بیوگرافی محسن تنابنده؛ زندگینامه کامل او و درباره زندگی شخصی و هنری اش

بیوگرافی محسن تنابنده؛ زندگینامه کامل او و درباره زندگی شخصی و هنری اش

محسن تنابنده یکی از بهترین بازیگران ایرانی است که بیشتر معروفیت خود را نیز مدیون سریال پایتخت است. ما امروز در سایت هنری سبکنو قصد داریم تا به زندگی شخصی و هنری این بازیگر پرداخته و همچنین در ادامه بهترین فیلم های او را به شما عزیزان معرفی کنیم، پس در ادامه متن همراه ما باشید.

تولد

تولد

محسن تنابنده در 26 فروردین سال 1354 در تهران و در یک خانواده نُه نفره به دنیا آمد. این خانواده در تهران زندگی می‌کردند تا اینکه به خاطر اینکه شغل پدرش ککه کارگر کارخانه ایرانخودرو بود، به پیکان شهر نقل مکان کردند.

محسن درباره پُر جمعیت بودنِ  خانواده‌اش گفته است: مادرم یه هفت سالی بچه دار نمی‌شود بعد همه می‌گفتند این اجاقش کوره دیگه، بعد که افتاد رو دور، هفت تا بچه آورد تا همه بفهمند اجاقش کور نیست.

هنر از کودکی

هنر از کودکی

محسن اولین بار وقتی 8 ساله بود در تئاتر مدرسه نقش کرم دندان را بازی کرد که سپس در آمفی تئاتر پیکان شهر بروی صحنه رفت.

تئاتر را دوران دبیرستان با الگو از جمشید هاشم پور به صورت جدی از کانون حر با مسئولیت سید جواد هاشمی و در کنار هادی کاظمی و علی سلیمانی ادامه داد.

سپس محسن به صورت حرفه‌ای فعالیت خود را سال 1374 وقتی 20 ساله بود از نمایش بار عالم و پس از آن با نمیاش جریان عصبی که هر دو نوشته حسن وارسته بود، شروع کرد.

مطلب مشابه: بیوگرافی و بهترین فیلم های بهاره رهنما؛ درباره زندگی شخصی، ازدواج، طلاق و شاعری او!

بازی جلوی دوربین

بازی جلوی دوربین

آقای تنابنده بازی در جلوی دوربین را نیز 8 سال بعد از شروع فعالیت تئاتری با فیلم دانه‌های ریز برف در سال 82 یعنی وقتی که  28 ساله بود به کارگردانی علیرضا امینی شروع کرد.

نویسندگی

در کنار بازیگری، محسن نویسندگی را از سال 84 وقتی 30 ساله بود با نوشتن فیملنامه فیلم چند میگیری گریه کنی شروع کرد و در سال 85 هم سریال زندگی به شرط خنده را نوشت.

محسن تنابنده در سریال پایتخت

محسن تنابنده در سریال پایتخت

محسن تنابنده را همه مخاطبان تلویزیون با نقش معمولی در سریال پایتخت می‌شناسند. اولین فصل سریال پایتخت نوروز سال 90 روی آنتن رفت و محسن تنابنده یکی از نقش‌های اصلی این سریال را ایفا کرد.

نقی معمولی همسر هما و پدر سارا و نیکا یکی از شخصیت‌های اصلی سریال است که همیشه ماجراهای مربوط به او و پسرخاله اش ارسطو از جذاب ترین داستان‌های سریال را رقم می‌زند و تا فصل شش این سریال هم از جذابیت آن چیزی کم نشده است.

مطلب مشابه: بیوگرافی سحر دولتشاهی؛ درباره زندگی شخصی، ازدواج اول، طلاق و فیلم های او

سیمرغ بلورین

سیمرغ بلورین

در سال 1386 برای بازی در فیلم استشهادی برای خدا توانست سیمرغ بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را بگیرد و از همانجا نگاه‌ها را سمت خود جلب کرد.

سپس در سال 88 برای فیلم‌های سنگ اول و هفت دقیقه تا پاییز برنده سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد شد و در سال 95 نیز با فیلم فراری هم سومین سیمرغ خود را گرفت.

کارگردانی

کارگردانی

این بازیگری که بیشتر او را با نقش نقی معمولی می‌شناسند، در سال 1393 با ساخت فیلم گینس وارد عرصه کارگردانی شد که در گیشه 3 میلیارد تومان فروخت. دومین تجربه او در سال 97 فیلم قسم که نویسندگی آن‌ را هم برعهده داشت.

زندگی شخصی

زندگی شخصی

آقای محسن تنابنده در 28 آبان 1394 در 40 سالگی با خانوم روشنک گلپا ازدواج کرد، خطبه عقد این زوج را سید محمد خاتمی رئیس جمهور سابق جاری کرد.

ثمره این زندگی یک پسر به نام نامی متولد سال 96 می‌باشد.

مطلب مشابه: بیوگرافی و بهترین فیلم های رامبد جوان؛ از ازدواج و طلاق ها تا تولد فرزندش در کانادا

ارادت به مهران مدیری و رضا عطاران

ارادت به مهران مدیری و رضا عطاران

آقایان مهران مدیری و رضا عطاران برای من در عرصه هنر جاده صاف کن بودند. من بدون اینکه با آنها کار کرده باشم با نگاه کردن مدام به کارهایی که می‌ساختند یا بازی‌هایی که می‌کردند خیلی چیزها یاد گرفتم.

کار سفارشی انجام نمی‌دهم

من تحت هیچ شرایطی سفارشی را قبول نمی‌کنم، نه آدم نداری هستم و نه در شرایط بدی‌ام، فقط کاری را انجام می‌دهم که با قلب و عقیده‌ام همسو باشد.

پایتخت از زبانِ محسن تنابنده

پایتخت از زبانِ محسن تنابنده

هما و نقی برآیند جامعه‌ای هستند که در آن زندگی می‌کنیم. شاید اگر این در سری هم می‌دیدیم که این دو نفر زیادی با هم خوش هستند و روابط گرمی دارند، صدای همه به اعتراض بلند می‌شد و شما در این مقطع می‌پرسیدید مگر می‌شود در این جامعه که این قدر مشکلات وجود دارد این دو هیچ مساله‌ای با یکدیگر نداشته باشند و دایم با هم بگویند و بخندند.

باید زمان بگذرد…

 باید ظرفیت ها بالاتر برود و دید بازتری نسبت به مسایل داشته باشیم چون ما در حالت عادی موضوعات بسیاری داریم که نمی توانیم به سمت آنها برویم و اگر قرار باشد باب ورود به موضوعاتی چون مرگ را که همه با آنها سر و کار دارند، ببندیم دیگر گستره داستانی چندانی نداریم.

مطلب مشابه: بیوگرافی و بهترین فیلم های فرشته حسینی؛ درباره ازدواج او و در مورد زندگی شخصی

نقد از بین رفته است

نقد از بین رفته است

فکر می کنم جایگاه نقد در کشور ما متزلزل شده و این حوزه به دست هر کسی افتاده است که این امر جایگاه نقد را از بین برده است. همه چیز مغرضانه شده است، نه منتقد حاضر است آنچه را که می بیند، بپذیرد و نه سازنده حاضر است آنچه را که می شنود قبول کند چون ابهت این کار از بین رفته است.

این اتفاق به تدریج رخ داده است و به نظرم با انواع و اقسام نظرهای ناآگاهانه این جایگاه متزلزل شده است. با این تزلزل، نقد به دست افرادی افتاد که چندان حریم آن را نمی‌دانستند و به همین شکل گسترش پیدا کرد و حالا خیلی از سازندگان آثار چشم خود را بسته اند چون نقد دیگر به معنای نقادانه خود وجود ندارد.

 البته من نقدهای کسانی  را که منصفانه درباره کارها سخن می‌گویند و نظر می دهند، قبول دارم اما آن عده قلیل، این منتقدان منصف را هم زیر سوال برده‌اند.

همه می‌گویند جدی هستی

همه می‌گویند جدی هستی

همه به من می‌گویند که خیلی جدی هستم و شاید انتظار دارند مثل «نقی معمولی» رفتار کنم. به نظرم ما مثل ظرف شکلاتی هستیم که داخلش پر از شکلات است و ظرف می‌تواند غلط انداز هم باشد یعنی آنقدر نحیف باشد که با کوچکترین حرکتی بشکند.

مطالعه

مطالعه می‌تواند به هر شکلی وجود داشته باشد؛ از دیدن مردم جامعه و در نظر گرفتن شخصیت‌های آنها تا خواندن کتاب‌ها و استفاده از تجربیات دیگران، اما متاسفانه امروز به تعبیر احمد شاملو هر چیزی را که می‌خواهید پنهان کنید بهتر است لای کتاب بگذارید چون مردم ما کتاب نمی‌خوانند و مطالعه نکردن دارد ما را بیچاره می‌کند.

 همه چیز سطحی شده و معدل بسیاری از آثار هنری ما را کاهش داده است.

بهترین فیلم های محسن تنابنده

اگر در کنار زندگی شخصی و هنری این بازیگر دوست دارید تا بهترین فیلم و سریال های تنابنده را نیز بشناسید، در ادامه متن همراه ما باشید.

مطلب مشابه: بیوگرافی و بهترین فیلم های بهرام افشاری؛ درباره ازدواج و زندگی شخصی این بازیگر

جنگ جهانی سوم

جنگ جهانی سوم
 • سال انتشار: 1401
 • ژانر: اجتماعی ، درام ، ماجراجویی
 • کارگردان: هومن سیدی
 • بازیگران: محسن تنابنده، مهسا حجازی، ندا جبرائیلی، نوید نصرتی، مرتضی خانجانی، حاتم مشمولی
 • امتیاز در ای ام دی بی: 7.1
 • امتیاز در راتن تومیتوز: 100

یکی از بهترین فیلم‌های محسن تنابنده که هومن سیدی کارگردانی آن را به عهده داشته است، فیلم جنگ جهانی سوم است. این فیلم تا یک قدمی اسکار پیش رفت اما متاسفانه از راه یافتن به نامزدهای نهایی باز ماند.

خلاصه داستان فیلم جنگ جهانی سوم

شکیب یک کارگر روز مزد بی خانمان است که هرگز نتوانسته با از دست دادن همسر و پسرش در زلزله سال‌ها پیش کنار بیاید. در طی چند سال گذشته، او با یک زن کر و لال، به نام لادن رابطه برقرار کرده است.

 محل ساخت و سازی که او امروز در آن کار می کند به لوکیشن فیلمی درباره جنایات هیتلر در طول جنگ جهانی دوم تبدیل می‌شود و در کمال تعجب به او یک نقش سینمایی، خانه و فرصتی داده می شود تا برای خود کسی باشد. وقتی لادن از این موضوع مطلع می‌شود، به محل کارش می آید و درخواست کمک می‌کند.

 نقشه شکیب برای مخفی کردن او به طرز غم انگیزی اشتباه از کار در می‌آید و موقعیت جدید و فرصت بی‌تکرار پیش آمده برای او را، با تهدید رو به رو می‌‌کند.

عنکبوت

عنکبوت
 • سال انتشار: 1398
 • ژانر: جنایی ، درام
 • کارگردان: ابراهیم ایرج‌زاد
 • بازیگران: محسن تنابنده ، ساره بیات ، ماهور الوند، شیرین یزدان‌بخش
 • امتیاز در ای ام دی بی: 5.5
 • امتیاز در راتن تومیتوز: 46

این فیلم بر اساس یک داستان واقعی ساخته شده است. سعید حنایی قاتلی زنجیره‌ای بود که در مشهد به شکار زنان می‌پرداخت. محسن تنابنده نقشِ این قاتل را ایفا می‌کند.

خلاصه داستانِ فیلم عنکبوت

سعید حنایی (با بازی تنابنده) مردی چهل ساله است. یک روز همسرش با راننده‌ای مواجه می‌شود که او را روسپی می‌پندارد. سعید غرق در خشم به دنبال انتقام است. با این کار او با برخوردهای بدی مختلف مواجه می‌شود و هر بار بدتر از آن بیرون می‌آید.

 سپس زنان فاحشه را ریشه همه بدی‌ها می‌بیند و تصمیم می‌گیرد با از بین بردن فاحشه‌ها جامعه را از شر گناه و فساد خلاص کند. ولی روسپی‌هایی که او حذف می‌کند، تنها زنان بی بضاعتی هستند که مجبوراند بدن خود را بفروشند تا به فرزندانشان غذا بدهند.

مطلب مشابه: بیوگرافی امیر آقایی؛ همه چیز درباره زندگی شخصی، ازدواج و کارهای هنری او

قهرمان

قهرمان
 • سال انتشار: 1400
 • ژانر: اجتماعی، مهیج، درام
 • کارگردان: اصغر فرهادی
 • بازیگران: امیر جدیدی، محسن تنابنده، سارینا فرهادی، فرشته صدرعرفایی، سحر گلدوست، احسان گودرزی
 • امتیاز در ای ام دی بی: 7.5
 • امتیاز در راتن تومیتوز: 97

اصغر فرهادی یکی از بهترین کارگردانان سینمای ایران است که تا به کنون دو بار برنده جایزه اسکار شده است. یکی از بهترین فیلم‌های فرهادی با حضور محسن تنابنده، فیلم قهرمان محصول سال 1400 است.

خلاصه داستان فیلم قهرمان

رحیم (با بازی امیر جدیدی) خطاط و نقاشی مطلقه است که به علت عدم پرداخت بدهی‌اش به بهرام (با بازی محسن تنابنده) که یک نزول‌خور میباشد به زندان افتاده‌ است. رحیم به مرخصی دو روزه‌ای می‌آید. او پسری دارد که لکنت زبان داشته و با مربی گفتاردرمانی او فرخنده (با بازی سحر گلدوست) در رابطه است؛ فرخنده به رحیم می‌گوید که کیفی حاوی چند سکه طلا پیدا کرده‌ است که با فروش آن‌ها می‌تواند بدهی خود را به بهرام بدهد؛ اما رحیم می‌فهمد که پول سکه‌ها کافی نیست و…

3 کام حبس

3 کام حبس
 • سال انتشار: 1398
 • ژانر: خانوادگی ، درام
 • کارگردان: ساسان سالور
 • بازیگران: پریناز ایزدیار، محسن تنابنده، سمیرا حسن پور، متین ستوده، مریم بوبانی، یدالله شادمانی
 • امتیاز در ای ام دی بی: 5.8
 • امتیاز در راتن تومیتوز: _

فیلم دیگری که قصد معرفی آن را به شما عزیزان داریم، فیلم سه کام حبس به کارگردانی ساسان سالور است. محسن تنابنده در این فیلمِ درام و اجتماعی با پریناز ایزدیار همبازی بوده است.

خلاصه داستان فیلم سه کام حبس

سیم (پریناز ایزدیار) و مجتبی (محسن تنابنده) زوج جوانی هستند که تازه صاحب فرزند شده‌اند و در جنوب تهران زندگی خوب و ساده ای دارند. مجتبی ظروف پلاستیکی یکبارمصرف می‌فروشد و نسیم عروسک درست می‌کند و ترشی خانگی تهیه می‌کند. یک روز مجتبی تصادف می‌کند و نسیم تمام تلاش خود را برای نجات خانواده اش در غیاب او انجام می‌دهد.

 اما وقتی می‌فهمد شوهر محبوبش در واقع برای تهیه پول، موادمخدر خرید و فروش می‌کند و بیش از یک سال است که کار خود را از دست داده، همه چیز تغییر می‌کند. مجتبی مقدار زیادی پول به ارباب موادمخدر بدهکار است. نسیم در شرایط دشواری قرار می‌گیرد، برای نجات همسرش چاره ای نیست جز اینکه خود باقیمانده مواد را بفروشد و در کمترین زمان به یک قاچاقچی تبدیل شود.

مطلب مشابه: بیوگرافی امیرحسین رستمی؛ درباره کارهای هنری، زندگی شخصی، ازدواج و عکس های خانوادگی

پایتخت

پایتخت
 • سال انتشار: 1397
 • ژانر: کمدی، درام
 • کارگردان: سیروس مقدم
 • بازیگران: بهرام افشار، محسن تنابنده، ریما رامین فر، احمد مهران فر، علیرضا خمسه، هومن حاجی عبداللهی، نسرین نصرتی، سارا و نیکا فرقانی اصل،
 • تعداد فصل: 1
 • تعداد قسمت: 18
 • امتیاز در ای ام دی بی: 7
 • امتیاز در راتن تومیتوز: _

در پایان این شما و این هم بهترین اثر محسن تنابنده از نگاه سایت سبکنو. پایتخت یکی از محبوب‌ترین سریال‌های تاریخ تلویزیون است که در ایران نیز طرفدار بسیاری دارد.

خلاصه داستان سریال پایتخت

خانواده نقی معمولی به دلایل منطقی مجبور می‌شوند به ترکیه سفر کنند و آنجا با ماجراهای عجیبی روبه رو میشوند که همبستگی خانواده، عشق و علاقه آنها به همدیگر را بیشتر از قبل میکند.  آن‌ها در کشور ترکیه سوار بر بالن می‌شوند. فردی که مسئول هدایت بالن است به دلیل مصرف زیاد مشروبات الکلی سکته می‌کند و می‌میرد و با مرگ او، ارسطو و نقی هدایت بالن را به دست می‌گیرد. بالن این خانواده را به کشور سوریه و میانه جبهه داعش می‌برد…

سخن پایانی

بسیار خرسندیم که تا پایان همراه ما بودید. ما امروز و در این مقاله سعی کردیم به زندگی شخصی و هنری محسن تنابنده پرداخته و همچنین ما در ادامه متن بهترین فیلم‌های او را به شما عزیزان معرفی کردیم. در پایان امیدواریم از خواندن این مقاله و همچنین دیدن فیلم‌های معرفی شده نهایت لذت را ببرید.

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *