سبکِنو

عشق افلاطونی چیست چگونه ایجاد می شود و چه ویژگیهایی دارد؟

عشق و محبت همواره از کودکی تا بزرگسالی و پیری در زندگی ما جریان دارد. بدهی است که این عشق تنها به شریک عاطفی یا همسر ما نیست. شما می‌توانید به طبیعت، هنر، رشته درسی، حیوان خانگی، فرزند، همسر و بسیاری از موارد دیگر عشق داشته باشید. عشق همان چیزی است که زندگی ما را از سیاه و سفید به رنگ‌های زیبا تبدیل می‌کند و ما را زنده نگه می‌دارد. امروز در این مطلب می‌خواهیم درمورد یکی از پرطرفدارترین و مشهوترین  عشق‌ها یعنی عشق افلاطونی صحبت کنیم. اگر می‌خواهید با این نوع عشق آشنا شوید یا بیشتر درمورد آن بدانید در ادامه ویدئو همراه ما باشید.

عشق افلاطونی

عشق افلاطونی چیست چگونه ایجاد می شود و چه ویژگیهایی دارد؟

عشق افلاطونی یا به انگلیسی platonic love نوعی عشق است که در آن هیچگونه رابطه جنسی وجود ندارد. این نوع عشق در دنیای امروزی طرفداران زیادی دارند و معمولا بین دو فرد دگر جنس گرا یا heterosexual اتفاق می‌افتد که این دو نمی‌خواهند با هم جنسی داشته باشند. بدین ترتیب، این دو به شکل دیگری نیازهای خود را برطرف می‌کنند. درواقع در عشق افلاطونی نزدیکی وجود ندارد اما بین این دو علاقه و محبت وجود دارد.

تاریخچه عشق افلاطونی

عشق افلاطونی چیست چگونه ایجاد می شود و چه ویژگیهایی دارد؟

حتما متوجه شدید که اصطلاح عشف افلاطونی از فیلسوف بزرگ افلاطون گرفته شده است. در نتیجه بسیاری از افراد معتقدند که این عشق برای اولین توسط افلاطون مطرح شده و بعدها نام او به اینگونه روابط نسبت داده شده است. البته برخی از افراد به عشق یکطرفه نیز عشق افلاطونی می‌گویند. همانطور که از نام این عشق می‌توان متوجه شد، در این عشق یک طرف به شخص مقابل علاقه دارد اما شخص مقابل به او هیچگونه علاقه‌ای ندارد. همچنین عشق افلاطونی به عشق‌های خیالی نیز نسبت داده می‌شود. در این نوع عشق فرد به فردی در ذهن و خیال خود علاقه‌مند می‌شود.

ویژگی عشق افلاطونی

عشق افلاطونی چیست چگونه ایجاد می شود و چه ویژگیهایی دارد؟

در این نوع عشق انگیزه شهوانی و بعد جنسی کاملا نادیده گرفته شده و تصمیمات بر اساس منطق و خواسته‌های عقلی در نظر گرفته می‌شود. بسیاری از افراد این عشق را عشق حقیقی می‌داند، درحالی که از نظر روانشناسی نیاز جنسی یکی از اولین نیاز‌های یک انسان بالغ است که باید آن را به صورت ایمن و درست برطرف کند. درواقع تعهد، صمیمیت و شهوت سه بخش اصلی عشق حقیقی محسوب می‌شوند. در نتیجه از نظر روانشناسی این عشق یک عشق کامل نبوده و تنها زیر مجموعه از آن است که هیچگاه به بلوغ نمی‌رسد.

قوانین رابطه در عشق افلاطونی

عشق پلاتونیک قوانین خاص خود را دارد که افراد نادری هستند که می‌تونند قوانین آن را کامل و به درستی رعایت کنند. در ادامه این قوانین را بیان می‌کنیم:

احترام به حریم یکدیگر

افرادی که سر یک عشق افلاطونی توافق می‌کنند باید حد و مرزها را رعایت کند و عادت‌های قبلی خود را کاملا به فراموشی بسپارند. هنگامی که شما وارد رابطه با فرد مقابل می‌شود به زمان نیا دارید تا به شخصیت‌ یکدیگر پی ببرید. همچنین باید تحت هر شرایطی پایبند یکدیگر باشید.

نداشتن هیچگونه انتظار از یکدیگر

همانطور که می‌دانید در یک عشق واقعی شما از طرف مقابل خود انتظاراتی دارید که آن شخص آن را برآورده کند اما در این نوع عشق خبری از انتظارات جنس نیست. در صورتی که با شریک عاطفی خود سر یک سری موضوع خاص توافق کرده باشید.

داشتن صداقت زیاد و کامل

در عشق پلاتونیک باید هر دو فرد با هم صداقت داشته باشند و کاملا روراست باشند. در عشق افلاطونی افراد معتقدند که داشتن صداقت به صورت تمام و کمال می‌تواند به رابطه تداوم بخشد و به رشد شخصی هر دو طرف کمک کند.

عشق از نگاه افلاطون

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که این عشق چرا به عشق افلاطونی معروف است و آیا با تعریف افلاطون از عشق شباهت دارد ؟ برای جواب به این سوال می‌خواهیم به یک جمله از افلاطون در رساله ضیافت استناد کنیم. افلاطون در این رساله می‌گوید:

” عشق نشنه تمایل ذاتی انسان به جاودانی است.”

همچنین در بسیاری از منابع در ادبیات سخت از یک عشق خیالی به میان آمده است که به تعاریف افراد از عشق افلاطونی شباهت دارد. این نوع عشق بسیار در روان انسان تاثیر گذاشته و حتی می‌تواند او را به جنون بکشاند. در ادامه یک نمونه از شعر عشق افلاطونی را بیان می‌کنیم. به عنوان مثال شاعر معروف فریون مشیری در بخشی از شعر خود می‌گوید:

تو کیستی، که من اینگونه بی تو بی تابم؟

شب از هجوم خیالت نمی برد خوابم

تو چیستی، که من از موج هر تبسم تو

بسان قایق، سرگشته، روی گردابم!

تو کدام سحر، بر کدام سپید؟

تو را کدام خدا؟

تو از کدام جهان؟

تو کدام کرانه، تو از کدام صدف؟

تو در کدام چمن، همر کدام نسیم؟

تو از کدام سبو؟

مطلب پیشنهادی: جملات مخ زنی عاشقانه برای جذب عشق و جنس مخالف (با متن های جذب کننده)

انواع عشق افلاطونی

عشق افلاطونی چیست چگونه ایجاد می شود و چه ویژگیهایی دارد؟

در این بخش شما را با انواع این نوع عشق آشنا می‌کنیم:

برومنس (Bromance)

این اصطلاح به رابطه نزدیک، محبت آمیز و غیر جنسی بین دو یا چند مرد دلالت دارد.

ومنس (Womance)

ومنس به پیوند عاطفی، عاشقانه و غیر جنسی بین دو یا چند زن گفته می‌شود.

شریک کاری (Work Spouse)

شریک کری رابطه نزدیک اما غیر جنسی بین همکاران را توصیف می‌کند.

ازدواج افلاطونی چیست؟

در فرهنگ غربی علاوه‌بر رابطه افلاطون مفهوم همسر یا ازدواج افلاطونی نیز وجود دارد. در این حالت دو شخص در رابطه افلاطونی خود به صورت طولانی متعهد می‌شوند و سپس زندگی مشترک خود را آغاز می‌کنند. این دو شخص بر اساس رابطه عاطفی خود استوار بوده و به بعد جنسی توجهی نمی‌کنند. این نوع ازدواج در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 بین ایالت‌های شمالی قاره آمریکاه طرفدار داشت. در آن زمان دو طرف ثروتمند بوده و به جای ازدواج سنتی، کاملا مستقل از حمایت‌های مالی همسر خود با یکدیگر ازدواج و زندگی می‌کنند.

وجه تمایز دوستی افلاطونی و روابط دیگر

دوستی درجات مختلفی دارد که عمیق‌ترین آن دوستی افلاطونی است که در آن صمیمیت به بالاترین اوج خود می‌رسد. در این نوع دوستی شما احساس می‌کنید در مقابل دوست خود آسیب پذیر هستید و به او از عمیق‌ترین افکار احساسات و تجربیات خود می‌گویید و حتی به نتیجه آن فکر نمی‌کنید. در واقع دوستی افلاطونی نتایج زیر را به دنبال دارد:

 • پذیرش خصوصیات یکدیگر و ارج نهادن آن‌ها
 • وفاداری، حس رفاقت و محافظت
 • درک خواسته‌ها و انتظارات طرف مقابل
 • اعتماد بی قید و شرط
 • همراهی، مصاحبت، راحتی و اامنیت در کنار دیگر
 • لذت بردن از تجربه‌های شاد و مثبت
 • تشویق و کمک رسانی
 • قدردانی از حضور شخص

چگونه می‌توانیم رابطه افلاطونی بسازیم

قبل از ساختن عشق افلاطونی، پیدا کردن شخصی است که بتوانید به آن این عشق را بسازید. یعنی پیدا کردن دوستی که بتوانید روح خود را برای او آشکار کرده و از تاریک‌ترین نقاط موجود در وجود خود بری او بگویید. چنین رابطه‌ای به صورت ناگهانی شکل نگرفته و ساختن آن به زحمت نیاز دارد. اما می‌توانید خودتان فرصی جهت ایجاد این رواط فراهم کنید.

داشتن علایق مشترک

در این نوع دوستی شما احساس کامل شدن می‌کنید، در نتیجه باید به دنبال کسی باشید که علایق او با شما مشتر است. به عنوان مثال اگر از کتاب خواندن لذت می‌برید، احتمال اینکه عشق افلاطونی خود را در کتابخانه پیدا کنید زیاد است. یا اگر به ورزش و هنر‌های رزمی علاقه دارید، می‌توانید در باشگاه‌های ورزشی این شخص را پیدا کنید.

گفت و گو‌های عمیق

هنگامی که شما با یک فرد مکالمه عمیق دارید، به بینش خوب و عمیقی از دیدگاه‌های فرد پی می‌برید. اما دو نفر هنگامی از یک موضوع لذت می‌برند که به یک موضوع مشترک علاقه داشته باشند. به عنوان مثال بحث دو فرد که به تاریخ علاقه درند، می‌تواند ساعت‌ها ادامه داشته باشد. درواقع شما زمانی که به یک فرد اعتماد دارید از تمامی عقاید برای او بگویید، در مقابل او هم به شما اعتماد کرده و از عقاید خودش برای شما می‌گوید.

مراقبت از دوستی

این روابطه به توجه و مرقبت نیاز دارند. اما لازم نیست شما حتما خود را در سختی بی‌ندازید و فقط با کارهای کوچک یادآوری کنید که مراقب او هستید. بری مثال می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • حال یکدیگر را بپرسید.
 • یکدیگر را به برنامه‌های مختلف دعوت کنید.
 • در دوره‌های سختی زندگی یکدیگر را حمایت کنیدو
 • از خود مربانی‌های کوچک نشان دهید.
 • بخاطر حضور او و دوستانتان از یکدیگر تشکر کنید.

هرس کردن روابط

گاهی روابط به رفتار‌های بد و توهین آمیز کشانده می‌شوند زیرا با گذشت زمان انسان‌ها تغییر می‌کنند و گاهی بدتر یا گاهی بهتر می‌شوند. با ایجاد این تغییرات ممکن است دوستی را رشد دهد یا به آن آسیب برساند. بدین ترتیب اگر فرد مقابل با شما رفتاری توهین آمیز دارد آن رابطه را هرس کنید حتی اگر او دوست افلاطونی شما محسوب شود.

عشق افلاطونی برای روح و جسم چه فوایدی دارد؟

درست است که عشق افلاطونی یکی از مشخصه‌های عشق واقعی را ندارد اما بر اساس تحقیقاتی که انجام شده می‌تواند فوائدی نیز داشته باشد که در این بخش بیان می‌کنیم:

بهبود سلامت جسمی و روانی

 بر اساس تحقیقات صورت گرفته، عشق پلاتونیک می‌تواند بر سلامت جسمی شما اثر مثبت بگذارید. به عنوان مثال این عشق سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و خطر ابتلا به انواع بیماری‌های جسمی و روحی مانند افسردگی و اضطراب را از بین می‌برد.

 کاهش استرس

استرس مزمن می‌تواند مشکلاتی مانند بیماری قلبی، فشار خون بلا، مشکلات گوارشی و ضعف سیستم ایمنی بدن می‌شود. همچنین مشکلات مختلفی همچون مشکلت خلقی مانند اضطراب و افسردگی باشد. بر ساس شواهد موجود حفظ رابطه افلاطونی به انسان کمک می‌کند تا راحت‌تر با استرس کنار بیاید و بتواند با آن مقابله کند.

افزایش قدرت تحمل

محبت و عشق یکی از مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند تحمل شما را در شرایط سخت و دشوار افزایش دهد. این مشکل می‌تواند شامل خانوادگی، کاری و حتی سلامتی باشد. اما با وجود عشق افلاطونی و داشتن شخصی که بتوانید با او صحبت کنید، تحمل شما را افزایش می‌دهد.

مطلب پیشنهادی: نام عاشقانه برای سیو مخاطب به زبان های مختلف | ذخیره اسم عشق در گوشی

معایب عشق افلاطونی

علاوه‌بر مزایای این عشق، معایبی نیز دارد که در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم:

 • بعد از گذشت مدتی یکی از دو طرف احساس می‌کند که مسئولیت تنظیم مکالم و دیدار‌ها برعهده او است که در چنین شرایطی قطع رابطه صورت می‌گیرد.
 • توجه تکردن هر کدام از طرفین به حد و مرز‌های یکدیگر
 • تعصب و بحث‌های جنجالی بدون درنظر گرفتن نظر سایر افراد
 • احساس نزدیکی به دلیل آسیب پذیری

حفظ روابط افلاطونی با مرزگذاری

این نوع دوستی یا هر رابطه دیگر باید مرزهای مشخصی داشته باشد. درواقع مرزگذاری شرط دوام رابطه است. اگز از ابتدا سر هر مسئله‌ای با هم توافق کنید، این صمیمیت بینتان بیشتر می‌شود. مرز‌هایی که می‌توانید تعیین کنید شامل موارد زیر هستند:

 • به یکدیگر قول دهید که هیچگاه از شریک احساسی خود بدگویی نکنید.
 • به صورت غیر مستقیم حد صمیمیت فیزیکی خود را مشخص کنید.
 • شریک زندگی خود را برای وقت گذراندن با دوست صمیمی خود رها نکنید.
 • روابط افلاطئنی را از شریک زندگی خود پنهان نکنید.
 • به یکدیگر فضای کافی بدهید.
 • برای روابط دیگر خود وقت اختصاص دهید.
 • تحت هر شرایطی به یکدیگر احترام بگذارید.
 • درباره موضوعاتی که اختلاف نظر دارید بحث نکنید.

از درگیر‌ها بدون بحث و گفت و گو رد نشوید.

تفاوت عشق افلاطونی با عشق رمانتیک

قبل از اینکه به سراغ تفاوت‌های این دو عشق برویم باید بگوییم که هر دو عشق باعث بهتر شدن زندگی شما می‌شود. در ادامه تفاوت این دو عشق را برای شما بیان کنیم.

شور و هیجان احساسی

عشق افلاطونی به اندازه با عشق رمانتیک شور و هیجان احساسی ندارد. به عنوان مثال کسانی که در عشق افلاطونی قرار دارند، در توصیف رابطه خود از هیچگونه شور و هیجانی صحبت نمی‌کنند. در عشق رمانتیک دو زن و شوهر به یگدیگر شور و اشتیاق وصف ناپذیری دارند که همین موضوع باعث دوام رابطه آن‌ها می‌شود. این احساس در عشق رمنتیک بسیار قوی و مثبت است اما در عشق افلاطونی این شور و هیجان در قسمت‌های دیگر بیان می‌شود.

پیچیدگی عشق رمانتیک

عشق افلاطونی مانند عشق رمانتیک پیچیده نبوده و سادگی زیادی دارد. در این نوع رابطه شما دیگر نگران سوتفاهم از حرف‌ها و رفتار‌های همسر خود نبوده و بودن کنار او لذت می‌برید. برای مثال دیگر نیاز نیست دنبال معنای مخفی در حرف همسر خود باشید یا به این فکر کنید که او راستش ر گفته یا خیر. اما در عشق افلاطونی با یادگرفتن زبان عشق می‌توانید همدیگر را درک کرده و به راحتی با صحبت کردن ادامه دهید.

صداقت متفاوت

 صداقت سانسور نشده یکی از صول مهم عشق افلاطونی محسوب می‌شود اما در عشق رمانتیک بدین صورت نیست. در این عشق شما می‌توانید خود واقعی خود باشید و نگرانی نداشته باشید. زیرادر عشق افلاطونی استاندارد‌های پایین‌تری در مقایسه با عشق رمانتیک وجود دارد. در عشق افلاطونی تعهدی برای بودن تا آخر عمر وجود ندارد.

حسادت

معمولا کسانی که در رابطه افلاطونی قرار دارند، حس حسادتی نسبت به دوستان شریک عاطفی خود ندارند. اما در صورتی که شریک عاطفیشان شخص دیگری را به آن‌ها ترجیح دهند، حسادت می‌کنند. در نتیجه در این نوع رابطه شما دیگر نیاز ندارید که درمورد رابطه خود با اطراف دیگر توضیح دهید و داشتن معاشرت با افراد دیگر رابطه شما را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

سطح توقعات

در رابطه افلاطونی انتارات شما پایین تر بوده و شما به دنبال کسی نیستید که همه چیز شما باشد و گاهی روابط افلاطونی به لذت بردن ساده در کنار هم گفته می‌شود. یعنیعادات و ویژگی‌های که تحمل آن‌ها در شریک عاطفی برای شما سخت است، در رابطه افلاطونی اهمیت چندانی ندارد. شریک عاطفی شما انتظاری ندارد که شما به چیزی تبدیل شود. همانطور که خودتان هم فهمیدید، شما دوست دارید به بهترین شریک برای وی تبدیل شوید و این تلاش را از طرف مقابل را دارید.

جمع‌بندی

در این مطلب درمورد عشق افلاطونی صحبت کردیم. این عشق به عشقی گفته می‌شود در آن هیچگونه رابطه جنسی با شریک عاطفی وجود ندارد و تمرکز بیشتر روی اعتماد و صمیمیت تمرکز دارند. عشق افلاطونی می‌تواند به آرامش روحی و جسمی شما کمک کند، استرس شما را کاهش دهد و قدرت تحمل شما را بیشتر کند. این نوع عشق در مقابل معایب زیادی دارد که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم.
شما به این نوع عشق اعتقاد دارید؟ نظرات و انتقادات خود را برای ما بنویسید.

مطالب مشابه