سبکِنو

آبشار‌ های ایران که حتما باید ببینید؛ معرفی 20 آبشار زیبا در ایران

طبیعت همواره یکی از جالب‌ترین و سالم‌ترین تفریحاتی است که می‌توان انجام داد. ایران نیز به علت داشتن طبیعتی بکر و زیبا، مکان‌های مختلفی برای بازدید و سفر دارد. این مکان‌ها شامل دریا، ساحل، دریاچه، آبشار، جنگل و … هستند. شاید بیشتر افراد دریا و جنگل‌های معروف ایران را بشناسند اما جالب است بدانید که در ایران آبشار‌های معروف بسیاری وجود دارد که افراد کمی با آن‌ها آشنایی دارند. بدین ترتیب، در مقاله امروز می‌خواهیم آبشار‌های ایران را به شما معرفی کنیم.

آبشار‌های ایران

آبشار‌ های ایران که حتما باید ببینید؛ معرفی 20 آبشار زیبا در ایران

یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی آبشار است که وقتی کنار آن قرار می‌گیرید، صحنه زیبایی از پایین آمدن آب را تماشا می‌کنید و نسیم خنکی به شما برخورد می‌کند. خصوصا هنگام فصل تابستان شما می‌توانید از این نسیم خنک با عزیزان خود لذت ببرید. جالب است بدانید که ایران  390 آبشار دائمی و فصلی دارد. آبشار‌های ایران شامل موارد زیر هستند:

آبشار لاتون

آبشار لاتون

این آبشار در استان گیلان قرار دارد که ارتفاع آن به 105 متر می‌رسد. در نتیجه این آبشار بلند‌ترین آبشار ایران محسوب می‌شود. آبشار لاتون در 6 کیلومتری روستای کوته کومه قرار دارد که مسیر رسیدن به آن بسیار سرسبز و زیبا است. کنار این آبشار یکی از زیباترین جنگل‌های گیلان واقع شده که دارای درختان آلو ، فندوق، سیب وحشی، گردو، گلابی و … بوده است.

آبشار کبودوال

آبشار کبودوال

این آبشار تنها آبشار خزه‌ای ایران است که در ۵ کیلومتری جنوب شرقی علی آباد در استان گلستان قرار دارد. آبشار کبودال در دامنه هارون قرار داشته و آب آن از چشمه‌های جنوبی است که همین موضوع آب آن را زلال کرده است.


آبشار کمردوغ


آبشار کمردوغ


در قلعه رئیسی شهرستان کهگیلویه یک آبشار قرار دارد که به آن آبشار کمر دوغ گفته می‌شود. جالب است که بدانید لقب این این آبشار عروس آبشارهای ایران است. ارتفاع آبشار کمردوغ به ۱۰۰ متر می‌رسد که در تمامی فصول آب دارد.

مطلب مشابه: مکان های خنک ایران برای سفر در تابستان؛ معرفی جاهای سرسبز و خنک


آبشار نوژیان


آبشار نوژیان


این آبشار جزء بلندترین آبشارهای ایران است که در استان لرستان قرار دارد. این آبشار ۹۵ متری در ۳۸ کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد واقع شده است. آبشار نوژیان یکی از آثار ملی ایران محسوب می‌شود و که در بالای کوه آن گیاهان دارویی زیادی رشد کرده‌اند.


آبشار مارگون


آبشار مارگون


این آبشار به جرات می‌توان گفت که عجیب‌ترین آبشار ایران است، چراکه در بالای آن هیچ رودخانه‌ای وجود ندارد و منشا آب آن از هزار چشمه‌ای است که در بدنه سخره‌ها وجود دارند. آبشار مارگون در مرز استان فارس و کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.


آبشار سمیرم


آبشار سمیرم


آبشار بعدی در ۴ کیلومتری سمیرم و ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان واقع شده است. آبشار سمیرم در دیواره‌های تنگه سمیرم قرار دارد و به آن عروس سلسه کوه‌های زاگرس گفته می‌شود. ارتفاع آبشار سمیرم به ۳۵ متر می‌رسد کع اطراف فضاهایی زیبا برای اقامت گردشگران وجود دارد‌. پیشنهاد می‌کنیم در فصل‌های بهار و تابستان از این آبشار چشم‌نواز دیدن کنید.


آبشار شیرآباد


آبشار شیرآباد


آبشار هفت گانه شیرآباد مجموعه‌ای از هفت آبشار کوچک و بزرگ است که بین جنگل‌های انبوه وجود دارد. این آبشار حوضچه‌های کوچکی دارد که می‌توانید در آن‌ها آبتنی کنید. آبشار شیرآباد در روستای شیرآباد قرار دارد که ۵۵ کیلومتری شرق گرگان، بین علی آباد کتول و آزاد شهر واقع شده است.


آبشار آسیاب خرابه


آبشار آسیاب خرابه


این آبشار از چشمه‌هایی که از کنار آسیاب‌های خرابه جاری هستند، تامین می‌شود. آبشار آسیاب خرابه از چندین آبشار کوچک بزرگ از صخره‌های پوشیده از سبزه و درخچه سرازیر شده است. این آبشار را به دلیل نسبت دادن به آسیاب کهنه مخروبه، چشمه آسیاب خرابه نام دارد و در شهرستان جلفا، استان آذربایجان شرقی واقع شده است.


آبشار ویسادار


آبشار ویسادار


این آبشار در شهر رضوانشهر قرار دارد که آب آن درون تنگه‌ای عمیق می‌ریزد.‌ در آبشار ویسادار دره‌ای وجود وجود دارد که می‌توان در آن از آبتنی لذت برد‌.


آبشار بیشه


آبشار بیشه


این آبشار در سرزمین آبشارها یا همان لرستان قرار دارد. زیرا در لرستان آبشار‌های زیادی وجود دارد که بیشه یکی از آن‌ها است. ارتفاع آبشار بیشه به ۱۰ متر می‌رسد. در این منطقه چندین آبشار کوچک‌تر که از دل یک کوه سرچشمه گرفته از صخره‌ها پلکانی سرازیر می‌شود. در نزدیکی این آبشار مکانی برای چادر زدن وجود دارد که شما می‌توانید از اقامت خود در کنار این آبشار لذت ببرید. این آبشار در ۶۵ کیلومتری خرم آباد واقع شده است.


آبشار شوی


آبشار شوی


آبشار بعدی در کوه‌های زاگرس قرار دارد، این آبشار به علت نزدیک بودن به ایستگاه تله زنگ در خط راه آهن تهران-جنوب، آبشار تله زنگ نیز نام دارد‌. این آبشار به دو طرف تبدیل می‌شود که طبقه اول آن دارای چندین شاخه کوچک‌تر و ارتفاعی بیشتر بوده و روی صخره‌های پوشیده سرازیر می‌شود. طبقه دوم آن به علت برخورد با درختان و صخره‌های بیشتر، عریض‌تر و زیباتر است. این آبشار در دزفول قرار دارد.

آبشار آب سفید

آبشار آب سفید


این آبشار جزء مرتفع‌ترین آبشار‌های ایران است که بیش از ۶۹ متر از کوه‌های زاگرس ارتفاع دارد. آبشار آب سفید از چشمه‌ها و یخ‌های بالای کوه‌ها سرچشمه می‌گیرد که بعد از پیوستن به رودخانه رودبار به سمت دز سرازیر می‌شود. در اطراف این آبشار درختانی همچون گردو، بلوط و ‌… روییده‌اند که شما می‌توانید از نشستن کنار آن‌ها لذت ببرید. این آبشار در شهرستان الیگودرز در لرستان قرار دارد.


آبشار بولا


آبشار بولا


به این آبشار اوبن نیز گفته می‌شود که در دل جنگل‌های مازندران قرار دارد. در طول مسیر رسیدن به این آبشار با درخت‌های گردو، گلابی، آلوچه و… رو‌به‌رو می‌شوید.


آبشار لوه


آبشار لوه


این آبشار باشکوه در شهر گرگان قرار دارد که ۲۰ کیلومتر با شهر گالیش فاصله دارد. آبشار لوه از چندین شاخه تشکیل شده است که حالت پلکانی به آن داده و حوضچه‌های کوچکی نیز در اطراف آن قرار دارد.


آبشار یخی


آبشار یخی


آبشار بعدی در آمل قرار دارد که با تمامی ابشار‌هایی که به شما معرفی کردیم تفاوت دارد‌. تفاوت این آبشار در این است که جاری نبوده و در تمامی ماه‌های سال به جز تیر و مرداد یخ زده است‌‌ ارتفاع این آبشار در ارتفاع ۵ و ۱۰۰ متری از سطح دریا قرار داشته و حتی در تابستان فقط چند ساعت آب می‌شود. ارتفاع این آبشار ۷۰ متر و عرض آن به ۳ متر می‌رسد. اگر می‌خواهید برای دیدن این آبشار بروید یا از آن بالا بروید، حتما از تجهیزات کوه‌نوردی استفاده کنید‌.


آبشار سنگان


آبشار سنگان


کمی بالاتر از روستای سولقان و در نزدیکی تهران آبشار سنگان واقع شده است. اگر در تهران زندگی‌ می‌کنید تنها کمتر از یک ساعت با این آبشار فاصله دارید. در زمستان آب و هوای این آبشار به شدت سرد بوده و بخش‌هایی از آن یخ می‌زند. جالب است که بدانید طول‌ قندیل‌های این آبشار به ۴۰ متر نیز می‌رسد.


آبشار گنج نامه


آبشار گنج نامه


همه جاذبه‌های طبیعی همدان را با غار علیصدر می‌شناسند درحالی که در فاصله ۵ کیلومتری همدان یک آبشار زیبا به نام گنج نامه وجود دارد‌. این آبشار ابتدای جاده همدان به تویسرکان واقع شده است. ارتفاع آبشار گنج نامه به ۱۲ متر می‌رسد. دو کتیبه تاریخی در نزدیکی دیواره‌های این غار وجود دارد که به دوران هخامنشی باز می‌گردند.


آبشار گزو


آبشار گزو


این آبشار در منطقه سواد کوه و نزدیکی شهر زیرآب قرار داشته و مسیر ماشین رو ندارد. در اطراف این آبشار درخت کهنسالی بلوط وجود دارد. طول این آبشار به ۷۵ متر می‌رسد که در جنگل لفور واقع شده است.


آبشار زیارت


آبشار زیارت


روستای در ۱۹ کیلومتر جنوب گرگان واقع شده است که جزء قدیمی‌ترین‌ روستاهای گرگان محسوب می‌شود که در دل جنگل و کوهپایه قرار دارد. ارتفاع آبشار زیارت به ۱۵ می‌رسد.


آبشار شیرز


آبشار شیرز


آبشار شیرز یکی دیگر از آبشار‌های لرستان است که اطراف کوهدشت سرازیر شده است. برای رسیدن به آبشار شیرز شما باید حدود ۲ ساعت پیاده‌روی ‌کنید. بهتر است ۶ ماه اول سال از این آبشار دیدن کنید زیرا منطقه آن کوهستانی است.


آبشار پیران


آبشار پیران


ارتفاع این آبشار ۱۰۰ متر بوده و در نزدیکی پل ذهاب است. این آبشار در منطقه بسیار کوهستانی قرار داشته و پلکانی مخصوص برای بالا رفتن از آن وجود دارد.

جمع‌بندی

در این مقاله به آبشار‌های مختلف ایران پرداختیم و آن‌ها را از نسیر مسیر دسترسی، منطقه اطراف و ارتفاع بررسی کردیم. جالب است که بدانید بیشتر آبشار‌های ایران در شهر لرستان قرار دارند که بسیار مرتفع و زیبا هستند. اطراف این آبشارها سرسبز بوده و مکانی برای نشستن و چادر زدن گردشگران دارند. ارتفاع برخی از آبشارهای ایران به 100 متر نیز می‌رسد. برخی از این آبشار‌ها شامل آبشار پیران‌، آبشار لوه، آبشار آب سفید، شوی، بیشه و ‌..‌‌‌. هستند.
آیا تا به حال از هر کدام از این آبشار‌ها دیدن کرده‌اید؟ اگر شما هم آبشار‌های دیگری می‌شناسید به ما معرفی کنید.

مطالب مشابه