سبکِنو

بیوگرافی پرویز پرستویی؛ زندگی شخصی و هنری از بازی در مارمولک تا آژانس شیشه ای

بیوگرافی پرویز پرستویی؛ زندگی شخصی و هنری از بازی در مارمولک تا آژانس شیشه ای

بسیاری از صاحب نظران سینما، پرویز پرستویی را بهترین بازیگر سینمای ایران می‌دانند. او در فیلم و سریال‌های بسیاری حضور داشته و همیشه حضور او با درخشش همراه بوده است. ما امروز در سایت سبکنو قصد داریم به زندگی شخصی و هنری این بازیگر پرداخته و همچنین بهترین فیلم‌هایش را به شما عزیزان معرفی کنیم. پس اگر به پرویز پرستویی علاقه دارید، در ادامه متن همراه ما باشید.

تولد

تولد

پرویز پرستویی در 2 تیر سال 1334 در یکی از روستاهای همدان متولد شد.

پدرش دست‌فروش و مادرش خانه دار بود که در 3 سالگی‌اش به تهران مهاجرت کردند.

در تهران، ابتدا مستاجر بودند اما با 11 هزار تومانی که مادرش در سال‌های زندگی مشترک خود جمع کرده بود، در تهران خانه دو طبقه با 5 اتاق خریدند.

جوانی

جوانی

اوایل به شدت اهل فوتبال بود و مدتی هم دروازبان تیم کارگردان شد، سپس از سال 1348 در 16 سالگی به مرکز رفاه نازی آباد رفت و شروع به آموختن تئاتر کرد.

ورود به دنیای هنر

از 16 سالگی اندکی بعد از یادگیری تئاتر به صورت جدی وارد کار شد تا اینکه در سال 1353 و در 19 سالگی به خاطر نمایش دکه، جایزه کاخ جوانان را گرفت. او سپس از طریق بهزاد فراهانی وارد گروه کوچ شد.

پرویز پرستویی در سال 1360 و زمانی که 26 سال سن داشت به عنوان منشی در دادگستری تهران مشغول به کار شد، امّا پس از مدتی به خاطر ناهمخوانی این شغل با روحیاتش به اداره تأتر رفت و تا پایان در آنجا مشغول به کار شد.

مطلب مشابه: بیوگرافی آزاده صمدی بازیگر زیبا؛ درباره ازدواج، طلاق، زندگی شخصی و فیلم های او

اولین بازی در بعد از انقلاب

اولین بازی در بعد از انقلاب

بعد از سال‌ها بازی در تئاتر، با نمایش میلاد در نقش دلال زمین در بین اهالی تئاتر مشهور شد تا اینکه در سال 1362 با فیلم دیار عاشقان جلوی دوربین رفت. او برای بازی در این فیلم سیمرغ بلورین نقش مکمل را گرفت.

سپس بازی پرستویی در فیلم آدم برفی سال 73 و فیلم لیلی با من است در سال 47 که برای آن دیپلم افتخار نیز گرفت خیلی زود او را مشهور کرد.

درخشش

درخشش

اوج کاری پرویز پرستویی در سال 1353 در نمایش‌های چشم برابر چشم، شبی در حلبی‌آباد، پتک و خانه روشن بود که در آن به بازی پرداخت.

بازی او در نمایش پرطرفدار میلاد در نقش دلال زمین خیلی زود اسم او را در بین طرفداران تئاتر بر سر زبان‌ها انداخت.

 پرستویی در سال 1362 اولین فعالیت خود را در سینما با دیار عاشقان آغاز کرد و توانست در همین ابتدا مورد تحسین قرار گیرد و موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل جشنواره فیلم فجر شد.

مطلب مشابه: بیوگرافی ساره بیات بازیگر؛ درباره ازدواج با ترانه سرا، زندگی شخصی و فیلم های او

موفقیت بیشتر با مارمولک

موفقیت بیشتر با مارمولک

پرویز پرستویی در سال 1382 بار دیگر چشم ها را به سوی خود خیره کرد. بازی معرکه و ماندگار او در نقش رضا مارمولک در فیلم مارمولک (کمال تبریزی) سیمرغ بلورین ویژه هیئت داوران جشنواره بیست و دوم فیلم فجر (بهمن 1382) و تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد هشتمین جشن خانه سینما (شهریور 83) را برای او به ارمغان آورد.

تلویزیون

اولین تجربه بازیگری اش در تلویزیون با سریال طالب سال 63 بود و آخرین بار هم در سریال آشپزپاشی شبکه یک سال 88 در قاب تلویزیون حضور داشت.

از بهترین کارهای او در تلویزیون می‌توان به سریال امام علی سال، سریال فاخته، خاک سرخ و زیر تیغ اشاره کرد.

دیگر فعالیت‌های هنری

استاد پرستویی حالا علاوه بر سینما در موسیقی هم حضور دارد او تاکنون بخ عنوان دکلمه خوان در سه آهنگ با خوانندگان مختلف همکاری داشت. در سال 1393 نیز زندگینامه خونه را به صورت صوتی منتشر کرد.

پرستویی بعد از درخشش در فیلم بادیگارد سال 94 ابراهیم حاتمی کیا در سال 98 هم با فیلم مطرب و در نفش ابراهیم خوش لحن بسیار درخشید.

این فیلم با فروش 6 میلیارد تومان در گیشه پرفروش‌ترین فیلم تاریخ ایران شد، خوانندگی پرستویی با عایشه گل جوشن در این فیلم بسیار مورد توجه قرار گرفت.

مطلب مشابه: بیوگرافی میلاد کی مرام؛ درباره کارهای هنری، زندگی شخصی و ازدواج او

زندگی شخصی

زندگی شخصی

پرویز پرستویی در سال 1360 وقتی 26 ساله بود با نسترن پرستویی ازدواج کرد که ثمره این زندگی دو فرزند، یکی دختر به نام سمیرا و یک پسر بنام بهروز است.

هیچ عکسی از همسر پرویز پرستویی تاکنون منتشر نشده است!

کارگری در نوجوانی

در نوجوانی برای گذران زندگی مجبور بودم کارگری کنم، ساختمان مخابراتی که نزدیک خانمان می‌ساختند ما کارگرش بودیم و آرماتور بندی می‌کردیم.

روزها كار می‌كردم و بعد از ظهر می‌رفتم تئاتر تمرین می‌كردم.

بازی با پسرش

بازی با پسرش

پرویز پرستویی در سال98 در سریال هم گناه به کارگردانی مصطفی کیایی وارد شبکه خانگی شد که نقش جوانی‌هایش را پسرش بهروز ایفا می‌کند.

مطلب مشابه: بیوگرافی پارسا پیروزفر بازیگر معروف؛ درباره فیلم و سریال ها او و زندگی شخصی اش

حمایت از ناصر ملک مطیعی

حمایت از ناصر ملک مطیعی

هما‌نطوری که پیشکسوت عزیزمان ناصر ملک مطیعی را به تلویزیون بردند و برنامه ضبط کردند و اجازه پخش ندادند.

همانطور که زنده یاد ناصر چشم آذر رو به تلویزیون دعوت کردند و راه ندادند، همانطوریکه جعفر پناهی رو به کن نفرستادند.

همانطور که بهروز وثوقی رو اجازه برگشت به خانه خودش، وطنش نمیدهد، من هم پا به آنجا نخواهم گذاشت و تاکید میکنم مرگم را هم از تلویزیون اعلام نکنند.

اولین فیلمی که دیدم

خاطرم هست اولین فیلمی که در سینما دیدم، ریکاردو بود. کارگردان ریکاردو را به یاد نمی‌آورم ولی بازیگرانش سپهرنیا و گرشا متوسلانی بودند.

این اولین بار بو د که من جذب این پلاکارد شدم که این چیست و اگر اشتباه نکنم نیمه رنگی هم نوشته بودند. قصه فیلم دیدن من شبیه قصه سینما پارادیزو بود.

روزهای دادگاه

روزهای دادگاه

من خیلی آدم احساساتی هستم اما فکر کنم در مسیری وارد شدم که به گونه ای مرا مقاوم کرد. به رغم احساسات، همیشه خودم را در موقعیت قرار می‌دادم و به همین خاطر دوشنبه‌هایی که در شعبه 147 داشتیم را خودم «فیلم سینمایی» اسم گذاشته بودم، یعنی برای من واقعا سینما بود.

 درست است درد، رنج، معضلات و مشکلات بود ولی به هر حال من در این حرفه بودم و خیلی از کارهایم را در همان موقع انجام دادم.

مثل دیار عاشقان، پیشتازان فتح، سازمان 4، شکار، حکایت آن مرد خوشبخت، امام علی (ع) و رعنا را همگی در دادگستری بودم.

شاید لفظ درشتی باشد اما شاید جهان بینی من از همان جا شروع شد. مگر قص‌های ما پیرامون چیست؟ به تکراری بودنش کاری ندارم که پر از خیانت و مسائلی از این دست است.

آمار داشتیم روزی بیست هزار نفر در دادگستری رفت و آمد داشتند که یا شاکی بودند یا متهم. همه دردمند بودند و همه هم قصه هایشان با یکدیگر فرق می‌کرد. من چقدر باید مطالعه کنم که اینها را به دست بیاورم؟ من آنجا را از این منظر می‌دیدم وگرنه حتی دو دقیقه‌اش هم برای من قابل تحمل نبود.

مطلب مشابه: بیوگرافی لیلا حاتمی بازیگر؛ درباره زندگی شخصی، ازدواج، موفقیت ها و فیلم های او

کودک درون

در اسباب کشی یک بار به عکس دوران کودکی‌ام برخوردم. من از کودکی‌ام دو عکس بیشتر ندارم ولی الان پسر و دختر و نوه من در همین موبایل صدها عکس دارند.

 یکی در چهار راه مولوی، از همان هایی که فوری است و همان موقع می‌دهند و مغازه هم ندارند و دیگری برای مدرسه باید عکس می‌گرفتم که در عکاسی گرفتم. 

اینستاگرام

اینستاگرام

خیلی ها فکر می‌کنند تمام نوشته‌هایی که در اینستاگرام منتشر می‌کنم، نوشته های من هستند اما خیلی از این نوشت‌ ها متن‌هایی هستند که آنها را می‌خوانم و دوست دارم به دیگران هم منتقل کنم.

دوست داشتم فضایی ایجاد شود تا بگویم که برخی از این نوشته‌ها که در اینستاگرام بازنشر می‌کنم و در سایت‌ها و روزنامه ها به اسم من تمام می‌شود، متعلق به من نیست.

 برخی به من خرده می‌گیرند که شما فضای اینستاگرام را اشتباه گرفته‌ای و باید در اینستاگرام از خودت عکس بگذاری اما من به این رسم اعتقادی ندارم.

 دوست دارم اگر اثری را می‌خوانم که با خودم ارتباط خوبی برقرار می‌کند، به فراخور حال آدم‌ها، آن اثر را انتخاب کنم و نشر دهم.

بهترین فیلم های پرویز پرستویی

اگر در کنار زندگی شخصی و هنری این بازیگر دوست دارید تا بهترین فیلم و سریال های پرستویی را نیز بشناسید، در ادامه متن همراه ما باشید.

مارمولک

مارمولک
 • سال انتشار: 1382
 • ژانر: کمدی، خانوادگی
 • کارگردان: کمال تبریزی
 • بازیگران: پرویز پرستویی، بهرام ابراهیمی، شاهرخ فروتنیان، فریده سپاه‌منصور، سهیلا رضوی، مائده طهماسبی، رعنا آزادی‌ور
 • امتیاز در ای ام دی بی: 8.4
 • امتیاز در راتن تومیتوز: 94

این فیلم اجتماعی همواره به عنوان بهترین فیلم پرویز پرستویی و همچنین به عنوان یکی از بهترین فیلم های ایرانی شناخته می‌شود. پرویز پرستویی بازی بسیار درخشانی از خود نشان داده است که همین موضوع جذابیت فیلم را دوچندان می‌کند.

مطلب مشابه: بیوگرافی جواد عزتی؛ درباره زندگی شخصی، ازدواج، همسر و کارهای هنری اش

خلاصه داستان فیلم مارمولک

رضا مثقالی معروف به رضا مارمولک دزد سابقه‌داری است که بارها دستگیر و زندانی شده اما در آخرین دستگیری، اتهام او سرقت مسلحانه است. رضا را به زندانی تحویل می‌دهند که رئیس آن مردی بسیار سختگیر و انعطاف‌ناپذیر است. رضا در حادثه‌ای مجروح می‌شود و به بیمارستان خارج از زندان منتقل می‌شود.

 در آنجا لباس یک روحانی بیمار را می‌رباید و در لباس روحانیت موفق به فرار از بیمارستان می‌شود. او با مصونیتی که در لباس تازه پیدا کرده به یک شهرک مرزی می‌رود تا از این طریق و با گذرنامه جعلی از کشور خارج شود؛ اما با روحانی ای که قرار بوده به عنوان امام جماعت به آن روستا اعزام شود اشتباه گرفته می‌شود و…

آژانس شیشه‌ای

آژانس شیشه‌ای
 • سال انتشار: 1376
 • ژانر: دفاع مقدس
 • کارگردان: ابراهیم حاتمی‌کیا
 • بازیگران: پرویز پرستویی، حبیب رضایی، رضا کیانیان، اصغر نقی زاده، بیتا بادران، قاسم زارع، نسرین نکیسا، عزت اله مهرآوران
 • امتیاز در ای ام دی بی: 7.8
 • امتیاز در راتن تومیتوز: _

یکی دیگر از معروف‌ترین آثار پرویز پرستویی، فیلم آژانس شیشه‌ای محصول سال 76 است. این فیلم با روایتی نقادانه به زندگی جانبازان عزیز می‌پردازد.

خلاصه داستان فیلم آژانش شیشه‌ای

عباس، بسیجی شهرستانی که ترکش خمپاره‌ای را کنار شاهرگ گردنش از دوران حضورش در جبهه به یادگار دارد، به اصرار همسرش نرگس برای معاینه به تهران می‌آید و در خیابان با همرزم سابقش کاظم روبه رو می‌شود که با اتومبیلش مشغول مسافرکشی است و…

آدم‌برفی

آدم‌برفی
 • سال انتشار: 1373
 • ژانر: کمدی، درام
 • کارگردان: داوود میرباقری
 • بازیگران: پرویز پرستویی، اکبر عبدی، آزیتا حاجیان، داریوش ارجمند، مهدی فتحی، محمدرضا شریفی نیا، سیروس گرجستانی
 • امتیاز در ای ام دی بی: 6.8
 • امتیاز در راتن تومیتوز: _

آدم برفی یکی از بهترین فیلم کمدی‌های ایران است که در آن اکبر عبدی و پرویز پرستویی خوش درخشیده‌اند. سبکنو دیدن این فیلم را به شما عزیزان پیشنهاد می‌کند.

خلاصه داستان فیلم آدم برفی

مردی به نام عباس خاکپور (اکبر عبدی) برای گرفتن ویزای ایالات متحده به ترکیه رفته است اما موفق به اخذ ویزا نمی‌شود. از سوی دیگر زنی (آزیتا حاجیان) در ترکیه زندگی می‌کند و در هتل محل اقامتش کار می‌کند و نمی‌تواند به ایران بازگردد. عباس تصمیم می گیرد با پوشیدن لباس مبدل و به بهانه ازدواج با یک مرد آمریکایی ویزای آمریکا را بگیرد…

مطلب مشابه: بیوگرافی محسن تنابنده؛ زندگینامه کامل او و درباره زندگی شخصی و هنری اش

بی‌همه‌چیز

بی‌همه‌چیز
 • سال انتشار: 1401
 • ژانر: درام
 • کارگردان: محسن قرائی
 • بازیگران: پرویز پرستویی، هدیه تهرانی، هادی حجازی فر، باران کوثری، مهتاب نصیرپور، پدرام شریفی، بابک کریمی، فرید سجادی حسینی
 • امتیاز در ای ام دی بی: 7.3
 • امتیاز در راتن تومیتوز: _

یکی از جدیدترین کارهای استاد پرستویی، بی‌همه‌چیز محصول سال 1401 است. او در این فیلم بسیار جذاب با هدیه تهرانی دیگر ستاره سینمای ایران همبازی بوده است.

خلاصه داستان فیلم بی‌همه‌چیز

در روستایی قبل از انقلاب فردی خان‌زاده به نام امیر به عنوان قاضی محلی در روستا فعالیت می‌کند و به خاطر سابقه خوبی که داشته، مردم به او اعتماد کامل دارند و بخش مهمی از کارهای روستا را به امیر سپرده‌اند. حال پس از سال‌ها یکی از اهالی روستا به نام لی لی که از روستا به خاطر تهمت مردم به فاحشه بودن رفته، به عنوان اشراف‌زاده به روستا برمی‌گردد و به مردم وعده می‌دهد که در صورت کشتن امیر، پول زیادی به آن‌ها خواهد داد و…

بادیگارد

بادیگارد
 • سال انتشار: 1395
 • ژانر: درام، جنایی
 • کارگردان: ابراهیم حاتمی‌کیا
 • بازیگران: پرویز پرستویی، مریلا زارعی، بابک حمیدیان، امیر آقایی، فرهاد قائمیان، دکتر محمود عزیزی، محمد حاتمی، علی یعقوبی، پدرام شریفی، دیبا زاهدی، کیمیا حسینی، شیلا خداداد
 • امتیاز در ای ام دی بی: 6
 • امتیاز در راتن تومیتوز: _

ابراهیم حاتمی‌کیا و پرویز پرستویی همکاری‌های بسیاری داشته‌اند، یکی از بهترین فیلم‌های این دو، بادیگار محصول سال 95 است.

خلاصه داستان فیلم بادیگارد

محافظی بنام حیدر که از جان یکی از شخصیت‌های مهم نظام محافظت می‌کند، بر اساس حوادثی متوجه می‌شود که او بیش از آن که به فکر نظام باشد به فکر منافع شخصی است! او دچار شک و تردید می‌شود و همین امر باعث می‌شود که محافظت از آن فرد را کنار بگذارد اما بخاطر خدمات خوبش او را به محافظت از فرد دیگری می‌گمارند که یکی از فعالان هسته‌ای کشور است…

آشپزباشی

آشپزباشی
 • سال انتشار: 1387
 • ژانر: خانوادگی، کمدی
 • کارگردان: محمدرضا هنرمند
 • بازیگران: رویز پرستویی ، فاطمه معتمد آریا ، ملیکا شریفی ینا ، مهراوه شریفی نیا
 • تعداد فصل: 1
 • تعداد قسمت: 26
 • امتیاز در ای ام دی بی: 5.4
 • امتیاز در راتن تومیتوز: _

اگر به آشپزی، پرویز پرستویی و یک سریال خانوادگی علاقه دارید، پیشنهاد سبکنو این است که حتما این اثر جذاب را در لیست تماشای خود قرار دهید.

خلاصه داستان سریال آشپز باشی

داستان این سریال درباره زوجی به نام اکبر عالی‌مقام (با بازی پرویز پرستویی) و مینو خیرخواه (با بازی فاطمه معتمدآریا) است که دارای چهار فرزند و صاحب رستوران بزرگی در تهران هستند. مصاحبه مینو در تلویزیون موجب اختلاف این دو نفر می‌شود و تصمیم به جدایی از هم میگیرند؛ که این موضوع سرآغاز اتفاقات گوناگون می‌شود …

سخن پایانی

بسیار خرسندیم که تا پایان همراه ما بودید. ما امروز و در این مقاله سعی کردیم به زندگی شخصی و هنری پرویز پرستویی پرداخته و همچنین ما در ادامه متن بهترین فیلم‌های او را به شما عزیزان معرفی کردیم. در پایان امیدواریم از خواندن این مقاله و همچنین دیدن فیلم‌های معرفی شده نهایت لذت را ببرید.

مطالب مشابه