مدل موهای مردانه برای انواع شکل صورت؛ معرفی انواع مدل مو

یکی از مواردی که روی چهره افراد تاثیر دارد، مدل مو محسوب می‌شود. مدل مو معمولا با توجه به نوع صورت انتخاب می‌شود. مدل موهای زیادی وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به سلیقه و نوع صورت خود آن‌ها را انتخاب کنید. اگر جزء آقایانی هستید که مدل موی ساده‌ای دارید، باید به سراغ آشنا شدن با نوع صورت خود و مدل موهای مختلف و جدید بروید. به همین دلیل در این مقاله می‌خواهیم درمورد مدل موهای مختلف مردانه و مطابقت آن‌ها با نوع صورت‌تان صحبت کنیم. پس اگر می‌خواهید با آن‌ها آشنا شوید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

انواع صورت

مدل موهای مردانه برای انواع شکل صورت؛ معرفی انواع مدل مو

برای اینکه بدانید چه مدل مویی باید داشته باشید، باید ابتدا با نوع صورت خود آشنا شوید. برای اینکه بتوانید فرم صورت خود را پیدا کنید، باید ابتدا موهای خود را عقب بزنید و به طول و عرض صورت خود دقت کنید. عواملی همچون طول صورت، عرض پیشانی، عرض چانه و گونه‌ها در تعیین نوع صورت موثر هستند.  انواع صورت به شرح زیر هستند:

صورت بیضی

اگر طول صورت شما تقریبا دو برابر عرض آن باشد، بدین معناست که فرم آن بیضی است. طول صورت از لبه‌ی پیشانی تا نوک چانه و عرض آن فاصله بین گونه‌ها محسوب می‌شود. این فرم صورت برای زنان ایده آل محسوب شده اما برای مردان چندان ایده آل نیست.

مدل مو برای صورت بیضی

در صورتی که فرم صورت‌تان بیضی است، باید بدانید که طیق وسیعی از مدل موها می‌تواند به صورت شما بیاید. برای این نوع صورت انواع مدل مو پمپادور یا حتی بلندتر از آن را می‌توانید امتحان کنید. حتی مد مو کات باز و سر کاملا تراشیده نیز برای این فرم صورت می‌تواند مناسب باشد. حتی اگر موهای شما تا شانه نیز باشد، باز هم ظاهرتان جذاب می‎‌شود.

برای خوش فرم‌تر شدن صورت، موها را از پیشانی کنار بزنید. ابتدای موهای خود را به سمت عقب برده و سپس فرق کج کنید. هدف از باز کردن فرق، زاویه دادن صورت است.

مدل موی مردانه کلاسیک نیز برای شما مناسب است. این مدل مو به گونه‌ای است که کناره‌های مو کمی کوتاه‌تر از بالای سر هستند. در این حالت نیز فرق کج است.

مدل مویی که جلوی آن خرد باشد و روی پیشانی بریزد به این نوع صورت می‌آید. زیرا این مدل آن را از بیضی بودن خارج کرده و بیشتر به سمت دایره‌ای می‌برد.

صورت مربعی

صورت مربعی، فرم ایده‌آل برای مردان محسوب می‌شود. در این نوع فرم، اندازه طول و عرض نزدیک بوده و صورت در گوشه‌ها زاویه دارد. این نوع صورت به گونه‌ای است که وقتی به آن نگاه می‌کنید، متوجه مربعی بودنش می‌شوید.

مدل موی مناسب برای صورت مربعی

در این صورت خط فک به وضوح قابل مشاهده است، به همین دلیل باید مدل مویی که انتخاب می‌کنید آندرکات قوی وجود داشته باشد تا بتوانید این ویژگی را کاملا به تصویر بکشید. برای این فرم صورت می‌توانید انواع مدل مو را انتخاب کنید و استایل‌های متفاوت روی این نوع صورت را تجربه کنید. پیشنهاد می‌کنیم به جای تمرکز روی کوتاه بودن موی خود، به میزا پر پشت بودن آن توجه کنید و با توجه به حجم آن مدل موی خود را به صورت کلاسیک یا کوتاه بزنید.

در صورتی که صورت مربعی دارید، می‌توانید از انواع مدل موی کوتاه استفاده کنید. اما باید بدانید موی خیلی کوتاه، زاویه‌های صورت شما را برجسته‌تر نشان می‌دهد.

خرد کردن لایه‌های رویی مو، چهره شما را جذاب‌تر می‌کند.

بهترین نوع فرق برای شما فرق کج محسوب می‌شود.

برای افزایش جذابیت خود می‌توانید ته ریش بگذارید.

صورت مستطیلی

صورت مستطیلی ترکیبی از صورت بیضی و مربعی است که طول آن از عرض‌اش بیشتر بوده و گوشه‌های آن زاویه‌دار هستند.

مدل موی مردانه برای صورت مستطیلی

بهتر است برای انتخاب مدل موی مردانه به صورت‌های کشیده به این موضوع توجه کنید که نباید مدل موی شما صورتتان را کشیده‌تر نشان دهد. به همین دلیل، باید از موی پامپادور دوری کنید و در مقابل موی متعادل‌تری را انتخاب کنید. سعی کنید موهای خود را مرتب نگه دارید تا حجم آن بیشتر نشود. می‌توانید از حالت دهنده‌های مو هم می‌توانید برای مرتب کردن آن استفاده کنید. اما طوری آن را حالت ندهید که صورت شما را کشیده‌تر کند.

مدل موهایی که حالت چتری دارند، بلند بودن پیشانی را نشان نمی‌دهند و فاصله آن را کم می‌کنند. مدل مویی با طول متوسط برای این نوع فرم صورت جزء بهترین مدل موهای شما به شمار می‌رود. در صورتی که فرم صورت‌تان مستطیلی است، مدل موی مردانه کلاسیک 2022 برای صورت شما بهترین نوع مدل مو محسوب می‌شود.

صورت مستطیلی کشیده بوده و اگر می‌خواهید موی خود را بالای سر خود نگه دارید، نباید کناره‌های آن را کوتاه کنید.

از مدل‌هایی استفاده کنید که بالا و کناره‌های مو در آن نسبتا بلند است. کناره‌های موی خود را ژل یا حالت‌ دهنده‌های دیگر به عقب نداده و روی شقیقه‌های خود بریزید.

برای این نوع صورت، می‌توانید مقداری از موها را روی پیشانی خود بریزید تا طول و عرض صورت شما را کمتر کند.

صورت گرد

 صورت گرد، طول عرض نزدیک به هم داشته و هیچ گونه زاویه‌ای ندارد. در صورتی که صورت شما گرد است باید با کمک مدل مو آن را مربعی شکل کنید.

مدل مو برای صورت گرد

صورت دایره‌ای، زوایا و ابعاد تیزی ندارد. به همین دلیل، باید با استفاده از مدل مو صورت خود را فرم دهید. به بیانی دیگر، باید صورت خود را زاویه دار کنید. بدین منظور، باید کناره‌های موی خود را کوتاه نگه دارید ولی حتما به بخش بالای موها حجم یا به اصطلاح پوش دهید. کچل کردن و تراشیدن تمام موها ایده خوبی نبوده و می‌توانید فرق سر را باز کنید اما صاف نباشد و کمی زاویه دار باشد. مدل موهایی که می‌توانید برای این نوع صورت انتخاب کنید شامل پمپادور و کوییف هستند. زیرا اطراف موهای شما خالی بوده و فرمی زاویه‌دار به صورت‌تان بدهند. صورت گرد برای مردان نادر بوده و به صورت‌های چانه‌های نرم و چاق مربوط نمی‌شود. همچنین صورت گرد سن افراد را پایین‌تر نشان داده می‌شود.

صورت لوزی یا الماسی

طول صورت لوزی از عرض آن بیشتر بوده و روی گونه‌ها زاویه‌دار است. این صورت عرض چانه و پیشانی کمی دارد.

مدل موی مناسب صورت لوزی

قسمت‌های کناری صورت، خصوصا در نواحی گونه‌ها برای آقایانی که صورت‌های الماسی شکل دارند از انواع صورت‌های دیگر بیشتر است. در نتیجه مدل مو مردانه ساده برای این صورت مناسب نبوده و باید موهای شما کمی مجعد باشد و کمی شلخته باشد. اگر موهای شما کمی شلخته باشد، باعث می‌شود تا مقداری از استخوان‌ها و زاویه‌ی گونه‌های شما پوشیده و متعادل شود. با این کار، گونه‌ها با پیشانی‌تان تعادل بهتری پیدا کرده و فرم صورت به تعادل بیشتری می‌رسد. پیشنهاد می‌کنیم از کوتاه کردن موهای خود خودداری کنید، زیرا گونه‌های شما توسط موهایتان به درستی پوشیده نشود، صورت شما را پهن‌تر نشان می‌دهد.

مدل مویی که پیشانی شما عریض‌تر نشان می‌دهد، بهترین نوع است.

اگر صورت‌تان لوزی است، باید موی خود را به صورت خرد و لایه لایه بزنید. این مدل‌ها به موهای شما حجم می‌دهد.

مدل موهای بلندتری که با استفاده از آن‌ها بتوان کناره‌های مو پشت گوش زد، برای نشان دادن استخوان زاویه‌دار صورت لوزی و جذاب‌تر کردن آن کمک می‌کند.

موی خود را خیلی فرق کج باز کرده و موهای خود را یک طرفه بریزید.

سعی کنید برای خود یک ته ریش خیلی کم بگذارید.

صورت قلبی

این فرم صورت به قلب شباهت دارد که در نتیجه قسمت پیشانی عریض بوده و در قسمت چانه باریک می‌شود.

مدل موی مناسب برای صورت قلبی

برای این نوع صورت باید مدل مویی را انتخاب کنید که فرم صورت در قسمت بالایی با پایینی متعادل شود. در نتیجه باید اندازه موهای خود را متناسب با ویژگی‌های فرم صورت خود نگه دارید. همچنین چانه شما نباید باریک بنظر برسد و خط ریش‌های پهن را جدی بگیرید چون از این اتفاق جلوگیری می‌کند. موهای شما باید با اندازه‌های کوتاه تا متوسط برای ای مدل صورت مناسب‌تر بوده و باید زاویه تیز چانه خود را بپوشانید و از ته ریش یا ریش کامل کنید. مدل موی ایده آل برای این نوع صورت لِیِر است.

مدل موی خود را خیلی کوتاه نکنید. این مدل‌ها باعث باریک‌تر شدن چانه و عریض‌تر شدن پیشانی می‌شود.

سعی کنید سایز موی خود را متوسط نگه دارید. لایه‌های روی مو را با کمک قیچی پیتاژ خرد و با استفاده از تیغ کم حجم کنید.

صورت مثلثی

صورت مثلثی نقطه مقابل صورت قلبی محسوب می‌شود. یعنی در این صورت پیشانی باریک بوده و فک عریض است. این صورت نادر بوده و باید سعی کنید آن را متعادل کنید.

مدل موی مناسب برای صورت مثلثی

مدل موهایی که برای این نوع صورت مناسب هستند، خیلی بلند نبوده و به گردن نمی‌رسند. بهترین مدل موها بری صورت مثلثی مدل موهایی است که حجم موها و پهنای پیشانی را بیشتر نشان می‌دهد. برای این کار از محصولات حجم دهنده مو نیز استفاده کنید. همچنین ریش برای این نوع صورت چندان مناسب نیست. برای این نوع صورت نهایتا باید ته ریش داشته باشید.

همانطور که گفتیم، این فرم صورت برعکس مدل قلبی است. در نتیجه باید به جای اینکه مدل موهای خود را کم حجم نشان دهید، آن را پر حجم نشان دهید. با این مدل مو عرض پیشانی خود را بیشتر می‌کنید.

مدل موهای بلندی که تا روی بینی می‌آیند، می‌توانند کناره‌های باریک صورت را پوشانده و آن‌ها را تو پر نشان دهند.

مدل موهای مختلف مردانه

مدل موهای مردانه برای انواع شکل صورت؛ معرفی انواع مدل مو

حال که با انواع صورت و نحوه انتخاب مدل مو با هر نوع صورت آشنا شدید، در این بخش می‌خواهی مدل موهای مختلف مردانه را به شما معرفی کنیم تا با توجه به مشخصاتی که گفتیم، بتوانید مدل موی مناسب خود را انتخاب کنید. این مدل موها به شرح زیر هستند:

مدل موی فید (fade)

مدل موهای مردانه برای انواع شکل صورت؛ معرفی انواع مدل مو

مدل موی فید چند نوع دارد که انواع آن شامل فید تیپر، فید کم، فیک زیاد، فید متوسط و فید طاس هستند. مدل موی فید به مدل مویی گفته می‌شود که دور و پشت سر کوتاه یا حتی سفید است. در این نوع مدل مو، هر چقدر موهای بالاس سر به خط ریش می‌رود کم پشت‌تر می‌شود که نام این کار سایه زنی است. فید تیپر در ناحیه شقیقه و معمولا پشت سر در دو گوشه زده می‌شود. نوع کم آن در پایین خط شقیقه بوده و حجم تیرگی مو در قسمت بالا زیاد است. فید کم برای کسانی مناسب است که در بغل و پس سر خود تو رفتگی دارند. فید زیاد در نقاطی بالاتر از مقلق شقیقه قرار داشته، خط‌ها و اندازه محو شده نیز در بالای نقاظ بغل سر قرار دارند.

آندرکات (undercut)

مدل موی بعدی بغل‌های مو به شدت هالی می‌شود. در این نوع مدل مو می‌توان بغل موها را از ته کامل زد که پوست سر سفید بنظر برسد. این مدل مو برای موهای کوتاه مناسب است اما اگر موی شما متوسط باشد، جذابیت شما را افزایش می‌دهد. این مدل مو را می‌توانید به سمت بالا، عقب یا کج استایل کنید. آندرکات نیز دارای انواع مختلفی است که شامل غیر متصل و الویسی یا پوش دار هستند. در مدل موی آندرکات غیر متصل یا disconnected یک خط در بالای سر، موهای پرشت را از کم پشت جدا می‌کنند. اگر موهای پرپشتی دارید، حتما این مدل مو را انتخاب کنید. مدل موی الویسی برای موهای کم حجم، روشن، مخروطی و کوتاه یا بلند مناسب است.

پیچی (Quiff)

مدل موی پیچی یا کویف در دسته مدل موهای کلاسیکی قرار می‌گیرد که به مدل موی پمپادور شباهت دارد. این نوع مدل مو در مقایسه با مدل موهای دیگر کوتاه‌تر بوده و از قسمت جلو می‌تواند به سمت بالا استایل شود. مدل موی پیچی برای موهای کوتاه تا متوسط مناسب بوده و با ترکیب چهره بسیار هماهنگ است.

مدل موی comb cover

مدل موی بعدی یعنی comb cover جزء محبوب‌ترین مدل موهای مردانه بوده و درواقع ترکیبی از مدل موی فید و آندرکات است. مدل موی comb cover برای کسانی که موهای متوسط یا بلندی دارند، گزینه خوبی است.

مدل موی کناره زدن مو به عقب (slicked back)

این مدل مو جذابیت زیادی دارد که در آن در کناره مو فید کامل بوده و موهای بالای سر به عقب داده‌ شده‌اند.

مدل موی ارتشی (Military)

مدل موی ارتشی جزء موهای کوتاه است که توسط ماشین اصلاح طراحی می‌شود. اگر یک مدل موی کوتاه و کم مراقبت می‌خواهید مناسب است. همچنین در صورتی که موهایتان در حال نازک شدن یا کاهش یافتن است، این مدل مو را انتخاب کنید.

مدل مو مردانه بازکات (buzz cut)

این مدل مو شباهت زیادی به مدل موی مردانه ارتشی دارد. باز کات کوتاه‌ترین نوع مدل موی مردانه محسوب می‌شود. اگر جزء اشخاصی هستند که سبک زندگی پرمشغله‌ای دارید یا اهل درست کردن موی خود نیستید و این مدل مو با فرم صورت شما مناسب است، پیشنهاد می‌کنیم آن را انتخاب کنید.

مدل موی خلبانی ( crew out)

این نوع مدل مو، یک مدل موی کوتاه و جذاب است و برای کسانی که می‌خواهند موهای کوتاهی داشته باشند، مناسب است. crew out کمی از مدل موی باز کات بلندتر بوده که در قسمت جلویی بلند است و به تدریج که به عقب می‌رود، خالی می‌شود.

مدل موی ایوی لیگ (ivy league)

مدل موی بعدی ایوی لیگ است که یکی دیگر از مدل موهای کوتاه محسوب می‌شود اما کوتاهی آن به حدی نیست که نتوانید به آن حالت دهید و کمی از مدل خلبانی و ارتشی پر پشت‌تر است.

مدل مو فرینج (fringe )

مدل موی فرینج یا چتری یکی دیگر از مدل موهای مردانه محسوب می‎‌شود که هیچ موقع از مد خارج نشده و می‌توان آن را به صورت کوتاه، بلند، صاف یا زاویه دار، ضخیم یا حتی لایه لایه استایل کرد.

مدل مودی side part

یکی از کلاسیک‌ترین مدل مو مردانه، مدل کنار زدن موها به سمت جپ و راست است. این مدل مو در کنار سادگی، بسیار شیک و جذاب محسوب می‌شود.

مدل مو French Crop

این مدل مو یکی دیگر از مدل موهای کوتاه مردانه است که در کناره‌های سر سفید بوده و حجم مو در بالای سر نیز  کم پشت است.

مدل موی گوجه‌ای یا بان (bun)

این مدل مو به گونه‌ای است که موهای بلند یا نیمه بلند را جمع می‌کنند و آن را به شکل یک گوجه با کش می‌بندند.

مدل موی بغل کوتاه (short side)

این مدل مو یکی از مدل‌هایی است که مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است. مدل موی بغل کوتاه و جلو بلند برای تیپ‌های بهم ریخته گزینه مناسبی محسوب می‌شود. مدل موی بلند جلویی می‌تواند تا اندازه متوسط یا بلندتر برخوردار باشد.

مدل موی Top Knot

در این مدل مو، دو طرف مو در حالت فید زده می‌شود و تنها وسط آن بلند نگه داشته می‌شود که آن وسط با کش بسته می‌شود.

مدل موی کاسه‌ای (bowl cut)

مدل موی کاسه‌ای جزء قدیمی‌ترین و کلاسیک‌ترین مدل موهای مردانه محسوب می‌شود که در دهه 90 میلادی مورد استقبال مردم زیادی قرار گرفته بود. اما امروزه کمتر کسی از آن استقبال می‌کند.

جمع‌بندی

در این مقاله درمورد انواع مدل صورت و مدل موهای مناسب مردانه برای هر نوع صورت صحبت کردیم. همچنین در ادامه به انواع مدل موهای مردانه پرداختیم تا با توجه به شناخت از نوع صورت خود، بتوانید مدل موی مناسب خود را انتخاب کنید. برخی از این مدل موها شامل فید، فید زیاد، فید متوسط، آندر کات، فرینج، کاسه‌ای، بان و … هستند.

نوع صورت شما چیست؟ کدام مدل مو را انتخاب می‌کنید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *