نحوه شستن کاپشن؛ نکات ویژه و خاص برای شستشوی انواع کاپشن

شستن لباس‌های ضخیم که حجم زیادی دارند، در مقایسه با لباس‌های دیگر سخت‌تر هستند. به همین ترتیب شما نمی‌توانید این نوع لباس‌ها را مانند لباس‌های دیگر بشویید. یکی از این لباس‌های ضخیم و حجیم کاپشن است. ممکن است شما ندانید که کاپشن خود را چگونه بشویید و در صورتی که آن‌ها را به روش اشتباهی بشویید، کاپشن شما خراب شود. همچنین لازم است که بدانید، کاپشن‌ها منبع رشد باکتری‌ها و آلودگی‌ها هستند. در ادامه می‌خواهیم به نحوه شستن کاپشن های مختلف بپردازیم و نکات مهم درمورد شستن آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم.

نکات مهم قبل از شست و شوی کاپشن

نحوه شستن کاپشن؛ نکات ویژه و خاص برای شستشوی انواع کاپشن

قبل از اینکه بخواهید کاپشن خود را بشویید باید نکات زیر را رعایت کنید:

اتیکت کاپشن خود را بررسی کنید

قبل از اینکه شروع به شستن کاپشن خود کنید، اتیکت موجود در کاپشن را با دقت مطالعه کنید. زیرا معمولا در این اتیک‌ها اطلاعات مهمی نوشته شده‌اند که شامل سایز، نگهداری و شست و شو، دمای مناسب شست و شو، آیا این می‌توان این نوع کاپشن را با ماشین لباسشویی شست یا خیر هستند.

محتویات کاپشن خود را خالی کنید

شاید این موضوع یک کار ساده‌ بنظر بیاید اما قبل از شست و شوی کاپشن خود حتما جیب‌های آن را چک کنید که وسایلی مانند دستمال کاغذی، پول و … در آن وجود نداشته باشد. زیرا یا ممکن است مدرکی که برای شما مهم است از بین برود، یا دستمال کاغذی موجود به کاپشن شما آسیب برساند.

دکمه‌ها و زیپ‌ها را ببندید

بستن زیپ‌ها و دکمه‌ها نیز می‌تواند راه ساده‌ای بنظر بیاید اما ماشین لباسشویی یا حتی شستن با دست می‌تواند به دکمه و زیپ‌ها آسیب وارد کند و باعث خراب شدن یا کندن آن‌ها شود. یا در برخی مواقع باز بودن این زیپ‌ها می‌تواند هنگام شستن کاپشن با دست، به دست شما آسیب وارد کرده و آن را زخم کند علاوه‌بر این، اگر شما کاپشن خود را با لباس‌های دیگر داخل لباسشویی بی‌اندازید، زیپ آن می‌تواند لباس‌های دیگر را خراب کند. در نهایت با بستن زیپ و دکمه کاپشن خود، این نوع لباس بعد از خارج کردن از لباسشویی، حالت اولیه خود را حفظ کرده و چروک و بد حالت نمی‌شود.

نحوه شستن انواع کاپشن

نحوه شستن کاپشن؛ نکات ویژه و خاص برای شستشوی انواع کاپشن

بعد از گذراندن و دقت به موارد بالا، حال شروع به شستن کاپشن خود بکنید و طبق موارد زیر کاپشن مورد نظر خود را بشویید:

لکه گیری

در مرحله اول شما باید لکه گیری کنید زیرا معمولا لباس‌های زمستانی با فاصله زمانی زیادی شسته می‌شوند و همین موضوع باعث ایجاد لکه‌های زیادی روی آن‌ها می‌شود. برای این کار می‌توانید چند قطر لکه‌بر یا مایع ظرفشویی را روی پلتو بریزید، سپس آن را به آرامی پاک کنید طوری که به پالتو یا کاپشنتان آسیب نرسد. بعد از پاک کردن لکه‌ها، لباس خود را حدود 10 دقیقه بگذارید خیس بخورد و سپس آن را داخل لباسشویی بی‌اندازید یا با دست بشویید.

نحوه شستن پالتوی پشمی

برای شستن پالتوی پشمی ابتدا باید چندین نکته زیر را رعایت کنید:

  • این نوع پالتو را با دمای پایین آب بشویید.
  • هنگام شستن پالتوی پشمی با لباسشویی، سرعت چرخش لباسشویی باید پایین باشد.
  • برای شستن پالتو خود از یک مواد شوینده مخصوص و مناسب استفاده کنید.
  • و در آخر اگر مقدار الیاف پشمی پالتوی شما از 80 درصد بیشتر است، پالتو خود را برای شست و شو به یک خشکشویی ببرید.

حال برویم سراغ شستن پالتوی پشمی:

ابتدا پالتوی خود را در مکانی آویزان کرده و با یک برس پشمی از بالا تا پایین پالتوی خود را تمیز کنید و در صورت وجود هر گونه لک، تکنیک پاک کردن لکه را انجام دهید و سپس آن را در لباسشویی بی‌اندازید. اما یادتان باشد که برای این کار باید پالتو را پشت و رو کنید، آن را داخل کیسه شست و شوی مناسب و مخصوص خودش قرار داده و سپس آن را داخل ماشین لباسشویی بی‌اندازید. معمولا این پالتو‌ها در 30 دقیقه کاملا تمیز می‌شوند. بعد از گذشت این ساعت باید پالتو خود را روی سطح صاف قرار دهید تا شکل خودش را از دست نداده و خشک شود.

اگر می‌خواهید آب اضافی پالتوی خود را بگیرید باید از یک دستمال و حوله استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم تمامی این کارها را در حمام  انجام دهید. زیرا خشک کردن پالتو در حمام باعث کم شدن چین و چروک پالتو بعد از خشک شدن آن می‌شود. بهتر است تعداد شست و شوی پالتو پشمی شما یک الی دوبار در فصل زمستان  و پاییز باشد.  

پالتوی فوتر

اگر پالتوی شما فوتر است، باید در مراقبت آن‌ها دقت کنید زیرا حدود 70 الی 80 درصد این پالتوها از الیاف پشمی تشکیل شده و این الیاف ممکن است هنگام شستن به صورت گوله گوله شوند. برای جلوگیری از این اتفاق پیشنهاد می‌کنیم این پالتوها را با دست و به آرامی بشویید. برای تمیزی بیشتر این پالتوها از آب خنک و مقدار مناسبی مایع شست و شو استفاده کنید. در صورت رنگ دادن این پالتو نگران نباشید زیرا رنگ دادن این نوع پارچه‌ها طبیعی بوده و باعث رفتن رنگ آن‌ها نمی‌شود. اگر می‌خواهید پالتو فوتر خود را خشک کنید، آن را در معرض نور خورشید قرار ندهید و آن را روی سطح صافی بگذارید تا به آرامی خشک شود.

پالتو چرمی

شاید برایتان عجیب باشد که این پالتوها بسیار حساس هستند و برای شست و شو بهتر است از ماشین لباسشویی استفاده کنید. زیرا این نوع کاپشن‌ها، سطح رویی چرم و ترک خوردن بخش‌هایی از لباس را از بین می‌برند. حتی اگر می‌خواهید پالتوی چرمی را با دست بشویید، باید بسیار مراقب باشید و از روشی مخصوص استفاده کنید. در صورت براق کردن این نوع کاپشن‌ها واکس بهترین گزینه است.

اسپری مخصوص تمیز کردن لباس‌های چرمی

برای تمیز کردن لباس‌های چرمی با اسپری مخصوص باید کارهای زیر را انجام دهید:

مرحله اول

ابتدا ر آب، مایع شوینده بریزید و آن مخلوط کنید. حال یک اسفنج یا حوله نرم بردارید آن را به محلولی که تهیه کردید، آغشته کنید و خیلی آرام روی پالتو چرمی خود بکشید. حوله را کاملا به محلول آغشته نکنید و تنها کمی آن را مرطوب کنید.

مرحله دوم

حال با یک پارچه که به آب خالی آغشتبه است همین کار را تکرار کنید تا ماده شوینده از روی پالتو پاک شود. همچنین اگر می‌خواهید پارچه چرمی خود را لکه گیری کنید، از جوش شیرین ی نشاسته ذرت استفاده کنید.

مرحله سوم

برای لکه گیری مانند مراحل قبلی محلول را تهیه کرده و روی پالت بکشید. سپس برای تمیز کردن پالتو مجددا از یک پارچه تمیز با آب استفاده کنید. برای از بین بردن لکه‌ها می‌توانید از مواد دیگری مانند مانند خمیر دندان، الکل رقیق شده و کپک‌‌ها استفاده کنید. برای اینکار باید آن‌ها را روی یک تکه پارچه قرار دهید و آن را روی مرحله مورد نظر به صورت ضربه‌ای بزنید. برای تمیز کردن لکه با الکل باید به آن  اضافه کنید.

پد لاک پاک کن نیز گزینه مناسبی برای از بین بردن لکه‌ها محسوب می‌شود. برای زیبایی کاپشن‌های چرم طبیعی می‌توانید از اسپری و روغن مخصوص استفاده کنید اما اگر لباس یا پالتو شما چرم مصنوعی است، می‌توانید از وازلین استفاده کنید.  پیشنهاد می‌کنیم پالتوی خود را وقتی کاملا کثیف شده بود بشویید.

پالتو چرم را بهتر است با دست، شوینده‌های بسیار ملایم و آب ولرم بشویید. برای تمیز شدن این نوع پالتوها ابتدا وان یا سینک را با آب ولرم پر کنید و مقداری از مواد شویند را داخل آن بریزید. سپس آن‌ها را داخل وان یا سینک بی‌اندازید و 10 دقیقه به آن فرصت دهید. بعد آن را روی سطح صاف پهن کنید. پیشنهاد می‌کنیم که پالتو و کاپشن چرم طبیعی را با آب نشویید.

کاپشن بادی

برای شستن این نوع کاپشن آن را مسقیما در آب قرار ندهید، بلکه کاپشن بادی را به مدت 15 الی 20 دقیقه در سینک یا تشت در محلول آب و کف خیس کنید. توجه کنید که هنگام شستن این نوع کاپشن‌ها نباید آن را با دست چنگ بزنید، زیرا این کار به بافت کاپشن آسیب می‌رساند. بلکه باید قبل از شستن مواد، کاپشن را با مواد اگه بری به آرامی روی محل کثیف و لکه دار تمیز کنید، بعد از آن کاپشن را بشویید تا آسیب نبیند.

علاوه‌بر این، برای گرفتن آب کاپشن آن را نچلانید، بلکه روی سطحی به آرامی پهن کنید تا آب آن کاملا گرفته شود. توجه کنید که کاپشن بادی را مستقیم زیر شیر آب نگذارید و آن‌ها را دخل تشت شسته و سپس آبکشی کنید. همچنین نباید بیش از اندازه به این نوع کاپشن چنگ بزنید زیرا به بافت آن آسیب می‌رساند.

کاپشن پشم شیشه

حساس‌ترین نوع کاپشن، پشم شیشه است که باید در شست و شو و خشک کردن آن دقت کنید. ابتدا برای شستن این نوع کاپشن بهتر است آستین‌ها و یقه‌های آن را پشت و رو کرده و از یک شویده ملایم یا صابونی برای شستن آن استفاده کنید. دمای ماشین لباسشویی خود را روی 30 درجه سانتی گراد یا کمتر تنظیم کنید و برنامه آن را روی شست و شوی دستی قرار دهید تا به کاپشن شما آسیبی وارد نشود. در صورتی که کیسه مخصوص شست و شو دارید، می‌توانید ا آن برای شستن کاپشن خود استفاده کنید.

کاپشن گورتکس

این نوع کاپشن‎‌ها جنس مرغوبی دارند که به همین دلیل شست و شو آن‎‌ها آنقدر سخت نیست. مگر اینکه روی ایتیکت آن‌ها نکته مهمی درمورد نحوه شستن درج شده باشد. برای شستن این نوع کاپشن باید ابتدا زیپ آن را کاملا ببندید و آن را با یک مواد شوینده ملایم و دور کم و پایین در لباسشویی بی‌اندازید تا شسته شود. برای خشک شدن این نوع کاپشن ابتدا آن را بچلانید سپس در معرض هوای آزاد آویزان کنید تا خشک شود.

کاپشن پلی استر

این نوع پارچه در برابر چین و چروک مقاوم بوده  و برای شسته شدن و تمیز شدن بهتر آن‌ها بهتر است آستین‌های این نوع کاپشن را به داخل برگردانید. اگر می‌خواهید لکه‌های موجود در این نوع لباس را از بین ببرید باید از یک شویندع ملایم استفاده کنید. دقت کنید که استفاده از شوینده ملایم می‌تواند به آن آسیب برساند. سپس دمای آب لباسشویی را روی سرد یا ملایم قرار داده و خشک کن آن را روی دور آهسته بگذارید تا آرن را چروک نکنید. همچنین با این کار می‌توانید طول عمر کاپشن پلی استر را افزایش دهید.

کاپشن پفی

برای شستن این نوع کاپشن باید از ماشین لباسشویی کمک بگیرید. ابتدا اتیکت کاپشن را مطالعه کنید و مطابق آن درجه و دمای آن را تنظیم کنید. سپس یک توپ کوچک در ماشین لباسشویی قرار دهید تا بافت داخلی کاپشن شما تمیز شده و پر از آب باقی نماند. چراکه آب و کف کاپشن پفی بر اثر ضربه جسم سنگین،کاملا خارج می‌شود.  علاوه‎‌بر توپ، می‌توانید از کتانی نیز استفاده کنید، زیرا این کفش با وزنی که دارد می‌تواند کاپشن شما را تمیز کند.

کاپشن پر

نکته جالب درمورد این کاپشن‌ها این است که پر موجود در آن‌ها از کرک‌های ریزی است که پرندگان را در برابر سرما و نفوذ آب محافظت می‌کند. اگر کاپشن شما از پر درست شده است، نباید آن را با ماشین لباسشویی بشویید. بلکه پیشنهاد می‌کنیم این نوع کاپشن را با آب و صابون و به آرامی با دست بشویید. زیرا این نوع کاپشن‌ها گران بوده و از قیمت بالایی برخوردار هستند و نباید بیشتر از دو بار در سال شسته شوند. شوینده مناسب برای این نوع کاپشن‌ها صابون معمولی و ساده است. اگر داخل کاپشن پر شما هیچگونه اتیکتی وجود نداشت، درجه لباسشویی را روی 30 درجه تنظیم کنید.

برای خشک کردن کاپشن پر می‌توانید دستگاه خشک کن را روی درجه ملایم قرر دهید یا آن را در مکانی که دمای مناسبی دارد بگذارید و هر 10 دقیقه آن را تکان دهید. برای گرفتن آب کاپشن پر، آن را از تست برندارید، بلکه آب تشت را خالی کرده و آب باقی مانده را با فشار کم بگیرید.

کاپشن جیر

پیشنهاد می‌کنیم شستن این نوع کاپشن را به خشک شویی معتبر بسپارید اما اگر می‌خواهید آن را در منزل بشویید از شوینده‌های ملایم و آب ولرم یا سرد استفاده کنید.

توضیح اطلاعات موجود روی اتیکت کاپشن‌ها

ممکن است برخی از اطلاعات موجود روی اتیکت کاپشن‌ها برای شما مبهم باشند، در این برای شما اطلاعات موجود در این اتیکت‌ها را توضیح می‌دهیم.

میزان درجه لباسشویی

درجه لباسشویی یکی از مهم‌ترین اطلاعاتی است که برای شستن لباسشویی باید بدانید. به همین ترتیب، یکی از اطلاعاتی که روی این اتیکت‌ها نوشته می‌شود، درجه شستن آن در لباسشویی است که بیشتر کاپشن‌ها باید با دمای 39 سانتی گراد شسته شوند.

علامت هشدار

مورد بعدی که معمولا روی این برچسب‌ها درج می‌شود علامت هشدار است که اغلب به شکل یک مثلث توخالی بوده و به معنای این است که شما می‌توانید از ماده سفید کننده برای شستن کاپشن خود استفاده کنید.

وجود حرف P

این حرف به معنای اتو زدن یا نزدن لباس است. یعنی اگر شما این علامت P را روی برجسب مشاهده کردید که هیچگونه ضربدری روی آن وجود نداشت، یعنی می‌توانید کاپشن خود را اتو کنید یا آن را به خشکشویی ببرید. اما اگر روی آن ضربدر مشاهده کردید، از بردن آن به خشکشویی یا اتو زدن آن خودداری کنید.

 دمای اتو کشی لباس

اگر روی علامت اتو یک ضربدر وجود داشت یعنی این لباس یا کاپشن را نباید بشویید. در صورت وجود یک دایره داخل اتو یعنی باید لباس را با حرارت کم اتو بکشید. دو دایره یعنی با حرارت متوسط و سه دایره یعنی با حرارت زیاد می‌توانید لباس خود را اتو کنید.

مشخصات دیگر

موارد دیگری مانند نحوه خشک کردن و مشخصات تولید کننده هم روی این لیبل‌ها درج می‌شود که شما با کمک تمامی این اطلاعات می‌توانید کاپشن مورد نظر خود را بشویید.

جمع‌بندی

در این مقاله به نحوه شستن انواع کاپشن پرداختیم. برای شستن کاپشن شما ابتدا باید اتیک موجود روی کاپشن را بررسی کنید زیرا در این اتیکت‌ها اطلاعات مهمی درمورد میزان دمای اتو، امکان بردن به خشکشویی، میزان دمای آب لباسشویی، درجه آن و … درج می‌شود. همچنین قبل از شستن پالتو باید آن را لکه گیری کنید و زیپ و دکمه لباس را بندید، زیرا نبستن آن‌ها می‌تواند به کاپشن و لباس‌های دیگر آسیب برساند. همانطور ک در طول این مقاله متوجه شدیم، هر کدام از این کاپشن‌ها با توجه به نوع جنس، شرایط خاص خود را دارند. برخی از آن‌ها باید با دست شسته شوند و برخی با لباسشویی یا نحوه خشک شدن آن‌ها نیز متفاوت است.

شما کاپشن خود را با چه روشی می‌شویید؟ اگر نکته دیگری برای شستن کاپشن می‌دانید حتما برایمان کامنت کنید.

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *