راه های درمان سرماخوردگی؛ پیشگیری و درمان سرماخوردگی طبیعی با مواد غذایی

در فصل پاییز که هوا دائما در حال سرد یا گرم شدن است، سرما خوردگی یکی از شایع‌ترین اتفاقاتی است که ممکن است برای هر کسی اتفاق بی‌افتد. به همین دلیل باید با راه های مقابله با آن، علائم سرما خوردگی و … آشنایی بیشتری داشته باشیم. به همی دلیل در این مقاله تصمیم گرفتیم درمورد سرما خوردگی و راه های مقابله با آن صحبت کنیم. پس اگر دچار سرما خوردگی شده‌اید یا هنوز این ویروس را نگرفته‌اید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

cold

بیماری سرماخوردگی

سرما خوردگی یکی از بیماری‌هایی است که معمولا در دستگاه تنفس فوقانی (گلو، بینی و سینوس‌ها) رخ می‌دهد‌. بسیاری از ویروس‌ها عامل بروز این بیماری هستند اما سرماخوردگی معمولا به گروه rhinovirus مربوط شده که از طریق بینی، دهان و چشم وارد بدن می‌شود. شیوع این بیماری بالا بوده و اگر فردی وارد هولی حاوی ویروس شود، با فرد حاوی ویروس تماس داشته باشد، با اشیاء آلوده به ویروس مانند حوله، دستگیره، تلفن و … تماس داشته باشد، ویروس به او انتقال پیدا می‌کند. سرماخوردگی از راه‌های مختلفی درمان می‌شود که در بخش‌های بعدی می‌خواهیم به آن‌ها اشاره کنیم.

انواع ویروس سرماخوردگی

shutterstock 511888954

بیش از ۲۰۰ نوع ویروس سرماخوردگی وجود دارد که از بین آن‌ها رینوویروس‌ها از همه شایع‌تر هستند‌.

علائم سرماخوردگی

علائم سرماخوردگی، حدود ۱ الی ۳ روز بعد از وارد ویروس به بدن فرد ظاهر می‌شوند.

علائم مربوط به بینی سرماخوردگی اعم از:

 • احتقان
 • فشار سینوس‌ها
 • آبریزش بینی
 • کاهش حس بویایی و چشایی
 • عطسه کردن
 • ترشحات بینی آبکی
 • افرایش ترشحات پشت حلق و بینی
 • علائم مربوط به سر و صورت سرماخوردگی:
 • چشمان اشک آلود
 • سردرد
 • گلو درد
 • سرفه
 • تورم غدد لنفاوی
 • علائمی که به طور کلی در بدن فرد وجود دارد:
 • خستگی و ضعف
 • لرز
 • بدن درد
 • تب خفیف

علائم سرماخوردگی کلیه:

یکی دیگر از اعضای بدن که ممکن است ویروس سرماخوردگی آن را درگیر کند کلیه است که علائم زیر با به دنبال دارد:

 • درد و ناراحتی در پهلو، کمر یا اطراف ناحیه تناسلی
 • تب بسیار  بالا ( ممکن است تب به ۳۹.۵ درچه سانتی گراد برسد.)
 • لرز و احساس سرما
 • احساس ضعف یا خستگی شدید
 • از دست دادن اشتها
 • احساس بیماری و بی‌حالی
 • اسهال (که امکان دارد به علت عفونت باشد)
 • احساس ناراحتی در قفسه سینه
 • تنفس عمیق و همراه با سختی

علائم سرماخوردگی در روز پنجم شدید شده و معمولا زمان بهبود آن بین ۷ الی ۱۰ روز است. در صورتی که نشانه‌های سرماخوردگی در عرض یک هفته شدید شد یل بعد از ۱۰ روز علائم از بین نرفتند، باید به پزشک مراجعه کرد.‌

تفاوت علائم، آنفلونزا، سرماخوردگی و حساسیت فصلی

آنفلونزاسرماخوردگی
تب شدیدتب خفیف بدون درد
بینی خشکگرفتگی و آبریزش بینی
سردرد شایع استسردرد گاهی اوقات وجود دارد
معمولا عطسه وجود نداردعطسه وجود دارد
سرفه شدیدسرفه خفیف
بدن درد شدیدبدن درد خفیف
خستگی شدیدخستگی خفیف
گلو درد معمولا وجود داردگلو درد

سرماخوردگی و آنفلونزا هر دو بیماری متفاوتی هستند. تفاوت آن‌ها در میزان خطر آن ها است، خطر آنفلونزا در مقایسه با سرماخوردگی بیشتر بوده و به راحتی برطرف نمی‌شود. آنفلونزا می‌تواند باعث عوارض شدیدی همچون ذات الریه شود. همچنین با تغییر فصل برخی از افراد ممکن است دچار حساسیت‌های فصلی شوند. به همین دلیل در این بخش می‌خواهیم این سه مورد را با هم مقایسه کنیم.

سرماخوردگی معمولا توسط ویروس‌ها ایجاد می‌شود درحالی که آلرژی پاسخ سیستم ایمنی بدن به محرک‌های خاص مربوط است. تفاوت سرماخوردگی خوردگی و آلرژی به شرح زیر هستند:

علائمآلرژیسرماخوردگی
سرفهگاهی اوقاتمعمولا
درد بدنهرگزگاهی اوقات
خارش چشم‌هامعمولابه ندرت
تبهرگزگاهی اوقات
گلو دردبه ندرتمهمولا
   
   

آیا تمامی ویروس‌ها سرماخوردگی واگیردار هستند؟

cold and

تمامی انواع سرماخوردگی واگیر دار هستند. سرماخوردگی تا یکی دو روز قبل از بهبودی کامل، قابل انتقال است. این زمان ممکن است تا دو هفته طول بکشد. علائم ۲ الی ۳ روز اول شروع سرماخوردگی  شدید می‌شود که بیشترین زمان سرایت آن هم در همین دوران است.

پیشگیری از سرماخوردگی

برای پیشگیری از سرماخوردگی باید فاصله اجتماعی خود را با فرد مشکوک رعایت کنید، ماسک بزنید، دست‌های خود را تمیز بشویید، غذاهای مقوی، پروبیوتیک بخورید، دخانیات استعمال نکنید، مایعات بخورید، آب نمک قرقره کرده و به اندازه کافی استراحت کنید.

راه‌های درمان سرماخوردگی

درمان سرماخوردگی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. این روش‌ها به شرح زیر هستند:

سیر

سیر دارای مقادیر زیادی آلیسین یکی از بهترین راه‌های مقابله با سرماخوردگی محسوب می‌شود. سیر دارای خواص ضد ویروسی است که این خواص قدرت سیستم ایمنی را افزایش داده و مجاری تنفسی و دفع سموم از بدن می‌شود. جالب است بدانید که آلیسین تنها در سیر یافت شده و بعد پخته شدن سیر، غیر فعال شده و خاصیت خود را از دست می‌دهد. آلیسین جهت درمان سرماخوردگی شدید موثر بوده و سرعت درمان سرماخوردگی را افزایش می‌دهد.

طبق مطالعاتی که در سال ۲۰۱۰ صورت گرفت، دوز بالای آلیسین می‌تواند سرماخوردگی را درمان کند. طی آزمایشاتی که انجام شد، در مدت ۱۲ هفته بعد از مصرف دوز بالای آلیسین تنها تعداد کمی از افراد‌ تحت آزمایش، به سرماخوردگی مبتلا شدند و دوره درمان کوتاهی نیز داشتند.

عسل

ماده بعدی عسل است که بی‌شک درمورد خواص اعجاب انگیز آن بارها و بارها شنیده‌اید. عسل نیز به علت مواد‌ مغذی و آنزیم‌هایی که دارد، می‌تواند سرماخوردگی را درمان کند. این ماده در درمان گلو درد و سرفه تاثیر زیادی داشته و طول درمان سرماخوردگی را نیز کاهش می‌دهد‌. عسل‌های خام و فرآوری نشده نیز تاثیر گذاری بیشتری در درمان این ویروس دارند. احتمالا تا به حال چندین بار نام آبلیمو و عسل را برای درمان سرماخوردگی شنیده‌اید. یکی دیگر از ساده‌ترین روش‌های درمان سرماخوردگی مخلوط ۱ قاشق چای‌خوری با ۲ دو قاشق چای‌خوری عسل و مصرف آن است. همچنین خوردن یک قاشق عسل هم می‌تواند در درمان ویروس سرماخوردگی موثر باشد‌. همچنین خوردن نصف قاشق چای‌خوری عسل برای کودکانی که به سرماخوردگی و سرفه مبتلا هستند توصیه می‌شود. اما دقت کنید که باید از مصرف عسل برای کودکان زیر یک سال خودداری شود.

زنجبیل

یکی از مواردی که می‌تواند در درمان سردرد خصوصا سردرد‌های میگرنی تاثیر زیادی داشته باشد، زنجبیل است. زنجبیل همچنین با وجود خاصیت ضد ویروسی و ضد التهابی که دارد، به درمان سرماخوردگی نیز کمک می‌کند. مصرف زنجبیل به صورت خام در درمان این بیماری کمک زیادی می‌کند.

علاوه بر این، مصرف زنجبیل در چایی سه مرتبه در روز دوره درمان سرماخوردگی را کاهش می‌دهد. جهت تهیه این چایی دو فنجان آب جوش را با ۱ قاشق غذاخوری زنجبیل آسیاب شده مخلوط کرده و بعد از گذشت ۵ دقیقه زنجبیل‌ها را خارج کنید و سپس کپی آبلیمو و عسل به آن اضافه کنید و نوش جان کنید.

سوپ مرغ

یکی دیگر از راه‌های درمان سرماخوردگی خوردگی سوپ مرغ است. ترکیباتی که در سوپ مرغ وجود دارد نشان می‌دهد که سوپ به علت خاصیت آنتی اکسیدان بالایی که در سبزی دارد و مواد مغذی و ویتامین در دیگر مواد آن، راه خوبی برای کاهش سرماخوردگی است‌ مصرف سوپ مرغ عفونت را کاهش داده و باعث التهاب در دستگاه تنفسی می‌شود. در نتیجه به ایجاد حس بهتر کمک می‌کند. مصرف سوپ مرغ در پیشگیری از ابتلا به این بیماری تاثیری ندارد اما درمان آن را سرعت می‌بخشد.

زینک

طبق تحقیقاتی که در سه دهه اخیر روی زینک انجام شد، نتایج متفاوتی به همراه داشت. در سال ۲۰۱۷ نشان داده شد که قرص‌های زینک، مدت سرماخوردگی را ۳۳ درصد کاهش داده و درمان آن دو روز زودتر اتفاق می‌افتد.

طبق نتایج برخی از مطالعات، مصرف شربت زینک زمان سرماخوردگی را کاهش می‌دهد، خصوصا اگر ۲۴ ساعت از اولین علائم و نشانه‌های سرماخوردگی مصرف شود.

البته در صورتی که درحال مصرف آنتی بیوتیک، پنی سیلامین (کوپریمین) جهت ورم مفاصل یا داروی خاصی هستید، حتما با پزشک خود مشورت کنید. چرا که برخی از داروها با زینک تداخل دارویی دارند و ممکن است تاثیر زینک رو درمان سرماخوردگی را کاهش دهند. شربت لیکو زینک جزء محصولاتی است که می‌توان هنگام سرماخوردگی از آن استفاده کرد. در این شربت علاوه بر زینک، ویتامین‌ها و مواد مغذی دیگری وجود دارد که سلامتی ک سیستم بدنی شما را بهبود می‌بخشد.

اکیناسه‌(سرخارگل)

طی تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ انجام شد، نتایج نشان داد که این گیاه در پیشگیری از سرماخوردگی موثر است. در طول ۴ ماه مطالعاتی که  روزانه ۲۴۰۰ میلی گرم از این گیاه به افراد شرکت کننده داده شده بود، تاثیرات خوبی در درمان این بیماری داشت. مصرف این گیاه، در کاهش دوره سرماخوردگی نیز تاثیر دارد. برخی از افراد ممکن است با مصرف این گیاه موجب عوارضی مانند تعووع و اسهال شوند. در نتیجه اگر می‌خواهید از این گیته استفاده کنید، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

شربت آقطی سیاه

مصرف شربت آقطی سیاه یکی دیگر از راه‌های درمان سرماخوردگی محسوب می‌شود. این شربت در دنیا جهت کاهش زمان سرماخوردگی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما تحقیقات محدودی رو آن‌ها انجام شده است.

آب ریشه چغندر

طبق مطالعاتی که روی ۷۶ دانش آموز و در سال ۲۰۱۹ انجام شد، آب چغندر تاثیر زیادی در درمان سرماخوردگی دارد. در طی این تحقیقات، دانش آموزانی که آب چغندر را مصرف کرده بودند، در مقایسه با کسانی که مصرف نکرده بودند، علائم کمتر و خفیف‌تری داشتند‌.‌ به علت وجود نیترات رژیمی در آب چغندر در بدن انسان نیتریک اسید تولید می‌شود که نیتریک اسید سیستم ایمنی بدن را افزایش می‌دهد. همچنین نیترات می‌تواند با عفونت‌های تنفسی مقابله کند. آب این سبزی برای کسانی که آسم دارند بسیار مفید است. اما در صورتی که سنگ کلیه دارید، مراقب باشید زیرا آب چغندر می‌تواند باعث ایجاد سنگ کلیه شود.

آب و نمک

قرقره کردن آب و نمک تاثیر زیادی در بهبود سرما خوردگی خصوصا در گلو درد و گرفتگی شده دارد. آب و نمک در کاهش علائم سرماخوردگی و تکثیر ویروس در بدن می‌شود. البته به جای آب نمک می‌توانید از سرم شست و شو استفاده کنید چرا که میزان نمک‌ آن‌ها کنترل شده است‌.‌اما اگر به این سرن دسترسی نداشتید، آب و نمک بهترین گزینه محسوب می‌شود. برای این کار یک لیوان آب به همراه یک قاشق چای‌خوری نمک را مخلوط کرده و چند بار قرقره کنید. سپس از یک لیوان دیگر آب و نمک برای شستشوی بینی خود استفاده کنید تا از جمع شدت خلط در آن جلوگیری کنید و سینوس‌های خود را تمیز کنید.

استراحت

وقتی سرما خورده اید، تا حد امکان از فعالیت‌های سنگین خودداری کنید. شما باید بتوانید انرژی بیشتری ذخیره کنید و استرس نداشته باشید. بدین ترتیب، سعی کنید استراحت کنید و حداقل ۸ ساعت خواب را داشته باشید تا بدن گلبول‌های سفید لنفوسیت تی کشنده‌تری برای مقابله با ویروس تولید کند.

گرم بمانید

یکی از دلایل ایجاد تب، از بین رفتن میکروب‌ها در دمای بالا است. در نتیجه گرم نگه داشتن بدن با لباس یا پتو السیر زیادی در از بین رفتن میکروب‌ها دارد و به درمان سرماخوردگی کمک می‌کند.

پیاز قرمز

در پیاز قرمز  آنتی اکسیدان کورستین در درمان سرماخوردگی تاثیر زیادی دارد. برای درمان سرماخوردگی با پیاز ۲ یا ۳ پیاز را خرد کنید و درون یک شیشه بریزید. سپس آن را با عسل پر کرده و در شیشه را محکم ببندید، حال شیشه را به مدت ۱۲ تا ۱۵ ساعت کنار بگذارید و از آن روزی چند نوبت به اندازه یک قاشق غذاخوری مصرف کنید.

فلفل سیاه

فلفل سیاه در از بین بردن سرماخوردگی تاثیر زیادی دارد. این ادویه به عنوان حافظ معده شناخته شده و آنتی اکسیدان دارد و به نوعی ضد میکروب است. فلفل سیاه در از بین بردن آبریزش بینی موثر است.

دارچین

دارچین نیز می‌تواند باعث درمان سرماخوردگی شود. در پوست دارچین سینامالدئید وجود دارد که خواص آنتی اکسیدانی داشته و ضد التهاب است‌. به همین دلیل در کاهش علائم سرماخوردگی و رفع گلودرد کاربرد زیادی دارد. جهت مصرف دارچین باید کارهای زیر را انجام دهید:

ابتدا داخل یک فنجان آب یک قاشق غذاخوری پودر دارچین و ۲ عدد میخک بی‌اندازید و ۱۵ دقیقه بجوشانید. بعد از اینکه دمای خود را از دست داد مقداری عسل اضافه کنید و ۱ الی ۳ مرتبه در روز مصرف کنید.

ویتامین C

یکی دیگر از کمک کننده‌های درمان سرماخوردگی ویتامین سی است. مصرف این ویتامین برای بزرگسالان تا ۸ درصد و برای کودکان تا ۱۴ درصد است‌ که‌ کمک می‌کند سرماخوردگی درمان شود و علائم آن از بین برود. ویتامین سی از طریق میوه‌های مختلفی دریافت می‌شود که این میوه‌ها به شرح زیر هستند:

 • طالبی
 • پرتقال
 • لیمو
 • نارنگی
 • گریپ فروت
 • کیوی
 • پایایا
 • توت فرنگی
 • تمشک زغال اخته
 • انبه
 • آناناس

مصرف آب

مصرف آب نیز به درمان سرماخوردگی کمک می‌کند. نوشیدن آب به شما کمک می‌کند تا آب مورد نیاز بدن‌تان تامین شود و هیدراته بمانید. همچنین از مصرف نوشیدنی‌های الکلی و کافئین دار باید خودداری کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم ؟

همانطور که در بخش‌های قبل اشاره کردیم، اگر علائم سرماخوردگی یا آنفلونزای شما بیش از ۱۰ روز ادامه داشت باید به پزشک مراجعه کنید. زیرا اگر تا ده روز بیماری شما درمان نشود می‌تواند به بیماری‌های دیگری مانند عفونت‌های ریوی، سینوسی، گوش و …. منجر شود.

علاوه بر این در صورت مشاهده هر کدام از علائم زیر سریعا به پزشک مراجعه کنید:

 • تب بالای ۳۸.۵ درجه سانتی گراد
 • استفراغ شدید
 • احساس درد در سینوس‌ها
 • سرفه‌های شدید همراه با صدا
 • احساس درد در قفسه سینه
 • مشکلات حاد تنفسی

جمع‌بندی

در این مقاله به سرما‌خوردگی و راه‌های درمان آن پرداختیم. سرماخوردگی یک نوع ویروس است که انواع زیادی دارد و تمامی آن‌ها واگیردار هستند. این بیماری معمولا با سرفه، عطسه، سردرد، آبریزش بینی، بدن درد و … خودش را نشان می‌دهد. از جمله از روش‌‌های درمان این ویروس می‌توان به گرم نگه داشتن خود، مصرف دارچین، آب و نمک، ویتامین سی، فلفل سیاه، پیاز قرمز، آب میوه طبیعی و …. اشاره کرد. همچنین اگر این ویروس تا 10 روز ادامه داشت، بیمار باید به پزشک مراجعه کند.
شما با چه روش خانگی ویروس سرماخوردگی خود را درمان می‌کنید؟ تجربیات خود را برای ما بنویسید.

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *