منحل می نماید به شرح زیر است.

به خطر افتادن ارزش ها و باورهای فردی

اگر سازش در زندگی مشترک باورها و ارزش های فردی را تهدید نماید دیگر بی معنا خواهد بود. برای مثال اگر زوجین سر تماشای تلویزیون با یکدیگر اختلاف دارند، سازش بهترین راه حل است. اما برخی از رفتارها هنگام برقراری رابطه جنسی باب مزاج شما نبوده و قبل از ازدواج در مورد آنها صحبت کنید. زیرا سازش در چنین مواقعی باعث تخریب ارزش ها و باورهای فردی شما می شود.

نقص کردن مرزهای یکدیگر

هر کدام از زوجین دارای حد و مرزهایی هستند که نباید از آنها عبور کنند. پس سازش در زندگی مشترک و جایی که مرزها از بین بروند بی معنا است. برای مثال اگر مسئله ای که به شما صدمه می زند یا تحت فشار می گذارد نیازی به سازش نیست. زیرا امنیت عاطفی، جسمی و ذهنی حرف نخست را می زند و کوتاه آمدن در مورد آنها کار درستی نیست.

مطالب مشابه