سبکِنو

انشا درباره معلم؛ 7 انشا درباره معلم، شغل معلمی و معلم شدن

در این بخش 7 انشا درباره معلم شدن، شغل معلمی و معلم شدن را گردآوری کرده ایم.

انشا درباره معلم؛ 7 انشا درباره معلم، شغل معلمی و معلم شدن

انشا روز معلم ادبی و زیبا

ایستاده بودم در کنار دری تاریک تا کسی بیاید و آن را به دنیای از پرنور باز کند و راه درست را نشانم دهد و چه کسی داناتر از معلم. معلم با سخاوت خورشیدوار و رحمتی بارانسان مرا از کویر نادانی بیرون آورد و در دشت علم راهی نشانم داد که بازگشت از آن نتوانم، او مرا به انتهای آن دشت برد تا عشق و زندگی را به شکلی دیگر ببینم، مرا از دیار شب عبور داد تا سپیده ای نورانی با دریچه ایی از انعکاس رنگین کمانی از دانش برسم.

معلم اولین کسی بود که گل سرخ علم را در قلب من کاشت به او درود می فرستم به او که جاده ها از یادش نمی برند و قلم ها از او می نویسند وقتی که از او می نویسند هیچ کبوتری در میان آن نمی پرد و از عظمت نامش کوه ها به لرزه در می آیند.

معلم عزیزم از هم اکنون برای لحظات دوری اشک خواهم ریخت و به یاد لحظات زیبایی که در کنارت بودم گلبرگ های باغچه مهر را نثارت می کنم، می خواهم نخستین چکه ناودان بلند یک احساس را در قالب کلامی از جنس تنفس باغچه های معصوم یاس روی حجم سپید یک دفتر بریزم و آن را با لهجه همه پروانه صفت های این گیتی بی انتها به آستان نیلوفری قلب زلالتان هدیه کنم.

بهترین انشا در مورد معلم فداکار

مقدمه: معلم خوبم سلام، چه قدر هوای تو را می کنم و یاد نوشته هایت را در دل زنده نگه می دارم. تو معجزه زندگی من بودی و من با تو بود که روزهای سخت را گذراندم و حال در روزهای خوب قرار دارم. تو تصویر خوبی از آینده را برایم روشن کردی و حال من با تو در سفر زندگی هستم.

بدنه: انسانی بی مانند و فرشته ای زمینی که نبض کلاسش با خنده دانش اموز می زند و برای دانش اموزانش نگران است. معلم را که می دیدم شوقی عجیب در دلم زنده می شد و می توانستم حالش را از لبخندش بدانم. معلم خوبم تو را چون گل رزی خوشبو در حوالی باغ دوست می دارم و می دانم که تو هم در هوای منی، تو بهترین نعمتی هستی که خداوند در مسیرم قرار داد تا بتوانم روزهای زندگی را با تو بگذرانم.

تو الفبای زیبای زندگی را درمن زنده کردی و شعر بسیار زیبای انسانیت را در دل و جانم خواندی و من هنوز بی تابانه در اخرین سالهای تحصیلم بی تاب توام. روزی که تو مرا برای اولین بار در اغوش کشیدی عطر خوش مهربانی را ازوجودت بوییدم .

تو فرستاده خدا در عصر صنعت و اهنی تا بتوانی این سختی را بشکنی و گرمی عشق و عاطفه را درون انسان زنده نگاه داری. تو بهاری تر از بهاری و سبز تر از درخت. تو همه وجودت مهر است و مهربانی و نور، تو را چون گلی در باغچه خانه، تو را چون نسیمی خنک در ظهر تابستان، گرمای اول صبحی در زمستانی سرد، تو را چون عشقی بی پایان دوست می دارم و می دانم که تا همیشه جاوید و ماندگاری در دلم.

تو همان ستاره سوسو زنی که در آسمان تاریک قلبم روشن شدی و مرا به خوبی و عشق رهنمون شدی، ای همه وجود و عمر و اخلاق و علم من….معلم خوب و دوست داشتنی من تا همیشه مهر و یادت در دلم جاوید و شاید تا همیشه چون تویی نیابم و بتوانم تو را خوب و زیبا توصیف کنم.

نتیجه گیری: معلم ستوده و فرستاده ای از جانب خداست تا چراغ درون انسان را روشن نگاه دارد و ما انسان های جهل زده را چون تابان حفظ کند و راه را برای هدایت ما باز کند. معلم شمعی پرفروغ است که احترامش واجب بوده و باید مانند پدر و مادر خویش به معلم احترام بگذاریم.

مطلب مشابه: انشا درباره شغل آینده؛ 7 انشا در آینده می خواهید چه کاره شوید

انشا درباره روز معلم به زبان ادبی

معلم‌ ها کسانی هستند که با دقت و لطافت بذر جوانه ذاتی انسان ها را پرورش می دهند و راه درست را به آن ها نشان می‌ دهند و زمانی که او را به درختی با مقاومت بالا تبدیل کردند، در مسیر اصلی خود رها می‌ کنند تا به عمل آید و رشد کند. معلم‌ها منبع بسیاری از حس عشق و محبت و صبر و بردباری مانندف مادری مهربان که طفل خود را نوازش می‌ کند، به او درس می‌ دهد و او را پرورش می‌ کند. معلم گاهی مانند پدری سختگیر دانش‌ آموز را به جلو هل می‌ دهد و برخی مواقع او را مورد سرکوفت قرار می‌ دهد و آنگاه که کودک بزرگ شد و راه افتاد در گوشه‌ ای می‌ نشیند و اوج گرفتن او را تماشا می‌ کند و لذت نهایی خود را می برد.

معلم‌ ها همان پیله‌ ای هستند که به دور کرم ابریشم می‌ چرخند و آن را در قنداق خود و در آغوش خود نگه می‌ داند، دقیقاً مانند سپر حفاظتی در مقابل سرما و گرما و در مقابل انواع سختی‌ ها حفاظت می‌ کنند و آنگاه کرم که بال و پر گرفت و بال‌ های رنگارنگ خود را بیرون ریخته و از پروانه جدا می‌ شود و اوج گرفتن او را تماشا می‌ کند و لذت پایانی را می برد. در نهایت بعد از چندین سال‌، زمانی که تمام وجود خود را وقف کودکانش کرد و هر بار مقداری از جوانی‌ اش را به پای آنها گذاشت و زمانی که آن‌ ها را بزرگ کرد و خودش پیر شد درحالی که همه کودکانش او را ترک کرده اند و برای زندگی خود تلاش می کنند. او از این تلاش و موفقیت کودکان خود که پرورششان داده لذت می برد و با روی خوش به زندگی ادامه می دهد.

نتیجه گیری انشا درباره روز معلم 

معلم عزیزم … میدانم همه سخت گیری ها ، دعوا ها و نصیحت ها تو برای رشد و پیشرفت ما است. من از صمیم قلب قدردان زحمات عاشقانه شما هستم و برای مقام بلند والای استادی شما ارزش بسیار بالایی قائل هستم. در همه سال ها روز 12 اردیبهشت را به مناسبت روز معلم جشن می‌ گیرند تا از معلم خود سپاس گزاری کنند. من نیز در پاس داشتن مقام معلم این روز را به همه معلمان تبریک می‌ گویم و برایشان احترام قائل هستم چرا که آن ها باعث رشد ما بوده اند.

انشا با موضوع روز معلم به زبان کودکانه

به یاد دارم در دوران دبستان معلم من زیر برگه من نوشته بود:

عزیزم از این که توانستم با یاری خدا نوشتن اولین کلماتی که مادرت گفته است و آن ها را به تو آموخته باشم خوشحالم، موفق باشی. من با دیدن این جمله خیلی ذوق زده شدم، چرا که من خوب می دانم همه معلم ها بردبار و صبور هستند و با حوصله زیاد زحمت می کشند تا دانش آموزان چیزهای جدید یاد بگیرند و برای جامعه افتخار آفرین باشند. آن ها چشم ما را به دنیای جدید باز می کنند، تا زندگی کردن را به ما بیاموزند و آن ها فداکار و سخت کوش هستند و در برابر برخی دانش آموزانی که گاهی با شیطنت کردن و بازیگوشی، با درس نخواندن آن ها را اذیت می کنند، مهربانی و بردباری زیادی دارند. معلم ها زحمت می کشند و می دانند یک روز نتیجه زحمت خود را خواهند دید، وقتی که ما در آینده ای نه چندان دور به برخی موفقیت های دست پیدا می کنیم، که در زندگی باعث پیشرفت ما می شوند و به فرد مفیدی در جامعه تبدیل می شویم.

گاهی ما دانش آموزان از این که معلم از ما امتحان می گیرد یا تکلیف می دهد ناراحت می شویم و خوشمان نمی آید؛ اما اگر خوب فکر کنیم به این نتیجه می رسیم که همه این ها برای پیشرفت و موفقیت ما لازم هستند چرا که ما می دانیم سخت گیری های معلمان ضرر و زیانی برای ما ندارد، زیرا او مانند مادری است که به خاطر مهربانی زیاد برخی مواقع به ما سخت می گیرد تا آن چیزهایی که باید یاد بگیریم اما در یاد گرفتن آن ها تنبلی و بازیگوشی می کنیم را زودتر یاد بگیریم. معلم عزیزم از شما تشکر می کنم بابت زحمات فراوانی که برای ما می کشید دست شما را می بوسم. برای شما بهترین ها را در زندگی تان آرزو دارم و امیدوارم خدا شما را همیشه سلامت و تندرست نگه دارد و شادی و روزق و روزی زیادی به زندگی شما بدهد.

مطلب مشابه: انشا درباره مدرسه؛ 5 انشا با موضوع مدرسه، طنز، حیاط مدرسه و دوری از مدرسه

انشا با موضوع روز معلم به زبان کودکانه با مقدمه و نتیجه

مقدمه انشا با موضوع روز معلم:

روز معلم که می شود به یاد روزهایی می افتم که هیچ نمی دانستم و معلم عزیزم در کلاس اول صبورانه به من نوشتن آموخت، او نه تنها نوشتن بلکه درس زندگی کردن را به من آموخت.

بدنه انشا با موضوع روز معلم:

امروز روز معلم است و من هر چقدر هم فراموشکار باشم معلم کلاس اول خود را فراموش نمی کنم که همچون مادر قلم را به دستانم می سپرد تا نام خود را بیاموزم، من از ایشان ممنونم که برای پیشرفت من چه خون دل‌ها که نخورد. چه کلامی بجا که می گوید معلم مانند شمعی می سوزد و با نور خود مسیر درست را به کودکان می آموزد و ما چقدر قدر ناشناسیم که تنها یک روز از سال به یادش میفتیم و از زحماتش تشکر می کنیم او که ساعت ها برای ما وقت می گذارد.
شاید تا قبل از شیوع بیماری کرونا معلمان تنها چند ساعت در اختیار دانش آموزان بودند اما از زمان شیوع این بیماری آنها نیز شبانه روز جوابگوی دانش آموزان شدند و مانند فرشته ای در خط مقدم دانش علم و آگاهی شان را در اختیار شاگردانشان قرار می دهند. 

نتیجه گیری انشا با موضوع روز معلم:

معلم عزیزم قَدرت را می دانم تو که با تمام سختی هر روز ساعتها ماسک بر دهان صحبت می کردی تمام مسائل درسی را با طمانینه به ما می آموزی و من می دانم ماسک زدن در هوای گرم چقدر سخت است و فقط عشق می تواند این سختی را به شما تحمیل کند. دوستتان دارم و تا ابد بیادتان می مانم.

انشا در مورد روز معلم زیبا برای پایه های ابتدایی به زبان کودکانه

مقدمه انشا درباره روز معلم

انسان ها از گل خلق شده اند، گلی که نیاز دارد تا آموزگار داشته باشد و پرورانده شود تا در مقابل سختی ها، گرما و سرما و مشکلات دیگر سخت و محکم شود و ریشه بدواند و مانند آجری محکم روی دیوار زندگی و در مشکلات ریز و درشت آن کامل کننده هدف زندگی خود باشد. اما از اول نمی  تواند سریع در یک چشم به هم زدن به این همه دانش برسد تا بتواند مشکلات خود را رفع کند. پس به یک آموزگار (معلم) نیاز دارد، مانند خانواده و پدر و مادر آن را پایه گذاری کنند و با یاد دادن راه و روش های زندگی آن را بالا بیاورند و محک و استوار شد خودش زندگی را ادامه دهد.

انشا در مورد روز معلم زیبا برای پایه های ابتدایی

معلم همان کسی هست که در روز اول مدرسه برای ماندن پیش آن گریه می‌کردیم و در آخرین روزهای پایان سال وقتی زنگ آخر می خورد، برای جدا شدن از آن نیز هم باز گریه می‌ کردیم. گریه روز اول برای ترسیدن و جدا شدن از پدر و مادر و تنها ماندن است چرا که هیچکس را نمیشناسیم و گریه آخر برای جدایی از معلمی مهربان و فداکار که به ما علاقه ای بر پایه علم آموزش و ایثار؛ فداکاری و مهربانی و از خود گذشتگی را داد. معلمی که به ما درس زندگی‌ از سراسر فراز و نشیب‌هایی که دارد و خواهد داشت، که تنها با یادگیری و آموزش و استفاده کردن از تجربه دیگران می‌ توان آن را طی کرد. معلم بهترین آموزش دهنده این موضوع است که مادر دوم همه دانش آموزان است. دانش‌ آموزانی که خود را ناراحت می کنند معلم نیز ناراحت می شود و وقتی خوشحال می شوند آن هم با دانش آموزانش خوشحال می شود و مانند کودکی با آنها بازی می‌ کند تا انرژی دانش آموزانش نیافتد و کلاس کسل کننده نشود.

معلم خوب به دانش‌ آموزان یاد می‌ دهد که چگونه در زندگی فردی مفید باشند نه در خانه بلکه در جامعه مفید باشند و با تلاش و کوشش بسیار عالی باعث پیشرفت جامعه خود شوند. او دانش‌آموزان را با دنیای بزرگی آشنا می‌ کند که نباید کم بیاورند و تاریخ گذشتگان را به آنها می‌ آموزد تا از آن درس عبرت بگیرند و طرز درست زیستن را یاد بگیرند و افتخار آفرین باشند. آنها را با کوه‌ ها و دریا ها آشنا می کند تا بردباری و مقاومت را بیاموزند. انسان‌ ها در طول زندگی احتیاج به یک معلم و راهنما دارند تا شمع راه آن ها؛ مشخص کننده راه آن ها باشد و آنها را از نادانی و ستم کاری دور کند. به همین دلیل معلمی شغل انبیا بوده و شغلی مقدس است.

مطلب مشابه: انشا اینترنت؛ 3 انشا زیبا با موضوع فضای مجازی و اهمیت اینترنت

انشا در مورد روز معلم زیبا برای پایه های ابتدایی

مقدمه انشا درباره روز معلم:

هر ساله با فرا رسیدن روز شهادت ” آیت الله مرتضی مطهری” مقام معلم را پاس می داریم به همین دلیل انشایی در خصوص روز معلم می نگارم و امیدوارم آموزگارم از شنیدن آن لذت ببرد.

بدنه انشا درباره روز معلم:

معلم عزیزم امروز روز شماست و من خوشحالم که می توانیم در این روز از زحمات شما قدر دانی کنیم، معلم خوبم مرا ببخش که بخاطر خجالتی بودنم در طول سال نتوانستم آنطور که باید از شما تشکر کنم.
شما همواره دانش و دانایی خود را بدون هیچ چشم داشتی به ما عرضه می کنید و ما دانش آموزان نیز با خواندن درس هایی که به ما داده اید و گرفتن نمره مورد قبول، سعی در خوشحال کردن شما داریم و می دانیم که آن خوشحالی نیز باز هم به خاطر خودمان است که در آینده بتوانیم فردی مفید برای جامعه مان باشیم.

امروز که روز معلم است ما دانش آموزان تلاش می کنیم که خم به ابروی شما نیاید، سعی می کنیم شیطنت را کنار بگذاریم و بیشتر از قبل به حرفهای شما گوش دهیم، دوستتان داریم و از شما که همچون پدر/ مادر ی دلسوز به فکر آینده ما هستید و هر چیزی که به ما می گویید به دلیل بالا بردن سطح علمی ما است، بی نهایت تشکر می کنیم.

نتیجه انشا درباره روز معلم:

معلم عزیزم روزهای پایانی سال تحصیلی در راه است و من امیدوارم که شما را در سال‌های آینده ببینم و از بالا رفتن رتبه هایم در امتحانات به شما بگویم. میدانم هدیه ای که در خور شان شما باشد پیدا نخواهد شد اما سپس مرا بپذیرید، روزتان مبارک باشد معلم عزیزم ای چراغ راه دانش .

مطالب مشابه