سبکِنو

انشا در مورد احترام به پدر و مادر با مقدمه، بدنه و نتیجه گیری

در این بخش سه انشا زیبا در مورد احتران به پدر و مادر را به صورت کامل با مقدمه، بدنه و نتیجه گیری ارائه کرده ایم. این انشاها برای مقاطع مختلف تحصیلی ارائه شده اند.

انشا در مورد احترام به پدر و مادر با مقدمه، بدنه و نتیجه گیری

انشا ضرورت احترام به والدین

احترام یک فضیلت جهانی است. احترام به یکدیگر باعث بهبود روابط بین همدیگر میشود. در خانواده دلایل مختلفی وجود دارد که چرا فرزندان باید به والدین خود احترام بگذارند. کودکان باید هر روز به والدین خود احترام بگذارند و برای آن ها ارزش قائل شوند.

والدین روی خیلی از نیازهای خود چشم میبندند تا مطمئن شوند که فرزندانشان زندگی خوب و مساعدی دارند. حتی والدین حاضرند مسئولیت اشتباهات فرزندان خود را بپذیرند تا به فرزندشان آسیبی وارد نشود. از این رو فرزندان باید به والدین خود احترام بگذارند. والدین زحمت نظارت و رسیدگی بر فرزندان خود را می کشند. والدین در تمام طول زندگی خود، حتی زمانی که به بزرگسالی رسیده اند، شب و روزشان را با فکر به رفاه فرزندانشان می گذرانند.

زمانی که ما به سن نوجوانی می رسیم و احساس درماندگی می کنیم، والدین همیشه تشویق کننده، آرامش بخش و مراقب ما هستند، علاوه بر این، محبتشان بدون قید و شرط و دائمی است. پدر و مادر همیشه رفتار نادرست فرزندشان را به راحتی میبخشند اما این باعث نمیشود که ما به خود این اجازه را بدهیم تا دل آن ها را از خود برنجانیم.

احترام به پدر و مادر این نیست که سخنان آن ها را از یک گوش بشنویم و از گوش دیگر بیرون دهیم، این نامش احترام نیست. احترام زمانی است که با پررویی تمام در چشمانشان خیره نشویم و با آن ها به بلندی صحبتی نکنیم. احترام این است که وقتی چیزی می گویند و با اینکه می دانید حرفشان درست نیست اما قبول می کنید. احترام یعنی دوست داشتن آنها، مراقبت از آنها و کمک کردن به آن ها. کاری که والدین برای فرزندانشان انجام داده اند، هیچ کودکی نمی تواند آن را جبران کند بنابراین ما با احترام گذاشتن به آن ها می توانیم کمترین سپاسگزاری را بخاطر زحمتشان داشته باشیم.

مطلب مشابه: انشا درباره اهمیت نظم در زندگی برای پایه های مختلف با مقدمه، بدنه و نتیجه گیری

انشا با موضوع چطور به پدر و مادرمان احترام بگذاریم

مقدمه: شاید آیه “وبالوالدین احسانا” را هزاران بار شنیده‌اید که خداوند در آیه ۲۳ سوره مبارکه اسرا به صورت مستقیم بر احسان و یاری به پدر و مادر تاکید کرده است و یا شنیده‌اید که نگاه کردن بر چهره پدر و مادر عبادت است. بوسیدن دست پدر و مادر، صورتشان و احترام گذاشتن بر وجود نازنینشان موجب رستگاری می گرد. هرکس به دنبال عاقبت خیری است به پدر و مادرش خدمت کند.

بدنه: پدر و مادر عزیزم، ای همه وجود و غرور من، من کودک ضعیف و ناتوان شما هستم. هرچه دارم از شماست. روزی که توان ایستادن نداشتم، روزی که نمی توانستم غذایی بخورم، حتی توان شستن دستانم را هم نداشتم، شما در کنارم ایستادید، روزی که نمی توانستم بند کفشم را ببندم، راه مدرسه را بلد نبودم، کیفم به دوشم سنگین بود، شب هایی که تب می کردم و بیمار بودم، شما بودید تن داغ من، دستانم را گرفتید و کنارم ماندید.

من چگونه این همه مهر و عشق را از یاد ببرم. چگونه می توانم نسبت به زحمات شما بی تفاوت نگاه کنم. شما دو فرشته ای هستید که خدا به من داده تا در این دنیا احساس تنهایی نکنم. پدر و مادر عزیزم در جواب محبت های بی دریغ شما فقط خدا را شکر می گویم و از شما مانند چشمانم مراقبت می کنم. از خدا می خواهم همیشه سالم و تندرست باشید و من در کنارتان احساس خوشبختی کنم. دستان مهربانتان را می فشارم و از گرمای وجود شما بهره می برم. از روزهای خوبی که در کنارتان هستم دفتری می نویسم تا همیشه در یادها بماند. شما دو عزیز را چون آب هوا می پرستم.

نتیجه گیری: اگر می خواهید در دو دنیا خوشبخت و سعادتمند شوید، از پدر و مادر خود بخواهید برایتان دعا کنند. از لحظه لحظه وجودشان استفاده کنید. هر روز حالشان را بپرسید و دستانشان را ببوسید. چشمان خسته آنها را نوازش کنید و دست به صورتشان بکشید و عبادت کنید. کفش‌هایشان را جفت کنید. کادوی روز تولد را فراموش نکنید و در پیری عصای دستشان باشید.

انشا در مورد احترام به پدر و مادر

مقدمه:
من معتقدم بچه ها همیشه باید به والدین خود احترام بگذارند. نشان دادن احترام به والدین در زندگی روزمره به ما این توانایی را می دهد که با هر فردی که ملاقات می کنیم با مهربانی و تحسین رفتار کنیم. کودکی که به خود این اجازه را دهد که به والدین خود بی احترامی کند، برای هیچ کسی احترام واقعی قائل نخواهد شد.

بعضی از کودکان امروزی تصور می کنند که هر چیزی که هوس میکنند والدینشان باید آن را فراهم کنند. هر کودکی باید بداند که والدین مسئولیت ها و سختی های بیشتری دارند که او نمی تواند آن ها را ببیند. آنها تمام تلاش خود را برای حمایت از خانواده خود می کنند و نمیخواهند که فرزندشان باعث ایجاد استرس اضافی در زندگی روزمره آنها شود.

وقتی می‌بینم دوستانم با پدر و مادرشان رفتار خوبی ندارند، به خودم یادآوری می کنم که باید تمام تلاشم را بکنم تا هرگز به این شکل با پدر و مادرم رفتار نکنم. من درس هایی را که والدینم به من آموخته اند را در ذهنم بخاطر سپرده ام و می دانم که تا آخر عمر از آنها پیروی خواهم کرد. من به خودم یاد داده ام که با دیگران مهربان باشم و از استرس های دوران بزرگسالی آگاه باشم و همیشه سعی کنم خیرخواه باشم.

همه ما بچه ها، صرف نظر از سن و سالی که داریم، باید سعی کنیم در زندگی مان نسبت به والدین و بزرگسالان خود خوش رفتار و مهربان باشیم. ما باید سعی کنیم در خانه همیشه دستمان دراز نباشد و کمی از باری که روی دوش پدر و مادرمان است را روی دوش خود بکشیم. بالاخره ما هم بزرگسال خواهیم شد و در این موضعیت قرار خواهیم گرفت.

نتیجه گیری:
مراقب والدین خود باشید و محبتی را که سزاوار آن هستند را به آنها روا دارید. سعی کنید فردی محترم در جامعه باشید و مسئولیت هایی را که والدینتان سعی در آموزش به شما داشته اند به عهده بگیرید. اولین قدم برای مهربانی باید محبتی باشد که به والدین خود خواهید داشت.

مطلب مشابه: انشا خانه و خانواده با مقدمه، بدنه و نتیجه گیری برای پایه های مختلف

مطالب مشابه