سبکِنو

آرژنین تراپی مو چیست و چگونه انجام می شود؟ چه فوایدی دارد؟

یکی از مهم‌ترین فاکتور‌هایی که در چهره فرد تاثیر دارد، مو است. به عنوان مثال رنگ یا مدل مو می‌تواند سن شما را بالاتر یا پایین نشان دهد، یا مدل آن شما را مرتب یا شلخته جلوه دهد. همچنین مو در افزایش یا کاهش اعتماد بنفس فرد تاثیر زیادی دارد. به همین دلیل، امروز می‌خواهیم درمورد یکی از روش‌های احیای مو یعنی آرژنین تراپی صحبت کنیم. آرژنین یکی از آمینو اسیدهای ضروری بدن است که بدن انسان برای ساخت پروتئین به آن نیاز دارد. در ادامه می خواهیم به آرژننین تراپی، فوائد و جزئیات آن بپردازیم.

آرژنین چیست؟

آرژنین تراپی مو

همانطور که کمی پیش اشاره کردیم، آرژنین یکی از آمینو اسید‌های ضروری بدن است که بدن برای ساخت پروتئین به آن نیاز دارد. مقداری از این آمینو اسید در تمامی غذاهای پروتئینی وجود دارد و شما روزانه این آمینو اسید را دریافت می‌کنید.

آرژنین تراپی چیست؟

آرژنین تراپی یکی از روش‌های موثر جهت بازسازی موهای آسیب دیده و احیا آن‌ها است. امروزه بیشتر خانم‌ها به علت انجام خدماتی همچون رنگ، دکلره، سشوار، اتو کشیدن و … زیبایی و شادابی موی خود را از بین برده و موهای آن‌ها دچار زبری و شکنندگی می‌شود. برخی از افراد برای از بین بردن این زبری و شکنندگی مو، موهای خود را کوتاه می‌کنند و دیگر آن را رنگ یا دکلره نمی‌کنند.

اما این کار، روش درستی نیز نیست و به جای آن می‌توان از روش آرژنین تراپی استفاده کرد. در این روش موی شما بازسازی و احیا شده و مو با آرژنین درمان می‌شود. با قرار دادن این آمینو اسید روی مو، جریان خون در پوست سر افزایش یافته و فولیکول‌های مو تقویت می‌شوند.

آرژنین تراپی چه فوائدی دارد؟

آرژنین تراپی مو

حال که با آرژنین و معنای آرژنین تراپی آشنا شدید، می‌خواهیم فوائد یا مزایای این روش را بررسی کنیم. مزایای آرژنین تراپی شامل موارد زیر هستند:

توقف ریزش مو

اگر جزء افرادی هستید که موهای شما بیشتر از حد معمول می‌ریزد، یکی از بهترین اقداماتی که می‌توانید انجام دهید آرژنین تراپی است. این آمینو اسید باعث شل کردن رگ‌های خونی سر و افزیش جریان خون به سمت پوست سر و پایه فولیکول‌های مو می‌شود. این روش موجب رشد فولیکول‌های ضعیف مو شده و از تضعیف ساقه مو جلوگیری می‌کند. علاوه‌بر این، آرژنین تراپی رشد مو را تقویت می‌کند.

جلوگیری از آسیب به مو

این کار از آسیب به مو جلوگیری کرده و مو را در برابر آسیب مواد شیمیایی مضر و گرمای شدید مقاوم می‌کند. برخی از محصولات رنگ مو یا لوازم آرایشی حاوی آرژنین هستند و دلیل آن همین موضوع است. چرا که مواد شیمیایی به موی شما آسیب می‌رسانند و با استفاده بیش از حد این مواد رشد موها کاهش یافته، ریزش آن بیشتر شده و حالت پذیری آن کاهش می‌یابد و در نهایت موی شما وز و فر می‌شود. به طور کلی، اگر موهای شما به علت استفاده مکرر از مواد شیمیایی مانند رنگ، دکلره و … آسیب دیده، آرژنین تراپی یکی از بهترین روش‌های ممکن برای درمان این مشکل محسوب می‌شود.

آبرسانی و کلاژن سازی در مو

در طی انجام این روش، موی شما آبرسانی و کلاژن سازی می‌شود. علاوه‌بر این، در روش آرژنین تراپی از روغن آرگان استفاده می‌شود که همین موضوع موها درخشنده و براق‌تر می‌کند.

جلوگیری از سفید شدن مو

موی انسان به دلایل مختلفی مانند عامل ژنتیکی، استرس، استفاده از مواد شیمیایی و رنگ مو، مصرف کافئین و الکل و … رنگدانه خود را از دست داده و سفید می‌شود. سپس رنگ کردن آن سخت شده و شما باید هر چند وقت یک بار اقدام به رنگ کردن آن بکنید که همین موضوع به موی شما آسیب می‌زند. درحالی که شما می‌توانید با انجام روش آرژنین تراپی از سفید شدن موهای خود جلوگیری کنید.

عوارض آرژنین تراپی کدامند؟

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌هایی که آرژنین تراپی با روش‌های دیگر دارد، کم بودن ضرر و زیان‌های آن است. این عوارض آنقدر کم هستند که تا به حال آسیبی در این روش مشاهده نشده است. در نتیجه می‌توانید با خیالی راحت و بدون نگرانی برای این کار اقدام کنید.

چه افرادی برای انجام خدمات آرژنین تراپی مناسب هستند؟

در صورتی که جزء افراد زیر هستید می‌توانید برای انجام این روش اقدام کنید:

  • افرادی که موهایشان به علت استفاده از دکلره و رنگ کردن زیاد آسیب دیده است.
  • کسانی بر اثر استفاده از دستگاه‌های گرمایشی مانند سشوار و اتو یا حتی رطوبت طبیعی موهایشان دیگر مثل قبل نیست.
  • افرادی که می‌خواهند موهای ابریشمی و صاف داشته باشند.
  • کسانی که ریزش موی شدید دارند.

هزینه آرژنین تراپی مو چقدر است؟

هزینه این روش می‌تواند برای هر فرد تفاوت داشته باشد. چراکه حجم مو و اندازه آن در تعیین کردن هزینه آرژنین تراپی دخیل است. بی‌شک هر چقدر حجم و میزان بلندی موهای شما بیشتر باشد، هزینه آن نیز به همان مقدار بیشتر خواهد بود. همچنین کیفیت مواد هم در مشخص شدن قیمت این روش تاثیر دارد. فراموش نکنید که این کار یک کار تخصصی است و برای انجام آن حتما به افراد متخصص مراجعه کنید.

نکات مهم برای آرژنین تراپی مو

اگر می خواهید نتیجه بهتری از آرژنین تراپی مو بگیرید، علاوه بر توجه به کیفیت مواد و مراجعه به افراد متخصص باید به موارد زیر نیز توجه کنید:

موهای خود را بشویید

قبل از اینکه به جلسه آرژنین تراپی خود بروید فراموش نکنید که حتما موی خود را بشویید و آن را خشک کنید. زیرا این روش روی موی خشک و تمیز نتیجه بهتری خواهد داد.

استفاده از پلکس در آرژنین تراپی

فردی که این کار را برای شما انجام می‌دهد، باید از پلکس استفاده کند. وجود پلکس از این جهت اهمیت دارد که در ترکیبات آن روغن‌های طبیعی وجود دارد که این روغن، مو را تقویت می‌کند. برای اینکه پلکس بهتر به تمامی قسمت‌های مو برسد، می‌توان را درون یک محفظه ریخت و آن را به تمامی قسمت‌های مو اسپری کرد.

استفاده از کراتین در آرژنین تراپی

پلکس تنها می‌تواند مو را ترمیم کند و برای صاف کردن و ابریشمی شدن مو باید از کراتین استغاده شود. زیرا یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که آرژنین تراپی را از روش‌های دیگر متمایز می‌کند، صاف کردن و درخشندگی موها است.

اتو کشی برای افزایش کیفیت کار

یکی دیگر از نکاتی که هنگام روش آرژنین تراپی باید انجام شود، اتوکشی است. اتوکشی باید با دقت انجام شود تا موها زیبا و براق‌تر شوند.

استفاده از مواد پلکسی در آرژنین تراپی

شاید چندین بار نام پلکسی را شنیده باشد و برایتان سوال پیش آمده باشد که پلکسی به چند روش استفاده می‌شود؟ پلکسی به دو روش استفاده می‌شود. کع یکی از این روش‌ها استفاده از مواد پلکسی در دکلره است. با این کار می‌توان از آسیب دیدن مو هنگام دکلره جلوگیری کرد. یکی دیگر از روش‌های استفاده از این مواد پلکسی تراپی است. پلکسی تراپی موهای آسیب دیده را به طور کامل تقویت می‌کند. پلکسی برای تقویت موهای آسیب دیده در آرژنین تراپی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تفاوت پلکسی تراپی و آرژنین تراپی چیست؟

اگر تنها پلکسی تراپی را انجام دهید و هیچگونه خدمات آرژنین تراپی را انجام ندهید، تنها موهای آسیب دیده شما تقویت خواهند شد. زیرا پلکسی تراپی تنها مو‌های آسیب دیده را تقویت کرده و آن را صاف یا نرم نمی‌کند. اما اگر می‌خواهید موهای شما علاوه بر تقویت، نرم و صاف نیز شوند، باید روش آرژنین تراپی را انجام دهید. در نتیجه روش پلکسی تراپی برای افرادی مناسب است که به دنبال ابریشمی شدن موهای خود نیستند.

مراحل انجام آرژنین تراپی

در این بخش می‌خواهیم آرژنین تراپی را به صورت مرحله به مرحله شرح دهیم. مراحل انجام آرژنین تراپی به شرح زیر هستند:

مرحله اول

ابتدا موها 2 بار با شامپوی قوی (یا حتی شامپوی مخصوص کراتینه) شستشو داده می‌شود. درواقع از این دو دفعه، دفعه اول برای رسوب و گوگرد زدایی و جرم‌گیری، دفعه دوم برای باز کردن پولک‌های مو بدن و جذب بهتر مواد صورت می‌گیرد.

مرحله دوم

حال موها به اندازه 70 درصد با سشوار ولرم خشک می‌شوند.

مرحله سوم

با توجه به حجم و بلندی مو مود پلکس را برداشته شده و به اندازه هر 5 میل پلکس، 20 میل آب می‌شود و با هم ترکیب می‌شوند.

مرحله چهارم

سپس این مواد لایه به لایه اسپری شده و قسمت‌های مختلف مو با یک برس به صورت لایه لایه برداشته می‌شود. در نهایت آرایشگر اقدام به ماساژ دادن موی شما می‌کند.

مرحله پنجم

بعد از اتمام اسپری شدن این مواد، متخصص موهای شما را به مدت 30 الی 45 استراحت می‌دهد. سپس او موی شما را با استفاده از یک پوشش کاور می‌کند. بعد از گذشت این مدت زمان، موها از قسمت پشت سر جدا شده و مواد کراتینه را روی موها قرار می‌دهند. گرم بودن آب داخل اسپری می‌تواند تاثیر بهتری روی موها بگذارد.

مرحله ششم

بعد از اتمام مدت زمان استراحت، موهای شما با سشوار ولرم خشک می‌شوند. سرد بودن باد سشوار می‌تواند موجب نچسبیدن مواد کراتی روی مو شده و روی آن دونه‌های سفید مانند شوره سر نمایان ‌شوند. این دانه‌ها همان کراتین هستند که به مو نچسبیده و سطح مو جدا شده‌اند که حتی با وجود اتوکشی و سشوار خوب نیز کار آرژنین تراپی به درستی انجام نمی‌شود.

مرحله هفتم

حال موهای شما لایه به لایه جدا شده، تقسیم بندی می‌شود و یک براشینگ حرفه‌ای به موی شما کشیده شده و در صورتی که مو خیس باشد، ابتدا یک آبکشی 70 درصدی انجام شده و سپس سشوار کشید می‌شود.

مرحله آخر

بعد از اتمام براشینگ، نوبت به اتوکشی می‌رسد و مو از ریشه تا ساقه اتوکشی می‌شود که این کار تنها یک بار برای هر قسمت از مو انجام می‌شود. اتوکشی بین 15 الی 20 بار دیگر صورت می‌گیرد.

جمع‌بندی

در این مقاله درمورد آرژنین تراپی صحبت کردیم، آرژنین تراپی یکی از روش‌های احیای موهای آسیب دیده است که در طی فرآند انجام آن، مو کاملا تقویت شده و صاف می‌شود. این روش برای کسانی که می‌خواهند موی صافی داشته باشند، موی آسیب دیده دارند و یا ریزش مو دارند روش بسیار مناسبی است. تاکنون هیچگونه عوارضی برای آرژنین تراپی در نظر نگرفته شده است.

آیا تا به حال آرژنین تراپی انجام داده اید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مشابه