سبکِنو

انشا چرا باید از طبیعت مراقبت کنیم؟ 2 انشا زیبا برای دستان

در این بخش دو موضوع انشا چرا باید از طبیعت مراقبت کنیم؟ درباره حفظ طبیعت را برای پایه دبستان ارائه کرده ایم.

انشا چرا باید از طبیعت مراقبت کنیم؟ 2 انشا زیبا برای دستان

انشا در مورد چرا باید از طبیعت مراقبت کنیم؟

محیط زیست جایی است که ما در آن زندگی می کنیم، طبیعتی که خدای بزرگ و مهربان بسیار زیبا و کامل و تمیز برای ما آفریده است و یکی از نعمت های قشنگ خداوند است. ما همانطور که باید از همه نعمت های خدا خوب استفاده کنیم از محیط زیست و طبیعت هم باید به خوبی استفاده و نگهداری کنیم.

به نظر من وظیفه ما در مقابل محیط زیست خودمان این است که آن را کثیف و آلوده نکنیم، مثلا آشغال های خود را در سطل زباله بیندازیم و با این کار کوچه و خیابان ها را پاکیزه و منظم نگه داریم.

من آدم های زیادی را دیده ام که وقتی به مسافرت می روند و مثلا در یک مکان گردشگری هستند زباله خودشان را پرت می کنند، پدرم می گوید آن ها به محیط زیست اهمیت نمی دهند و این کار خوبی نیست.

من و خانواده ام هر وقت برای تفریح به پارک می رویم کیسه زباله هم همراه خودمان داریم، من اجازه نمی دهم برادرم تنه درخت ها را خراش بدهد، مراقب هستم گل ها را لگد نکنم و آن ها را نمی چینم. ما هرگز آتش روشن نمی کنیم و موقع ترک پارک همه وسایل خود را از آن جا برمی داریم.

اگر همه آدم بزرگ ها و بچه ها به این چیزها توجه داشته باشند طبیعت و محیط زیست شهر ما زیبا می شود. من در تلویزیون دیده ام که مردم بسیاری از زباله های خود را به آب رودخانه ها و دریاچه ها می ریزند و با این کار آب دریاچه را آلوده می کنند و پاک کردن این آلودگی زمان و هزینه زیادی می برد.

من می دانم آلوده کردن محیط زیست به سلامت ما انسان ها و همینطور همه حیوانات ضرر می رساند و بسیاری از افراد به خاطر آلودگی هوا، آلودگی آب و محیط زیست به بیماری های سخت مبتلا می شوند چون بعضی ها فکر می کنند طبیعت فقط برای استراحت کردن و تفریح است و تنها فکر این هستند که خانه خودشان را تمیز کنند و به کوچه و خیابان اهمیت نمی دهند و این بسیار اشتباه است.

مطلب مشابه: انشا درباره زمستان؛ بیش از 10 انشا فصل زمستان راهنمایی و دبیرستان

انشا در مورد چرا باید از طبیعت مراقبت کنیم

مقدمه: هر انسانی برای زنده ماندن نیاز به اکسیژن دارد که از طریق درختان و فضای سبز تامین می گردد. درختان دی اکسید کربن موجود در هوا را گرفته و به جای آن اکسیژن سالم پس می دهند. آب مایه حیات است . یعنی اگر روزی در کره زمین آب وجود نداشته باشد، تمام موجودات و سرسبزی و شادابی از بین رفته و دنیا به یک دشت سوخته و بی ارزش تبدیل خواهد شد. آرد که نان از آن تولید می گردد، از گندم به دست می آید و گندم برای روییدن به آب نیاز دارد. پس مراقبت از طبیعت نگه داری از خود و خانواده و اطرافیانمان است.

بدنه: مراقبت از درختان، جنگل، مراتع، دریاها، کوه و دشت و رودخانه ها مانند نگه داری از لوازم شخصی ضروری و لازم است. اگر درخت را نادیده بگیرید، اکسیژن کم خواهد آمد. اگر در دریاها آشغال و زباله بریزید، ماهی ها عمرشان کوتاه می شود. اگر در جنگل آتش روشن کنید و نیم سوخته رهایش کنید، کل درختان خواهند سوخت. اگر آب رود را آلوده کنید، مراتع و دشت دیگر سرسبز نخواهند شد.

اگر به موجوداتی مانند پرندگان آزار برسانید ، نسل پرندگان و جانوران کم شده و بسیاری از افت ها در طبیعت پدید خواهد آمد. هرگاه به طبیعت می روید با خود کیسه زباله ببرید. اگر در حوالی رود و دریا نشستید از ریختن خاکستر سوخته و یا روغن سوخته در داخل آب خود داری کنید. هیچ موجود زنده ای را مورد آزار و اذیت قرار ندهید. در روز درختکاری از پدر یا خانواده خود درخواست کنید که به هم درختی را بکارید. گلهای درختان و پارک و محیط های زیبا را نچینید. درخت و گل و بلبل را مانند اعضای خانواده خویش دوست بدارید.

نتیجه گیری: نگه داری از درخت و طبیعت و جنگل و رود و دریا موجب شادابی زندگی شده و انسان ها را سرسبز نگه می دارد. بر هر فردی که از طبیعت استفاده می کند واجب و ضروری است که مانند اموال شخصی خودش از طبیعت و هر آنچه که در آن وجود دارد، مراقبت نماید. اگر روزی آب و درخت نباشد، انتهای کار دنیاست، پس از آنها خوب و دقیق مراقبت کنید تا به دست آیندگان هم برسد.

مطلب مشابه: انشا درباره پاییز؛ 8 انشا جدید کامل با مقدمه، بدنه و نتیجه گیری

مطالب مشابه