انواع گل برای هدیه دادن به عزیزان و آداب هدیه دادن گل

یکی از هدایایی که معمولا از نظر بیشتر افراد ارزشمند است و کمتر کسی به آن علاقه ندارند، گل و گیاه است. گل و گیاه می‌تواند نمادی از احساسات پاک و خالصانه شما به شخص مقابل باشد و یکی از زیباترین هدایا محسوب می‌شود. اما شما باید در انتخاب گلی که هدیه می‌دهید دقت کنید، چرا که هر گل معنا و نماد خاص خود را دارد و شما باید با توجه به شخصی که می‌خواهید گل را به او هدیه دهید، نوع آن را انتخاب کنید. در این مقاله می‌خواهیم درمورد گل‌هایی که می‌توانید به عزیزانتان هدیه دهید و نماد آن‌ها صحبت کنیم.

آداب هدیه دادن گل

قبل از اینکه به سراغ معرفی گل‌هایی که می‌توانید به عزیزانتان هدیه دهید برویم، می‌خواهیم درمورد آداب هدیه دادن گل و نکاتی که باید هنگام هدیه دادن آن توجه کنید بپردازیم.

زانو زدن

در صورتی که می‌خواهید گل را به همسر یا نامزد خود هدیه دهید و مردی جوان هستید، زانو زدن می‌تواند نشان دهنده میزان عشق و محبت شما به عشق زندگی‌تان باشد. همچنین این حرکت برای کسانی که قصد درخواست ازدواج را دارند مناسب است. اگر می‌خواهید حس خوبی به طرف مقابل انتقال دهید و احتمال واکنش مثبت از او را بالا ببرید، زانو زدن در احساسات او تاثیر خواهد گذاشت.

در مشت گرفتن شاخه یا دست گل

اگر فردی اصولی هستید و می‌خواهید این موضوع را در رفتار خود هنگام هدیه دادن گل نشان دهید، می‌توانید آن را در مشت خود بگیرید. فردی که این کار را می‌کند، قصد ابراز محبت و احساسات خود را داشته و انسانی منظم و مودب است. همچنین با کار شما این پیام را به شخص مقابل می‌رسانید که او برای شما ارزشمند محسوب می‌شود. اما فراموش نکنید که این موضوع ممکن است نشانه عدم آگاهی از آداب هدیه دادن گل یا خجالت طرف باشد. شما می‌توانید این موضوع را با تشخیص چهره و زبان بدن طرف یا مقدار شدتی که او گل را در مشت خود مشت می‌کند، متوجه شوید.

هدیه دادن گل با سر انگشت

پیشنهاد می‌کنیم این کار را هنگام هدیه دادن گل انجام ندهید. زیرا این کار نشانه خجالت و شرم بوده و افرادی که اینگونه گل را هدیه می‌دهند معمولا به پایین نگاه کرده و با دستانی لرزان این کار را می‌کنند. این اشخاص به خوبی نمی‌توانند احساسات خود را بیان کنند و جهت ابراز محبت از حرکات بدن خود استفاده نمی‌کنند.

پنهان کردن گل پشت سر

افرادی که در ابتدای هدیه دادن گل آن را پشت سر خود پنهان می‌کنند، قصد دارند نوعی هیجان و غافلگیری در طرف مقابل ایجاد کنند و تاثیری بیشتری روی آن بگذارند.

چسبداندن گل به سینه

افرادی که تمایل دارند گل را نزدیک شکم و سینه خود نگاه دارند، به دنبال فرصتی برای بیان عشق و علاقه خود هستند و برای شخص مقابل احترام قائل‌اند و به او علاقه دارند. این دسته از افراد هنگام صحبت کردن آرامش خاصی دارند و نگاهشان روی گل متمرکز بوده و به چهره طرف مقابل نگاه نمی‌کنند.

توجه به علایق شخصی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید، علایق شخصی فرد مقابل است. اگر به فردی که می‌خواهید به او کادو دهید نزدیک هستید، توجه کنید که به چه گلی علاقه دارد، به چه گلی علاقه ندارد، چه رنگی دوست دارد و …

این نکات می‌تواند شما را در خرید یک گل عالی کمک کند.

گل‌هایی که می‌توانید به عزیزانتان هدیه دهید

در این بخش گل‌هایی که می‌توانید به عزیزانتان هدیه دهید را به شما معرفی می‌کنیم:

گل رز

یکی از خاص‌ترین گل‌هایی که پیشنهاد می‌کنیم به عزیزان خود هدیه دهید، گل رز است. این گل قرن‌ها است که نماد عشق و دوست داشتن به شمار می‌رود. این گل به خانواده سرخیان تعلق دارد که در بخش وسیعی از کره زمین پراکنده است. گل رز نیز انواع مختلفی دارد که می‌توان آن‌ها را به مینیاتوری، پاسیویی، هیبرید چای، فبورینبدا، درختچه‌ای، بالا رو و روند تقسیم کرد.

جنس این گل 120 گونه دارد که از مناطق سرد شمالی تا مناطق نیمه گرمسیری پراکنده هستند. نام این گل در لاتین به معنای گل سرخ بوده که رزهای خشکیده‌ای از 300 سال قبل از میلاد از گورهای مصریان کشف شده است که نشانه اولین آشنایی مردم مصر با گل رز است. رز چندین رنگ دارد که هر کدام معنای خاص خود را دارند:

رز سفید

این گل نماد پاکی، بی‌گناهیی و فروتنی است.

رز صورتی

هدیه دادن رز صورتی به معنای قدردانی و تحسین طرف مقابل است. در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم این گل را به معلم، همکار یا مربی خود هدیه دهید.

رز قرمز

این رز معمولا برای قرار یا مناسبت رمانتیک مناسب بوده و نماد عشق و علاقه است.

رز بنفش

رز بنفش به معنای جادویی بودن و عشق در نگاه اول است.

رز سیاه

رز سیاه نماد مرگ و تسلیت بوده و برای مراسم این چنینی گزینه مناسب است.

رز نارنجی

این رز نماد شور و هیجان است.

تعداد شاخ گل رز نیست می‌تواند معنای متفاوتی داشته باشد که شامل موارد زیر هستند:

یک شاخه گل رز

توجه

سه شاخه گل رز

احترام

پنج شاخه گل رز

علاقه و محبت

هفت شاخه گل رز

عشق

ده شاخ گل رز

عشق جاودانه و بی نظیر

مطلب مشابه: چند ایده هدیه مناسب برای پدر (لیست انواع هدایای روز پدر از عطر و اکسسوری تا لباس)

گل لاله

گل لاله ی Tulip  یک گیاه چند ساله بوده که پیاز داشته و جز خانواده Liliaceae  و راسته liliales است. لاله حدودا 190 گونه دارد و بومی نواحی جنوب اروپا، شمال آفریقا، آناتولی، ایران و شمال عربی چین است. اکثر انواع لاله‌‌هایی که امروزه کاشت و برداشت می‌شوند جز گونه Tulipa generiana هستند. ارتفاع این نوع گل با توجه به گونه آن می‌تواند از 20 سانتی‌متر تا 71 سانتی‌متر رشد کند.

گل لاله سه گل‌برگ و سه کاسبرگ دارد که کاسبرگ‌ها یک شکل و هم رنگ گل‌برگ‌ها هستند، به طوری که این گل یک گل شش برگ به نظر می‌رسد. لاله‌ها در اوایل بهر شکوفا شده و نمادی از تولد دوباره و شروعی تازه هستند. این گل نماد بخشش، ظرافت و عشق ککامل است. در نتیجه کادویی مناسب برای تولد یا ارتقای شغلی محسوب می‌شود. مانند گل رز، این گل نیز رنگ‌های مختلفی دارد که هر رنگ نماد خاص را دارد:

لاله قرمز

هدیه دادن گل لاله قرمز به معنای عشق کامل است.

لاله سفید

لاله سفید نماد بخشش است.

لاله زرد

لاله زرد نماد افشار شاد است.

لاله بنفش

این رنگ از گل لاله به معنای شکوه و خاندان سلطنتی است.

گل ارکیده

این گل یکی از جذاب‌ترین و خاص‌ترین گل‌هایی است که می‌توانید به عزیزان خود هدیه دهید. گل ارکیده را معمولا می‌توان با هر نسبتی و به هر گروه سنی‌ای هدیه داد. ارکیده گلی رمزآلود، کمیاب و گران قیمت است که احساس ظرافت، غرور و افتخار را به عزیزانتان منتقل می‌کند.

جالب است که بدانید بیش از 20 هزار نوع ارکیده در سراسر جهان وجود دارد که به همین دلیل از لحاظ تنوع در صدر جدول گیاهان قرار گرفته است. از این گیاه به عنوان گل آپارتمانی نیز استفاده می‌شود چراکه با بیشتر شرایط‌ها خود را وفق می‌دهد. گلبرگ‌ها و کاسبرگ‌های این گل معمولا در گروه‌های سه تایی یافت می‌شوند. گل‌های زیبای ارکیده معمولا بین 3 الی 6 ماه ماندگاری داشته و بعد از آن با چیدن گل‌های خشک شده، دوباره رشد می‌کنند.

آماریلیس

این گل یک گل پیاز چند ساله است که در مناطق آفریقایی جنوبی رشد می‌کند. رنگ این گل صورتی و حتی گاهی سفیدد است و با تغییرات دمایی به خوبی سازگار می‌شود. آماریلیس در زبان لاتین به معنای درخشیدن است. شکل آماریلیس مانند ستاره بوده که به همین دلیل برای هدیه دادن به یک دختر یا بانو مناسب است. چراکه با هدیه دادن این گل شما به او این منظور را می‌رسانید که زیبایی و ظرافت او مانند ستاره‌ها است.

پیازهای این گل در توسط با نور خورشید تا حدی پخته می‌شوند. در پاییز نیز با بارش باران، عطر لذت بخشی از گلبرگ‌های شیپوری خارج شده و فضا را پر می‌کند. طبق افسانه یونانی آماریلیس نام دیگر شفردس است که شفردس برای اثبات عشق حقیقی خود، خون خود را جاری کرد. به همین دلیل این گل درخشان و قرمز تحت تاثیر او انتخاب شده است.

زنبق آبی

این گل بسیار منحصر به فرد، خاص و دوست داشتنی است که می‌تواند به عنوان یک هدیه عاشقانه در نظر کرفته شود. زنبق آبی نماد ایمان و امید است و هدیه مناسبی برای مناسبت‎‌هایی همچون تولد، سالگرد یا روز ولنتاین محسوب می‌شود. نام انگلیسی این گل iris  بوده و از خانواده iridaceae است.

این گل زیبا بومی نواحی معتدل نیمکره شمالی بوده و دارای 300 گونه متنوع و رنگارنگ است. گل زنبق آبی در ایران در نواحی شمالی، لرستان، گرگان، قزوین و کرمان رشد می‌کند که 20 گونه دارد. این گل نماد شهر فلورانس ایتالیا بوده که تنوع رنگی بالایی دارد. از جمله از رنگ‌های این گل می‌توان به بنفش، صورتی، آبی، قرمز، زرد و رنگارنگ اشاره کرد. زنبق فرم خاصی دارد و 3 برگ داخل آن و 3 برگ پایین آن به شکل آویزان قرار دارند.

گاردینا

گاردینا نماد عشق قدیمی و سوزان است که گل ظریفی بوده و سرشار از عطر خوش خلوص، پاکی و زیبایی است. گل گاردینا گیاهی گلدار همیشه سبز بوده که در نواجی بومی چین، ژاپن و تایوان یافت می‌شود. این گیاه بسیار حساس بوده و مستعد ابتلا به بیماری‌های مختلف و حملات آفت است.

گاردینا اغلب در گلخانه کاشته شده و کمتر در محیط کاشته می‌شود. اما در برخی از مناطق و در فصول بهار یا پاییز می‌توان آن را مستقیما در باغچه کاشت. فراموش نکنید که این گل برای انسان‌ها سمی نیست اما می‌تواند برای حیوانات کمی سمی باشد، پس اگر شخصی که می‌خواهید به او هدیه دهید حیوان خانگی دارد، پیشنهاد می‌کنیم این گل را بری او خریداری نکنید یا حداقل به او هشدار دهید.

گل آلسترومیا

اگر به دنبال گلی هستید که نماد دوستی و فداکاری باشد تا بتوانید به دوستان صمیمی خود هدیه دهید، این گل مناسب شما است. البته این گل نماد ثروت، خوشبختی و شانس نیز است. گل آسترومیا رنگ‌های مختلفی دارد که این تنوع رنگ، دست شما را در انتخاب آن‌ها بازترمی‌کند.

البته این گل تنها برای هدیه دادن به دوستان مناسب نیست. بلکه شما می‌توانید رنگ قرمز و صورتی آن را برای قرار عاشقانه یا تبریک تولد انتخاب کنید. همچنین اگر می‌خواهید برای تشکر از زحمات پزشک، مربی یا معلم خود به او گل هدیه دهید، گل آلسترومیا نارنجی، گزینه مناسبی است. این گل از خانواده آمارانتاسه بوده و در کشورهای بومی مکزیک، استرالیا و نیوزیلند رشد می‌کند. نام این گل به افتخار گیاه شناس سوئدی به نام کلس ون آلسترومر که درباره خانواده این گل بسیار تحقیق می‌کرد، انتخاب شده است. گل آلسترومیا دو نوع ارکیده‌ای و پروانه‌ای دارد که نوع اول تنها 3 الی 5 ماه و نوع دوم بین 9 الی 1 سال از طول سال گلدهی دارد.

گل میخک

این گل نماد زیبایی، افتخار و دوستی است. البته گل میخک معانی مختلفی داشته و در آموزه‌های مسیحی یک نوع گل مذهبی به شمار می‌رود و نماد اشک‌های مریم مقدس و رنج مسیح بعد از صلیب کشیده شدن است. اگر به تابلو و نقاشی‌های مسیحی نگاه کرده باشید، تصویر این گل را مشاهده می‌کنید.

نام علمی این گل dianthus است که برگرفته از تاج خورشید و تاجگذاری است. میخک در دو نوع کم پر و پر پر وجود دارد. گلبرگ‌های این نوع گل لبه‌های دندانه‌دار دارد. اگر می‌خواهید این گل را در روز مادر یا تولد مادرتان هدیه دهید، میخک قرمز رنگ مناسبی است. این گل رنگ‌های مختلفی داشته و هر رنگ معنی مختلفی دارد که در این بخش آن‌ها را برای شما شرح می‌دهیم:

میخک قرمز روشن

 گل میخک روشن نماد تحسین است و شما می‌توانید با هدف تحسین آن را به عزیزان خود هدیه دهید.

میخک قرمز تیره

میخک قرمز تیره نماد عشق و محبت بوده و برای قرار و مناسب و نسبت‌های رمانتیک بسیار مناسب است.

میخک سفید

این رنگ از گل میخک نماد صداقت، پاکی، صلح، شانس و موفقیت است.

میخک صورتی

میخک صورتی پیام آور قدرشناسی، محبت مادرانه، جسارت و پیروزی است.

میخک بنفش

در صورتی که می‌خواهید از عزیز خود ذرخواهی کنید، گل میخک بنفش بهترین گزینه است. چرا که نماد تاسف و عذرخواهی است.

کاملیا

این نوع گل یک گل طبیعی خاص بوده که برای هدیه دادن به عزیزانتان گزینه مناسبی است. گل کاملیا هنگام هدیه دادن، پیام عشق، محبت و مراقبت را به طرف مقابل می‌رساند و نشان دهنده اتحاد بین دو عاشق است. در نتیجه بیشتر برای مناسبت‌های عاشقانه منسب است. گلبرگ‌های این گل لایه لایه و ظریف بوده و این گل علامت یک زن و کاسه گل نماد مردی است که از او محافظت می‌کند.

جالب است بدانید که این دو قسمت گل حتی بعد از مرگ نیز به هم متصل هستند. در نتیجه این گل نماد عشق ابدی و فداکاری جاودان است. این گل در کشورهای آسیای شرقی مورد احترام زیادی است. این گل از خانواده  theaceae بوده و ارتفاع آن بین 1 الی 6 متر متغیر است. همچنین گل میخک در فصل بهار، گل می‌دهد. گل کاملیا رنگ‌های متنوعی دارد که این رنگ‌ها نماد مختلفی دارند که اعم از:

کاملیا قرمز

این گل به معنای عشق بزرگ و عشق است.

کاملیا بنفش

رنگ بنفش این گل نماد عشق، فداکاری و تحسین عزیزان است.

کاملیا سفید

این رنگ به معنای ستایش و مراقبت بدون هیچ علاقه عاشقانه است.

کاملیا صورتی

اگر می‌خواهید پیام دلتنگی و اشتیاق برای دیدار را به او بدهید، این گل را به او اهدا کنید.

کاملیا زرد

این گل نماد مراقبت، عشق و اشتیاق است که بسیار درخشان و زیبا محسوب می‌شود.

لیلیوم

اگر می‌خواهید به عزیز خود گل خاصی هدیه دهید که شکوه باستانی دارد، لیلیوم بهترین انتخاب است. طبق اساطیر یونانی باستران، هرا همسر زئوس خالق این گل است که به همین دلیل این گل جایگاه باشکوهی در اساطیر یونان دارد. گل لیلیوم نماد زیبایی بوده و در فرهنگ عربی نماد قدرت و در مسیحیت نماد ایمان و پاکی است. نمادهای دیگر این گل خلوص، عشق، پاکی، زنانگی و گذرا بودن غم هستند.

این گل در زبان فارسی و در فرهنگ ایران به معنای سوسن نیز است. دلیل نام گذاری آن نیز به دلیل شباهت ظاهری این گل با گل معروف سوسن چلچراغ بوده که از نظر تنوع رنگی بسیاری داشته و مانند چلچراغ آویزان است. گل لیلیوم رنگ‌های مختلفی دارد که هر رنگ آن نماد مجزا دارد که به شرح زیر هستند:

لیلیوم صورتی

این گل با هدف عشق، تحسین، دلسوزی و همدردی هدیه داده می‌شود.

لیلیوم سفید

لیلیوم سفید نماد پاکی، معصومیت و بی‌گناهی است.

لیلیوم نارنجی

لیلیوم نارنجی به معنای افتخار، شوق  افتخار است.

لیلیوم بنفش

این گل نماد عزت نفس، غرور، تحسین و موفقیت است.

لیلیوم زرد

لیلیوم زرد نماد شادی، رضایت و سلامتی است.

گل آنتوریوم

این گل که به آن گل فلامینگو یا پالت نقاش نیز می‌گویند؛ نماد مهمان نوازی، خوش شانسی و خوشحالی است. برگ‌های گل آنتوریوم قلبی شکل بوده که پیام آور شادی و هیجان هستند. اگر این گل را می‌خواهید با هدف تبریک تولد خریداری کنید می‌توانید رنگ‌های سفید، قرمز، زرد و نارنجی را سفارش دهید.

از این گل، گل تولد مردانه و گل توبد برای خانم‌ها محسوب می‌شود. رنگ صورتی آن نماد عشق و محبت مادرانه است که به همین دلیل برای کادو دادن به مادر یا روز مادر انتخاب خوبی است. در صورتی که می‌خواهید به یک پسر کادو دهید، می‌توانید گلدان گل آن را خریداری کنید. اما اگر بودجه زیادی ندارید پیشنهاد می‌کنیم این گل را به صورت شاخه‌ای خریداری کنید.

این گل در بومی مناطق گرم و مرطوب گرمسیری اکودورا و کلمبیا قرار دارد و به عنوان یک یگاه همیشه سبز در زیستگاه طبیعی خود محسوب می‌شود. این گیاه جز اپی فیت‌ها (epiphyte) به شمار رفته و از درختان جنگل به عنوان پشتیبانی خود استفاده می‌کنند.

آفتابگردان

این گل نماد عشق، محبت، شادی و طول عمر است. در نتیجه آفتابگردان را می‌توان گل مناسب تولد همسر خود دانست. در صورتی که می‌خواهید برای تولد همسر خود باکس گل خریداری کنید، می‌توانید یک باکس گل از ترکیب دو گل آفتابگردان و گل رز را به او هدیه دهید. نام علمی این helianthus annuus بوده که یک گیاه یک ساله بوده و تا حدود سه متر رشد می‎کند.

گل آن درشت بوده و به قطر 35 سانتی متر است. در وسط این گل دایره‌ای قهوه‌ای وجود دارد که تخم‌های آفتابگردان دورتا دور آن را گرفته‌اند. گل آفتابگردان 70 گونه مختلف داشته و متعلق به شمال و جنوب آمریکا است. جالب است بدانید که این گل بر خلاف باور برخی مردم هنگام بالغ شدن با خورشید تغییر جهت نداده و تنها زمانی است که این گل بالغ نشده، تغییر جهت می‌دهد.

گل آفتابگردان برای اولین بار در آمریکا رشد کرده و تا سال‌های به عنوان یک منبع غذایی توسط مردم آن منطقه مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما بعد از رخ دادن انقلاب صنعتی اروپا، اهمیت تجاری این گل کمتر شد. امروز آفتابگردان بیشتر به عنوان یک کادو مورد استفاده قرار گرفته و جنبه زیبایی دارد تا غذایی.

داوودی

 نام انگلیسی این گل chrysanthemum بوده و از خانواده asteraceae است. ناک گل داوودی از یونان باستان گرفته شده و به معنای گل طلا اس. این گیاه جز متنوع‌ترین گیاهان دنیا محسوب می‌شود. گیاهان داوودی بومی آُسیای شرقی و قسمت‌هایی از شمال شرق اروپا هستند. بیشتر گونه‌های گیاه داوودی متعلق به شرق آسیا بوده که مرکز تنوع آن‌ها در چین است. این گیاه بیضی شکل بوده و دندانه‌دار است که به برگ‌های درخت انجیر کوهی شباهت دارد. رنگ برگ‌های آن سبز متمایل به خاکستری بوده و پشت برگ‌ها کم رنگ‌تر است.

گل داوودی شاخه‌های ترد و شکننده‌ای دارد و به توجه به جنس آن ممکن است بین 30 الی 100 سانتی‌متر رشد کند. داوودی برای افرادی که آرام و خونسرد هستند، مناسب است. این گل نماد دوستی، شادی و خوشبینی و طول عمر بوده که نماد متولدین فوردین است. از این گل می‌توان به عنوان نماد ماه شهریور نیز یاد کرده و رنگ سفید نماد وفاداری و رنگ زرد نماد عشق است. داوودی اغلب به عنوان یک دست گل یا باکس با گل‌های دیگر هدیه داده می‌شود.

جمع‌بندی

در این مقاله درمورد گل‌هایی که می‌توانید به عزیزانتان هندیه دهید صحبت کردیم. هنگام هدیه دادن گل شما باید توجه داشته باشید که شخصی که می‌خواهید به او گل هدیه دهید چه نسبتی با شما دارد، چند ساله بوده و جنسیت او چیست. چرا هر گل معنای خاص خود را دارد و به می‌تواند در مناسبت‌های خاصی هدیه داده شود.

به عنوان مثال گل رز قرمز به معنای عشق و علاقه است اما گل رز سفید نماد پاکی و بی‌گناهی بوده و گل رز مشکی نماد تسلیت و غم است. در نتیجه هدیه دادن گل رز مشکی به همسر خود ایده خوبی نیست. از جمله از گل‌هایی که می‌توانید به عزیزان خود هدیه دهید شامل رز، لاله، ارکیده، آماریلیس، زنبق آبی، گاردینا و … هستند.

شما چه گل دیگری برای هدیه دادن به عزیزان خود می‌شناسید؟ نظرات خود را برای ما بنویسید.

اشتراک گذاری

نظرات کاربران