ویژگی های سبک دکوراسیون روستیک؛ تصاویر چیدمان سبک سنتی و مدرن روستیک

دکوراسیون روستیک از جمله چیدمان های زیبا و پرطرفدار می باشد. روستیک به معنای برگشت به طبیعت می باشد. امروزه پیوند انسان و طبیعت در دنیای مدرن بسیار مورد توجه قرار گرفته است. زیرا در طول سال های اخیر زندگی ماشینی افراد را از طبیعت دور نموده است. این امر موجب شده که افراد زیبایی های دنیای طبیعی را از یاد ببرند.

روستیک ترکیبی از سبک ارگانیک، قدیمی و طبیعی می باشد. این طراحی نقطه مقابل و عکس دکوراسیون های مدرن و امروزی می باشد. برای داشتن این دکوراسیون جذاب وجود چند عنصر طبیعی در منزل لازم می باشد. اغلب اصلی ترین عنصر برای داشتن این دکوراسیون جذاب چوب و فراورده های چوبی می باشد.

دکوراسیون روستیک چیست؟

ویژگی های سبک دکوراسیون روستیک؛ تصاویر چیدمان سبک سنتی و مدرن روستیک

دکوراسیون روستیک یک چیدمان جذاب و متفاوت و در عین حال ساده و با اصالت می باشد. در طراحی آن از عناصر و مواد طبیعی استفاده می شود. مواد طبیعی که برای این سبک به کار برده می شود عناصری هستند که در مزرعه ها و روستا ها وجود دارند. این عناصر شامل چوب، سنگ، چرم، آهک، پشم و سفال می باشد. در این سبک پنجره های بزرگی رو به بیرون طراحی می شوند که ارتباط با محیط طبیعی را بیشتر می کنند.

رنگ هایی که در این دکوراسیون مورد استفاده قرار می گیرد اغلب نقره ای، قهوه ای، سفید و سبز می باشد. این رنگ ها در چیدمان منزل و در کنار هم اتمسفری گرم و دلنشین به وجود می آورند. این سبک زیر شاخه ها و انواع مختلفی دارد. به عنوان نمونه سبک هایی مانند کلبه ای، ساحلی و توسکانی زیر مجموعه روستیک هستند. اغلب طرفداران این سبک طرفدار نمونه روستایی آن هستند. به طور کلی این طراحی قدیمی، سنتی و غیر رسمی می باشد.

ویژگی های سبک دکوراسیون روستیک

ویژگی های سبک دکوراسیون روستیک؛ تصاویر چیدمان سبک سنتی و مدرن روستیک

هدف اصلی دکوراسیون روستیک طبیعی نشان دادن فضای خانه می باشد. در این سبک از مبلمان رنگ سرد و لوسترهای براق خبری نیست در این سبک گرما و صمیمیت در تمام نقاط خانه حس می شود. در این سبک از اشیاء چوبی و قطعات سخت و فلزی استفاده می شود. همین امر باعث ایجاد راحتی و صمیمیت در فضای خانه می شود.

برای عمیق تر کردن این حس نیز می توان از پتو ها و قالی های بافته شده یا خزها و پوست ها استفاده نمود. سبک روستیک دارای ویژگی های فراوانی می باشد که در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره شده است.

مطلب مشابه: آشنایی با سبک دکوراسیون مدرن؛ ویژگی های این سبک و عناصر مهم آن

rustic room

طراحی

در طراحی آن به راحتی در کنار جذاب بودن بسیار اهمیت داده شده است. از المان های چوبی در این دکوراسیون استفاده می شود. اغلب ساختار های چوبی نیز دارای بافت خشن و عیب دار هستند. زیرا این موارد سبک روستیک را طبیعی جلوه می دهد.

علاوه بر چوب در طراحی آن از برگ، پوست، شاخ حیوانات و سنگ نیز استفاده می شود. مهم ترین عنصر موجود در این سبک ساده بودن دکوراسیون می باشد. در طراحی آن کارایی بیشتر از ظاهر اهمیت دارد.

اتاق خواب روستیک

رنگ ها

رنگ های اصلی در روستیک معمولا رنگ هایی هستند که درون طبیعت وجود دارند. این رنگ ها شامل قهوه ای پر رنگ، الیاف و سوختگی های پر رنگ، سبز پررنگ می باشد. علاوه بر این رنگ سفید نیز بسیار پر کاربرد در این سبک و سبک های دیگر است. سفید می تواند سایر رنگ های موجود در دکوراسیون را تقویت نماید.

همچنین رنگ های تاکیدی مانند آبی، مشکی، قرمز و چهارخانه نیز در سبک روستیک استفاده می شوند. پرداخت های فلزی مانند مس، برنج، برنز و آهن آغشته شده با روغن نیز پیشنهادات بسیار جالبی هستند.

186083

دکور

مهم ترین عنصر موجود در این سبک چوب می باشد. افراد می توانند از نماها، تیرها، کفپوش ها و دیوارهای چوبی در آن استفاده کنند. جالب ترین مورد در این سبک چیدمان شومینه ها و اجاق های هیزمی می باشد. بالش ها و پتوهای سنتی نیز جذابیت بسیار بالایی در این دکوراسیون دارند.

علاوه بر این می توان از پارچه ها، فرش ها و سبد های دست بافت نیز استفاده نمود. بیشتر افراد در این سبک از هنر های دستی بوهو نیز استفاده می کنند. کفپوش های طبیعی و پشمی نیز در سبک روستیک بسیار جذاب هستند. سرچشمه هنر طبیعت است با توجه به این موضوع شاخ حیوانات و قطعات موجود در طبیعت برای دکور این خانه ها بسیار شکیل و دیدنی می باشد.

تاریخچه دکوراسیون روستیک

ویژگی های سبک دکوراسیون روستیک؛ تصاویر چیدمان سبک سنتی و مدرن روستیک

طبیعت برجسته ترین نکته در سبک دکوراسیون روستیک می باشد. اغلب افراد روستیک را با نام سبک روستایی نیز می شناسند. سبک روستیک در دکوراسیون داخلی حدود دویست سال و بیشتر قدمت دارد. همچنین دارای سبک های بسیار زیاد و بسیار متنوعی نیز می باشد. پیشینه اصلی این سبک به قرن هجدهم بر می گردد.

در اواسط قرن هجدهم گرایش به طبیعت و عناصر طبیعی در بین مردم بسیار رواج یافته و محبوب بود. این سبک در قرن بیستم بسیار معروف و پرطرفدار شد. کشورهایی چون سوئیس، آلمان و اتریش بیشترین طرفداران این سبک بودند. رواج این سبک در زمان ملکه ویکتوریای بریتانیا به اوج خود رسید. علاوه بر این استفاده از مبل های چدنی سبک روستیک در اواخر قرن نوزدهم بسیار پرطرفدار و پرفروش بود. همچنین صندلی های سفالی که در این سبک بودند نیز در میان مردم بسیار محبوب شدند.

fe3a62e726eb03b6bd8e7d6070b0d02b

ریشه پیدایش این سبک به مهاجران آمریکایی بر میگردد. آن ها تصمیم گرفتند که خانه ها و منازل خود را دور از شهر بسازند. اغلب آن ها به دلیل سنگین بودن و دور از دسترس بودن وسایل و لوازم بسیار کمی را با خود به همراه بردند. این مهاجران برای گذراندن زندگی تصمیم گرفتند که از مواد طبیعی برای خود اثاثیه بسازند.

این طراحی و دکوراسیون بسیار جذاب و متفاوت تر از آن چیزی بود تا آن زمان وجود داشت. جذابیت این طرح موجب جلب توجه بسیاری از افراد در سراسر دنیا قرار گرفت و آن را معروف کرد.

سبک دکوراسیون روستیک سنتی

دکوراسیون روستیک را می توان با دکوراسیون سنتی ترکیب کرد. اما باید توجه داشت که ترکیب کردن این دو کار بسیار دشواری می باشد. گاهی دیزاینر ها و طراحان دکوراسیون نیز نمی توانند این ترکیب را به درستی انجام دهند. زیرا سبک سنتی و سبک روستیک تفاوت های بسیار واضح و بزرگی با هم دارند.

روستیک

معمولا در چیدمان سنتی از دکوراسیونی متقارن، چوب هایی در رنگ تیر و المان هایی کم رنگ استفاده می شود. اما دکوراسیون به سبک روستیک تغییرات بسیار دور از انتظاری برای طراحی داخلی و چیدمان استفاده می کند. اما باز هم می توان این دو سبک دکوراسیون را ترکیب نمود و چیدمانی بسیار شیک و جذاب داشت.

برای ترکیب روستیک و سنتی باید بسیار نکته سنج و دقیق عمل شود. همچنین سبک ها به صورت هوشمندانه ترکیب شوند. به عنوان نمونه افراد می توانند بین های کوچکی تهیه کنند و آن ها را با رعایت تقارن در اتاق قرار دهند. این عمل یک نمونه دیزان می باشد که در آن هر دو سبک با هم رعایت شده اند.

در نمونه دیگر افراد می توانند از تخته نرد های روستیک و کم رنگ استفاده نمایند. برای انتخاب میز نیز از چوب های پتینه کاری کمک بگیرند. با این کار می توان به خانه حال و هوای روستا بخشید و سبک سنتی آن را نیز حفظ کرد.

سبک دکوراسیون روستیک مدرن

ویژگی های سبک دکوراسیون روستیک؛ تصاویر چیدمان سبک سنتی و مدرن روستیک

در سبک دکوراسیون روستیک مدرن جذابیت و صمیمیت یک خانه روستایی را با امکانات مدرن ترکیب کرده است. در این سبک از نقشه های پلان باز، فضای روستایی مدرن و مبلمان مدرن استفاده شده است. در این ترکیب المان های طبیعی معماری ساختمان حفظ شده اند و در معرض دید افراد قرار گرفته اند. در روستیک مدرن از پنجره های متعدد و بزرگ همچنین رنگ های ساده برای چیدمان استفاده می شود. نمای بیرونی ساختمان در این سبک ساده و داران رنگ های ملایم و اغلب تک رنگ می باشد.

روستیک مدرن از پرطرفدارترین نمونه های روستیک می باشد. این سبک برای زندگی امروزی بسیار ایده آل و مناسب می باشد. دیزاینرها به راحتی می توانند سبک روستیک را با طراحی امروزی و معاصر ترکیب کنند و چیدمانی جذاب را به وجود آورند. این دو سبک برای یک دیگر به عنوان مکمل و تکمیل کننده عمل می کند. سبک مدرن و معاصر پر طرفدار ترین چیدمان می باشد و افراد زیادی از آن استفاده می کنند.

دکوراسیون مدرن اغلب خنثی است و در ترکیب با روستیک و بافت طبیعی می تواند بی نهایت جذاب و زیبا باشد. افرادی که می خواهند از این ترکیب برای خانه خود استفاده کنند باید از شباهت های میان این دو سبک کمک بگیرند. بهتر است آن ها تفاوت ها را حذف کرده و نادیده بگیرند.

rostic style rouzegar 3

تفاوت سبک دکوراسیون روستیک و بوهو

سبک دکوراسیون روستیک بسیار نزدیک و شبیه به بوهو می باشد. برای اینکه افراد بتوانند این دو را از یکدیگر جدا کنند باید هر دو سبک را به خوبی بشناسند و ویژگی های آن دو را بدانند. این دو سبک علی الخصوص سبک بوهو دارای طرفداران بسیاری می باشد. در سبک بوهو نیز همانند روستیک از جوامع روستایی الهام گرفته شده است. اما چیدمان در این سبک بسیار شلوغ، رنگارنگ و کولی وار می باشد.

این سبک بسیار جذاب است و در آن مجموعه متفاوتی از اشیاء رنگارنگ به کار رفته اند. ترکیب های نا به سامان، سبک های مبلمان و دکوراسیون در حالت نامتقارن و نامنظم چیده می شوند. اما در روستیک رنگ ها ترتیبی مرتب و طبیعی دارند. رنگ های آن در کنار یکدیگر خنثی می شوند و ترکیبی کنتراست را به وجود می آورند.

rustic home decor comfortable new style rustic decoration concept for homes interior decoration

تلفیق سبک دکوراسیون روستیک با سبک مدرن

افراد می توانند برای تلفیق دکوراسیون روستیک و مدرن ایده های بسیاری استفاده کنند. برای این کار آن ها می توانند در دکوراسیون مدرن از وسایل و اثاثیه آنتیک استفاده کنند. علاوه بر این افراد می توانند از لوازم قدیمی مانند پمپ های آب، صندوقچه های قدیمی، کتاب ها و کتابخانه های قدمت دار استفاده کنند.

همچنین بطری ها شیشه ای و گلدان های عتیقه نیز تاثیر بسیار زیادی در چیدمان منزل دارند. مهم ترین کاری که دیزاینر ها برای تلفیق این دو سبک می کنند استفاده از سنگ و چوب در کنار یکدیگر است.

افرادی که خانه قدیمی دارند می توانند جزئیات معماری و ویژگی های اصلی آن را در هنگام بازسازی حفظ کنند. با این کار می توان طراحی دیوار های قدیمی را با سبک مدرن تلفیق کرد. افرادی هم که به دنبال خانه جدید هستند می توانند از تیر های چوبی برای المان های طراحی دکوراسیون استفاده کنند.

افراد زمانی که می خواهند روستیک و مدرن را ترکیب کنند بهتر است به فکر سقف اتاق نیز باشند. امروزه خانه های بسیاری سقف چوبی به سبک کلیسا دارند استفاده می شود. وجود تیرهای بزرگ و چوبی نیز می تواند سبک روستای و روستیک را نمایان سازد. علاوه بر این افراد می توانند با کمک چوب و سنگ های اضافه شوینه هایی طراحی کنند. این کار به کامل شدن و زیبا تر شدن دکوراسیون کمک می کند.

rustic livingroom design

استفاده از پارچه ها و اثاثیه ساده

همان طور که بار ها گفته شد اصل و اساس سبک دکوراسیون روستیک سادگی می باشد. در دیزاین این خانه ها بهتر است از پرده های روشن و ساده استفاده شود. علاوه بر این افراد در انتخاب رومیزی نیز بهتر است پارچه هایی با رنگ طبیعی اما طرح ساده انتخاب کنند.

همچنین فرش های مورد استفاده در این خانه ها بسیار ساده و به دور از تجملات و پیچیدگی هستند. افرادی که به سبک روستیک علاقه دارند بهتر است در هنگام خرید اثاثیه و مبلمان پارچه های ساده را انتخاب کنند. همچنین استفاده از خز و چرم گزینه بسیار مناسبی برای فرش این خانه ها می باشد.

افراد برای کمد دیواری ها و کابینت ها می توانند از چوب های خشن و طبیعی استفاده کنند. آسیب دیده گی و عیب های موجود در چوب این وسایل سبک روستیک را کاملا نمایان می کند. این ایده را می توان برای میز تلویزیون، میز ناهارخوری و عسلی ها نیز به کار برد.

lume rustic decoration 2280l

پنجره های استفاده شده در طراحی این سبک

در سبک دکوراسیون روستیک از پنجره های بزرگ استفاده می شود. پنجره بزرگ باعث ایجاد ارتباط بین فضای داخل خانه با فضای طبیعی بیرون می شود. این پنجره ها نور داخل خانه را افزایش می دهند و محیطی دلباز و پر نور را به وجود می آورند. افراد می توانند در نزدیکی این پنجره ها از میز مطالعه یا میز کار استفاده کنند. آن ها با این کار فضایی جذاب برای کار یا مطالعه به وجود می آورند. همچنین قرار دادن کتابخانه در این مکان فضا را روستیک تر می کند.

اشتراک گذاری

نظرات کاربران