سبکِنو

فواید پیاده روی بر سلامت؛ تمام فوایده پیاده روحی بر جسم و روح انسان

همیشه برای سلامتی نیازی به ثبت نام در باشگاه و انجام ورزش‌های سنگین نیست. گاهی شما می‌توانید برای سلامتی خود در خانه ورزش کنید یا برای پیاده روی از منزل خود بیرون بروید. پیاده روی یک را ه موثر و در عین حال کم هزینه برای سلامتی است و می‌تواند در کاهش وزن نیز موثر باشد. همچنین پیاده روی در سلامت روحی و روانی شما تاثیر زیادی می‌تواند داشته باشد. در ادامه می‌خواهیم فواید پیاده روی روی سلامت را بیان کنیم، پس اگر می‌خواهید با فواید آن آشنا شوید، با ما همراه باشید.

فوائد پیاده روی بر سلامت

فوائد پیاده روی بر سلامت؛ تمام فوایده پیاده روحی بر جسم و روح انسان

پیاده روی منظم تاثیر باورنکردنی بر سلامت و تندرسی شما داشته و می‌تواند از بیماری‌های زیادی همچون حمله قلبی، فشر خون بالا و … محافظت کند. در نتیجه پیاده روی علاوه بر فوائد جسمی، روی روح و روان شما هم تاثیر دارد. در ادامه فواید این ورزش روی سلامتی شما را بیان می‌کنیم.

جسمی

فوائد پیاده روی بر سلامت؛ تمام فوایده پیاده روحی بر جسم و روح انسان

در این بخش مزایای جسمی این فعالیت ورزشی را برای شما بیان می‌کنیم. این مزایا شامل موارد زیر هستند:

کم شدن سایز کمر

اگر سایز کمر شما بزرگ شده است، با یک پیاده روی تند و سریع به صورت روزانه می‌تواند سایز آن را کم کرده و از چربی‌های موجود در این بخش خلاص شوید. برای این کار باید به صورت صحیح پیاده روی کنید و در یک پیاده روی صحیح شما باید سر خود را بالا نگه دارید و مستقیم به جلو نگاه کنید. همچنین گردن، شانه‌ها و پشت شما نباید منقبض باشد. اگر با بدنی منقبض و سفت پیاده روی کنید، راه رفتن برایتان دشوار بوده و دچار بدن درد می‌شوید. دست‌های خود را به صورت طبیعی قرار داده و آرنج خود را کمی خم کنید و در کنار بدن خود تاب دهید. همچنی کمی عضلات شکم خود را سفت کنید و نفس عمیق بکشید.

بهبود سلامت قلب

طبق تحقیقات موجود، پیاده روی خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می‌دهد. طبق مطالعاتی که روی 229 زنان یائسه صورت گرفته است، این زنان به دو گروه تقسیم بندی شده‌اند که یک گروه پیاده روی کرده و گروه دیگر این کار را نمی‌کردند. بدین ترتیب پس از گذشت 10 سال، این مطالعه نشان داد گروهی که به طور منظم پیاده روی می‌کردند، خطر ابتلا به بیماری قلبی آن‌ها 82درصد پایین‌تر بود.

اگر روزی ده هزار قدم بردارید، تاثیر مثبتی روی قلب خود می‌گذارید که می‌توانید با دستگاه الکترونیکی تعداد قدم‌های خود را بشمارید. همچنین می‌تواند تا حد امکان پیاده روی خود را بیشتر کنید، مثلا همیشه از آسانسور استفاده نکرده و گاهی از پله نیز استفاده کنید.

کاهش درد آرتریت (التهاب مفاصل)

فوائد پیاده روی بر سلامت؛ تمام فوایده پیاده روحی بر جسم و روح انسان


روزانه 30 الی 60 دقیقه پیاده روی درد آرتریت یا مفاصل شما را کاهش می‌دهد. این کار باعث کاهش التهاب و مفاصل در ما می‌شود. هنگامی که برای کم کردن درد خود شروع به پیاده روی کنید، ابتدا آرام قدم بردارید و به تدریج قدم‌های خود را سریع‌تر و بلند‌تر کنید، مطمئن باشید که این کر باعث کم شدن درد مفاصل شما می‌شود.

کاهش وزن

کاهش وزن یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین تاثیرات پیاده روی اس. اگر شما روزانه 30 الی 45 دقیقه پیاده روی سرعتی کنید، متوجه کاهش وزن خود خواهید شد.

کنترل فشار خون بالا

کنترل فشار خون، فوائد دیگر پیاده روی محسوب می‌شود. بر اساس گزارشات موجود پیاده روی به طور طبیعی فشار خون را کاهش می‌دهد. بسیاری از مردم می‌گویند که پیاده روی به مدت 30 الی 45 دقیقه وقت ندارند، در حالی که تنها 10 دقیقه پیاده روی می‌تواند در طولانی مدت برای کنترل فشار خون مفید باشد.

کمک به کنترل دیابت نوع 2

ورزش همچون رژیم غذایی به کنترل دیابت نوع 2 کمک می‌کند. این ورزش آسان و بدون دردسر بوده و بهترین روش برای کنترل این بیماری محسوب می‌شود. با پیاده روی شما می‌توانید به کنترل دیابت نوع دو کمک می‌کند و هم باعث احساس شادابی و سرزندگی می‌شود. اگر آب و هوا مساعد است می‌توانید در فضای باز پیاده روی کنید، در غیر این صورت می‌توانید در یک فروشگاه یا مرکز خرید این کار را انجام دهید.

بهبود تعادل و هماهنگی بدن

پیاده روی می‌تواند در تعادل و همانگی شما کمک کند. در واقع شما با کار کشیدن از عضلات خود باعث تعادل و هماهنگی بدن خود می‌شود و می‌تواند عضلات بدن خصوصا عضلات پا و دست را فعال نگه دارید.

تقویت استخوان‌ها

استخوان‌های جدید با کمک سلول‌های استئوبلاست‌ها ساخته می‌شوند و در برابر فشار اضافی واکنش مثبتی نشان می‌دهند. در نتیجه اگر تا به امروز پیاده روی نکرده‌اید پیشنهاد می‌کنیم از همین امروز آن را شروع کنید چرا که این کار استخوان‌های شما را محکم کرده و فشار را روی آن‌ها بیشتر می‌کند. در نتیجه این واکنش مثبت نیز بیشتر خواهد شد.

کاهش سایز باسن

اگر می‌خواهید سایز باسن خود را کاهش دهید، به راحتی می‌توانید ب پیاده روی این کار را بکنید. زیرا پیاده روی عضلات باسن شما را درگیر کرده و آن‌ها را سفت می‌کند که در نتیجه باعث خوش فرم‌تر شدن باسن شما می‌شود. 

چربی سوزی

پیاده روی میزان چربی بدن شما را کاهش می‌دهد. متاسفانه بیشتر انسان‌ها به چربی بدن خود اهمیت نداده و تنها به وزن‌شان اهمیت می‌دهند. اما برای کاهش وزن، چربی بدن نیز مهم است و شما باید به آن توجه کنید.

افزایش طول عمر

طبق مطالعات انجام شده، پیاده روی به صورت روزانه طول عمر شما را فایش داده و موجب ایجاد حس خوب در شما می‌شود. در نتیجه شم با پیاده روی روزانه کیفیت زندگی خود را بهبود می‌بخشید.

تقویت سیستم ایمنی بدن

پیاده روی در تقویت سیستم ایمنی بدن تاثیر دارد. مطلعات اخیر نشان داده است که در صورتی که شما مرتب ورزش کنید، کمتر دچار سرماخوردگی می‌شوید. پزشکان می‌گویند ورزش کردن به طور منظم سلول‌هایی که با باکتری‌های بد بدن را مبارزه می‌کنند را تقویت می‌کند.

کاهش خطر بیماری در آدم‌های مسن

گاهی اوقات اگر انسان های مسن زمین بخورند مشکلات زیادی برای آن‌ها پیش بیاید که پیاده روی از این موضوع جلوگیری می‌کند. همانطور که می‌دانید با بالا رفتن سن توانایی حرکت دادن آسان و راحت کاهش می‌یابد، در نتیجه برای حفظ ثبات و فعالیت پیاده روی ضروری است. از طرفی اگر آدم‌های مسن بی‌حرکت باشند، به مرور زمان بدن‌شان تحیلیل می‌رود و هنگامی که برای راه رفتن و حرکت کردند تلاش کنند، زمین می‌خورند. این زمین خوردن می‌تواند منجر به شکستن استخوان‌ها و حتی مشکلات حاد‌تر شود.

خوش فرم شدن حالت پاها

اگر می‌خواهید پاهای قوی و خوش فرمی داشته باشید و در عین حال وقت رفتن به باشگاه و استفاده از دستگاه‌های سنگین را ندارید، بهترین انتخاب پیاده روی است. چراکه در پیاده روی بیشترین تمرکز روی پاهای شما قرار دارد، به همین ترتیب باعث قوی‌تر شدن ماهیچه‌های پای شما می‌شود. پیاده روی کمک می‌کند شما از ناصافی پوست پای خود خلاص شوید و پای شما را سفت می‌کند. با بالا رفتن سن، بدن تونوس ماهیچه‌ای را از دست داده و پیاده روی این میزان این عضلات را افزایش می‌دهد.

افزایش کارکرد ریه‌ها

با پیاده روی فشار روی ریه‌های شما افزایش یافته و اعصاب سمپاتیک عضلات تنفسی تحریک شده و سرعت تنفس نیز افزایش می‌یابد. محصولات جانبی عضلات شما مانند هیدروژن، دی اکسید کربن و اسید لاکتیک اعصاب تنفسی در مغز را تحریک می‌کند. همچنین فشار خون شما افزایش یافته و جریان خون را به کیسه‌های هوایی بیشتری در ریه‌ها هیدایت می‌کند. بدین ترتیب اکسیژن بیشتری در خون شما تولید شده و با دریافت اکسیژن بیشتر توسط ریه‌ها، بدن شما اکسیژن بیشتری دریافت می‌کند.

بهبود سطح لیپید خون

لیپوپروتئین کم چگالی خطر بیماری قلبی و سایر بیماری‌های مزمن در بدن را فزایش می‌دهد. ورزش آنزیم‌هایی که  LDL را خون خارج می‌کنند را تحریک کرده و آن را وارد کبد می‌کنند. بدین ترتیب LDL برای هضم به کار رفته و مواد زائد را از بدن خارج می‌کند. ورزش باعث افزایش سایر ذرات پروتئیی که کلسترول ر در بدن حمل می‌کنند، می‌شود.

ذرات کوچک‌تر وارد قلب و سایر قسمت‌های بدن می‌شوند و آن‌ها را تضعیف می‌کنند. از این رو، ورزش ذرات پروتئینی را کاهش داده و به این فرآیند کمک می‌کند.

کاهش خطر ابتلا به سرطان

بر اساس گزارشات موجود، خطر ابتلا به سرطان روده‌ی بزرگ در افرادی که فعالیت ورزشی انجام می‌دهند، 24درصد کمتر است. همچنین زنانی که فعالیت دارند، کم‌تر در معرض سرطان پستان قرار دارند. همچنین با ورزش و پیاده روی احتمال ابتلا به سرطان‌های دیگر مانند مری، کبد و …. نیز کاهش می‌یابد. پیاده روی و ورزش سطح هورمون‌هایی همچون استروژن، انسولین و …. را کاهش می‌دهد.

بهبود آسم و اختلالات تنفسی

بیشتر افرادی که مبتلا به آسم هستند گمان می‌کنند که با ورزش کردن آسم آن‌ها بدتر می‌شود اما این موضوع درست نیست. ورزش و پیاده روی برای افرادی که به آسم مبتلا هستند مفید بوده و باعث باز شدن مجاری تنغس و نفس کشیدن بهتر می‎‌شود. اما برای این کار شما باید به آرامی شروع به ورزش کردن کنید و سپس آن را سریع‌تر کنید. با این کار ریه شما بهبود یافته و علائم آسم را کاهش می‌دهد. زیرا افرادی که به آسم مبتلا هستند، ریه‌های حساس‌تری دارند. به همین ترتیب به هوای سرد یا خیلی گرم یا آلاینده‌های هوایی حساس هستند.

بهبود اختلالات خواب

با پیاده روی شما می‌توانید کیفیت خواب خود را بهبود ببخشید. بهترین زمان برای پیاده روی جهت بهبود کیفیت خواب صبح و بعد از ظهر است. با این کار مدت خواب شما طولاتی‌تر شده و می‌توانید خواب عمیق‌تری داشته باشید.

کاهش ریسک ابتلا به آلرژی و آلزایمر

پیاده روی روزانه خطر ابتلا به زوال عقلی و آلزایمر را کاهش می‌دهد. با این ورزش سبک مغز شما بهتر عمل می‌کند و اکسیژن به تمامی ارگان‌های بدن شما مخصوصا مغز می‌رسد. بی حرکت بودن به صورت طولانی مدت مغز مه‌آلود شده و عملکرد مغز کاهش می‌دهد.

سفت شدن ماهیچه سرینی

 اگر جزء افرادی هستید که نگران سایز ران و باسن خود نگران هستید، باید ماهیچه‌های سرینی خود را سفت کنید. وقتی در حال پیاده روی هستید، روی سطح سربالایی راه بروید می‌توانید ماهیچه‌های سرینی و پای خود را سفت کنید.

جذب ویتامین D

هنگامی که شما صبح یا نزدیک ظهر شروع به پیاده روی می‌کنید، با قرار گرفتن در معرض نور خورشید ویتامین D بیشتری جذب می‌کنید. زیرا همانطور که می‌دانید یکی از مهم‌ترین راه‌های جذب این نوع ویتامین از طریق آفتاب است. با جذب این ویتامین شما احسس بهتری دارید، زیرا این ویتامین سبب بهبود خلق و خو می‌شود.

مطلب پیشنهادی: فیزیوتراپی در منزل | نکات مهم و بهترین روش ها

روحی و ذهنی

فوائد پیاده روی بر سلامت؛ تمام فوایده پیاده روحی بر جسم و روح انسان

حال که با فوائد روحی پیاده روی آَشنا شدید، بیایید تا با مزایای روحی و ذهنی آن نیز آشنا شویم. این مزایا اعم از:

فرصتی برای فکر کردن

اگر از آن دسته اشخاصی هستید که به دلایل مختلف مدام ذهن‌تان مشغول است و فرصتی برای فکر کردن ندارید، پیاده روی بهترین فرصت است. زیرا هنگامی که شما در خانه تلوزیون می‌بینید، ذهن شما بیشتر مشغول می‌شود و فرصتی برای فمر کردن پیدا نمی‌کنید. بسیاری از آدم‌های برای فکر کردن و خلوت شدن ذهن خود پیاده روی می‌کنند.

 تقویت حافظه

پیاده روی منظم سایز مغز شما را افزایش داده و باعث تقویت حافظه می‌شود. این کار هیپوکامپوس را بزرگ‌تر می‌کند. نکته قابل توجه این است که حتما نیاز نیست تمرینات سنگینی انجام دهید. تنها با روزانه 30 الی 40 دقیقه ورزش منظم می‌توانید باعث تقویت حافظه خود شوید. زیرا انسان با گذشت زمان تنبل می‌شود. همچنین امروزه شما باید چیزهای زیادی را به خاطر بسپارید و پیاده روی در این راه به شما کم می‌کند. به مرور زمان شما اطلاعات را سریعا به خاطر می‌سپارید و به یاد می‌آورید.  

بهبود نگرش ذهنی

در تحقیقات اخیر ثابت شده است که پیاده روی می‌توانید نگرش ذهنی خود را بهبود ببخشید. هنگامی که شما پیاده روی می‌کنید، هوای تازه با تنفس و قرار داشتن و محیط زیست، افکار منفی از شما دور شده و نگرش ذهنی شما بهتر می‌شود.

افزیش مهارت در انسان

با افزایش حرکات فیزیکی و پیاده روی شما می‌توانید حرکات فیزیکی و هدفمند خود را افزایش دهید. بدین ترتیب شما باید مهارت‌های فیزیکی خود را با بالا رفتن سن حفظ کنید. اگر مهارت فیزیکی خود را از دست بدهید، باعث زمین خوردن و سستی بیشتری می‌شود. اما اگر هنگام پیاده روی در هر دست خود یک وزنه دو کیلیویی حمل کنید، مهارت فیزیکی دست شما افزایش می‌یابد. با حمل این وزنه انگشتان، مچ دست و به طور کلی دست‌های شما انعطاف‌پذیرتر می‌شوند. اما با از دست دادن توانایی حرکت افراد مسن دیگر نمی‌توانند از خود مراقبت کنند.

بهبود خوش سیال

هوش سیال همان توانایی یادگیری سریع است و به آموزش، تجربه یا یادگیری مربوط نمی‌شود. بلکه درواقع توانایی فرد برای تفکر، پردازش و تجزیه و تحلیل اطلاعات است. این هوش توسط قشر کمربندی قدامی و پیش جانبی- خلقی مدیریت می‌شود و در اواخر دهه 20 زندگی به اوج می‌رسد اما کم کم یک زوال پایدار را آغاز می‌کند. این زوال با سن در مخچه راست مغز مرتبط است و در فرادی که به اوتیسم و سندرم آسپرگر مبتلا هستند، مشاهده می‌شود.

از بین بردن استرس

اگر دچار مشکلی شده‌اید و ذهن‌تان درگیر است، بهترین راهی که می‌توانید به کمک آن از افکار بد و منفی خلاص شوید، پیاده روی است. طبق نتاج مطالعت انجام شده روزانه 20 الی 30 دقیقه پیاده روی از استرس ذهنی شما کم می‌کند. پیاده روی مانند یک آرام بخش خفیف عمل می‌کند.

مفید برای مغز

قدرت حافظه و توانایی تفکر در مغز شما با کمک ورزش خصوصا پیاده روی بهبود می‌یابد. هیپوکمپوس قسمتی از مغز است که در حافظه کلامی و یادگیری موثر است، بدین ترتیب در تحقیقاتی که داخل دانشگاه بریتیش کلمبیا انجام شد، نشان داد که تمرینات هوازی سایز هیپوکمپوس را افزایش می‌دهد. پیاده روی نیز روزانه به مدت 45 دقیقه یک ورزش هوازی محسوب می‌شود. همچنین این کار مانند ورزش با دستگاه فواید داشته از زوال عقل جلوگیری می‌کند.

محیا فرصتی برای مراقبه

هنگام پیاده روی می‌توانید موسیقی، پادکست و هر صدایی که می‌خواهید گوش کنید و زمانی را به مدیتیشن و مراقبه خود اختصاص دهید. در واقع با انجام این کار یک تیر و دو نشان می‌زنید.

افزایش خلاقیت در فرد

شما با پیاده روی باعث بیدار کردن و فعال شدن مغز خود می‌شوید، در نتیجه می‌توانید به پروژه‌ای در حال کردن روی آن هستید یا مشکلی که دارید فکر کنید تا راه حل‌های خلاقانه‌ای به ذهن شما برسد. طبق عقیده فیلسوفان، رابطه‌ای شهود میان راه رفتن، فکر کردن و نوشتن وجود دارد و با ایده‌های نوآورانه و بینش ارتباط دارد.

بهبود روابط

با 30 یا 40 دقیقه در روز پیاده روی، نوعی ماده شیمیایی به نام اندروفین در بدن شما ترشح شده و به خلق و خوی شما کمک می‌کند. این ماده با انتقل دهنده‌های عصبی به مغز شما سیگنال ارسال کرده و باعث ایجاد احساس خوب در شما می‌شود. این احساس خوب در بهبود روابط شما نیز تثیر خواهد گذاشت. پیاده روی سطح کورتیزول یا هورمون استرس و خلق و خوی بد بدن شما را کاهش می‌دهد.

جمع‌بندی

در این مقاله درمورد فوائد پیاده روی روی سلامتی صحبت کردیم. دریافتیم که پیاده روی، روی جسم و ذهن شما موثر است. به عنوان مثال برخی از فوائد جسمی شامل قوی شدن پاها، کاهش خطر ابتلا به سرطان، افزایش کارکرد ریه، کاهش چربی، لاعری و … هستند. همچنین این ورزش فوائد ذهنی و روحی دارد که اعم از کاهش استرس، بهبود کیفیت خواب، افزایش مهارت، بهبود خلاقیت و … هستند.

آی شما این فعالیت را انجام می‌دهید؟ چه فوائد روی بدن یا ذهن شما داشته است؟ تجربیات خود را برای ما بیان کنید.

مطالب مشابه