سبکِنو

انشا آلودگی هوا؛ 4 انشا زیبا درباره آلودگی هوا با مقدمه، بدنه و نتیجه گیری

در این بخش 4 انشا آلودگی هوا برای مقاطع مختلف تحصیلی با مقدمه، بدنه و نتیجه گیری را ارائه کرده ایم.

انشا آلودگی هوا؛ 4 انشا زیبا درباره آلودگی هوا با مقدمه، بدنه و نتیجه گیری

انشا در مورد آلودگی هوا ۱۰ خط

مقدمه: روزها را که می شمارم می بینم تابلوی هوای سالم فقط چند روز سبز بوده است و همیشه قرمز و در سطح هشدار قرار دارد و مردم هم زندگیشان مختل شده، کمی به خودمان و آیندگان رحم کنیم و دستی به سر و روی طبیعت بکشیم.

بدنه: هر روز صبح پدرم را می دیدم که  با حالت اضطراب و ناراحتی از خواب بیدار می شد و می پرسید اخبار اعلام تعطیلی کرد، می گفتم پدر چه بهتر که تعطیل باشد و در خانه بمانید، من که بچه بودم و نمی دانستم که طفلی از ناراحتی کم شدن و کساد کار و بار ناراحت است، آلودگی هوا نفس همه را به شماره انداخته بود و هر روز تعطیل، مواد مضر و سرب و هزاران ماده آلوده کننده که خون مردم را کثیف کرده و بیماری هایی چون تنگی نفس و سرطان را به ارمغان آورده است.

چشم ها هم خون گرفته و مردم همه بی حوصله و تنگی نفس هم مضاعف و سردردهای بی علتی که مردم فقط خود درمانی می کنند و مرتب داروی استامینوفن، سوخت های فصیلی و مازوت، زغال سنگ وبنزین های ناخالصی که هر روز مهمان ریه های مردم می شود. انواع بیماری های خطرناکی که به صورت آرام و از نفوذ ریزگردها به بدن حاصل می گردد.

رنگ پریدگی درختان، خشکسالی، کم شدن باران، نباریدن برف به اندازه کافی در فصل زمستان از عوارض آلودگی هواست که حتی ابرها را هم مضطرب کرده است. سکته های مغزی و دردهای بی دلیلی که هیچ وقت علتش مشخص نشد و مردم هر روز با مرگ یک عزیز روبه رو می شوند.

آلودگی هوا درختان را هم به زانو در آورده و نمی توانند شاد و سرسبز باشند. هر روز پژمرده و بی حال و در حال خشک شدن، آبها هم از این دردسر در امان نمانده اند و هر روز شاهد مواد جدیدی هستند که وارد شان می گردد.

بیایید درهفته یک روز را پیاده و یا با دوچرخه به سطح شهر برویم زیرا اندک اندک به هم شود بسیار، پس ذره ذره هم می توانیم از بروز آلودگی پیش گیری کنیم.

نتیجه گیری: هر روز آسمان شهرتان را نگاه کنید و برای سلامتی خودتان کاری کنید. بهتر است به روی رفتارهای خود مان تجدید نظر کنیم و کمی به طبیعت هم رحم کنیم.

مطلب مشابه: انشا خانه و خانواده با مقدمه، بدنه و نتیجه گیری برای پایه های مختلف

انشا در مورد آلودگی هوا با مقدمه و نتیجه

مقدمه:
در گذشته هوایی که ما تنفس می‌کردیم پاک و تازه بوده است. اما به دلیل صنعتی شدن روزافزون و غلظت گازهای سمی در محیط، هوا روز به روز سمی‌تر می‌شود. همچنین این گازها عامل بسیاری از بیماری‌های تنفسی و غیره هستند. علاوه بر این، افزایش سریع فعالیت‌های انسانی مانند سوزاندن سوخت های فسیلی، جنگل زدایی عامل اصلی آلودگی هوا است.

بدنه:
سوخت فسیلی، هیزم و سایر چیزهایی که می‌سوزانیم، اکسید کربن تولید می‌کنند که در جو آزاد می‌شود. قبلاً تعداد درختان زیاد بود که می‌توانستند هوای تنفسی ما را به راحتی فیلتر و تسویه کنند. اما با افزایش تقاضا برای زمین، مردم شروع به قطع درختان کردند که باعث از بین رفتن جنگل‌ها شد و در نهایت ظرفیت تسویه هوا توسط درختان را کاهش داد.

علاوه بر این، در چند دهه اخیر، تعداد وسایل نقلیه سوزاننده سوخت فسیلی به سرعت افزایش یافته است که باعث افزایش تعداد آلاینده ها در هوا شده است.

علل عمده آلودگی هوا عبارتند از سوزاندن سوخت فسیلی و هیزم، دود آزاد شده از کارخانه ها، فوران‌های آتشفشانی، آتش سوزی جنگل‌ها، بمباران، سیارک‌ها، گازهای سی اف سی، اکسیدهای کربن و بسیاری موارد دیگر.

علاوه بر این، برخی دیگر از آلاینده‌های هوا مانند زباله‌های صنعتی، زباله‌های کشاورزی، نیروگاه‌ها، نیروگاه‌های هسته‌ای حرارتی و غیره وجود دارد.

اثر گلخانه‌ای نیز عامل آلودگی هوا است زیرا آلودگی هوا گازهای گلخانه‌ای را تولید می‌کند. علاوه بر این، دمای سطح زمین را به قدری افزایش می‌دهد که کلاهک‌های یخی قطبی در حال ذوب شدن هستند و بیشتر اشعه فرابنفش به راحتی به سطح زمین نفوذ می‌کند.

آلودگی هوا اثرات بد و زیادی بر سلامتی افراد دارد و علت بسیاری از اختلالات پوستی و تنفسی در انسان است. آلودگی هوا باعث بیماری قلبی، آسم، برونشیت و بسیاری از بیماری‌های دیگر می‌شود.

علاوه بر این، سرعت پیری ریه‌ها را افزایش می‌دهد، عملکرد ریه‌ها را کاهش می‌دهد و به سلول‌های سیستم تنفسی آسیب می‌رساند.

اگرچه سطح آلودگی هوا به نقطه بحرانی رسیده است. اما هنوز راه‌هایی وجود دارد که بتوانیم از طریق آنها تعداد آلاینده‌های هوا را کاهش دهیم.

کیفیت هوا را می‌توان با کاشت هر چه بیشتر درختان بهبود بخشید زیرا آنها هوا را تمیز و تسویه می‌کنند.

ما باید از سوخت‌های سازگار با محیط زیست مانند LPG (گاز نفت مایع)، CNG (گاز طبیعی فشرده)، گاز زیستی و سایر سوخت‌های سازگار با محیط زیست استفاده کنیم. بنابراین، می‌توانیم میزان گازهای سمی مضر را کاهش دهیم.

نتیجه:
به طور خلاصه می‌توان گفت که هوایی که تنفس می‌کنیم روز به روز بیشتر و بیشتر آلوده می‌شود. بیشترین سهم در افزایش آلودگی هوا مربوط به سوخت‌های فسیلی است که اکسیدهای نیتریک و سولفوریک تولید می‌کنند. اما، انسان‌ها این مشکل را جدی گرفته‌اند و تلاش می‌کنند تا مشکلی را که ایجاد کرده‌اند ریشه کن کنند.

مطلب مشابه: انشا اینترنت؛ 3 انشا زیبا با موضوع فضای مجازی و اهمیت اینترنت

انشا درباره هوای آلوده

آلودگی هوا هم اکنون به یک معضل بزرگ جهانی تبدیل شده است و باید هر چه زودتر حل شود، زیرا نه تنها زندگی ما انسان ها را تحت تأثیر قرار می دهد، بلکه زندگی و رشد درختان و گیاهان را نیز از بین می برد. برای حفظ محیط زیست و موجودات زنده ساکن در آن، همه ما باید اقداماتی برای کاهش آلودگی هوا انجام دهیم.

آلودگی هوا نه تنها به محیط زیست بلکه به ما نیز آسیب می رساند و باعث سردرد، تحریک پوست، سرطان ریه، بیماری های قلبی عروقی، بیماری های تنفسی و غیره می شود. همینطور کودکان از برونشیت و ذات الریه رنج می برند. دولت و شهروندان باید مسئولیت پیشگیری و کنترل آلودگی هوا را بر عهده بگیرند.

به دلیل فعالیت های انسانی مانند سوزاندن سوخت های فسیلی، انتشار گازهای گلخانه ای از صنایع و کارخانه ها، فعالیت های کشاورزی و تولید زباله در این رشد روزافزون جمعیت و شهرنشینی، گازها و مواد شیمیایی در هوا منتشر می شود. علت دیگر فوران‌های آتشفشانی و آتش‌سوزی جنگل‌ها است که پدیده‌های طبیعی هستند که گازهای کربنی را به جو آزاد می‌کنند که در نتیجه آلودگی هوا رخ می دهد.

وظیفه ما این است که به جای خودروی شخصی از حمل‌ونقل عمومی استفاده کنیم و با کاشت درختان بیشتر و جلوگیری از جنگل‌زدایی هوای پاک را برای نسل های آینده نگه داریم.

اقدامات خاصی انجام دهیم تا هوایی که تنفس می کنیم تمیز شود. راه حل های ممکن برای جلوگیری از آلودگی هوا کاشت درختان بیشتر، استفاده از وسایل نقلیه دوستدار محیط زیست و ایجاد آگاهی مردم از پدیده الودگی هوا است. بیایید سهم خود را برای داشتن هوای پاک و سالم انجام دهیم.

مطلب مشابه: انشا موفقیت؛ 3 انشا زیبای با موضوع موفقیت در زندگی و آینده

انشا در مورد آلودگی هوا

آلودگی هوا نگرانی مهمی برای مردم سراسر جهان به ویژه مردم ایران است. آلودگی هوا اغلب از سوزاندن سوخت های فسیلی مانند نفت، زغال سنگ و گاز طبیعی به وجود می آید. دود اگزوز آزاد شده توسط وسایل نقلیه هوا نیز هوا را به شدت آلوده می کند.

من می دانم که الودگی هوا باعث مشکلات سلامتی مانند آسم، سردرد و سایر علائم آلرژی زا در افراد می شود. هیچ دولتی نمی داند برای مبارزه با الودگی هوا باید چکار کند.

سازمان بهداشت جهانی آلودگی هوا را یک خطر زیست محیطی برای سلامت انسانها می داند. حتما شما هم می دانید، آلودگی هوا همه افراد را مستعد ابتلا به عفونت و التهاب تنفسی قرار می دهد چون بدن مواد مضر موجود در هوای آلوده را به راحتی جذب می کند.

کاشت درخت یکی از راه های قابل توجه کاهش آلودگی هوا است. به همین دلیل روز خاصی در اسفند ماه روز درختکاری است و من به همراه پدرم همیشه در این روز درخت می کاریم.

پدرم می گوید، باید تا حدامکان درخت بکاریم تا از کمبود اکسیژن در هوا جلوگیری کنیم زیرا با توجه به افزایش تعداد کارخانه ها و وسایل نقلیه هوا به شدت توسط گازهای سمی آلوده می شود. با کاهش تعداد درختان، حجم اکسیژن قابل توجهی در هوا کاهش می یابد و تعادل کربن و اکسیژن در طبیعت به هم می خورد که برای ما انسانها به شدت مضر است.

ما نباید مشکل الودگی هوا را جدی نگیریم زیرا سلامت و طول عمر ما به آن بستگی دارد و در عوض باید برای تنفس هوای تازه و پاک و داشتن محیط زیست سالم تلاش کنیم.

مطالب مشابه