ماسک آماده یا طبیعی؟ کدام بهتر است؟ معرفی انواع ماسک و فواید آنها

یکی از محصولات پوستی که افراد زیادی از آن جهت لایه برداری، از بین بردن جوش و آکنه، جوانسازی و … استفاده می‌کنند، ماسک صورت است. ماست صورت به دو صورت خانگی یا آماده وجود دارد که شما هر کدام را که می‌خواهید می‌توانید استفاده کنید. اما برای برخی از افراد این سوال پیش می‌آید که ماسک خانگی بهتر است یا آماده؟ در این مقاله قصد داریم به همین سوال پاسخ دهیم. پس اگر می‌خواهید بدانید کدام یک از ماسک‌ها بهتر است، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

ماسک آماده یا طبیعی؟ کدام بهتر است؟ معرفی انواع ماسک و فواید آنها

ماسک خانگی یا آماده

جالب است بدانید اولین کسانی که ماسک را وارد بازار کردند، مردم هندوستان بودند. ماسک احساس طراوت و تازگی را به شما می‌دهد و خستکی را از پوست شما جدا می‌کند. این نوع ماسک‌ها ابتدا در مراسمات مذهبی و قبل از آن استفاده می‌شدند اما کم کم اشراف نیز به این کار علاقه مند شده و در فصول مختلف از آن استفاده کردند که بدین ترتیب این ماسک‌ها بین مردم نیز راه پیدا کردند. با گذشت زمان، مصری‌ها، چینی‌ها، رومیان باستان و … برای زیبایی بیشتر از این ماسک‌ها استفاده می‌کردند و هر کدام فورمولاسیون مخصوص خود را برای ساخت این ماسک‌ها داشتند. به طور کلی، استفاده از ماسک قدمت باستانی دارد. افراد ثروتمند نیز به فواید این کار پی بردند و از آن‌ها جهت بهبود پوست خود استفاده کردند. برای اینکه بدانیم ماسک خانگی یا آماده بهتر است باید ابتدا هر کدام را به صورت جداگانه بررسی کنیم. برخی از افراد گمان می‌کنند که این دو تفاوتی با هم ندارند و هر کدام را که بخواهند می‌توانند استفاده کنند درحالی که اینطوری نبوده و این دو ماسک با هم دیگر فرق دارند.

ماسک خانگی چیست؟

در زمان‌های قدیم یا همان ماسک‌های صورت ابتدایی، به صورت طبیعی بودن زیرا در آن زمان هیچگونه کارخانه‌ای برای ساخت محصولات پوستی وجود نداشت. در تعریف کلی ماسک صورت، می‎‌توان گفت که در این ماسک از مواد‌های طبیعی استفاده شده و هیچگونه مواد افزودنی یا شیمیایی به آن اضافه نمی‌شود.

فوائد ماسک خانگی (طبیعی)

در این بخش می‌خواهیم شما را با فوائد ماسک خانگی آشنا کنیم، فوائد این ماسک‌ها به شرح زیر هستند:

تغذیه و آبرسانی

ماسک‌های طبیعی دارای خواص آبرسانی و تغذیه بالا هستند که می‌توانند پوست خشک را مرطوب و نرم کرده، خطوط ریز و چین و چروک پوست را کاهش دهند.

به صرفه بودن

ماسک‌هایی که شما در منزل درست می‌کنید در مقایسه با ماسک‌های موجود در بازار به صرفه‌تر هستند و هزینه کمتری در مقایسه با آن‌ها دارند.

دسترسی بهتر

این ماسک‌ها به گونه‌ای هستند که شما هر زمان که خواستید می‌توانید با مواد موجود در منزل خود آن‌ها را درست کنید. اما اگر بخواهید با ماسک‌های غیر طبیعی صورت خود را جوانسازی یا لایه برداری کنید، باید به بازار بروید و به دنبال ماسک بگردید که حتی نمی‌دانید کدام برند موثرتر است.

عوارض کمتر

ماسک‌های طبیعی از آنجایی که دارای هیچگونه مواد افزودنی و شیمیایی نیستند، عوارض کمتری در مقایسه با ماسک‌های غیر طبیعی دارند، مگر اینکه شما نوع پوست خود را نشناسید و ترکیبات اشتباهی را در ماسک خود به کار ببرید.

مطلب مشابه: همه چیز درباره بوتاکس از فواید تا مضرات و اقدامات قبل و بعد از بوتاکس

مضرات

در این بخش می‌خواهیم درمورد مضرات این نوع ماسک‌ها صحبت کنیم. این مضرات به شرح زیر هستند:

وقت گیر بودن

هنگامی که شما یک ماسک غیرطبیعی را از بازار خریداری می‌کنید هر زمان که خواستید می‌توانید سریع آن ماسک را روی صورت خود بزنید. اما این نوع ماسک‌ها یعنی ماسک‌های طبیعی، وقت گیر هستند و ممکن است به مرور زمان از درست کردن آن‌ها کلافه شوید. شاید با خودتان بگویید می‌توان یک بار این ماسک را در مقدار زیادی درست کرد و آن‌ها را نگه داشت. اما ماسک‌های طبیعی از مواد مختلفی تشکیل شده‌اند که برخی از مواد موجود آن‌ها به مرور زمان فاسد می‌شوند در حالی که ماسک‌ طبیعی باید تازه باشد. در این صورت علاوه بر نتیجه عکس، مشکلات زیادی را برای شما ایجاد می‌کنند.

مشکلات مواد اولیه

مواد اولیه‌ای که با آن ماسک درست می‌کنید باید ضد عفونی شده باشند و تحت هیچ شرایطی فاسد یا نرسیده نباشند. زیرا ممکن است باعث ایجاد آلودگی یا عفونت شوند. همچنین فرچه‌ای که باید آن ماسک را روی صورت خود می‌زنید، ظرفی که در آن ماسک را درست می‌کنید یا حتی اگر با دست ماسک را روی صورت خود قرار می‌دهید باید تمیز باشد.

زحمت زیاد

درست کردن ماسک صورت کثیف کاری زیاد داشته و زحمت زیادی نیز دارد. فرض کنید که یک روز خسته از سرکار، دانشگاه، مدرسه و … آمده‌اید و خسته‌اید، بی شک درست کردن یک ماسک خانگی شما را خسته‌تر می‌کند.

ترکیبات ماسک طبیعی

یکی دیگر از مضرات ماسک طبیعی فورمولاسیون آن است، زیرا شما هر چقدر که در ساخت این نوع ماسک‌‌ها حرفه‌ای باشید، ممکن است برخی از ترکیبات آن را کم یا زیاد بریزید. بدین ترتیب، زیاد یا کم شدن ترکیبات ماسک می‌تواند مشکلات مختلفی مانند حساسیت، آلرژی، التهاب و سوزش به همراه داشته باشد.

دور از دسترس بودن برخی از مواد اولیه

در برخی از این ماسک‌ها از موادی استفاده می‌شود که این مواد یا سخت پیدا می‌شوند یا در برخی مواقع اصل نیستند‌. یکی از این مواد‌ها عسل است که بسیار گران قیمت بوده و افراد سودجو آن را به صورت تقلبی در بازار به فروش می‌رسانند و پیدا کردن اصل آن سخت است.

ماسک آماده چیست؟

ماسک آماده یا طبیعی؟ کدام بهتر است؟ معرفی انواع ماسک و فواید آنها

ماسک آماده همانطور که از نامش پیداست، از آن دست ماسک‌هایی است که در کارخانه، در لابراتور‌های پزشکی، زیر نظر متخصصین و تحت آزمایش‌های فراوان تهیه شده و به فروش می‌رسند.

انواع ماسک صورت

ماسک آماده یا طبیعی؟ کدام بهتر است؟ معرفی انواع ماسک و فواید آنها

در این بخش می‌خواهیم انواع ماسک‌های موجود در بازار را برای شما توضیح دهیم. انواع مختلفی از این ماسک‌ها با توجه به نوع پوست و حساسیت پوستی ساخته می‌شود. این ماسک‌ها به شرح زیر هستند:

ماسک‌های لایه بردار

ماسک‌های صورت لایه بردار ناخالصی‌های موجود در منافذ پوست را از بین برده و سلول‌های مرده پوست را خارج می‌کنند. این ماسک‌ها باید روی صورت قرار داده شوند و بعد به آرامی، بعد از خشک شدن جدا شوند. این کار لایه رویی پوست، آلودگی‌ها و ناخالصی‌ها را خارج می‌کند. البته برخی از ماسک‌های لایه بردار ممکن است موجب خشک شدن پوست شوند، در نتیجه اگر پوست‌تان خشک است، باید مراقب برندی که انتخاب می‌کنید باشید. برخی دیگر از این نوع ماسک‌ها با چسب ساخته شده‌اند و امکان دارد به پوست آسیب بزنند.

کشیدن ماسک‌های لایه بردار خصوصا با حرکت شدید یا ناگهانی، سلول‌های سالم پوست و موهای پرزی صورت را جدا می‌کند. ماسک‌های لایه بردار معمولا برای پاکسازی پوست استفاده می‌شوند و برای از بین بردن جوش‌های سر سیاه یا سر سفید کاربردی ندارند. به همین دلیل یک یا دو روز در هفته استفاده می‌شوند.

مطلب مشابه: روش های آبرسانی مو برای لطافت و زیبای مو با مواد طبیعی

ماسک‌های ورقه‌ای

این ماسک‌ها همانطور که از نامشان پیداست، ماسک‌های یک بار مصرف هستند که از کاغذ یا پارچه ساخته شده‌اند. ماسک‌های ورقه‌ای، در فعال آبرسان ماسک خیسانده شده‌اند. این محصولات روی پوست قرار داده می‌شوند و به مدت مشخصی روی پوست می‌ماند تا مواد مغذی آن‌ها جذب پوست شود. مواد تشکیل دهنده این نوع ماسک‌ها هنگام استفاده، سطحی بدون سوراخ دارند که صورت را کاملا پوشش می‌دهند.

ماسک‌های ورقه‌ای مزایای زیادی دارند اما متاسفانه قیمت آن‌ها زیاد است. در نتیجه اگر بخواهید آن‌ها را در روتین مراقب از پوست خود قرار دهید ممکن است از لحاظ اقتصادی به مشکل بخورید. علاوه بر این، ماسک‌های ورقه‌ای باعث بالا رفتن درجه حرارت پوست شده و می‌توانند جوش و آکنه را ایجاد کنند.

ماسک‌های صورت کره‌ای

این نوع ماسک‌ها شامل ماسک‌های ورقه‌ای، کرمی و ژلی می‌شوند.  ماسک‌های کره‌ای با هدف شفاف سازی، رطوبت رسانی و روشن نموندن پوست توسط فرمالسیون خلاقانه و مواد تشکیل دهنده کاملا طبیعی ساخته شده است. ماسک‌های ورقه‌ای کره‌ای اعم از هیدروژل، نقطه‌ای، لاستیکی و زغالی هستند. این نوع محصولات خاصیت آبرسانی دارند. علاوه بر این، ماسک‌های ورقه‌ای و ذغالی، باعث بیرون کشیدن ناخالصی‌ها می‌شود. ماسک‌های کره‌ای هم قیمت زیادی دارند و هم برای پوست‌هایی که مستعد آکنه هستند، مناسب نیستند.

ماسک‌های کِرِمی

ماسک‌های بعدی، مرطوب کننده و جوان کننده هستند و در عمق پوست نفوذ می‌کند. آنها به گوشتالو و سفت کردن پوست کمک می‌کنند و با انواع مختلف پوست‌های نرمال تا خشک سازگاری دارند. ماسک‌های کرمی، رطوبت پوست را تامین می‌کنند. این ماسک‌ها در فرمول‌های مختلفی برای هدف‌های مختلفی مانند گوشتالو شدن، روشن شدن، هیدراته کردن پوست تولید می‌شوند. اگر قصد خرید این ماسک‌ها دارید، باید بدانید که این ماسک‌ها برای شب یا هنگام خوابیدن قابل استفاده نبوده و باید چند لحظه روی پوست بمانند، سپس شسته شوند.

ماسک‌های خاک رس

ماسک‌های بعدی ماسک‌های ذغالی هستند کهه در فرمول‌های متنوع برای مشکلات پوستی مختلف ساخته می‌شوند. ویژگی اصلی ماسک‌های خاک رس شامل هیدراته و نرم کردن پوست بدون به جا گذاشتن حس روغنی یا سفتی هستند. این نوع ماسک‌ها برای ناحیه T صورت، فوق العاده بوده و تقریبا برای هر نوع پوستی مناسبی هستند. خاک رس موجود در این ماسک‌ها، چربی اضافه را از سطح پوست جذب می‌کند. ماسک‌های خاک رس باید به مدت 10 الی 15 دقیقه روی پوست قرار گرفته و سپس به محض اینکه سفت شدند، از روی پوست شسته شوند. برای پاک کردن ماسک، صورت‌تان را با ملایمت بشویید.

ماسک‌هی زغالی

این نوع ماسک‌ها، آلودگی و کثیفی را به آرامی از منافذ شما جذب کرده و از این طریق پوست شما را تمیز و روشن می‌کنند. عملکرد ماسک‌های زغالی به ماسک‌های خاک رس شباهت داشته و هیچگونه حس خشکی یا سفتی روی پوست باقی نزاشته و چربی‌های اضافه پوست شما را از بین می‌برند. ماسک‌های زغالی در فرمولاسیون کرمی، لایه بردار و ژل در بازار موجود هستند.

مزایا و معایب ماسک‌های آماده

حال که با این ماسک‌ها  انواع آن‌ها آشنا شدید بیایید در این قسمت با مزایا و معایب آن‌ها نیز آشنا شویم.

مزایا

مزایای ماسک‌های آماده شامل موارد زیر هستند:

تخصصی بودن

یکی از بهترین مزایایی که از این نوع ماسک‌ها می‌توان به آن اشاره کرد، تخصصی بودن ماسک‌های آماده است. چرا که همانطور که کمی پیش گفتیم، ماسک‌های آماده در آزمایشگاه‌های مخصوص زیر نظر متخصصین ساخته می‌شود و دقت زیادی برای ساختن آن به کار می‌رود. بدین منظور شما هنگام استفاده این ماسک‌ها مطمئن هستید که مقداری موادی که در این ماسک شما استفاده شده، به جا و قابل استفاده است.

ماندگاری بالا

برخی از این ماسک‌ها به مدت 6 ماه یا حتی بیشتر قابل استفاده هستند که می‌توان گفت بسیار مقرون به صرفه محسوب می‌شوند. زیرا ترکیباتی که در این ماسک‌ها وجود دارد باعث می‌شود تا آن‌ها به مدت زیادی سالم بمانند، البته اگر برخی از شرایط را رعایت کنید.

مطابقت بیشتر برای انواع پوست

هنگامی که شما به یک ماسک نگاه می‌کنید اطلاعات زیادی روی آن درج شده است. از طریق این اطلاعات شما می‌توانید متوجه شوید که این کرم برای کدام پوست‌ها مناسب است؟ تا چه مدت می‌توان از آن استفاده کرد؟ چه پوست‌هایی باید از آن‌ها استفاده نکنند؟ در چه شرایطی باید نگهداری شود و …. در واقع شما می‌توانید با این اطلاعات بهترین ماسک را برای پوست خود خریداری کنید.

معایب

در این بخش به معایب ماسک‌های آماده اشاره می‌کنیم:

وجود افراد سودجو

ماسک‌های ورقه‌ای دارای برندهای مخالفی هستند که برخی از این برندها نامعتبر بوده و ممکن است ترکیباتی که روی آن درج شده است را به کار نبرده باشند یا حتی تاثیری روی پوست شما نداشته باشند. یا حتی ممکن است باعث آسیب رساندن به پوست شما شوند.

گران قیمت بودن

برخی از این ماسک‌ها خصوصا برندهای معتبر و عالی گران قیمت هستند و از آنجایی که ماسک در روتین مراقبت پوست شما قرار دارد باید مدام آن‌ها را خریداری کنید.

کدام بهتر است؟ ماسک طبیعی یا آماده؟

انتخاب هر کدام از این ماسک‌ها به خواسته‌ای که از یک ماسک دارید بستگی دارد. اما در یک دید کلی می‌توان گفت که ماسک‌های آماده در مقایسه با ماسک‌های خانگی ماندگاری بیشتری دارند، زیرا ماسک‌های خانگی را حتی نمی‌توانید یک روز نگه دارید زیرا فاسد می‌شوند. اما ماسک‌های آماده تا چند ماه سالم می‌ماند. ماسک‌های آماده در آزمایشگاه‌های مخصوص و زیر نظر متخصصین درست می‌شوند، درحالی که ماسک‌های طبیعی را شما خودتان درست می‌کنید. در نتیجه ممکن است برخی ترکیبات را به اشتباه یا برخی را کمتر و بیشتر بریزید که این موضوع برای شما مشکل ایجاد می‌کنند. اما در مقابل ماسک‌های خانگی کاملا طبیعی و ارگانیک هستند و شما از این موضوع مطمئن هستید. همچنین مقرون به صرفه و ارزان‌تر نیز هستند.

 ماسک‌های آماده زحمتی ندارند و شما برای هر زمان استفاده مجبور به درست کردن آن‌ها نمی‌شوید اما ماسک‌های آماده هر دفعه باید درست شوند و به زحمت زیادی نیاز دارند. ماسک‌های آماده دسترسی راحت تری نیز دارند. یعنی شما برای زدن ماسک صورت خود مانند ماسک آماده نیازی نیست تا به بیرون از خانه بروید و برای ماسک صورت خود بازار را بگردید، بلکه می‌توانید با هر کدام از مواد موجود در منزل خود یک ماسک صورت درست کنید. البته به شرط آنکه آن مواد با یکدیگر و با پوست شما سازگاری داشته باشند. در یک نگاه کلی، ماسک‌های طبیعی در مقایسه با ماسک‌های آماده مزایای کمتری داشته و معایب بیشتری نیز دارند.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی ماسک‌های طبیعی و آماده پرداختیم و تلاش کردیم تا به این سوال پاسخ دهیم که کدام نوع ماسک بهتر است؟ ماسک‌های آماده از مواد اولیه ارگانیک تهیه می‌شوند. اما زحمت زیادی دارند، زمان بیشتری برای تهیه صرف می‌کنند و زود نیز خراب می‌شوند. در مقابل ماسک‌های آماده تحت نظر متخصصین پوست و در لابراتورهای پزشکی ساخته شده و روانه بازار می‌شوند. همچنین ماندگاری بیشتری داشته و زحمتی هم ندارند. اما ممکن است برخی از افراد گرفتار برندهای ناشناخته و افراد سودجو شوند. همچنین بیشتر این ماسک‌ها برای یک روتین پوستی گران قیمت هستند.

شما کدام نوع ماسک را ترجیه می‌دهید؟ چرا؟ نظر خود را برای ما بنویسید و اگر می‌توانید یک مزیت یا عیب برای یک از نوع از ماسک‌ها برایمان بنویسید.

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *