سبکِنو

زیباترین مکان های گردشگری اصفهان؛ لیست جاهای دیدن اصفهان

اگر قصد سفر به شهر زیبای اصفهان را دارید، ابتدا باید با مکان های گردشگری اصفهان به صورت کامل آشنا شوید. آشنایی با این جاذبه ها، این امکان را به شما می دهد که برای سفر خود برنامه ریزی کرده و به تمام جاذبه های آن سر بزنید.

فهرست مطالب

مکان های دیدنی اصفهان کدامند؟

زیباترین مکان های گردشگری اصفهان؛ لیست جاهای دیدن اصفهان

مکان های دیدنی اصفهان کم نیستند. این شهر به عنوان یکی از پرجاذبه ترین و جذاب ترین شهرهای ایران شناخته می شود. به همین دلیل است که به آن نصف جهان نیز می گویند. در این مقاله می خواهیم به معرفی زیباترین و معروف ترین مکان های گردشگری اصفهان بپردازیم. تا این گونه با این شهر و جاذبه های آن آشنا شوید.

میدان نقش جهان، از زیباترین مکان های گردشگری اصفهان

میدان نقش جهان، از زیباترین مکان های گردشگری اصفهان

نقش جهان از اولین مکان های گردشگری اصفهان است که می خواهیم آن را معرفی کنیم. میدان نقش جهان که به میدان امام نیز معروف است، دومین میدان برگ جهان می باشد. این میدان در سال 1313 در فهرست آثار ملی ایران جای گرفت.

نقش جهان در دوران تیموریان برای اولین بار ساخته شد. اما در دوران صفویان بسیار گسترش یافته و مکان های متعددی در اطراف آن ساخته شد. مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله، عمارت عالی قاپو و سردر بازار قیصریه در این میدا قرار گرفته اند. فواره های آبی و فضاهای سبز بسیار زیبای این میدا در نگاه اول همه توجه ها را به خود جذب می کنند.

میدان نقش جهان یکی از مکان های گردشگری اصفهان است که دسترسی به آن بسیار آسان می باشد. در واقع با اتوبوس، مترو، تاکسی و ماشین شخصی می توانید به این میدان بروید. البته فراموش نکنید که پیدا کردن جای پارک برای خودروی شخصی مقداری دشوار خواهد بود.

مسجد شیخ لطف الله، زیباترین مسجد اصفهان

مسجد شیخ لطف الله، زیباترین مسجد اصفهان

مسجد شیخ لطف الله به عنوان یکی از زیباترین و جالب توجه ترین مکان های گردشگری اصفهان شناخته می شود. اگر به میدان نقش جهان رفتید، احتمالا یک گنبد آبی زیبا توجه شما را از دور به خود جلب می کند. این گنبد به مسجد زیبای شیخ لطف الله تعلق دارد که ساخت آن به همت استاد محمدرضا اصفهانی به مدت 18 سال طول کشید. کاشی کاری های زیبا و نقش و نگار اسلیمی این مسجد تمام چشم ها را به خود خیره می سازند. عظمت و شکوه این مسجد وصف نشدنی است.

شاهکار کتیبه های خط ثلث استاد محمدرضا تبریزی عباسی را تنها می توانید در این مسجد مشاهده کنید. مسجد شیخ لطف الله به عنوان یکی از مکان های گردشگری اصفهان یک شاهکار معماری ایرانی- اسلامی به شمار می آید. این مسجد فاقد مناره و شبستان ورودی است که موجب تمایز آن با سایر مسجدها شده است.

بازدید از مسجد امام اصفهان را فراموش نکنید

بازدید از مسجد امام اصفهان را فراموش نکنید

مسجد امام یا مسجد جامع یکی دیگر از مکان های گردشگری اصفهان می باشد که در میدان نقش جهان واقع شده است. این مسجد در دوران صفویان و به دستور شاه عباس صفوی ساخته شد. این مسجد به دلیل پژواک و انعکاس صدایی که ایجاد می کند مشهور است.

یعنی زمانی که در مرکز گنبد مسجد بایستید، پژواک صدای شما در تمامی صحن مسجد شنیده می شود. کاشی کاری ها و منبت کاری های موجود در این مسجد با ظرافت هرچه تمام تر ساخته شده اند. مسجد جامع به همت هنرمند معمار، جناب استاد علی اکبر اصفهانی و با نظارت محب علی بیک الله معماری شده است.

خطاطی و نقوش مسجد امام که یکی از بهترین مکان های گردشگری اصفهان می باشد به همت استادان زیادی صورت گرفته است. محمد رضا امامی، علی رضا عباسی، محمد صالح امامی و عبدالباقی تبریزی جزء این استادان بوده اند.

مطلب مشابه: مکان های خنک ایران برای سفر در تابستان؛ معرفی جاهای سرسبز و خنک

مکان های گردشگری اصفهان: عمارت عالی قاپو

مکان های گردشگری اصفهان: عمارت عالی قاپو

یکی از خیره کننده ترین مکان های گردشگری اصفهان که در ضلع جنوبی میدان نقش جهان واقع شده است، کاخ عالی قاپو می باشد. این کاخ هر ساله هزاران گردشگر را به سوی شهر اصفهان روانه می کند. عمارت عالی قاپو در شش طبقه ساخته شده و محل اقامت شاهان عباسی بوده است. طبقات این عمارت زیبا با استفاده از راه پله های مارپیچی به هم متصل می شوند. دیوارها و پله ها با استفاده از کاشی های خوش نقش و نگار تزئین شده اند که حس بسیار خوبی را القاء می کنند.

عمارت عالی قاپو که جزء برجسته ترین مکان های گردشگری اصفهان است دارای یک ایوان بزرگ با 18 ستون چوبی می باشد. در گذشته پادشاهان و سران مملکت در این ایوان نشسته و به تماشای مسابقات، رژه های نظامی و جشن های مختلف پرداخته اند. از ایوان این کاخ می توان منظره زیبای میدان نقش جهان را به صورت کامل مشاهده کرد.

کلیسای وانک، از بهترین مکان های گردشگری اصفهان

کلیسای وانک، از بهترین مکان های گردشگری اصفهان

کلیسای وانک یکی از جامع ترین و بزرگترین مکان های گردشگری اصفهان می باشد که خود بخش ها مختلفی دارد. این کلیسا شامل کلیسای اصلی، موزه وانک، موزه مردم شناسی ارامنه و چاپخانه و کتابخانه می باشد. چه مسلمان باشید و چه مسیحیف این کلیسا می تواند یک فضای سرشار از معنویات و آرامش برای شما باشد.

کلیسای وانک دارای دو گنبد بسیار زیبا می باشد که معماری آن را شبیه به معماری مساجد کرده است. نقش و نگار و نقاشی های این کلیسا بی نظیر بوده و هر کدام داستان های مختلفی را روایت می کنند. این نقش و نگارها به صورت روغن کاری و طلاکاری شده کشیده شده اند.

در موزه این کلیسا که یکی از بهترین مکان های گردشگری اصفهان است تار موی جالبی وجود دارد. بر روی این تار مو یک جمله از تورات نوشته شده است که تنها با میکروسکوپ قابل مشاهده می باشد. در موزه مردم شناسی کلیسا می توانید با لباس های سنتی و فرهنگ ارامنه بیشتر آشنا شوید. این کلیسا در چهارراه حکیم نظامی، خیابان نظر شرقی، کوچه کلیسای وانک واقع شده است.

پل خواجو، نهایت تقارن و تناسب

پل خواجو، نهایت تقارن و تناسب

یکی از زیباترین و شاعرانه ترین مکان های گردشگری اصفهان، پل خواجو است. این به دستور شاه عباس دوم روی رود زاینده رود ساخته شد. این پل هم برای اهداف تفریحی و هم جهت تنظیم کردن جریان آب رودخانه بنا شده است.

حتی امروزه بسیاری از اهالی اصفهان برای گردش و تفریح به این پل رفته و در آن به گردش می پردازند. در شب ها، نورپردازی هایی که برای این پل انجام شده اند جلوه آن را بی نظیر می کنند. می توانید هم در طول روز و هم در طول شب به این پل زیبا رفته و عکس های یادگاری فراوانی بگیرید.

پل خواجو به عنوان یکی از متناسب ترین و متقارن ترین مکان های گردشگری اصفهان شناخته می شود. زیرا این تقارن در دو طرف پل به خوبی رعایت شده است.

اصفهان، با سی و سه پل اصفهان می شود

اصفهان، با سی و سه پل اصفهان می شود

سی و سه پل از مکان های گردشگری اصفهان است که به نوعی نماد شاخص اصفهان می باشد. این پل در قرن یازدهم توسط الله ورد خان و به دستور شاه عباس صفوی ساخته شده است. سی و سه پل، طولانی ترین پل زاینده رود است که به آن پل الله وردی خان و پل جلفا هم می گویند.

در گذشته این پل محلی برای برگزاری جشن های مختلف از جمله جشن نوروز، جشن خاج شویان، جشن آب پاشان و … بوده است. پل سی و سه پل هم در طول روز و هم در شب هنگام با آن نورپردازی زیبایش بسیار چشم نواز می باشد. این پل 295 متر طول و 14 متر عرض دارد. دلیل نامگذاری این پل به دلیل داشتن 33 عدد دهانه بوده است.

بازار قیصریه، خرید کردن در اصفهان قدیم

بازار قیصریه، خرید کردن در اصفهان قدیم

بازار قیصریه از دیگر مکان های گردشگری اصفهان است که امکان خرید کردن در اصفهان قدیم را به شما می دهد. این بازار یکی از قدیمی ترین، زیباترین و مجلل ترین مکان های دیدنی اصفهان می باشد که در ضلع شمالی میدان امام واقع شده است. به بازار قیصریه، بازار سلطانی نیز می گویند. می توانید انواع صنایع دستی، فرش ها و جاجیم های دستی، ظروف سفالی و مسی، انواع ادویه و … را از این بازار تهیه کنید. اگر قصد خرید سوغاتی برای عزیزانتان را دارید، خرید از بازار قیصریه بهترین گزینه است.

سر در بازار قیصریه خود یک شاهکار تاریخی به شما می آید. زیرا این سر در دارای کاشی کاری هایی ظریفی است که نقش و نگارهای خیره کننده ای دارند. سقف گنبدی شکل، حجره های قدیمی و نورگیرهای زیبا، قیصریه را به زیباترین بازار خاورمیانه تبدیل کرده است.

کاخ چهل ستون، زیباترین کاخی که تاکنون دیده اید

کاخ چهل ستون، زیباترین کاخی که تاکنون دیده اید

اگر در میان مکان های گردشگری اصفهان به دنبال بهشت گمشده هستید آن بهشت قطعا کاخ چهل ستون خواهد بود. این کاخ همانند بسیاری از بناهای معماری آن دوره جهت نشان داده جلال و شکوه حکومت آن زمان ساخته شده است.

ساخت این بنا در زمان شاه عباس اول شروع شده و در زمان شاه عباس دوم تکمیل شد. این کاخ بیست ستون داشته و در حیاط آن یک استخر بسیار بزرگ قرار دارد که تصویر ستون ها در آب آن منعکس می شوند. به همین دلیل به آن چهل ستون می گویند. البته در ادبیات فارسی عدد چهل عددی جهت بزرگنمایی کردن است. بنابراین دلیل نامگذاری کاخ می تواند شکوه و جلال دادن به آن هم باشد.

کاخ چهل ستون به عنوان یکی از مکان های گردشگری اصفهان مجموعه های مختلفی را در خود جای داده است. مجموعه های سفال، آبگینه، سکه ماقبل تاریخ، قباله های ازدواج قرن نهم به بعد، انواع سنگ نوشته ها و … جزء این مجموعه ها هستند. این کاخ در میدان امام حسین، خیابان استانداری واقع شده است.

قدم زدن در محله زیبای جلفا

قدم زدن در محله زیبای جلفا

یکی از زیباترین محله هایی که به عنوان یکی از مکان های گردشگری اصفهان شناخته می شود، محله جلفا است. این محله دارای معماری ترکیبی ایرانی و ارمنی است. به همین دلیل معماری آن با سایر محله های اصفهان بسیار متفاوت است. در خیابان ها و کوچه پس کوچه های این ملحه کافه ها و رستوران های مختلفی وجود دارند. خیابان های سنگفرش و نیمکت های چوبی آن نمای بسیار زیبایی به محله داده اند.

بنابراین محله جلفا یکی از دلنشین ترین محله های اصفهان برای پیاده گردی و لذت بردن از قهوه های خوشمزه است. در میان مکان های گردشگری اصفهان، محله جلفا بهترین مکان برای پیاده روی می باشد. در حال حاضر 11 کلیسا در محله جلفا قرار دارند. ارمنی هایی که در زمان صفویان به ایران مهاجرت کرده اند، در این محله اقامت داشته اند.

مطلب مشابه: آبشار‌ های ایران که حتما باید ببینید؛ معرفی 20 آبشار زیبا در ایران

کاخ هشت بهشت، بهشت گمشده ایران

کاخ هشت بهشت، بهشت گمشده ایران

کاخ هشت بهشت یکی از قدیمی ترین و پرطرفدارترین مکان های گردشگری اصفهان است. این بنا دارای هشت ضلع بوده و در دو طبقه مجزا ساخته شده است. این کاخ در میان یک باغ زیبا و سرسبز واقع شده و اطراف آن را درخت های فراوانی در بر گرفته اند. بسیاری از جهانگردان، کاخ هشت بهشت را زیباترین کاخ عالم نامیده اند. اتاق های طبقه اول دارای گچ بری ها و نقاشی های تو در تو و بسیار زیبایی است. همچنین طاق ها و پنجره های مختلف اتاق های طبقه دوم منظره ای بسیار زیبا از باغ به دست می دهند.

کاخ هشت بهشت جزء مکان های گردشگری اصفهان است که در دوره قاجار دستخوش تغییرات فراوانی قرار گرفت. بنابراین بسیاری از شکوه، جلال و زیبایی خود را در این دوره از دست داد. با این حال باز هم این کاملا ارزش دیدن دارد.

منارجنبان، مناره هایی که می رقصند

منارجنبان، مناره هایی که می رقصند

احتمالا یکی از جالب ترین مکان های گردشگری اصفهان، منارجنبان باشد. آرامگاه عارفی به نام عمو عبدالله کارلادانی در این مکان قرار دارد. منارجنبان دارای دو عدد مناره به ارتفاع های 17 متر می باشد. زمانی که یکی از این مناره ها تکان می خورد، مناره دیگر نیز به حرکت در می آید.

البته در برخی از شهرهای دیگر ایران همانند یزد همچین سازه هایی وجود دارند. اما وجه تمایز منارجنبان این است که هنگام حرکت دادن مناره، کل بنا نیز به حرکت در می آید. معماران و دانشمندان زیادی تاکنون سعی کرده اند که علت اصلی تکان خوردن مناره ها را پیدا کنند.

در هنگام مراجعه به مکان های گردشگری اصفهان همانند منارجنبان باید به ساعت بازدید خود دقت کنید. زیرا مناره های این سازه تنها در ساعت های مشخصی به حرکت در می آیند. زیرا حرکت دادن زیاد مناره ها موجب آسیب رسیدن به ساختمان سازه خواهد شد.

چهارباغ عباسی، از سبزترین مکان های گردشگری اصفهان

چهارباغ عباسی، از سبزترین مکان های گردشگری اصفهان

در میان مکان های گردشگری اصفهان، خیابان چهارباغ عباسی یکی از بهترین مکان ها برای پیاده روی و لذت بردن از طبیعت است. این خیابان جزء اصلی ترین خیابان های اصفهان به شمار می آید که درخت های آن سقف زیبایی را برای عابران پیاده ایجاد می کنند.

این خیابان در هر فصل دارای زیبایی های خودش است. می توانید در این خیابان قدم زده و عکس های یادگاری فراوانی را ثبت کنید. محل هایی برای استراحت عابران در این خیابان وجود دارند. این خیابان از زمان صفویان تاکنون وجود داشت است.

به هنر و صنایع دستی علاقه دارید؟ خانه جواهری برای شماست

به هنر و صنایع دستی علاقه دارید؟ خانه جواهری برای شماست

در میان مکان های گردشگری اصفهان، موزه ها و خانه های تاریخی بخش مهمی از سفر شما را تشکیل می دهند. اگر به صنایع و هنرهای دستی علاقه دارید، حتما بازدید از خانه جواهری را در برنامه سفر خود بگنجانید. این خانه بسیار زیبا که در خیابان ابن سینا واقع شده است می تواند شما را به روزهای خوش کودکی در خانه مادربزرگتان بازگرداند. زیرا معماری این خانه شبیه معماری خانه های بسیار قدیمی است.

در هر گوشه از خانه جواهری گلدان های سفالی شمعدانی و کاشی کاری های بی نظیر دیده می شوند. حوض زیبای لاجوردی توانسته جلوه زیبایی به این خانه ببخشد. در میان مکان های گردشگری اصفهان، خانه جواهری برای خرید صنایع دستی و سوغاتی گزینه مناسبی است.

خانه مشیر الملک اصفهان، خانه ای با هزاران خاطره

خانه مشیر الملک اصفهان، خانه ای با هزاران خاطره

خانه مشیرالملک یکی دیگر از مکان های گردشگری اصفهان است که بازدید از آن خالی از لطف نیست. اگر به معماری اصیل خانه های قدیمی ایرانی علاقه دارید، حتما از این عمارت دیدن نمایید. این خانه متعلق به خاندان مشیر انصاری از خاندان های بزرگ زمان صفویان بوده است.

حیاط بزرگ و دلباز، حوض آبی، باغچه و درختان سرسبز، پنجره های ارسی با شیشه رنگی و … از ویژگی های خانه مشیر انصاری می باشند. روحیه گرم و صمیمی و وجود المان های معماری اسلامی این خانه را به شاهکار معماری تبدیل کرده اند. خانه مشیر انصاری در خیابان هاتف، خیابان مشیر، کوچه هارونیه واقع شده است.

کوه آتشکده اصفهان، یادگاری از دوران ساسانیان

کوه آتشکده اصفهان، یادگاری از دوران ساسانیان

کوه آتشگاه یا آتشکده از مکان های گردشگری اصفهان یکی از مهم ترین آتشکده های دوره ساسانیان بوده است. زرتشتیان در این آتشکده، آتشی جاویدان روشن می کردند. این بنای خشتی هشت ضلع مختلف دارد که هر گوشه پنجره ای رو به بیرون دارد. از این پنجره ها می توانید تا کیلومترها آن طرف خود را به خوبی ببینید. بنابراین این آتشکده دید بسیار خوبی دارد. سازه خشتی بر روی کوهی واقع شده است که مسیر مشخصی برای پیاده روی ندارد. لذا گردشگران باید با کمی کوهنوردی به بالا کوه برسند. بازدید از این مکان رایگان است.

موزه موسیقی، جذاب ترین موزه اصفهان

موزه موسیقی، جذاب ترین موزه اصفهان

اگر به موسیقی و سازهای سنتی علاقه دارید، بازدید از موزه موسیقی را اصلا از دست ندهید. موزه های زیادی به عنوان مکان های گردشگری اصفهان شناخته می شوند. اما حساب موزه موسیقی از تمامی آن ها جداست. این موزه به همت استادان مهرداد جیحونی و شهریار شکرانی ساخته و تاسیس شده است.

می توانید در این موزه بیش از 300 آلت موسیقی سنتی و قدیمی را مشاهده نمایید. در بخش های مختلف این موزه موسیقی سنتی نواخته می شود و می توانید از فروشگاه موزه سازه مورد نظر خود را خریداری نمایید. کافه ای برای استراحت بازدیدکنندگان و لذت بردن همزمان از قهوه و موسیقی در این موزه وجود دارد.

شهر رویاهای اصفهان، مکانی جذاب برای همه سنین

شهر رویاهای اصفهان، مکانی جذاب برای همه سنین

اگر در میان مکان های گردشگری اصفهان به دنبال جاهای تفریحی و سرگرم کننده هستید، شهر رویاهای اصفهان بهترین مکان است. این شهربازی هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان بسیار جذاب و سرگرم کننده می باشد.

شهر رویاها یکی از بزرگ ترین شهربازی های ایران است که در سال 93 برای اولین بار افتتاح شد. در این شهربازی بیش از 90 جاذبه با استانداردهای جهانی بسیار بالا تعبیه شده اند. بنابراین در این شهربازی هیچگاه حوصله تان سر نمی رود. شهر رویاها دو بخش سرپوشیده و سرباز دارد که امکان استفاده از آن را در تمام فصول فراهم کرده است.

تونل آکواریوم اصفهان، سفری به میان آب ها

تونل آکواریوم اصفهان، سفری به میان آب ها

تونل آکواریوم اصفهان یکی از سرگرم کننده ترین مکان های گردشگری اصفهان است که کودکان هم علاقه زیادی به آن دارند. در این آکواریوم 6500 نوع موجود زنده، 300 گونه ماهی و 6 نوع کوسه وجود داشته و انواع آبزیان مختلف در آن زندگی می کنند.

موجودات مختلف آب های شیرین و شور در این آکواریوم گرد هم آمده اند. بخش جداگانه ای در این آکواریوم در نظر گرفته شده است که کودکان در آن می توانند به آبزیان غذا بدهند. در این مجموعه فروشگاه ها و کافی شاپ های مختلفی در نظر گرفته شده اند.

باغ پرندگان، از مکان های گردشگری اصفهان

باغ پرندگان، از مکان های گردشگری اصفهان

باغ پرندگان یکی از وسیع ترین مکان های گردشگری اصفهان است که بیش از 55 هزار متر مربع وسعت دارد. این باغ در پارک ناژوان قرار گرفته و دارای 5 بخش مجزا برای زندگی پرندگان است. این بخش ها شامل قفس شیشه ای، برکه، صخره، قفس آهنی و فضای سبز جنگلی می باشند. این پرندگان از کشورهای مختلفی مانند استرالیا، تانزانیا، چین و سایر کشورها جمع آوری شده اند.

با بازدید از این پارک می توانید با انواع گونه های پرندگان مختلف آشنا شوید. این پارک که جزء جالب ترین مکان های گردشگری اصفهان می باشد در حاشیه رود زاینده رود قرار دارد. به همین دلیل آب و هوای آن برای زندگی پرندگان بسیار مناسب است.

پارک آبی آبسار، سرگرم کننده ترین پارک آبی

پارک آبی آبسار، سرگرم کننده ترین پارک آبی

از آبی ترین مکان های گردشگری اصفهان می توان به پارک آبی آبسار اشاره کرد. در این پارک اّبی می توانید لحظات بسیار خوشی را در کنار عزیزان خود سپری نمایید. این پارک دارای امکاناتی همچون سونا و جکوزی، حمام ترکی، چاله فضایی، استخر کودکان، سالن بازی کامپیوتری، سقوط آزاد و شیرجه و… می باشد.

کافه ها و رستوران های متعددی در این مکان وجود دارند که می توانید برای صرف غذا یا عصرانه به آن ها مراجعه کنید. این استخر در روزهای خاصی مختص آقایان و در روزهای دیگر مختص بانوان است.

مطالب مشابه