سبکِنو

صفر تا صد نحوه شستن پتو در ماشین لباسشویی + تمام نکات مهم

صفر تا صد نحوه شستن پتو در ماشین لباسشویی + تمام نکات مهم

پتو یکی از وسایل پر مصرف در خانه است و شستن آن به صورت منظم بسیار ضروری است چون پتوها همیشه با سطح زمین، بدن انسان و گاهی با مواد غذایی یا نوشیدنی هایی که روی آن می ریزد، در ارتباط هستند بنابراین مهم است که بدانیم چگونه آن ها را تمیز کنیم.

شستن پتو در ماشین لباسشویی نیاز به رعایت نکات مختلفی دارد که کمک می کنند بدون وارد شدن آسیب به پتو و ماشین لباسشویی بهترین نتیجه حاصل شود. در این مطلب قصد داریم به صورت کامل به نحوه ی شستن پتو در ماشین لباسشویی و نکات مهم آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

صفر تا صد نحوه شستن پتو در ماشین لباسشویی + تمام نکات مهم

مراحل شستن پتو با ماشین لباسشویی

شستن پتو در ماشین لباسشویی چندین مرحله دارد که در زیر به آن ها می پردازیم.

1. بررسی برچسب پتو قبل از شستن در لباسشویی

برای شستن پتو با ماشین لباسشویی، ابتدا باید برچسب آن را بررسی کنید. برچسب پتو یا لیبل مراقبت پتو به ما اطلاعات مفیدی در مورد مجاز بودن و یا عدم مجاز بودن شستن پتو با ماشین لباسشویی، دمای مناسب و استفاده از خشکشویی و یا نرم کننده برای شستن پتو با ماشین لباسشویی می دهد.

2. تکان دادن پتو در فضای باز

قبل از شستن پتو به خوبی آن را در فضای باز مانند حیاط یا بالکن تکان دهید تا از هر گونه آلودگی، مو، کرک و گرد و غبار خارج شود. در غیر این صورت تمام کثیفی ها و زباله های ریز داخل پتو در فیلترهای ماشین لباسشویی گیر می کند و باعث خرابی دستگاه می شود. همچنین اگر چیزی روی پتو ریخته و باقی مانده است بهتر است آن را از قبل پاک کنید چون آلودگی آن می تواند وارد فیلتر شود.

3. تست رنگ دادن پتو هنگام شستن در لباسشویی

نکته ی بعدی برای شستن پتو در ماشین لباسشویی، بررسی رنگ دادن پتو است. برای این کار می توانید قسمت رنگی پتو را در آب خنک قرار دهید و چند دقیقه صبر کنید تا کاملا خیس بخورد. سپس با یک تکه پارچه ی سفید روی پتو بمالید. اگر روی پارچه، مقداری رنگی شد یعنی پتو رنگ می دهد و نباید آن را با لباس های دیگر بشویید. در این صورت باید پتو را به صورت جداگانه با دست و آب ولرم بشویید.

4. توجه به گنجایش یا ظرفیت ماشین لباسشویی

نکته ی مهم دیگر این است که مطمئن شوید پتو به خوبی داخل مخزن لباسشویی قرار می گیرد و ماشین لباسشویی شما می تواند وزن سنگین پتو را تحمل کند. یادتان باشد که پتو می تواند آب زیادی را جذب کند و در زمان شستن وزن آن 2 تا 3 برابر شود. به هیچ وجه با فشار دادن پتو را داخل لباسشویی قرار ندهید. اگر اندازه ی پتو بزرگ تر از لباسشویی بود، باید آن را به روش دیگری بشوییم.

5. نحوه شستن پتو در لباسشویی

ابتدا پتو را طوری داخل لباسشویی قرار دهید که وزن آن به صورت مساوی پخش شود و گلوله نشود و بعد با توجه به مدل ماشین لباسشویی خود، برنامه ی شست و شوی مناسب را انتخاب یا به صورت دستی تنظیم کنید. سپس مقدار مناسبی پودر یا مایع شوینده را در ماشین لباسشویی بریزید.

طبق برچسب دستورالعمل شستشوی پتو، اگر می توانید از نرم کننده استفاده کنید. اگر پتو بیش از حد کثیف است می توانید قبل از انتخاب برنامه ی مخصوص پتو، یک بار برنامه ی پیش شستشو یا PRE WASH را انتخاب کنید تا پتو خیس بخورد. در آخر دکمه ی START را بزنید تا ماشین لباسشویی شروع به شست و شو کند.

نحوه خشک کردن پتو پس از شستن در لباسشویی

پس از بیرون آوردن پتوی شسته شده از ماشین لباسشویی، باید آن را به خوبی خشک کنید. توجه داشته باشید که بیشتر پتوها را نمی توان اتو کشید. اگر روی برچسب پتو ذکر شده باشد که می توان آن را در خشک کن قرار داد، می توانید این کار را انجام دهید. اگر این اطلاعات روی برچسب نبود و جنس پتو هم به گرما یا دور تند خشک کن حساس است، باید آن را در فضای باز صورت صاف پهن کنید تا بدون این که چروک شود خشک شود.

صفر تا صد نحوه شستن پتو در ماشین لباسشویی + تمام نکات مهم

نحوه شستن هر پتو با توجه به جنس و نوع آن

برخی از پتوها قابل شستشو با ماشین لباسشویی نیستند و نحوه شستن هر پتو با توجه به نوع و جنس آن متفاوت است. در این قسمت بهترین روش شستن را برای انواع پتو بررسی می کنیم.

پتوهای کرکی

پتوهای کرکی بسیار نرم هستند و برای حفظ کیفیت آن ها، باید آن ها را به صورت دستی با آب خنک و مواد شوینده ی ملایم بشویید. هوای گرم و آب داغ باعث آب شدن الیاف آن می شود. همچنین بعد از شستن پتو با دست، آن را در خشک کن لباسشویی نگذارید.

پتو پنبهای و نخی

شستن پتوی نخی از انواع دیگر پتو آسان تر است. فقط باید از سردترین دمای آب استفاده کنید چون از جمع شدن پنبه جلوگیری می کند. پس از شستشو پتو را در خشک کن قرار دهید و بعد آن را در فضای باز پهن کنید تا خشک شود.

پتوهای پشمی

برای شستن پتوی پشمی، ابتدا روی لکه ها را کمی شوینده ی معمولی بزنید و اجازه دهید 10 دقیقه بماند. سپس همراه با مقدار مناسبی مواد شوینده و نرم کننده آن را در لباسشویی قرار دهید. دستگاه را باید روی سردترین دمای آب قرار دهید و برای جلوگیری از آسیب حرارتی دور خشک کن را خاموش کنید.

پتو ترمه

پتوی ترمه را نباید به اندازه ی پتوهای دیگر شست. برای تمیز کردن پتوی ترمه باید آن را در یک کیسه لباسشویی مشبک قرار دهید و از آب سرد برای شستن آن استفاده کنید. همچنین برای شستن آن فقط باید از یک قاشق غذاخوری پودر لباسشویی استفاده کنید و بعد از شستن آن را در هوای باز قرار دهید تا خشک شود.

پتوی بافتنی

شستن پتوی بافتنی کمی دشوار است. ابتدا برای جلوگیری از باز شدن نخ ها، پتو را در یک کیسه ی لباسشویی مشبک قرار دهید. سپس از یک چرخه کوتاه شستشو و مواد شوینده ملایم استفاده کنید و برای خشک کردن، آن را در هوای آزاد پهن کنید.

پتوهای میکروفیبر

برای شستن این نوع پتو، از آب گرم و مواد شوینده ی ملایم و بدون نرم کننده استفاده کنید. این پتوها را همراه با لباس یا پتوی پنبه ای نشویید چون میکروفیبر پرز را جذب می کند و همچنین به سرعت خشک می شود. پس برای جلوگیری از آسیب حرارتی، دور خشک کن را خاموش کنید و پتو را در فضای باز پهن کنید تا خشک شود.

پتوی نوزاد

پتوی نوزاد را باید به روشی شست که نرمی آن از بین نرود. شستن پتوی نوزاد با لباسشویی ساده تر است. فقط باید از یک شوینده ی ملایم و یک چرخه ی کوتاه شستشو استفاده کنید و بعد آن را در هوای آزاد پهن کنید.

پتوهای موهیر

پتوهای موهیر الیاف ظریفی دارند، بنابراین بهتر است برای شستن آن ها از ماشین لباسشویی استفاده نکنید و آن ها را با دست و آب سرد بشویید. اگر از لباسشویی استفاده کردید، باید دستگاه را روی سردترین دمای آب قرار دهید.

پتوی اکریلیک

برای شستن پتوی اکریلیک، ابتدا باید لکه های روی پتو را با یک صابون یا مایع ظرفشویی و با کمک دست بشویید. سپس پتو را در لباسشویی بگذارید و از آب سرد و مواد شوینده ی ملایم استفاده کنید. آب گرم و خشک کن برای این نوع پتو مناسب نیست.

پتوی نایلونی

نایلون از اکریلیک، پنبه یا پلی استر، حساس تر و ظریف تر است. بنابراین پتوی نایلونی را باید با آب سرد و یک چرخه کوتاه بشویید. همچنین برای خشک کردن این نوع پتو باید آن را در هوای آزاد پهن کنید و نباید از خشک کن استفاده کنید چون حرارت و گرما به آن آسیب می زند.

نکات مهم برای شستن پتو در لباسشویی

قبل از شستن پتو و انداختن آن در ماشین لباسشویی نکات زیر را رعایت کنید:

  • در هنگام شستن پتو از مواد سفید کننده استفاده نکنید تا رنگ پتو خراب نشود.
  • برنامه های شست و شوی ملایم با آب سرد را انتخاب کنید تا پتو خراب نشود.
  • اگر پتوی شما دو نفره یا سنگین است، همراه پتو لباس یا چیزهای دیگری برای شستن داخل لباسشویی نیندازید.
  • توجه داشته باشید که هرگز لباسشویی را 100% پر نکنید.
  • پس از شست و شوی پتو با ماشین لباسشویی باید آن را سریع بیرون بیاورید و تا جای ممکن صاف آن را پهن کنید تا چروک نشود.
  • پتو را در فضای باز مانند حیاط، بالکن و یا پشت بام پهن کنید تا به همه ی قسمت های آن هوا بخورد.

مطالب مشابه