انشا درباره پیامبر اسلام؛ 10 انشا زیبا درباره حضرت محمد (ص) برای پایه های مختلف

در این بخش مجموعه 10 انشا درباره پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) را برای پایه های مختلف تحصیلی ارائه کرده ایم با ما همراه باشید.

انشا درباره پیامبر اسلام؛ 10 انشا زیبا درباره حضرت محمد (ص) برای پایه های مختلف

انشا در مورد حضرت محمد برای نوجوانان

نوشتن درباره ی ویژگی های اخلاقی رسول اکرم (ص) بسی دشوار است که زبان از گفتن آن قاصر و قلم از بیان آن عاجز است. اما آب دریا را اگر نتوان کشید*هم به قدر تشنگی باید چشید من نیز قلم در دست گرفته و به نگارش ذره ای از اقیانوس بی کران فضایل اخلاقی آن حضرت پرداخته ام، پیامبری که رحمه للعالمین است و به فرمایش خودش «انما بعثت لاتمم مکارم الاخلاق» برای تکمیل مکارم اخلاق نازل شده است و به همین خاطر رفتار رسول خدا (ص) پر از زیبایی هاست …

نگاه کردن آن حضرت حکایت از عدالت درونی او دارد، رفتار کریمانه اش گویای بزرگی روح ، و خشم و خشنودی اش تنها به خاطر رضایت پروردگارش بود . در مجلس دارای ادب، سکوتش دارای حکمت و حیای آن حضرت قابل تو صیف نیست، زهد پیامبر با احدی قابل مقایسه نمی باشد، فقیر و غنی در منظر آن حضرت هیچ تفاوتی با هم ندارند جز به تقوای الهی، همیشه حق بر زبانش جاری، لبخند بر لب، و متواضع ترین مردم بود، آن قدر مهربان و نازک دل بود که همه مردم مشتاق زیارت آن حضرت بودند . در امانت داری سرآمد همه بود، در راستگویی از دوران جوانی لقب امین به او داده بودند در زیبایی سیرت و صورت همتایی نداشت، به قول و پیمانش وفادار بود ، عفت کلام آن حضرت سر مشق همه ی نیکان بود خوبی ها و فضایل و زیبایی های آن حضرت آن قدر فراوانند که ذکر همه آنها در این مختصر نمی گنجد. اینک به ذکر گوشه ای از ویژگی های اخلاقی پیامبر اکرم(ص) می پردازیم.

امانت داری
اظهار شادی
راستگویی
متواضع بودن
وفای به عهد
مهربانی
سخاوتمندی
ساده زیستی
خوش اخلاقی
اکرام دیگران
ادب
کمک به نیازمندان
حیا
سکوت
ذکر گفتن

انشا درباره خصوصیات حضرت محمد

پیامبر اکرم حضرت محمد آخرین فرستاده خدا بر روی زمین بودند. حضرت محمد دارای خصوصیات اخلاقی بسیار عالی ای بودند و هیچ گاه کاری نمی کردند که دیگران ناراحت شوند. پیامبر بسیار خوشرو و خوش اخلاق بودند هیچ وقت با دیگران بحث و تندخویی نمی کردند. ایشان هیچ وقت عصبانی نمی شدند حتی وقتی که دشمنان اسلام با ایشان بدرفتاری می کردند.

یکی از ویژگی های رفتاری حضرت محمد ساده زیستی و تواضع ایشان بود. پیامبر هیچ وقت خود را از دیگران برتر نمی دانستند و رفتار ایشان مانند یکی از خودشان بود و فرقی نمی کرد آن شخص فقیر باشد یا ثروتمند.

حضرت محمد امانت دار و درستکار بودند به ایشان لقب محمد امین داده بودند زیرا همیشه سعی می کردند حق به حق دار برسد و مردم به او اعتماد کامل داشتند.

پیامبر بسیار مهربان بودند به خصوص با کودکان، ایشان با کودکان مانند پدری مهربان رفتار می کردند.

مطلب مشابه: انشا درباره معلم؛ 7 انشا درباره معلم، شغل معلمی و معلم شدن

انشا درباره حضرت محمد کوتاه

به نام خداوند مهربان که برای هدایت بشر پیامبران زیادی را فرستاد تا انسان ها به راه درست راهنمایی شوند.

حضرت محمد آخرین پیامبر خدا بود. ایشان پدر حضرت فاطمه (س) بزرگترین بانوی جهان بودند حضرت محمد (ص) دختر خود را بسیار دوست داشتند و به ایشان احترام می گذاشتند ایشان درباره حضرت فاطمه فرموده اند فاطمه پاره تن من است. در زمان جاهلیت اعراب مکه دختران را زنده به گور می کردند اما حضرت محمد با احترام بسیار با دختر خود برخورد می کردند.

پیامبر (ص) برای اینکه مردم را به دین اسلام هدایت کنند سختی های بسیاری را تحمل کردند ایشان با اخلاق پسندیده و نیکویی که داشتند همه سختی ها را تحمل می کردند تا بتوانند مردم را به راه راست و درست هدایت و راهنمایی کنند. حضرت محمد (ص) بسیار مهربان و نیکوکار بودند و من به عنوان یک مسلمان افتخار می کنم که پیامبر ما حضرت محمد (ص) است.

انشا در مورد حضرت محمد(ص) – تحقیقی

خداوند برای راهنمایی انسان‌ها پیامبرانی را مبعوث کرد. آخرین پیامبر حضرت محمد(ص) است که خانم پیامبران است و پس از ایشان پیامبری نخواهد آمد.

ایشان فرزند «عبدالله بن عبدالمطلب بن‌هاشم» هستند که سلسله نسب شریف آن حضرت با سی واسطه به حضرت ابراهیم خلیل(ع) می‌رسد و مادرشان «آمنه دختر وَهب» است.

عموم سیره نویسان اتفاق دارند که تولد پیامبر گرامی اسلام(ص) در عام الفیل و سال ۵۷۰ میلادی و ماه ربیع الاول بوده است. ولی در روز تولد او اختلاف دارند. معروف میان محدثان شیعه این است که آن حضرت در هفده ربیع الاول روز جمعه پس از طلوع فجر چشم به جهان گشود و مشهور میان اهل سنت این است که ولادت آن حضرت در روز دوشنبه دوازده ربیع الاول اتفاق افتاده است.

حضرت محمد مصطفی در روز ۲۷ رجب سال ۴۰ عام الفیل، همزمان با سال ۱۳ پیش از هجرت پیامبر اسلام، در غار حرا، توسط جبرئیل و از سوی خدا به پیامبری نایل آمد و مأمور شد که چندخداپرستی و بت‌پرستی را از زمین بردارد و خداپرستی را رواج دهد و پیام وحی را به مردم برساند.

پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) برترین پیامبران و رسولان و خاتم آنهاست و پس از او پیامبری نخواهد آمد. نام مبارکش ۴ بار در قرآن مجید در سوره‌های «آل عمران، محمد، فتح، احزاب» آمده است و نام دیگر آن حضرت«احمد» است که یکبار در قرآن در سوره صف آیه ۶ ذکر شده است. ولی القاب آن حضرت تحت عناوین «نبی، رسول، بشیر، نذیر، خاتم النبیین، الفاتح، نبیّ الرّحمه، نبیّ التّوبه، نبیّ الملحمه، رسول الله، الماحی، العاقب، المقفی، المصطفی، النّبی الامّی، طه، یس و…» ده‌ها بار در قرآن ذکر شده است.

فرزندان پیامبر(ص) همه در عصر خودش از دنیا رفتند جز حضرت فاطمه زهرا(س) که یگانه یادگار پیامبر اعظم(ص) است.

پس از بازگشت از حجه الوداع و انتخاب جانشینی حضرت علی(ع) در غدیر خم، چند ماهی نگذشته بود که پیامبر اسلام(ص) در بستر بیماری قرار گرفتند، اما گهگاهی به مسجد رفته و با مردم نماز می‌خواندند و برخی موضوعات را تذکر می‌دادند. مخصوصا حدیث ثقلین را بار دیگر برای مردم یادآوری می‌نمودند و تمسک به قرآن و عترت را به عنوان یگانه راه رستگاری بیان می‌فرمودند. به هر حال، مردم مدینه در اضطراب و نگرانی شدیدی به سر می‌بردند و سرانجام روح مقدس و بزرگ پیامبر گرامی اسلام(ص) ظهر روز دوشنبه ۲۸ ماه صفر به ملکوت اعلی پیوست. حضرت علی(ع) پیکر مطهر پیامبر(ص) را غسل داد و کفن کرد و بر آن نماز خواند و سپس آن حضرت را در همان خانه‌ای که رحلت فرموده بود به خاک سپردند.

با رحلت حضرت محمد باب نبوت و درهای وحی برای همیشه به روی بشر بسته شد و اوصیاء بعد از ایشان، رهبری و هدایت مردم را از طرف خداوند برعهده گرفتند.

مطلب مشابه: انشا درباره شغل آینده؛ 7 انشا در آینده می خواهید چه کاره شوید

انشا درباره حضرت محمد صلی الله

مقدمه: ابرهه قصد کعبه کرد و دیگری قصد حمله به مکه، پیامبر بزرگ اسلام گفت همه چیز درست می شود و من به خدای خودم ایمان دارم که او همه بندگان را می بیند و من به خواست او از همه دشمنان در امان هستم، حضرت محمد آخرین فرستاده خداوند از قوم بنی هاشم، پیامبری بود که تمام پیامبران قبل از او ظهورش را اعلام کرده بودند جهان دچار شگفتی بزرگی شد و همه چیز به نفع او تغییر کرد.

بدنه: انگار صبحی تازه دمیده بود، ایوان مدائن با همه عظمت فروریخت، آتشکده چند هزار ساله پارس خاموش شدو دریاچه ساوه دیگر نمودی نداشت، آمنه بی تاب بود و دل بی قرار، کودکی از نسل پیامبران و از تبار بهشت و بهشتیان در راه است و نامش محمد است یعنی ستوده.

پدر در غربت است و بیمار اما پدربزرگ بی تاب در زیارتش این طفل بهشتی متولد شد تا تاریخ جهان دگرگون گردد. در میان بادیه و قبیله بی شیر ماند اما حلیمه سعدیه به افتخار دایگی او رسید و او کم کم بزرگ شد و  کودکی درستکار بود  و معروف به امین، مردان قبایل دیگر می خواستند این کودک از میان برداشته شود، اما به لطف خدا او رسالتی برعهده داشت تا بتواند نسلی از خود بر جای بگذارد تا تاریخ بشریت را تغییر دهد.

اگرچه او پسری نداشت ولی دخترش فاطمه چنان حوض کوثری شد که هنوز هم جهانیان از عظمتش مانده اند امام حسن و امام حسین از فرزندان او توانستند جهان را متحول کنند. محمد حال دیگر در اوج جوانی و در آستانه پیامبری است.

او در سن چهل سالگی در غار حرا همان جایی که به عبادت مشغول می شد، به پیامبری برگزیده شد. آنجا که خداوند به نام خودش و حضرت محمد قسم خورد و کار سنگین او آغاز شد. حال این جهان پر از فتنه و درد چاره ای جز گرایش به دین ناب او ندارد و چاره کار در گرایش به معنویت و یکتاپرستی است. بر همه واجب است که این دین مبین را خوب بشناسند و برای سربلندیش بکوشند.

نتیجه گیری: حضرت محمد پیامبر همه جهان است و ما موظف هستیم که دین او را به خوبی روشن کنیم نا مغرضان و بی دینان تفسیر دیگری از دین برای مردم ارائه ندهند تا مردم جهان بتوانند کامل ترین و بهترین دین را برای دنیا و آخرت خود انتخاب کنند. اسلام دین پاکی ها و مهر و عشق ورزی است و باید پیروانش این دین را به صورت درست و کامل تبلیغ کنند.

انشا درباره ولادت حضرت محمد (ص)

حضرت محمد آخرین پیامبر خدا در روز جمعه 17 ربيع الاول در مکه به دنیا آمد. زمانی که او متولد شد اتفاقات عجیبی در جهان به وقوع پیوست که نشان می داد اتفاق بزرگی افتاده و شخص مهمی به دنیا آمده است. وقتی پیامبر به دنیا آمد شیطان از ورود به هفت آسمان منع شد. در روز تولد حضرت محمد همه بت ها نابود شدند و شکستند. کاخ مدائن که کاخ شاه ایران بود فرو ریخت و آتشکده فارس خاموش شد.

حضرت محمد از کودکی دارای ویژگی هایی بود که نشان می داد ایشان پیامبر آینده هستند. از نظر رفتار و کردار با دیگران متفاوت بود و بیشتر از هم سن و سال های خود می فهمید و درک بالایی داشت.

ولادت حضرت محمد برای دنیا پر از خیر و برکت بود ایشان به هر جا که قدم می گذاشتند رحمت خدا همراه ایشان بر مردم نازل می شد مثلا اگر حضرت محمد به سرزمین خشکی می رفت در آنجا باران می بارید.

حضرت محمد (ص) زمانی که خیلی کوچک بود پدر و مادرش را از دست داد و با پدربزگش عبدالمطلب زندگی می کرد.

مطلب مشابه: انشا درباره مدرسه؛ 5 انشا با موضوع مدرسه، طنز، حیاط مدرسه و دوری از مدرسه

انشا در مورد حضرت محمد و خدیجه

حضرت محمد (ص) در سن 25 سالگی با حضرت خدیجه که از زنان بازرگان و ثروتمند بود ازدواج کرد. حضرت خدیجه در زمان ازدواج با حضرت محمد 40 سال سن داشت و 15 سال از حضرت محمد بزرگتر بود. حضرت خدیجه یکی از زنان بزرگ اسلام بوده اند. ایشان تمام ثروت خود را برای تبلیغ اسلام در اختیار حضرت محمد قرار می داد و اولین زنی بود که دین اسلام را قبول کرد.

حضرت خدیجه از حضرت محمد بسیار حمایت می کرد و حضرت محمد بسیار ایشان را دوست داشت. حضرت خدیجه مادر حضرت فاطمه بزرگترین بانوی اسلام بود و این نشان می دهد که حضرت خدیجه چه جایگاه بالایی داشته است.

پیامبر هر روز برای دعا و عبادت به غار حرا می رفتند و حضرت خدیجه هر روز مسافت زیادی را طی می کردند تا برای پیامبر غذا ببرند. در زمانی که حضرت محمد و یاران ایشان در شعب ابی طالب بودند.

حضرت خدیجه و حضرت محمد قبل از اینکه با هم ازدواج کنند با هم تجارت می کردند حضرت خدیجه وقتی که امانت داری حضرت محمد را دید از او خوشش آمد و به او پیشنهاد ازدواج داد.

انشا در مورد حضرت محمد (ص)

مقدمه: بحیرای مسحی و بزرگان تمام ادیان دیگر ظهورش را مژده داده بودند، مردی بزرگ از تبار باران و از نسل پیامبران بزرگ که هیچ کس نتوانست راز امی بودن و رسالتش را کشف کند و فقط او دانست و خدایش. مردی که با تولدش حوادث مهمی رخ داد و این مژده ی بزرگی بود  برای ملت عرب که همه عمر در انحصار بربریت و جهالت پرسه می زدند.

بدنه: محمد، احمد و محمود و هر چه شایسته اوست اگر بیابیم، هیچ وقت نخواهیم عظمت و قدر دو ارزشش را بدانیم. پیامبری که عرش از کوشه کلاهش شکسته و خداوند فرموده که همانا جهان را به احترام و برای تو خلق کردم و تو رحمه للعالمین هستی، یعنی پیامبر موجب رحمت برای جهانیان است.

او که مرد اخلاق و مهربانی بود و با همه مهربان بود، مردی که همواره میان مردم عادی زیست و هیچ وقت خودش را برتر ندانست و در مسافرتها و برنامه های حج هیچ وقت تفاوتی میان او و مردم عادی نبود، در جنگ ها همراه سپاه بود و مردی مهربان برای همه پیروانش؟

راستی چنین پیامبری دیده اید که با دستان خودش هیزم جمع کند و گوسفند بدوشد و برای بانوی خانه کار کند، نوه هایش را سوار پشتش کند و راه ببرد، مردی که خودش کفش هایش را بدوزد و حال با گذشت 1400 سال هنوز مراد و تنها رهبر بی چون و چرای رهروانش باشد، با هیچ کس از در جنگ وارد نشود مگر آنانی که قصد آسیب رساندن به دین خدا را داشته باشند.

او یار مظلومان و همدم بی کسان بوذ و فقرا را چون جان شیرین دوست می داشت. مردی که حتی کافران هم از مهربانی او در تعجب بودند و از دوریش دلتنگ می شدند. با رسالت او همه ادیان دیگر به کنا رفتند و او کامل ترین و بهترین دین را به مردم جهان هدیه داد.

نتیجه گیری: دین حضرت محمد کامل ترین دین و پس از او پیامبری هم مبعوث نشده است. پس با جان و دل از دین او محافظت کرده و پیروی راستین برایش باشیم تا جهانیان بدانند که او پیامبر رحمت و مهربانی است و هرچه در جهان وجود دارد همه از لطف و کرم اوست. او بهترین و برگزیده ترین بنده خداست و همه پیامبران دیگر همه مرید و شاگردانش هستند.

مطلب مشابه: انشا سفرنامه؛ مجموعه 3 انشا کامل با مقدمه، بدنه و نتیجه گیری

انشا درباره حضرت محمد کلاس چهارم کوتاه

حضرت محمد (ص) از پیامبران برگزیده خداوند هستند. خداوند حضرت محمد را بسیار دوست داشت و حرف های خود را به قلب او نازل می کرد. حرف هایی که خدا به وسیه وحی بر قلب پیامبر نازل می کرد در کتاب قرآن جمع آوری شده است. قرآن بزرگترین معجزه پیامبر است که هیچ کس نمی تواند مانندش را بیاورد.

حضرت محمد از کودکی با دیگر کودکان فرق داشت. در آن زمان که حضرت محمد به دنیا آمدند مردم دارای عقاید خرافی بودند اما حضرت محمد تنها به خدا اعتقاد داشت و توجهی به افکار باطل دیگران نداشت. حضرت محمد حتی حاضر نبود گردنبندی که برای محافظت از چشم نظر بود را به گردنش بیاویزد و میگفت نگهدار من تنها خداست.

حضرت محمد در سن 40 سالگی و در غار حرا به پیامبری برگزیده شدند و تا زمانی که در قید حیات بودند برای نجات بشریت از شرک و بت پرستی تلاش کردند.

انشا درباره حضرت محمد کودکانه

حضرت محمد آخرین پیامبر ما مسلمانان است. حضرت محمد بسیار مهربان بودند. حضرت محمد کودکان را دوست داشتند و با آن ها بازی می کردند. حضرت محمد هیچ وقت عصبانی نمی شدند و همیشه خنده به لب داشتند. حضرت محمد یکی از بهترین بنده های خداوند بودند که حتی از فرشتگان هم بهتر بودند.

حضرت محمد در کودکی پدر و مادر خود را از دست داد و در کنار پدربزرگ خود زندگی می کرد اما پدربزرگش هم از دنیا رفت و بعد از آن حضرت محمد با عموی خود زندگی می کرد.

حضرت محمد درستکار و امانت دار بودند به خاطر همین به او محمد امین می گفتند چون همه به او اعتماد داشتند.

زمانی که حضرت محمد زندگی می کرد مردم بت پرست بودند و به جای خدا بت ها را می پرستیدند حضرت محمد به آن ها می گفت که بت ها را نپرستند و خدا که آفریننده آن ها است را بپرستند.

مطلب مشابه: انشا درباره تابستان؛ چند انشا توصیف فصل گرما برای پایه های مختلف

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *