سبکِنو

روش های جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش

جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش از لازمه های یک میکاپ حرفه ای است. بیشتر افراد مخصوصا افرادی که پوست چرب دارند در فصل های گرم سال با مشکل براق شدن پوست مواجه هستند. عرق کردن و چرب شدن پوست بعد از آرایش باعث ماسیده شدن و خراب شدن آرایش می شود. بسیاری از خانم ها وقت زیادی را صرف آرایش می کنند اما بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی ارایش آنها خراب و چرب می شود. در ادامه به بررسی مشکل براق شدن پوست و راهکار های برای رفع آن می پردازیم.

برای جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش نوع پوست خود را بشناسید

dewy skin

برای تثبیت آرایش و جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش بهتر است ابتدا تایپ پوستی شناخته شود سپس به دنبال راه حل گشت. به طور کلی محصولاتی که برای تثبیت آرایش و ماندگاری آن ساخته می شوند بستگی به نوع پوست دارند. زمانی که محصولات پوستی و ارایشی به درستی انتخاب نشوند ممکن است چربی و یا خشکی پوست را افزایش بدهند.

جلوگیری از براق شدن پوست خشک بعد از آرایش

کسانی که دارای خشکی پوست هستند معمولا دارای پوستی با التهاب و خشک هستند که در ان پوسته پوسته شدن دیده می شود. این افراد بعد از استحمام پوستشان حالت ارتجاعی به خود می گیرد. برای حل این مشکل لازم است که از آبرسان و مرطوب کننده استفاده شود.

جلوگیری از براق شدن پوست چرب بعد از آرایش

پوست های چرب با ترشح چربی بسیار از غدد چربی مواجه هستند. این افراد معمولا زیاد عرق می کنند و پوستی همیشه چرب دارند. اگر مراقبت های پوستی لازم و مواد مرغوب آرایشی استفاده نکنند بعد ها به آکنه و جوش سر سیاه هم مبتلا می شوند. عواملی مانند سبک زندگی، استرس، مصرف دارو و تغییرات هورمونی بر چرب شدن پوست موثر است.

جلوگیری از براق شدن پوست مختلط بعد از آرایش

پوست های که اصطلاحا به آن ها t zone می گویند پوست های مختلط هستند یعنی ترکیبی از پوست چرب و خشک اند. در این نوع پوست قسمت t که شامل پیشانی بینی و چانه است چرب می باشد و قسمت u که شامل گونه ها است خشک اند. معمولا کسانی که دارای این نوع پوست هستند باید از محصولاتی که برای هر دو نوع سبک پوست هستند استفاده کنند.

مراقبت از پوست چرب برای جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش

makeup spray

کسانی که پوست چرب دارند مراقبت های زیر را برای جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش باید انجام دهند.

  • پوست چرب باید مرتب و به صورت روزانه تمیز شود. اگر پوست در صبح و شب به طور مرتب شسته شود چربی ها و آلودگی های سطح پوست تا حد زیادی کنترل می شوند.
  • استفاده از لوسیون های مخصوص چربی سطح پوست را کنترل شود.
  • حتما قبل آرایش پوست به صورت کامل و تمیز شسته شود.
  • هرگز نباید با پوست آرایش دار خوابید و قبل از خواب پوست باید با شوینده های مخصوص شسته شود.
  • از مرطوب کننده ها و نرم کننده های مختص پوست چرب استفاده شود ولی نباید در مصرف آنها زیاد روی شود.
  • استفاده از ماسک های صورت که متخص پوست چرب هستند هم کمک زیادی به متعادل سازی پوست چرب می کند.

مراقبت از پوست ترکیبی برای جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش

این نوع پوست همانطور که گفته شد ترکیبی از پوست چرب و خشک است. مراقبت از این سبک پوست کمی دشوار تر و هزینه بردار تر است. افرادی که دارای پوست ترکیبی هستند لازم است که از دو نوع مواد آرایشی و مراقبتی و بهداشتی استفاده کنند.

به زبان ساده تر یعنی این افراد برای قسمت های چرب صورت خود از مراقبت های مخصوص پوست چرب استفاده کنند. همچنین برای قسمت های خشک صورت مراقبت های پوست خشک را بکار ببرند تا پوستشان به حالت تعادل برسد.

مراقبت از پوست خشک برای جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش

این سبک از پوست برای جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش نیاز به کار خاصی ندارد. زیر با توجه به خشک بودن پوست چربی کمتری در سطح پوست قرار دارد و عموما آرایش را چرب و براق نشان نمی دهد. اما این افراد باید توجه داشته باشند که پوست خشک باعث جذب نشدن و پوسته پوسته شدن آرایش می شود که نباید نادیده گرفته شود.

استفاده از پرایمر برای جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش

primers makeup 780x470 1

برای جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش بهتر است از یک پرایمر با کیفیت استفاده شود. پرایمر یک لایه ژل مانند و بی رنگ است که برای یکدست کردن و صاف کردن پوست استفاده می شود. همچنین پرایمر با نفوذ به درون منافذ پوست یک لایه مراقبتی هم ایجاد می کند که باعث نفوذ نکردن مواد آرایشی به لایه های عمیق پوست می شود.

پرایمر ها با پر کردن منافذ پوست و بستن آنها چربی سطح پوست را کنترل می کنند. استفاده از یک پرایمر مات کننده و مرغوب ظاهر مرتب و شیک را به آرایش می دهد. پرایمر با خاصیت مرطوب کنندگی که دارد رطوبت پوست را تامین می کند و آرایش را تمیزتر و زیباتر جلوه می دهد. با قرار گرفتن پرایمر بین آرایش و پوست صورت مانع از نفوذ چربی پوست به آرایش می شود و از براق شدن پوست بعد از آرایش جلوگیری می کند. همچنین با خاصیت مات کنندگی که دارد براق بودن پوست را از در ارایش از بین می برد.

استفاده از مرطوب کننده و آبرسان برای جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش

Untitled 2 22

مهم ترین نکته برای جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش این است که قبل از آرایش پوست به خوبی شسته شود. بهتر است این کار با استفاده از شوینده های مخصوص مانند ژل شستشو یا تونر انجام شود. از الزامات بعد از شست و شو و همچنین قبل از آرایش استفاده از کرم مرطوب کننده و آبرسان است. بعد از استفاده از کرم و آبرسان باید زمان داد که به خوبی جذب شود.

کسانی که پوست چربی دارند بهتر است از آبرسان های فاقد چربی استفاده کنند. از دیگر انتخاب های درست که میتوان داشت استفاده از مرطوب کننده هایی است که بر پایه آبرسان هستند. بهتر است در خرید کرم دقت شود، کرم های که حاوی روغن های چرب می باشند مناسب نیستند. برای پوست های جوش دار و فوق العاده چرب می توان از مرطوب کننده های بر پایه ژل استفاده کرد.

استفاده از کرم پودر فاقد چربی برای جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش

001

کسانی که پوست چربی دارند برای جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش بهتر است از کرم پودرهای بدون چربی استفاده کنند. با استفاده از کانسیلر و کرم پودر بدون روغن میتوان از براق و چرب شدن پوست جلوگیری کرد.

به طور کلی محصولات آرایشی بدون روغن ترشح چربی اضافه پوست را متوقف می کنند. افرادی که دارای پوست چرب هستند در هنگام خرید حتما باید توجه کنند که محصول خریداری شده مخصوص پوست چرب باشد. این کار نه تنها ارایش را مرتب تر و زیبا تر نشان می دهد بلکه تحریکات پوستی را کاهش می دهد.

انتخاب صحیح رژگونه برای جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش

applying blush

افرادی که طرفدار رژگونه هستند ولی پوست چربی دارند برای جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش باید از رژگونه های مات استفاده کنند. پوست های نرمال هم گاهی بعد از آرایش طولانی ممکن است براق به نظر بیایند. پس بهتر است برای آرایش هایی که تایم بیشتری بر روی پوست هستند از رژگونه مات استفاده شود. رژ گونه هم مانند کانسیلر و کرم پودر داره تایپ های مختلف پوستی است. در هنگام خرید حتما باید طبق جنس پوست خریداری شود.

استفاده از پنکک برای جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش

color face powder

یکی از ساده ترین راه ها برای جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش استفاده پنکک است. پنکک ها معمولا از پر طرفدار ترین تثبیت کننده های آرایشی در بین خانم ها هستند. پنکک به صورت پودر های فشرده ساخته می شود و دارای جنس و بافتی خشک است. معمولا پنکیک را با استفاده از براش، پد و اسفنج بر روی کرم و کرم پودر می زنند.

پنکک با بافت ساختار خشکی که دارد چربی پوست را می گیرد و از چرب و براق شدن پوست جلوگیری می کند. همچنین برای آرایش های مات و بدور از هر گونه براق بودن پنکک انتخاب بسیار خوبی است. برای پوست های بسیار چربی که نمی توانند از کرم پودر استفاده کنند پنکک جایگزین درستی میتواند باشد.

استفاده از فیکساتور برای جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش

برای جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش فیکساتور پیشنهاد بسیار خوبی است. در مراسم ها و زمان هایی که آرایش باید به مدت طولانی بر روی پوست باقی بماند باید از فیکساتور استفاده شود. فیکساتور به دو صورت پودر و اسپری وجود دارد. برای پوست های که عموما بعد از آرایش چرب و براق می شوند فیکساتورهای پودری انتخاب بهتری هستند. در صورت انتخاب اسپری فیکساتور بهتر است از نوع مات کننده آن استفاده شود.

استفاده از وسایل تمیز برای جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش

Untitled 1 6

یکی از راه های جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش که معمولا به ان بی توجهی می شود تمیز کردن ابزار آرایشی است. کثیف بودن ابزار های مانند براش، پد، بیوتی بلندر و اسفنج ها باعث می شود که کرم بر روی پوست چرب و براق به نظر بیاید. حتی این کثیف بودن وسایل ارایش باعث شلختگی و یک دست نبودن آرایش هم می شود.

اگر برس های آرایشی به طور مرتب تمیز نشوند به محل تجمع باکتری و چربی تبدیل می شوند. بهترین روش این است که ابزارهای ارایشی بعد از هر بار استفاده شسته و خشک شوند. تمیز نگه داشتن این ابزار که در تماس مستقیم با پوست است باعث سلامتی هر چه بیشتر پوست و متعادل کردن چربی پوست می شود.

مواد آرایشی معدنی بهترین گزینه برای جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش

مواد آرایشی بدون سرب و معدنی از بهترین راهکارها برای جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش است. این مواد بدون عطر، چربی، مواد نگهدارنده و سرب هستند که برای پوست های چرب و دارای آکنه بهترین گزینه به حساب می آیند.

کاهش حجم و لایه های ارایش برای جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش

یک پیشنهاد ویژه برای جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش کاهش حجم مورد استفاده مواد آرایشی است. کم بودن تعداد لایه های آرایش هم به چرب نشدن پوست هم به سلامت پوست کمک ویژه ی می کند. برای مثال همزمان از کرم پودر و پنکک و ضد آفتاب استفاده نشود.

به عنوان جایگزین این سه مورد می توان از ضد آفتاب رنگی فاقد چربی استفاده کرد. استفاده از لایه های متعدد آرایشی باعث میشود که چربی در بین لایه ها حبس شود و ارایش براق و چرب به نظر بیاید. به طور کلی برای کسانی که نمی خواهند ارایششان براق به نظر بیاید بهتر است از هایلایتر استفاده نکنند.

استفاده از کاغذ پلاتیک برای جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش

افرادی که پوست چرب دارند برای جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش می توانند از کاغذ پلاتیک استفاده کنند. این افراد با استفاده از پد های آرایشی که چربی را جذب می کند می توانند آرایش مات و جذابی داشته باشند.

استفاده از کاغذ بلاتیک به این صورت است که بعد از آرایش باید ان را به بر روی پوست صورت گذاشت تا چربی پوست را جذب کند. در زمانی های که این کاغذ در دسترس نیست میتوان از دستمال کاغذی هم استفاده کرد. ابتدا باید دستمال کاغذی کمی مرطوب شود سپس بر روی پوست آرایش شده گذاشته و به آرامی فشرده شود.

برای جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش پوست را لمس نکنید

در نهایت آخرین راهکار برای جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش لمس نکردن آن است. برای اینکه آرایش مدت طولانی تری بر روی پوست بماند بهتر است که با دست لمس نشود. دست زدن به آرایش باعث می شود که چربی دست به صورت منتقل شود و ارایش چرب تر به نظر بیاید.

بهترین کار این است که حتی در زمان های که آرایش بر روی پوست نیست به پوست صورت دست زده نشود. لمس بیش از حد پوست صورت باعث انتقال چربی و باکتری و همچنین الوده شدن پوست می شود.

مطالب مشابه