سبکِنو

انشا شهادت؛ چند انشا زیبا درباره شهادت و شهید

در این بخش چند انشا شهادت، انشا تعریف یک خاطره، انشا کودکانه شهادت، انشا مقام شهید و انشا ادبی زیبا در مورد خون شهدا را گردآوری کرده ایم.

انشا شهادت؛ چند انشا زیبا درباره شهادت و شهید

انشا تعریف یک خاطره از شهید

بند مقدمه (زمینه‌سازی)

یک روز زمانی که از مدرسه تعطیل شده و به سمت خانه رهسپار بودم، جمعیتی عظیم را دیدم که تمام عرض و طول خیابان را اشغال کرده و یکصدا چیزی را فریاد می‌زدند. برایم قابل درک نبود که چه می‌گویند، تنها تابوت‌های پرچم پیچ شده‌ای را می‌دیدم که روی دست جمعیت به جلو برده می‌شد.

بندهای بدنه (متن نوشته)

پس از دقایقی متوجه شدم که این تابوت‌های پوشیده شده در پرچم کشور، پیکر شهدایی است که برای تدفین برده می‌شوند. حضور مردم بی‌اندازه بود و چشمان من به هر چشمی که می‌افتاد، اشک‌های حلقه زده در آن‌ها را می‌دیدم. احتمالا این مردم نسبتی با شهدایی که روی دست می‌بردند، نداشتند، اما گویی همه آن‎ها اعضای یک خانواده بودند.

زن و مرد، پیر و جوان؛ همه و همه برای تشییع پیکر شهدا، جمع شده و گویی عزیزترین خود را به جهان باقی هدایت می‌کردند. یک لحظه خیال کردم که روح شهدا نیز در میان جمعیت هستند و با آن‌ها همراه شده‌اند. به آن صحنه نگریسته و اشک در چشمان من نیز حلقه زد. اینان چه کسانی بودند و با چه شجاعتی جان خود را در راه وطن، اهدا کردند!

در حالی که همچنان در مسیر خانه پیش می‌رفتم، رژه نظامی مقابل پیکر شهدا آغاز شد و مردم نیز به احترام آن سکوت کردند. صحنه‌ی بسیار باشکوهی بود و من نیز بی‌اراده در جای خود میخکوب شده بودم. به راستی این سرآغازی باشکوه در دیار باقی برای مردانی بود که در راه خدا و کشور شهید شده بودند.

بند نتیجه‌گیری (جمع‌بندی)

در حالی که از آن منظره باشکوه و در عین حال غم انگیز عبور کرده و به سمت خانه می‌رفتم، همچنان خاطره عزیمت شهدا به جهان دیگر، در ذهنم جان داشت. این خاطره برای همیشه در ذهن من مانده و هرگز آن را از خاطر نخواهم برد.

مطلب مشابه: انشا حضرت زینب؛ سه انشا زیبا و کامل در وصف آن حضرت

انشا در مورد شهادت برای کودکان

شهادت یعنی در راه خدا کشته شدن.

من در دوران جنگ نبودم اما درباره شهیدان انقلاب و دفاع مقدس از پدر و مادرم و تلویزیون چیزهای زیاد شنیده ام.

می گویند شهیدان کسانی بودن که وقتی دیدند ایران در خطر است و مردم در برابر دشمن بی دفاع هستند خانه و خانواده و همسر و فرزندان خودشان را رها کردند و از خوشی های خودشان گذشتند تا به کمک مردم بروند، آن ها در برابر دشمنان ایستادند و جنگیدند.

شهیدان مردان و زنان شجاعی بوده اند و شهادت یعنی همین از خود گذشتن آن ها به خاطر مردم و دین اسلام و کشور ایران.

اگر در زمان حمله دشمن آن ها فقط به فکر خودشان بودند و دنبال راحتی و آرزوهای خودشان می رفتند الان ما این قدر راحت و در امنیت زندگی نمی کردیم و به مدرسه نمی رفتیم.

من هر وقت عکس شهیدان را می بینم برای آن ها صلوات می فرستم و از خدا می خواهم به من کمک کند تا آدم شجاعی شوم، تا من هم فقط به فکر خودم نباشم و مردم برایم مهم باشند.

از شهدا هم می خواهم برایم دعا کنند تا من هم بتوانم مانند آن ها ایثار داشته باشم، مثل آن ها پاک زندگی کنم و آدم خوبی باشم.

من فکر می کنم هر کس سعی کند آدم خوبی باشد حتی اگر جنگ هم نباشد در مقابل خداوند مثل شهید است. پس ما هم باید سعی کنیم خوب درس بخوانیم تا آدم موفقی در جامعه شویم و هر طور که می توانیم به مردم خدمت کنیم.

انشا توصیف مقام شهید

بند مقدمه (زمینه‌سازی)

همیشه اسم شهدا با احترام خاصی همراه است و همیشه از خودم پرسیده‌ام که شهدا چه تفاوتی با سایر انسان‌ها دارند؟ شهدا، انسان‌هایی آزاده و وارسته هستند که برای اعتقادات، ایمان و خاک کشور خویش، از هیچ تلاشی فروگذار نکرده و در نهایت جان خود را در این راه از دست می‌دهند. درست به همین دلیل است که خون شهید همیشه زنده مانده و هرگز خشک نخواهد شد.

بندهای بدنه (متن نوشته)

شهید و شهادت چیزی است که همیشه تک تک اعضای یک ملت را در یک بدنه نگاه داشته و از تفرقه میان آن‌ها جلوگیری می‌کند. زمانی که یک ملت شهدایی را به خاک می‌سپارد، آرمان‌های خود را هرگز از دست نخواهد داد. تا هنگامی که از میان مردم؛ جوانان، برادران، پدران، همسران و پسرانی در راه وطن جان می‌سپارند، این ملت هرگز نمی‌میرد.

شهید، جان خود را در راه وطن و آرمان‌های آن، از دست داده و به علو درجات در میان بهشتیان دست می‌یابد. این وعده خداوند است که شهدا هرگز نمی‌میرند و همیشه زنده هستند. شاید به همین دلیل است که هنگام روبرویی با پدیده شهادت، درمی‌مانیم که باید آن را تسلیت یا تبریک بگوییم. در حقیقت این ما هستیم که در غم فراغ شهیدان کشور خود، سوگوار می‌شویم؛ اما خود شهید در درجات عالی قرار می‌گیرد و شادمان به دیدار پروردگار می‌رود.

زمانی که پیکر پاک شهدا در کشور تشییع می‌شود، ملائکه از آسمان به زمین فرود آمده و همراه با مردم، شهیدان را تا آرامگاه خود همراهی می‌کنند. این است سزاوار کسانی که جان بر کف، از هیچ چیز هراسی به دل راه نداده و برای حراست از جان و مال و ناموس هموطنان خود، به قلب دشمن تاخته‌اند.

بند نتیجه‌گیری (جمع‌بندی)

شهیدان، ریشه در قلب و یاد مردم یک سرزمین داشته و هرگز از خاطرات وطن دور نمی‌شوند. فرهنگ شهادت، همیشه در ایران زمین نیز جای داشته و همین باعث می‌شود که پرچم ایران اسلامی در سراسر جهان، برافراشته باشد.

انشا در مورد خون شهدا

مقدمه: چه گل های پرپری که از دیار خون و شهادت بی سر آمدند و به جایگاه ابدی شتافتند. چه جوانانی که در خاک و خون غلطیدند و کسی قدر ندانست. چه مردان بی ادعایی که برای یک وجب خاک سرشان بر سینه رفت و در مقابل چه مردانی که دستشان به ثروت انبوه رسید و همه چیز را زیر پا گذاشتند.

بدنه: مادری در فیلم شیار هنوز رادیو به کمر دارد و دیگری هر جمعه به معراج شهدا می رود تا شاید اثری و نشانی از فرزند شهیدش برسد. هر روز برایش حرف می زند و منتظر است. در مقابل زنانی فاحش و بد حجاب در خیابان پرسه می زنند و با هزار ناز و ادا گناه جمع می کنند.

گروهی دست به جیب مردم می برند و دزدی می کنند و یادشان رفته که گروه غواص چگونه دست بسته به شهادت رسیدند. یادشان رفته زنده زنده زبان فرماندهان را بریدند و همچنان با زبان خوش مردم را چپاول می کنند. این رسم محافظت از خون شهیدان است؟

چه شد ان همه قسم و آیه و وصیّت شهیدان، چرا این قدر زود فراموش کردید که دشمن تا کجا امده بود. ناموس و وطن را با خون معامله کردند و رفتند در قبالش دیدند که شما گروه از خدا بی خبر همه چیز را برای خود می خواهید و از روی مردم و خانواده و پدر و مادر شهید شرمنده نیستید.

چرا فرزندان شما در جبه نبودند و نمی روند. خون شهید قطره قطره آتش می شود و در روز قیامت دامن شما را خواهد گرفت. خون شهید یک تکه از بهشت است که باید از ان به خوبی و در حد اعلا مراقبت شود . خداوند ما را نخواهد بخشید که دیگران زندگی خود را فدا کردند و ما قدر ندانستیم.

نتیجه گیری: خدایا ما را توفیقی بده که از خون هیچ جوانی به راحتی عبور نکنیم. مقدسات دین و اسلام را مراقبت کنیم و بدانیم که خون دادن کار هر فردی نیست. مردان مبارزی که اگر زنده می ماندند کشور را به سوی پیشرفت و سعادت سوق می دادند. خدایا ما را از این همه مسئولیت غافل مگردان. خدایا به من دانش آموز فرصتی عطا کن تا بتوانم در راه کمال و پیشرفت وطن تلاش کنم و ارزش خون شهید وطن را حفظ کنم.

مطلب مشابه: انشا امام حسین (ع) و عاشورا + 4 انشا زیبا مذهبی محرم

مطالب مشابه