سبکِنو

کلمات بازی پانتومیم یا دا بازی؛ آشنایی با بازی و نحوه این بازی جالب

اگر به دنبال یک سرگرمی جذاب برای دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی خود هستید، پانتومیم یکی از بهترین و محبوب‌ترین بازی‌ها است که همه حاضران، حتی آن‌هایی که در بازی شرکت نمی‌کنند، از آن لذت خواهند برد. در پانتومیم افراد بدون حرف‌زدن و به کمک اشاره و ژست‌های خاص، کلمه یا عبارتی به هم گروهی‌های خود نشان می‌دهند. حال آن‌ها باید کلمه موردنظر را حدس بزنند.

در پانتومیم هر تیمی که در زمان کم‌تری کلمات را حدس بزند، از رقیب خود جلوتر خواهد بود. در ادامه به بررسی کامل بازی پانتومیم می‌پردازیم و قواعد آن را بیان می‌کنیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

کلمات بازی پانتومیم یا دا بازی؛ آشنایی با بازی و نحوه این بازی جالب

آشنایی با بازی پانتومیم

همانطور که گفتیم پانتومیم یک بازی مفرح در دورهمی‌های خانوادگی است که علاوه بر حاضران در بازی، آن‌هایی که در بازی شرکت ندارند نیز لذت می‌برند. در این بازی باید بدون حرف‌زدن کلمه یا عباراتی را با ژست‌های خاص و به واسطه اشاره نمایش داد تا تیم مقابلتان آن را حدس بزند. حال هر تیمی که کلمات را سریع‌تر حدس بزند، از رقیب خود پیشی می‌گیرد.

پیش از شروع پانتومیم حتماً سن و توانایی شرکت‌کنندگان را در نظر بگیرید. برای مثال برای افراد کم سن و سال نظیر؛ کودکان حتماً موضوعات ساده و راحت انتخاب کنید تا به این ترتیب لذت بیش‌تری از بازی ببرند. حال اگر مشتاق خنده و شادی زیادی در این بازی هستید، از کلمه یا عباراتی استفاده نمایید که شرکت‌کنندگان موقع ادای آن‌ها حرکات جالب و خنده‌دار در اندام‌های بدن خود می‌گیرند.

نخستین و ساده‌ترین کار برای شروع بازی پانتومیم، استفاده از کارت است. به این معنا که شما باید تعدادی کلمه و عبارات خنده‌دار که شامل ضرب‌المثل و سوژه‌های سخت و آسان است را بر روی کارت یا کاغذ بنویسید و درون یک ظرف قرار دهید. لازم به ذکر است که شما برای راحتی کار در این مرحله می‌توانید کلمات را دسته‌بندی کنید. برای مثال کلمات با موضوعات مشخص نظیر؛ نام آهنگ، ضرب‌المثل، مکان‌های مشهور، فیلم و شخصیت‌های مشهور را در ظرف‌های جداگانه قرار دهید.

همانطور که گفتیم در بازی پانتومیم بهتر است به جای استفاده از کلمات خیلی سخت، به سراغ کلمات و عبارات خنده‌داری روید که موجب شادی و خنده شما می‌شوند. فراموش نکنید که هدف از انجام این بازی تنها تفریح و سرگرمی است. حال در این مرحله نوبت به هرکسی که برای انجام پانتومیم می‌رسد، باید یک کلمه از درون ظرف بردارد و تلاش کند بدون حرف‌زدن و با حرکات بدن خود، نشانه‌هایی به اعضای تیم خود دهد تا به این ترتیب آن‌ها موضوع کلمات را حدس بزنند.

مطلب مشابه: آموزش کامل بازی پانتومیم + موضوع، قوانین، ایده و ژست های ادا بازی

چگونگی بازی پانتومیم

حال که با بازی پانتومیم آشنا شده‌اید، نوبت به چگونگی انجام آن می‌رسد. در ادامه پس از معرفی‌ لوازم و مقدمات این بازی، چگونگی انجام آن را بصورت مرحله مرحله بیان می‌کنیم.

کلمات بازی پانتومیم یا دا بازی؛ آشنایی با بازی و نحوه این بازی جالب

لوازم موردنیاز برای پانتومیم

جهت بازی پانتومیم به وسایل خاص و چندانی نیاز نیست. بطورکلی مهم‌ترین و اصلی‌ترین این وسایل عبارتند از:

 • تکه‌های کاغذ یا کارت که موضوع پانتومیم بر روی آن‌ها درج می‌شوند.
 • قلم و کاغذ جهت ثبت امتیاز گروه‌ها
 • تایمر یا کرنومتر جهت گرفتن زمان حین اجرای پانتومیم هر گروه
 • دو سبد برای ربیختن کاغذهای حاوی عبارات

مقدمات بازی پانتومیم

پیش از هرچیزی باید شرکت‌کنندگان به دو تیم تقسیم شوند. پیشنهاد ما این است که تا حدامکان تعداد اعضای دو تیم یکسان باشند تا به این ترتیب عدالت برقرار شود. حال فرد بی‌طرفی را به‌عنوان داور انتخاب کنید. این فرد باید زمان پاسخ‌گویی تیم‌ها را بصورت دقیق یادداشت نماید. البته شما می‌توانید از هر تیم یک نفر را برای نوشتن زمان انتخاب کنید تا به نوبت این امر را انجام دهد.

پیش از شروع بازی تعداد دورهای بازی را مشخص کنید و علامت‌ها و اشاره‌های خاص را با هم تیمی‌های خود مرور کنید. حال هر تیم در اتاقی جداگانه می‌تواند کلمه‌ها و عبارت‌های مدنظر خود را بر روی تکه‌های کاغذ بنویسد. برای مثال شما می‌توانید بر روی کاغذهای خود ضرب‌المثل، عنوان‌های فیلم، سریال، کتاب، ترانه، برنامه‌های تلویزیونی، نمایش‌نامه و… را ذکر کنید.

برای آنکه عبارت‌های بازی پانتومیم بیش از حد دشوار نشوند شما می‌توانید برخی قوانین را در بازی خود قرار دهید. برای مثال نمونه‌های زیر برخی از این قوانین به شمار می‌آیند:

 • عبارت‌های انتخابی شما نباید بیش از حد قلمبه و سلمبه باشند و بهتر است تا حدامکان از عباراتی بهره گیرید که حداقل به گوش سه نفر خورده است.
 • عبارت‌ها نباید بیش‌تر از هفت کلمه باشند.
 • انتخاب عبارت‌های تک کلمه‌ای و اسم‌های خاص بطورکامل ممنوع است.
 • نوشتن عبارت‌های زبان خارجی ممنوع است.
 • بکاربردن بیش از حد نشانه‌ها خطا است.
 • لب‌زدن ممنوع است.
 • اشاره مستقیم به اشیا جایز نیست.
 • پیش از بازی اعلام کنید که اگر یک تیم سرعت‌العمل بالایی داشته باشد و پیش از اتمام زمان، پاسخ صحیح را اعلام کند، یک امتیاز مثبت کسب خواهد کرد.
 • و…

پس از آنکه عبارت‌های بازی بطورکامل نوشته شدند، دو تیم وارد اتاق بازی می‌شوند و کاغذهای خود را درون سبد تیم قرار می‌دهند.

کلمات بازی پانتومیم یا دا بازی؛ آشنایی با بازی و نحوه این بازی جالب

نحوه بازی انواع پانتومیم

بصورت کلی پانتومیم به دو شکل رقابتی و تفریحی قابل انجام است که در ادامه به بررسی کامل و دقیق هریک می‌پردازیم.

پانتومیم رقابتی

این نوع پانتپومیم با امتیاز و گروه‌بندی همراه است و باید افراد را به دو تیم تقسیم کرد و به تعداد یکسان به آن‌ها کارت پانتومیم داد. شما می‌توانید تقسیم افراد را با یارکشی یا اپلیکیشن‌هایی که برای این امر طراحی شده‌اند، انجام دهید. برای این نوع پانتومیم دو تیم می‌توانند پیش از شروع بازی برای تیم مقابل سوژه انتخاب کنند و آن را بر روی کاغذ درج نمایند. حال تیم مقابل باید در هر مرحله یکی را اجرا کند.

تیم یک بازی را با یک بازیگر شروع می‌کند. حال تیم دو باید به بازیگر تیم یک کارتی که داخل آن سوژه نوشته شده است را نشان دهد. در این مرحله حتماً این نکته را در نظر داشته باشید که دیگر اعضای تیم یک نباید تحت هیچ شرایطی از محتوای درون کارت باخبر شوند.

در این مرحله باید تایمر را بر روی سه یا پنچ دقیقه تنظیم کرد. البته خوب است بدانید که انتخاب زمان تا حد بسیار زیادی به دشواری سوژه یا پانتومیم وابسته است. حال بازیگری که برای تیم یک انتخاب شده است، باید در بازه زمانی ذکر شده عبارت روی کارت را برای تیم خود اجرا کند. در این شرایط اگر تیم توانست پاسخ صحیح را بیان کند، یک امتیاز مثبت کسب خواهد کرد. اگر نتوانست در زمان ذکرشده عبارت صحیح را حدس زند نیز هیچ امتیازی برای آن‌ها ثبت نخواهد شد. حال باید تیم دوم یک بازیگر انتخاب کند تا از تیم اول کارت گیرد و بازی کند. بازی به اینصورت ادامه پیدا می‌کند و درنهایت پس از اتمام بازی هر تیمی که توانست امتیاز بیش‌تری کسب نماید، برنده بازی خواهد بود.

شایان ذکر است که این بازی هیجانی و رقابتی، شور و غوغای بسیاری با خود همراه دارد و ممکن است افراد را تا حدی در خود غرق کند که از خنده‌های بی‌امان اطرافیان غافل شوند. پیشنهاد ما به شما این است که در طی این بازی تنها به برد و باخت فکر نکنید و فراموش نکنید که هدف از انجام هر بازی، لذت‌بردن است.

مطلب مشابه: آموزش کامل بازی مافیا | نقش ها، قوانین و اصطلاحات بازی

کلمات بازی پانتومیم یا دا بازی؛ آشنایی با بازی و نحوه این بازی جالب

پانتومیم غیررقابتی یا بدون امتیاز و گروه‌بندی

این بازی مهیج و هیجانی می‌تواند افراد را برای چندین ساعت سرگرم کند. همانطور که از نام این نوع بازی مشخص است در آن خبری از تیک، زمان و برگه‌ی یادداشت امتیاز نیست.

جهت اجرای این بازی همه‌ی کارت‌های بازی یا کاغذهای بازی را درون یک ظرف قرار می‌دهند و سپس یک نفر داوطلب می‌شود تا یک کارت را انتخاب نماید. حال باید تلاش کند بدون اینکه کلمه یا حرفی بزند و تنها با ایما و اشاره، عبارت روی کاغذ را به دیگران بفهماند. حال نفر دوم داوطلب بازی می‌شود و به این ترتیب بازی مهیج پانتومیم ادامه پیدا می‌کند. برای اینکه بازی شور و هیجان زیادی داشته باشد، پیشنهاد ما به شما این است که از همه بزرگ‌ترها و کوچک‌ترهای جمع کمک گیرید. برای اینکه نظم بازی نیز بیش‌تر شود، از قوانین ذکرشده در بالا برای بازی خود کمک گیرید.

شایان ذکر است که روش دوم پانتومیم خوبی‌های خاصی دارد و برخلاف روش اول در آن هیچ خبری از رقابت و قیل و داد نیست. این پانتومیم به دلیل غیر رقابتی بودن هیجان کم‌تری نسبت به پانتومیم نوع اول دارد. اما با این وجود بازهم یک سرگرمی جذاب و پرهیجان به شمار می‌آید.

حرکات و اشاره‌های بازی پانتومیم

در بازی پانتومیم برای اینکه یک عبارت را نمایش دهید باید پیش از هرچیزی تعداد کلمات را نمایش دهید و سپس تک تک کلمات را اجرا کنید. در این بازی رعایت تعداد کلمات ضروری نیست و گاهی بهتر است به جای اجرای کلمه کلمه، مفهوم کلی را نمایش دهید.

کاربرد نشانه‌ها و علائم برای ساده‌تر کردن حدس کلمات

در بازی پانتومیم شما می‌توانید برای نشان‌دادن عناوین زیر از علامت‌های ذکرشده کمک گیرید. شایان ذکر است که شما می‌توانید با هم تیمی‌های خود برای رنگ‌ها، شخصیت‌ها، صفات، مکان، شغل‌ها، علامت‌ها و نشانه‌های خاصی به‌عنوان رمز قرار دهید و هنگام بازی از آن‌ها کمک گیرید.

کلمات بازی پانتومیم یا دا بازی؛ آشنایی با بازی و نحوه این بازی جالب

عنوان کتاب

برای این امر دست‌های خود را درست مانند یک کتاب بگشایید تا به این ترتیب حدس آن ساده‌تر شود.

عنوان فیلم‌برداری

اگر کارت‌های پانتومیم شما یکی از عناوین فیلم‌برداری بود، دست‌های خود را به گونه‌ای قرار دهید که انگار دوربین فیلم‌برداری هستند.

قسمتی از یک آهنگ

برای این امر وانمود کنید که در حال آواز خواندن هستید.

فیلم یا کارتون تلویزیونی

پیش از هرچیزی یک مستطیل به‌عنوان تلوزیون بکشید و سپس وانمود کنید که در حال تماشای آن هستید.

ضرب‌المثل یا شعر یا یک عبارت معروف

برای نشان‌دادن این گونه کارت‌ها به دهان خود اشاره کنید.

عبارت یا کلمه به یک زبان دیگر برای مثال ترکی و عربی

در ابتدا کلمه موردنظر خود را اجرا کنید و سپس به زبان خود اشاره نمایید.

دو انگشت اشاره را بهم نزدیک و یک مساوی درست کنید

منظور از این علامت این است که جواب را درست گفته‌اید اما باید مترادف با مشابه آن را بیان نمایید.

زمان گذشته یا قدیم

برای نشان‌دادن این امر با دست خود به پشت سر خود اشاره کنید.

مطلب مشابه: سوال بازی جرات و حقیقت؛ 200 تا از سوالات هیجان انگیز و جذاب بازی جرات و حقیقت

کلمات بازی پانتومیم یا دا بازی؛ آشنایی با بازی و نحوه این بازی جالب

حدست درسته

هر زمان که یکی از هم تیمی‌های شما یک کلمه را به درستی حدس زد، برای تأیید صحت حدس وی با انگشت اشاره‌ی یک دست بر روی بینی خود ضربه بزنید و دست دیگر را به طرف دوست خود گیرید.

یه چیز تو مایه‌های همین کلمه

کف دستان خود را گرد کنید و پشت گوش خود قرار دهید. البته شما می‌توانید برای این امر لاله‌ی گوش خود را نیز با انگشت اشاره لمس نمایید.

به جواب نزدیک شدی

به جواب نزدیک شدن را شما می‌توانید با گرم‌شدن و بادزدن خود نشان دهید.

داری از جواب دور میشی

برای نشان دادن این امر شما می‌توانید خودتان را بغل کنید و ادای لرزیدن درآورید. به گونه‌ای که بسیار سردتان است.

طولش بیش‌تره یا بزرگ‌تره

دستان خود را به اندازه‌ای از یکدیگر دور کنید که انگار در حال کشیدن یک نوار پلاستیکی هستید.

طولش کم‌تره یا کوچک‌تره

دستان خود را در هوا به علامت قطع‌کردن یک چیز به حرکت درآورید.

جمع ببند

انگشتان کوچک هر دو دست خود را بصورت طولی بهم بچسبانید تا به این ترتیب هم تیمی‌های شما کلمه بیان شده را جمع ببندند.

کلمات بازی پانتومیم یا دا بازی؛ آشنایی با بازی و نحوه این بازی جالب

جمع‌بندی

در مطالب فوق به بررسی دقیق باری پانتومیم پرداختیم. همانطور که گفتیم پانتومیم یک سرگرمی جذاب و محبوب برای دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی است که همه حاضران آن، حتی آن‌هایی که در بازی شرکت نمی‌کنند، لذت بسیاری می‌برند. در این بازی باید بدون حرف‌زدن کلمه یا عباراتی را با ژست‌های خاص و به واسطه اشاره نمایش داد تا به این ترتیب حدس زده شوند. حال هر تیمی که کلمات را سریع‌تر حدس بزند، از رقیب خود پیشی می‌گیرد.

نخستین و ساده‌ترین کار برای شروع بازی پانتومیم، استفاده از کارت است. به این معنا که شما باید تعدادی کلمه و عبارات خنده‌دار که شامل ضرب‌المثل و سوژه‌های سخت و آسان است را بر روی کارت یا کاغذ بنویسید و درون یک ظرف قرار دهید. حال یک کارت توسط یکی از اعضای بازی برداشته می‌شود و باید تلاش کند با ایما و اشاره به دیگران آن را بفهماند.

مطالب مشابه