همه چیز درباره بوتاکس از فواید تا مضرات و اقدامات قبل و بعد از بوتاکس

سم بوتولیسم که نام اختصاری آن بوتاکس است، جهت از بین بردن چین و چروک‌های صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. بوتاکس معمولا بعد از گذشت یک محدودیت سنی مورد استفاده قرار می‌گیرد و متقضیان زیادی دارد. اما قبل از انجام هر کدام از اقدامات مربوط به زیبایی باید درمورد آن، عوارض، مزایا، معایب و … به طور کامل بدانید. پس اگر می خواهید درمورد بوتاکس به طور کامل بدانید تا انتها با همه چیز درباره بوتاکس همراه ما باشید.

فهرست مطالب

بوتاکس چیست؟

همه چیز درباره بوتاکس از فواید تا مضرات و اقدامات قبل و بعد از بوتاکس

بوتاکس یک داروی تزریقی محسوب می‌شود که با وارد شدن به عضلات زیر پوست باعث از بین رفتن چین و چروک‌ها می‌شود. این دارو نوعی سم شناخته شده که از باکتری کستریدیوم تولید می‌شود. بوتاکس عضلات ناحیه مورد نظر را فلج کرده و چین و چروک‌های روی پوست را از بین می‌برد. عامل اصلی ایجاد چین و چروک روی صورت، انقباض و حرکت عضلات صورت است که اگر با یک ماده خارجی از حرکت این عضلات جلوگیری شود، چروک‌های سطح پوست از بین می‌روند. تزریق بوتاکس موجب از کار انداختن عملکرد ماحیه مورد نظر می‌شود، حرکت عضلات را متوقف کرده و در نهایت برای مدتی عضلات فلج مانده و چروک‌ها محو می‌شوند.

تاریخچه استفاده از این سموم به سال 1980 میلادی برمی‌گردد که برای اولین بار توسط یک پزشک کانادایی کشف شد. این پزشک به طور اتفاقی متوجه شد بیمارانی که از این سم استفاده کردند، خطوط اخم آن‌ها نیز از بین رفته است.

کاربردهای بوتاکس

همه چیز درباره بوتاکس از فواید تا مضرات و اقدامات قبل و بعد از بوتاکس

در ابتدا بوتاکس کاربرد درمانی داشت اما با کشف آن در موارد زیبایی، این سم بیشتر در زمینه زیبایی مورد استفاده قرار گرفت. اما به طور کلی بوتاکس برای موارد زیر مود استفاده قرار می‌گیرد:

 • درمان سردردهای میگرنی
  قزینه کردن دو طرف صورت
  درمان افتادگی پلک
 • درمان اسپاسم عضلات صورت و گردن
  بالا بردن ابروها
 • کمک به درمان مثانه بیش فعال
 • از بین بردن اسکارهای دردناک
 • درمان پریدن پلک
 • درمان و کاهش تعریق بیش از در نواجی مختلف بدن همچون کف دست‌ها یا زیر بغل
 • از بین بردن خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم
 • درمان افتادگی گوشه‌های لب و وک ینی
 • درمان انحراف چشم
 • از بین بردن خط اخم
 • درمان خط خنده
 • حذف چین و چروک چانه
 • کاهش خطوط ایجاد شده در گردن

در برخی از موارد نادر سم بوتولینوم برای موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • مشکلات و سختی بلع در مواد غذایی
 • انقباض تارهای صوتی حنجره
 • شقاق مقعد
 • ترشح بیش از حد بزاق دهان
 • انقباض فک و دهان

چه افرادی از بوتاکس استفاده می‌کنند؟

همه چیز درباره بوتاکس از فواید تا مضرات و اقدامات قبل و بعد از بوتاکس

بیشتر افراد گمان می‌کنند که بوتاکس برای افراد میانسال یا پیر مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما در حقیقت این کار برای افراد بالای 25 سال انجام می‌شود. همچنین تزریق بوتاکس نه تنها برای زنان بلکه برای مردان نیز استفاده می‌شود. طبق تحقیقات صورت گرفته استفاده از تزریق این دارو برای سنین جوان بیشتر از سنین پیری است. 

چه افرادی نباید از بوتاکس استفاده کنند؟

در هر کدام از روش‌های زیبایی، برخی از افراد به دلایل مختلفی نمی‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. درمورد تزریق بوتاکس پیشانی و سایر نواحی صورت نیز همین قانون وجود دارد. در نتیجه اگر جزء افراد زیر هستید از انجام این کار خودداری کنید:

 • مشکلات قلبی و عروقی
  دریافت کردن واکسن بیماری‌های مختلفی در کمتر از دو هفته پیش
 • مادران دوره باداری و شیردهی
 • داشتن سابقه بیماری‌های مختلف همچون عفونی و التهابی در ناحیه تزریق
 • افرادی که سیستم عصبی و عضلانی مختلی دارند مانند بیماری ام اس
 • دارای مشکلات انعقاد خون یا استفاده از داروهای  روان کننده خون
 • داشتن سیستم ایمنی بسیار ضعاف یا دچار عفونت شدید

مطلب مشابه: درباره پودر برنزه کننده؛ مراحل استفاده و نکات مهم پوست برنزه

فوائد و مضرات بوتاکس

  در این بخش می‌خواهیم درمورد فوائد و مضرات بوتاکس صحبت کنیم. این فوائد و مضرات به شرح زیر هستند:

فوائد

بوتاکس فوائد زیادی دارد و همین موضوع موجب می‌شود تا توسط افرد زیادی مورد استفاده قرار بگیرند. فوائد بوتاکس به شرح زیر هستند:

 بوتاکس یک روش غیر تهاجمی بوده و از روش‌هایی همچون کشیدن پوست استفاده نمی‌کند.

تزریق بوتاکس بدون استفاده از هیچگونه دروهای بیهوشی و بستری شدن بیمار در بیمارستان انجام می‌شود.

این روش درد کمتری در مقایسه با سایر اقدامات زیبایی دارد.

تزریق بوتاکس مراقبت‌های بسیار ساده‌ای دارد.

قیمت انجام خدمات بوتاکس نسبت به سایر خدمات زیبایی کمتر است.

دوره نقاهت انجام خدمات بوتاکس بسیار کوتاه است.

نتایج و اثرات بوتاکس بلافاصله بعد از تزریق قابل مشاهده بوده و نتایج آن نیز تا بلند مدت باقی می‌ماند.

عوارض

علاوه بر فوائد، تزریق بوتاکس عوارضی نیز به دنبال دارد. اما لازم به ذکر است که این عوارض در تمامی افراد مشاهده نمی‌شود. از آنجایی که بوتولونیوم یک سم محسوب می‌شود، در نتیجه کشنده بوده و اگر به طرز صحیحی استفاده نشود، خطرات زیادی را به دنبال دارد. اما اگر در کلینیک‌های معتبر خدمات بوتاکس خود را انجام دهید، احتمال پیش آمدن این اتفاق را می‌توانید تا حد زیادی کاهش دهید.
به طور کلی انجام خدمات بوتاکس می‌تواند عوارض زیر را به دنبال داشته باشد:

 کبودی

یکی از اصلی‌ترین و شایع‌ترین عوارض بوتاکس، ظاهر شدن لکه‌های کبودی در محل تزریق آمپول بوتاکس است. این عارضه به علت نداشتن مهارت و آسیب رساندن به عروق خونی اتفاق می‌افتد. این کار تا حدودی با انجام خدمات بوتاکس به صورت نشسته فشار دادن محل تزریق توسط پزشک انجام شود، تا حد زیادی می‌توان از بروز این مشکل جلوگیری کرد.

قرمزی

قرمز شدن محل تزریق یکی دیگر از مشکلاتی است که ممکن است هنگام تزریق بوتاکس اتفاق بیوفتد. البته قرمزی معمولا بعد از چند ساعت محو می‌شود. علاوه بر این، استفاده از کمپرس آب سرد می‌تواند در کاهش قرمزی تاثیر زیادی داشته باشد‌.

درد

در حین تزریق و بعد از آن، احساس درد یکی دیگر از عوارض بوتاکس محسوب می‌شود. اما درد آن قابل تحمل نبوده و بیشتر مراجعان قادر به تحمل کردن آن هستند. در صورتی که آستانه تحمل پایینی دارید، می‌توانید با مشورت پزشک خود قبل از تزریق از داروی بی حسی استفاده کنید. دربرخی از افراد پس از انجام بوتاکس، سردرد نیز مشاهده می‌شود که با حالت تهووع نیز همراه است. این عارضه معمولا در افرادی رخ می‌دهد که برای اول این خدمات با انجام داده‌اند‌. اما این مشکل به راحتی و با مشورت پزشک و مصرف داروهای مسکن و ضد تهووع رفع می‌شود.

واکنش کولینرژیک

در مواردی امکان دارد تزریق بوتاکس باعث ایجاد واکنش کولینرژیک در بدن شود، این واکنش معمولا به صورت خشکی دهان و چشم خود را نشان می‌دهد. استفاده از قطره چشم مصنوعی یکی از کارهایی است که می‌توان برای رفع این مشکل انجام داد.

عوارض بوتاکس در ناحیه چشم شامل موارد زیر است:

افتادگی پلک

یکی از عوارض‌هایی که بعد از تزریق بوتاکس قابل مشاهده است، افتادگي پلک بوده که معمولا بعد از تمام شدن اثر سم از بین می‌رود‌. با این وجود برخی از افراد گزارش کرده‌اند که این مشکل به صورت دائم برای آن‌ها مانده است.

قرینه نبودن صورت، ابرو و عضلات چشم

این عارضه در مقایسه با عارضه‌های دیگر بیشتر مشاهده می‌شود. قرینه نبودن صورت به علت عدم شناخت کافی از ار ساختار و عملکرد صورت اتفاق می‌افتد‌. در برخی مواقع این مشکل با تزریق دوز بیشتر حل می شود.‌ در بیشتر مواقع هم باید صبر کرد تا اثرات آن از بین برود.

مطلب مشابه: عوارض کاشت نگین در پوست؛ از عفونت تا مشکلات پوستی

فریز یا ماسکه شدن صورت

قسمت‌هایی همچون ابرو و پیشانی عناصر مهمی در انتقال احساس افراد هستند. در برخی مواقع این قسمت‌ها فریز شده و یخ می‌زند.‌

افتادگی ابرو

اگر در قسمت پیشانی بیش از حد بوتاکس تزریق شود، می‌تواند باعث فلج شدن کامل عضله فرونتالیس یا پیشانی شود. این موضوع باعث افتادگی ابرو شده و چهره فرد عبوس، اخمو و عصبانی به نظر می‌آید.

خشکی چشم

اگر در قسمت اطراف چشم تزریقات زیادی صورت بگیرد، عضله حلقوی چشم تضعیف شده و باعث خشکی چشم، آبریزش ک سوزش خصوصا در هفته‌های اول می‌شود.

عوارض دیگر تزریق بوتاکس

علاوه بر عارضه‌هایی که درمورد آن صحبت کردیم، عوارضی که ممکن است پدیدار شوند نیز به شرح زیر هستند:

ضعیف شدن عضلات

افتادگي لب‌ها

شل شدن پلک‌ها

عمیق شدن خطوط بوتاکس

بی‌حس شدن صورت

بروز مشکلات بینی

دفع غیر ارادی ادرار

سخت شدن تکلم یا بلع

بروز مشکلات تنفسی

مدت زمان ماندگاری اثر بوتاکس

ماندگاری اثر بوتاکس به موارد زیادی مانند چین و چرک‌های صورت و گردن یا برای درمان مشکلاتی همچون تعریق بیش از حد به عوامل مختلفی بستگی دارد. اما با طور میانگین اثرات تزریق سم بوتولینوم از ۴ الی ۶ ماه ماندگاری دارد. همچنین عوامل زیر می‌تواند زیر نیز می‌تواند در کاهش یا افزایش این زمان موثر باشند:

سن فرد

نوع پوست و میزان ترشح استیل کولین

عمق چین و چروک

برند‌های معتبر بوتاکس

برای اینکه بتوانید بهترین خدمات بوتاکس را انجام دهید باید با معتبرترین برند‌های بوتاکس آشنا شوید‌، این برندها به شرح زیر هستند:

زئومین (xeomin)

دیسپورت (dysport)

نرونوکس(neuronox)

مسپورت (Masport)

کانیتوکس(canitox)

درماتوکس(dermatox)

نورونوکس

دیستون

بوتولاکس

ویستابل

اقدامات لازم برای قبل از تزریق بوتاکس

اولین چیزی که باید قبل از انجام خدمات بوتاکس به آن توجه کنید، انتخاب یک پزشک مناسب است. پزشکی که شما انتخاب می‌کنید باید با آناتومی صورت آشنایی کامل داشته باشد و متخصص پوست باشد. برای این کار، می‌توانید در گوگل به دنبال پزشک بگردید و نظرات بیماران را مطالعه کنید، نمونه کار و سابقه وی را مورد بررسی قرار دهید‌. علاوه بر این می‌توانید قبل از انجام بوتاکس از پزشک مورد نظر خود وقت بگیرید و یک جلسه حضوری با او صحبت کنید تا هم استرس خود را کاهش دهید و هم از پزشک خود اطمینان پیدا کنید.

علاوه بر این، شما باید بودجه مالی خود را نیز در نظر بگیرید، چرا که تمامی برند‌های قیمت یکسانی ندارند، برخی از آن‌ها کمتر و برخی از آن‌ها بیشتر هستند. بدین ترتیب، ماندگاری هر کدام از آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد. همچنین باید موارد زیر را مورد توجه قرار دهید:

ممنوعیت مصرف دخانیات و مشروبات الکلی

بهتر است دو هفته قبل از انجام بوتاکس، دخانیات و الکل مصرف نکنید. طبق تحقیقات انجام شده، مصرف الکل و دخانیات، اثر بخشی بوتاکس را کاهش می‌دهد. همچنین درصورتی که ۲۴ ساعت قبل از بوتاکس، فرد دخانیات یا الکل مصرف کند، در نواحی مورد نظر دچار کبودی خواهد شد.

منع مصرف برخی از داروها

مصرف بعضی از داروها نیز باعث ایجاد کبودی می‌شوند. بهتر است قبل از بوتاکس داروهای زیر را مصرف نکنید:

داروهای گیاهی

آسپرین

بروفن

اگر به داروی خاصی نیز حساسیت دارید، حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

مصرف برخی از داروها باعث افزایش خطر خونریزی و کبودی در محل بوتاکس را افرایش می‌دهد. داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی از این دسته هستند که اعم از:

ایبوپروفن

روغن ماهی

ترکیبات گیاه خار مریم

مکمل‌های دوز بالا مانند ویتامین ای یا داروهای رقیق کننده کع نباید آن‌ها را ده روز قبل از بوتاکس مصرف کنید.

اپیلاسیون نکنید

اپیلاسیون یا بند ننداختن صورت کارهایی هستند که قبل از بوتاکس نباید انجام داد. استفاده از محصولات بلیچینگ و موبر نیز ممنوع بوده و به پوست آسیب می‌رساند.‌ همچنین ابرو خود را نیز نباید اصلاح کنید. چرا که اصلاح ابرو باعث منقبض شدن عضلات پیشانی می‌شود و باید ۴۸ ساعت قبل بوتاکس از انجام آن خودداری کنید. برای گرفتن نتیجه بهتر یک هفته قبل از بوتاکس اپیلاسیون انجام ندهید.

مسکن بخورید

اگر پوست‌تان حساس است، یک ساعت قبل از انجام بوتاکس از مسکن تیلنول یا همان استامینوفن کمک بگیرید.

پیشگیری از تبخال

اگر پوست شما مستعد تبخال است، امکان دارد هنگام انجام بوتاکس نیز تبخال بزنید. پس برای پیشگیری از تبخال یک هفته قبل با پزشک خود مشورت کنید تا با تجویز داروهای مختلف از این موضوع پیشگیری کند.

از آفتاب یا گرما دور باشید

قبل از بوتاکس در معرض نور خورشید قرار نگیرید زیرا اگر پوست‌تان آفتاب سوخته شود، برای بوتاکس مناسب نیست. در نتیجه باید از کرم ضد آفتاب و عینک دودی استفاده کنید.

پرونده سلامت خود را در اختیار پزشک بگذارید

هنگامی که می‌خواهید برای انجام بوتاکس نزد پزشک بروید، حتما برگه سلامت خود را به او نشان دهید. همچنین او را در جریان بیماری‌ها و داروهایی که مصرف می‌کنید، بگذارید. این کار از خطرات احتمالی و تداخل دارویی جلوگیری می‌کند.

چیزی میل کنید

قبل از اینکه نزد پزشک بروید، حتما یک وعده غذایی کوچک یا میان وعده میل کنید. زیرا تا چند ساعت بعد از بوتاکس عضلات شما ضعیف هستند و نمی‌توانید  به راحتی غذا بخورید.

مراقبت‌های بعد از بوتاکس

برای کاهش عوارض بوتاکس و کسب نتایج مطلوب باید  پیشگیری‌های بعد از آن را جدی بگیرید. در ادامه این مراقبت‌ها را شرح می‌دهیم:

منطقه تزریق شده را لمس نکنید

لمس نکردن منطقه تزریق شده یکی از نکاتی است که باید بعد از بوتاکس آن را جدی بگیرید. زیرا با این کار شما بوتاکس را به نواحی دیگر منتقل می‌کنید و باعث عوارض جانبی می‌شوید. همچنین فشار دادن این قسمت هم باعث انتقال بوتاکس شده و عیوب و اختلالات بافتی را ایجاد می‌کند.

ورزش نکنید

برای اینکه بتوانید نتیجه بهتری از تزریق بوتاکس خود بگیرید، بهتر از چند ساعت بعد از آن ورزش نکنید و استراحت کنید‌. زیرا با استراحت کردن بوتاکس به طور کامل در صورت شما جا می‌افتد.

غذاهای سرکه‌ای نخورید

استفاده از غذاهای سرکه‌ای درست مانند فشار دادن و لمس کردن محل تزریق عمل می‌کند. بدین معنا که باعث انتقال بوتاکس، عیوب مختلف و اختلالات بافتی شود.

از آنتی هیستامین استفاده کنید

اگر بعد از تزریق بوتاکس با مشکلاتی مانند جوش زدن یا واکنش‌های آلرژیک مواجه شدید، از آنتی هیستامین استفاده کنید.

الکل مصرف نکنید

مصرف الکل تعریق بیش از حد را موجب شده و باعث می‌شود تا بوکس جذب نشود. اگر می‌خواهید هرگونه نوشیدنی الکلی مصرف کنید، تا ۲۴ ساعت بعد از انجام خدمات بوتاکس صبر کنید.

پوست خود را تمیز نگه دارید

پوست خود خصوصا قسمت تزریق شده با تمیز نگه دارید. برای این کار می‌توانید از آب ولرم و صابون ملایم استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم از مواد ضد عفونی کننده مانند ضد عفونی کننده دست و دهان استفاده کنید.

مراقبت از پوست زیر چشم

ممکن است بعد از تزریق زیر چشم، با کبودی مواجه شوید. در نتیجه باید از این قسمت با کاور زیر چشم یا پنبه مرطوب سرد مراقبت کنید.

موارد دیگر که باید رعایت کنید به شرح زیر هستند:

۳ روز قبل از انجام بوتاکس خوردن قرص‌های آسپرین را قطع کنید.

تا ۷ ساعت بعد از بوتاکس نخوابید‌.

۲۴ ساعت بعد از بوتاکس از رفتن به سونا استخر، یا حتی ایستادن برای غذا پختن خودداری کنید.

به مدت ۲۴ ساعت بعد از تزریق غذا یا نوشیدنی‌های داغ میل نکنید.

تا ۲۴ ساعت سر خود با پایین نگه ندارید.

ناحیه تزریق را ماساژ ندهید.

دو هفته بعد از تزریق بوتاکس به پزشک خود مراجعه کنید.

از ماسک صورت، اسکراب و خمیر دندان سفت تا ۲۴ الی ۴۸ ساعت بعد از بوتاکس خودداری کنید.

ترکیبات پر کننده چند نوع هستند؟

ترکیبات پر کننده به ترکیبات ژل گفته می‌شود که چین و چروک‌ها، خط لبخند، رفع لاغری دست و پا و ‌… را پر می‌کنند. این ترکیبات مانند بوتاکس نبوده و با آن فرق دارند. اما به دلیل اینکه برخی افراد این دو را یکی می‌دانند آن‌ها را برایتان شرح دادیم. این ترکیبات  دو نوع هستند که شامل موارد زیر می‌شوند:

موقت

ژل‌های موقت بین ۶ الی ۱۸ ماه ماندگاری دارند که از آن‌ها برای برجسته کردن گونه و لب استفاده می‌شود. ژل‌های موقت شامل کلاژن‌ها و هیالورونیک اسید شده و اسامی مختلفی مانند ژوودرم، روفیلان، رستلین، ماتریدکس و … دارند.

دائم

ژل‌های  دائم در حقیقت همیشگی بوده و حداقل تا ۶ سال ماندگاری دارند. این نوع  ژل‌ها بعد از گذشت ۵ یا ۶ سال کوچک‌تر شده و بافت‌های بدن نیز تحلیل می‌رود. در نتیجه می توان ماندگاری آن را بین ۵ الی ۱۰ سال در نظر گرفت‌. امروزه ژل‌های دائم اعم از پلی آکریل، آمید و پلی متاکریلات هستند.

تفاوت بین ژل پاژ و اکرامید

در ژل اکرامید موارد بسیار کمتری عوارضی همچون حساسیت مشاهده می‌شود. فرمول هر دو ژل یکسان بوده و تفاوت آن‌ها در میزان خالصی، مواد افزودنی به ژل، بسته بندی و تکنولوژی تولید آن‌ها است. لازم به ذکر است که ژل پاژ فرای خط لبخند و خنده مناسب نیست.

انواع چروک صورت

اگر می‌خواهید خدمات بوتاکس را انجام دهید بهتر است با انواع چروک صورت نیز آشنا شوید. چروک صورت شامل دو نوع می‌شوند:

دینامیک

این نوع از چروک بر اثر حرکت صورت در طی چندین سال نمایان می‌شود.

استاتیک

نوع بعدی در اثر کشسانی صورت به علل متفاوتی مانند جاذبه زمین ایجاد می‌شود.

آیا بوتاکس مورد تایید FDA است؟

بله بوتاکس آن‌ها موردی است که سازمان FDA آن را تایید کرده است. این نوع درمان کمترین میزان تهاجم را دارد‌.

آیا بوتاکس بی خطر است؟ سمی نیست؟

حتما در طی مقاله که مدام بوتاکس را سم خطاب کرده‌ایم، برایتان سوال پیش آمده که بوتاکس بی خطر است؟ سمی نیست؟ در جواب به این سوال باید به شما بگوییم که خیر بوتاکس سمی نیست. زیرا یک پروتئین خالص طبیعی است که در دوز بسیار پایین تجویز می‌شود. همچنین تنها در محدوده مورد نظر تزریق شده و به قسمت‌های دیگر بدن سرایت نمی‌کند.

هر چند وقت یک بار می‌توان بوتاکس را تزریق کرد؟

بوتاکس را می‌توان هر ۴ ماه یک بار تزریق کرد. اما بدن افراد و واکنش‌های آن به این ماده نیز با هم متفاوت است‌. درنتیجه ممکن است برخی افراد دیرتر و برخی زودتر به تزریق نیاز داشته باشند. با این وجود بسیاری از پزشکان پیشنهاد تزریق بوتاکس زودتر از ۳ ماه را نمی‌دهند.

تفاوت بوتاکس و ژل

بوتاکس خاصیت فلج کنندگی دارد درحالی که ژل خاصیت پر کنندگی دارد. بوتاکس در قسمت‌های فوقانی صورت و ژل در قسمت تحتانی انجام می‌شود. ژل‌ها در قسمت‌هایی همچون شکل گونه، خط خنده، چانه و لب مورد استفاده قرار بگیرد. نکته قابل توجه این است که ماندگاری بیشتر ژل به معنای مرغوب بودن آن نیست. بلکه برخی از ژل‌ها کلیسم و مواد غیر جذب را به ژل اضافه می‌کنند که این کار ماندگاری آن‌ها را بالا می‌برد. همچنین ژل می‌تواند در بافت‌ها بماند، باعث عفونت شود یا جا به جا شود.

جمع‌بندی

در این مقاله به همه چیز درباره بوتاکس پرداختیم. بوتاکس یکی از خدمات زیبایی است که با هدف از بین رفتن چین و چروک صورت انجام می‌شود. بوتاکس یک سم بوتولینوم است که فلج کننده محسوب می‌شود. بوتاکس عوارض مختلفی دارد که شامل افتادگی ابرو، کبودی، سردرد، افتادگی لب و … هستند. همچنین در طول این مقاله به مراقبت‌های قبل و بعد از بوتاکس اشاره کردیم. مراقبت‌های قبل از بوتاکس شامل پیشگیری از تبخال، قرار دادن برگه سلامت خود در اختیار پزشک، مصرف نکردن الکل و دخانیات، مصرف نکردن قرص‌های آسپرین، نکردن اپلاسیون و بسیاری از موارد دیگر هستند.

آیا شما قصد انجام بوتاکس را دارید؟ یا تا به حال بوتاکس را انجام داده‌اید؟ تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *