سبکِنو

درباره پودر برنزه کننده؛ مراحل استفاده و نکات مهم پوست برنزه

پودر برنزه کننده در گذشته و در بین مردم جایگاهی نداشت. زیرا اکثر مردم به ویژه اشراف زادگان علاقه وافری به سفیدتر شدن پوست خود داشتند و کمتر زیر نور مستقیم خورشید قرار می گرفتند. همچنین افرادی با پوست سفیدتر، اشرافی زادگی خود در بین عموم به نمایش می گذاشتند.

ولی امروزه نگرش و دیدگاه مردم جامعه عوض شده و پوست سالمی که اگر در معرض نور خورشید قرار گیرد و برنزه شود قطعا زیباتر به نظر می رسد. البته آفتاب گرفتگی غیر اصولی، آسیب دیدگی پوستی و عوارضی همچون لک، آفتاب سوختگی و در برخی مواقع سرطان پوست را به همراه دارد.

پودر برنزه کننده چیست؟

درباره پودر برنزه کننده؛ مراحل استفاده و نکات مهم پوست برنزه

امروزه پوست هایی با رنگ تیره و برنزه طرفداران بی شماری به سوی خود جذب کرده و این امر بی دلیل نیست. پس استفاده از پودر برنزه کننده بهترین و آسان ترین روش برای برنزه کردن پوست می باشد تا حالت گرمی به چهره ببخشد. همچنین هرچقدر پوست صورت گرمتر باشد زیبایی های صورت بیشتر به چشم می خورد.

روش های برنزه کردن پوست کدامند؟

روش های مختلفی برای برنزه کردن صورت وجود دارند که استفاده از دستگاه های مختلف، حمام آفتاب و پودر برنزه را شامل می شوند. همچنین برنزه کردن در گذشته تنها از طریق حمام آفتاب گرفتن امکان پذیر بوده. ولی امروزه به کمک پودرهای برنزه با کمترین هزینه می توانید پوست صورت خود را برنزه نمایید

متخصصان پوست نیز استفاده از پودر برنزه کننده را نسبت به روش هایی همچون گرفتن حمام آفتاب یا سولاریوم ترجیح و توصیه می کنند. زیرا این نوع پودر به مراتب بی ضررتر و بهتر از سایر روش های برنزه کننده پوست می باشد. البته بهترین برنز کننده بسته به نوع پوست برای هر فرد کاملا متفاوت است.

این روزها استفاده از یک برنز کننده با کیفیت زیر مجموعه هفت قلم آرایشی به ویژه در فصل تابستان و تکمیل کننده میکاپ محسوب می شود. بنابراین با خرید بهترین و مناسب ترین پودر برنزه نه تنها بر جذابیت و زیبایی صورت خود می افزایید، قطعا آرایشی حرفه ای تر و اصولی تر تجربه خواهید کرد.

مشخصات پودر برنزه کننده

پودر برنزه کننده مانند کرم پودرها بسته بندی می شود و تا حدودی نحوه مصرف مشابهی دارد. همچنین پودرهای برنزه را می توانید با کمک یک برس روی پوست قرار دهید صورت را درخشان تر و زیباتر از قبل به نمایش بگذارید. زیرا صورت هرچقدر درخشان تر باشد از سلامتی پوست خبر می دهد. بنابراین تمام موارد ذکر شده دلایلی خوبی هستند تا زیاجویان از این نوع پودر برنزه استفاده کنند.

ابزار مورد نیاز جهت استفاده از پودر برنزه کننده

درباره پودر برنزه کننده؛ مراحل استفاده و نکات مهم پوست برنزه

استفاده از پودر برنزه کننده یکی از مناسب ترین و کارایی ترین روش ها جهت ایجاد رنگ در بخش های مختلف صورت است. البته از این پودر علاوه بر تابستان می توان در تمام فصول برنزر را به کار برد. همچنین سلامت پوست را تضمین کرده و درخشندگی خارق العاده ای به صورت می بخشد. این ابزار محبوب آرایشی چهره ی زیباجو را دلپذیر و گرم به نمایش می گذارد. پودرهای برنزر با برندهای مختلف در بازار موجود بوده و حاوی ویتامین E هستند که به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کنند. درنتیجه با محافظت از پوست در برابر رادیکال های آزاد مانع پیری زودرس پوست صورت می شوند. البته جهت استفاده از این پودر به ابزارهایی نیاز است که به شرح زیر هستند.

 • پنکک یا کرم پودر
 • کانسیلر
 • چند عدد برسی آرایشی باکیفیت و مناسب
 • پودر تثبیت کننده آرایش
 • هایلایتر
 • پودر برنزر با طیف رنگی مناسب
 • رژگونه

مراحل زیرسازی آرایش با پودر برنزه کننده

استفاده از پودر برنزه کننده اصول و قواعد خاصی دارد که در صورت عدم رعایت آنها، پوست فرم طبیعی خود را از دست می دهد تا جایی که برخی مواقع نارنجی به نظر می رسد. پس زیباجویان جهت پیشگیری از چنین اتفاقی بهتر است مراحل زیرسازی آرایش با برنزر را انجام دهند.

شستن صورت

گام نخست در زیرسازی آرایش با پودر برنزه کننده، شست و شوی صورت با یک شوینده ملایم است. زیرا با این کار تمام روزنه های پوست فرد از هر گونه آلودگی پاک می شود و زمینه را برای آرایش جدید مهیا می سازد. البته افراد دارای پوست خشک باید از شوینده های کرمی استفاده کنند تا از روند افزایش خشکی پوست پیشگیری نمایند.

استفاده از پرایمر یا مرطوب کننده

یکی دیگر از قواعد مصرف پودر برنزه کننده، آبرسانی صورت است. پس مقداری آبرسان یا پرایمر را روی پوست خود ماساژ دهید. البته پرایمر علاوه بر آبرسانی، منافذ باز پوست را کوچک می کند. همچنین پروسه آبرسانی سلامت پوست را تضمین نموده و صورت را زیباتر و آرایش را ماندگار می کند.

استفاده از کرم ضدآفتاب

زیباجویانی که در طول روز می خواهند صورت خود را آرایش کنند و یا از برنزرها استفاده نمایند، بدون شک باید از قبل ضدآفتاب بزنند. زیرا این کار از ایجاد آسیب های پوستی ناشی از اشعه مضر خورشید پیشگیری می نماید.

استفاده از کانسیلر

زیباجویان بعد از مصرف ضد آفتاب باید با استفاده از کانسیلر مشکلات پوستی همچون تیرگی زیر چشم را پوشش دهند. البته کانسیلر زرد یا هلویی مخصوص تیرگی زیر چشم و کانسیلر سبز مخصوص جای جوش و پوشش آن می باشد.

استفاده از کرم پودر

در این مرحله باید صورت خود را با کرم پودر مناسب نوع و رنگ پوست و به کمک پد یا برس آرایشی پوشش دهید. البته پوشش دهی صورت با کرم پودر باید تا زیر گردن ادامه داشته باشد تا از ایجاد سایه بین پوست بالاتنه و صورت پیشگیری شود. زیباجویان به محض اتمام پروسه زدن کرم پودر می توانند از پودر برنزه مناسب تناژ پوست صورت خود استفاده کنند.

مطلب مشابه: روش های جلوگیری از براق شدن پوست بعد از آرایش

نحوه استفاده از پودر برنز کننده

جهت استفاده بهینه از پودر برنزه کننده و داشتن یک آرایش زیبا و طبیعی روی صورت بهتر است در مرحله نخست برس را به آرامی روی برنزر بکشید. سپس به برس ضربه زده و اضافی پودر را بگیرید. حال برس حاوی پودر برنزه را روی بخش های فوقانی صورت صورت همچون خط رویش مو، استخوان گونه ها و پوست شقیقه بکشید.

مراحل استفاده از پودر برنزه کننده

درباره پودر برنزه کننده؛ مراحل استفاده و نکات مهم پوست برنزه
 1. جهت پخش نمودن برنزر روی پوست شقیقه و گونه ها به یک حرکت ه شکل C نیاز است که باید به آرامی انجام شود. البته ایجاد کنتراست روی پوست فک در حد نرمال و یا کم می تواند آرایش را زیباتر و طبیعی تر جلوه دهد. ناگفته نماند استفاده از پودر برنزه روی خط بینی باید خیلی کم باشد تا صورت فرم طبیعی خود را از دست ندهد.
 2. پوست خشک کاندید مناسب برای استفاده از پودر برنزه کننده است. زیرا از پوسته پوسته شدن پوست جلوگیری می کند و لایه سطحی صورت تکه تکه به نظر نمی رسد. همچنین استفاده از محصول لایه بردار و سپس یک مرطوب کننده می تواند از تکه تکه شدن پودر برنزه و پوسته پوسته شدن پوست صورت جلوگیری کند.
 3. البته زیبا جویانی که می خواهند آرایش بیشتری داشته باشند بهترین گزینه استفاده از رژگونه و هایلایتر است. پس میزان مصرفی هایلایتر زیاد نباشد و و فقط برای حجم دهی و درخشانی گونه ها استفاده شود. بنابراین با یک رژگونه آرایش خود را تکمیل نمایید و حالت طبیعی تر و زیباتر به آن بخشید.
 4. مرحله آخر جهت تکمیل پودر برنزه کننده، استفاده از رژگونه و هایلایتر در حد نرمال است. زیرا هایلایتر به صورت زیباجو حالت می دهد. ولی این بدین معنا نیست که در مصرف هایلایتر زیاده روی شود. پس با یک هایلایتر ملایم به گون های خود درخشندگی و حجم طبیعی ببخشید. در نهایت مقدار خیلی کمی رژگونه را در قسمت های برجسته گونه استفاده کنید و رنگ آن را با پودر برنزه ترکیب نمایید.

نحوه انتخاب رنگ پودر برنزه کننده

استفاده از رنگ های خیلی تیره پودر برنزه کننده برای پوست های روشن گزینه مناسبی نمی باشد و صورت جلوه غیر طبیعی به خود می گیرد. همچنین اگر پوست تیره تر و یا گندمی باشد، استفاده از برنزرهای کمرنگ تر و نامناسب نتیجه عکس می دهد.

افرادی که پوست روشنی دارند بایستی از برنزرهایی با ته مایه ملایم از رز و هلویی استفاده کنند. بنابراین برای پوست های زیتونی و گندمی نیز برنزرهایی با ته مایه خاکی و مسی با مقدار کمی شاین توصیه می شود. زیرا برنزرهای سنگین و مات این نوع پوست ها را کدر و خسته نشان می دهد. ناگفته نماند که یکی از دشوارترین بخش انتخاب برنزر، انتخاب تناژ مناسب است. پس بسته به تناژ پوست گرم، سرد یا خنثی باید یکی از برنزرها را انتخاب نمود که به شرح زیر است.

 • اگر رنگ پوست زیباجو گرم است باید از یک برنزر با تناژ رنگی قهوه ای و طلایی استفاده کند.
 • افرادی که دارای پوستی با تناژ زرد هستند باید از پودر برنزه با تناژ گرم و هلویی استفاده نمایند.
 • انتخاب پودر برنزه برای افرادی با پوست خنثی یا سرد کار دشواری است. زیرا باید از پودری استفاده شود که پوست زیباجو را طبیعی جلوه دهد. پس استفاده از برنزرهایی با 1-2 درجه از رنگ پوست فرد تیره تر می توانید حالت طبیعی و درخشان ه صورت خود بخشید.

نکات مهم هنگام استفاده از پودر برنزه کننده

پودر برنزه کننده یکی از وسایل آرایشی پرکاربرد در صنعت آرایشگری است که گرما و درخشندگی خاصی به صورت زیباجو می بخشد. البته اگر روش استفاده از این نوع پودر صحیح نباشد قطعا صورتی کدر و خسته به نمایش می گذارد. بنابراین قبل از مصرف پودر برنزه باید به نکات زیر توجه کنید.

 • یکی از اشتباهات رایج در مصرف پودر برنزه، استفاده از آن در حجم زیاد است. پس در مصرف برنزرها نباید زیاده روی کنید.
 • زیباجویانی که از برنزرهای برق استفاده می کنند باید برق طبیعی صورت خود را در مقابل نور در نظر بگیرند. این امر درباره پوست های چرب صدق می کند. زیرا این نوع پوست ها در حالت طبیعی چرب بوده و مصرف پودر برنزه براق می تواند بر براقیت پوست صورت آنها بیفزاید. بنابراین صورت جلوه زیبا و جذابی نخواهد داشت.
 • پودر برنزه براق بیشتر در آرایش های مخصوص شب و مهمانی ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 • جهت اعمال پودر برنزه روی پوست صورت بیشتر از قلم موی آرایشی زاویه دار استفاده می شود که این نوع قلم مو برای صورت های کوچکتر بهترین گزینه به شمار می رود.
 • قبل از استفاده پودر برنزه روی قلم مو، بهتر است به آن یک ضربه بزنید تا اضافی مواد را بگیرید.
 • در مرحله آخر صورت زیباجو را زیر نور طبیعی بررسی نموده و اگر پوست خیلی تیره باشد، بایستی اضافی پودر را با حرکت محو کنید.
 • هیچ گونه خطوطی نباید روی صورت ایجاد شود. ولی اگر عکس قضیه اثبات گردد باید جهت اطمینان با یک اسفنج مرطوب روی خطوط به وجود آمده ضربه زده شود.

کاربردهای پودر برنزه کننده

پودر برنزه کننده نوعی محصول آرایشی می باشد که عملکردی شبیه پنکک داشته و عیوب پوستی را پوشش می دهد. پس در صورتی که انتخاب و خرید این محصول را با دقت انجام دهید بدون شک آرایشی لذت بخش تجربه خواهید کرد.

همچنین برخی تصور می کنند که این نوع پودرها مخصوص فصل تابستان بوده و در فصل های دیگر کاربردی ندارند. ولی اگر زیباجو تسلط کافی روی تکنیک های آرایشی داشته باشد در همه فصل ها می تواند از برنزر استفاده کند. البته این نوع پودر فشرده تنها یک پنکک نبوده و کاربردهای مختلفی دارد که به شرح زیر است.

استفاده از پودر برنزه کننده به عنوان پنکک

استفاده از برنزر به عنوان پنکک در اولویت قرار دارد. همچنین زیباجوی دارای پوست تیره بدون هیچ محدودیتی می تواند از این نوع پودر استفاده کند و مناسب پوست صورت او می باشد. البته افرادی که به طور موقتی می خواهند در آرایش روزمره خود تنوع ایجاد نمایند بهترین گزینه استفاده از برنزر مناسب پوست صورت است. ناگفته نماند که این محصول جوش ها و لک های سطح پوست را به آسانی پوشش می دهد.

استفاده از پودر برنزه کننده به عنوان رژگونه

یکی دیگر از رایج ترین کاربردهای برنزر همان رژگونه است. پس اگر سبک آرایش زیباجو رژگونه های نسبتا تیره را می طلبد این نوع محصول جایگزین مناسبی برای آن می باشد. بدون شک بعد از استفاده این نوع پودر می توانید تاثیر زیبایی و جذابیت آن را روی گونه های خود مشاهده نمایید.

استفاده از پودر برنزه کننده به عنوان کانتور

کانتور ایجاد نوعی تیرگی روی قسمت های مختلف پوست صورت جهت ایجاد برجستگی و یا فرورفتگی می باشد. پس از طریق کانتورینگ می توانید صورت خود را متعادل سازی نمایید که با استفاده پودر برنزه امکان پذیر است. زیرا برنزر نسبت رنگ پوست واقعی چند درجه تیره تر بوده و همین تیرگی تعادل لازم را در صورت ایجاد می کند.

موارد استفاده از پودر برنزه کننده

پودر برنزه کننده باید در قسمت های عمیق پوست مورد استفاده قرار گیرد. زیرا هنگامی که این کار انجام می شود، حس گرمی و درخشندگی بالایی به پوست می بخشد. پس زیباجویانی که از این پودر استفاده کرده اند از مزیت جایگزین کردن برنزر و حذف نمودن نور خورشید مطلع هستند.

چون زمانی که پوست صورت از طریق نور خورشید و یا آفتاب گرفتگی برنزه می شود، فرد روی آن کنترلی ندارد. در نتیجه کل پوست صورت به شکل یکدست و 100% تیره نمی گردد. اما با استفاده از پودر برنزه می توانید روی میزان تیره شدن پوست خود کنترل داشته باشید که درجه تیرگی را کمتر یا بیشتر نمایید.

مطلب مشابه: عوارض آرایش غلیظ؛ بلایایی که آرایش زیاد بر پوست صورت می آورد!

مطالب مشابه